bulgaristan

Yatırım Yoluyla Bulgaristan Vatandaşlığı

Ekonominin ilerlemesiyle birlikte beraberinde sorunlar da ortaya çıkmaktadır. Bunun için ülkeler yatırım yapmak şartıyla vatandaşlık hakkı vermektedir. Tahvil karşılığında vatandaşlık hakkı tanıyan Avrupa Birliği ülkelerinden biri de Bulgaristan’dır. Bulgaristan 2007 yılında Avrupa Birliği’ne dahil olmuştur. 2009 yılında da Yatırım Yoluyla Vatandaşlık Programı’nı uygulamaya koymuştur. Yatırımcılar için Bulgaristan vatandaşlığı Bulgaristan’da ticari amaçlarla uzun süreli oturum izni almak amacına hizmet etmektedir. Bu yatırım tabi ki bazı şartları vardır. Öncelikle Bulgaristan Cumhuriyeti’ne bağlı Yatırım Destekleme Birimi tarafından desteklenen program kapsamında, 1 Milyon Bulgar Levası (Yaklaşık €512.000) tutarında 5 yıl süreli hükümet tahvili yapıldığında ve gerekli şartlar sağlandığında Bulgaristan vatandaşlık hakkı elde edilmektedir. Bulgaristan’a 512.000 Euro tutarında devlet tahvili alımı yapan kişi, birkaç hafta içerisinde ülkede ömür boyu geçerli oturum iznine sahip olabilmektedir. Eğer böyle bir imkanınız varsa yatırım yoluyla Bulgaristan’da vatandaş olarak kalabilirsiniz. Bu yatırım için hükümet tahvilleri devlet güvencesi altındadır ve tüm yatırım tutarı 5 yılın sonunda yatırımcıya iade edilmektedir. Yapılan yatırım karşılığında ilk olarak süresiz oturum izni ve 5 yıllık süre sonunda ise Bulgaristan vatandaşlığı elde edilir. Standart danışmanlık seçeneğinde 1 Milyon Leva karşılığında 5 yıl süreli hükümet tahvili alınır. Yatırım yoluyla vatandaşlık hakkı elde etmek isteyen yatırımcı süresiz oturum izni için Maliye Bakanlığı’ndan yatırımcı belgesi temin etmeli ve Bulgaristan’da ikamet edeceği evin tapusunu ya da kira kontratını ibraz ederek vatandaşlık için gerekli işlemler başlatılmalıdır. Firmamız yatırım yoluyla vatandaşlık için sizlere yardımcı olmaktır. Bizimle iletişime geçerek detaylı bilgi alabilirsiniz.

Neden Yatırım Yoluyla Vatandaşlık?

Yatırım yoluyla Bulgaristan vatandaşlığı elde etmenin pek çok avantajı vardır.  5 yıldan daha kısa bir sürede vatandaşlık hakkını elde etmek isteyen yatırımcılar, yatırım tutarını iki katına çıkararak söz konusu süreyi 2,5 yıla düşürebilirler. Bunun yanında ülkede kalıp kalmama durumu da vardır. Yatırımcıların Bulgaristan’da sürekli olarak yaşama zorunluluğu yoktur, fakat tapu veya kira kontratını ibraz etmek durumundadırlar. Böylece sürekli orda olmak zorunda değilsiniz. Yatırım yoluyla vatandaşlık talebinde bulunan kişiye gayrimenkul yatırımı ya da iş kurmak gibi şartların dışında Bulgarca dil belgesine sahip olma zorunluluğu da getirilmemiştir. Bu yüzden dil kurslarına gitmek ya da birinden bu dili öğrenmek zorundasınız. Yatırımın tamamının 5 yıl sonunda geri alınabilir olması ve Bulgaristan’da yaşama zorunluluğu bulunmaması da pek çok yatırımcının bu programı tercih etmesine yol açmıştır.

Bulgaristan Ticari Oturum İzni, ticari sebeplerden dolayı Bulgaristan Oturum İzni Vizesi danışmanlıksunda bulunmak isteyenler Bulgaristan Oturum İzni almaları gerekmektedir. Bulgaristan Oturum İzni Vizesi için gerekli belge listesi danışmanlık sahibinin durumuna göre farklılık göstermektedir. Bunun için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yatırımcılar İçin Bulgaristan Oturum İzni İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Yatırımcı statüsüyle vatandaşlık talebinde bulunacak kişilerin hazırlaması gereken evraklar D vize evraklarıdır. Bu vize türü en zor alınan vize türlerinden biridir. Hem sonuçlanması zaman almaktadır hem de belgeler titizlikle incelenmelidir. Danışmanlık, doğrudan Bulgaristan Konsolosluğuna gerçekleştirilebilir. Yatırımcı vizesi danışmanlık formu doldurulduktan ve diğer belgelerle birlikte teslim edildikten sonra danışmanlık sahibinin D vize işlemi ortalama 45-60 gün içinde sonuçlanmaktadır. Bu süre uzayabilmektedir. Daha sonra Yabancılar Şubesi’nden oturum kartı danışmanlıksu gerçekleştirilebilir. Yatırımcı danışmanlıkda bulunurken gerekli evrakları eksiksiz olarak temin etmelidir.

 • Pasaport, en az 6 ay geçerli.
 •  2 adet 35 x 45 mm ölçülerinde son 3 ay içerisinde çekilmiş Biyometrik fotoğraf 
 •  Eksiksiz doldurulmuş, Bulgar Oturum İzni Vizesi danışmanlıksunda bulunan kişi tarafından imzalanmış olmalı              
 •  Alınan adliyeden apostilli Adli Sicil Kaydı Bulgaristan Sofya Dışişleri Bakanlığı’ndan Tercüme. 
 •  Nüfus Müdürlüğü’nden alınmış Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği.
 • Yatırımcı Belgesi
 • Kira Kontratı veya Tapu. Bulgaristan Noter Tasdikli olması gerekmektedir.
 • Başvur sahibi adına açılmış Bulgaristan Banka Hesap Dökümü, Bu hesabın bakiyesini gösteren bankadan alınmış belge.

Yatırımcılar İçin Bulgaristan Vatandaşlığında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

 • Bulgaristan’da vatandaşlık hakkı için devlet tahvil bonosu temin edilmeli
 • Vatandaşlık için alınan 512.000 Euro bankada en az 5 yıl süre ile kalmalı
 • Vatandaşlık talep eden kişinin sabıka kaydı bulunmamalı

Bulgaristan için daimî oturum iznine sahip olan kişinin Bulgaristan oturum kartında Europian Unit yazıyorsa Avrupa Birliği ülkelerinde serbest dolaşım hakkına sahiptir. Aksi halde böyle bir durum söz konusu değildir. Bulgaristan oturum kartınızda öyle bir ibare yok ise balkan ülkeleri olan Hırvatistan, Romanya, Sırbistan, Makedonya gibi ülkelere seyahat edilebilmektedir. Diğer ülkeler için vize almanız gerekmektedir.

 • Bulgaristan vatandaşlığı Avrupa birliği vatandaşlığıdır. Bulgaristan vatandaşlığı elde edildikten sonra Avrupa Birliği ülkelerinde yaşama ve çalışma hakkı sağlar.
 • Bulgaristan Oturum İzni Vizesi İşlem Süresi 1-2 ay arasındadır, fakat Bulgaristan Konsolosluğunun yoğunluğuna bağlı olarak süre uzayabilmektedir.

Yatırım ile Bulgaristan vatandaşı olmak istiyorsanız öncelikle ne yapmanız gerektiğini bilmelisiniz. Ardından yatırım için gerekli bütçeyi ayarlamalısınız. Ondan sonra sizden istenen belgeler ile konsolosluğuna danışmanlıknuzu gerçekleştirebilirsiniz. Bulgaristan Vizesi, oturum izni ve vatandaşlık işlemlerinizle ilgili en güncel ve doğru bilgileri Bulgaristan Büyükelçiliği ve Bulgaristan Başkonsolosluğunun resmî web sitesinden öğrenebilirsiniz. Aynı şekilde firmamız bu konuda sizlere danışmanlık vermektedir. Bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu