blog

Vize Takibi Nasıl Yapılır ?

Vize Takibi, sorgulaması oldukça kolay bir şekilde danışmanlık yaptığınız kurum üzerinden yapılabilmektedir. Danışmanlıknun gerçekleştiği sitede bir süre geçtikten sonra sonuçları açıklanmaktadır. Bu doğrultuda danışmanlık ve sorgu işlemleri internet üzerinden yapılabilmektedir.  Her ülkede vize işlemleri çeşitli yollardan yapılabilmektedir. Konsoloslukların resmi yollardan nasıl yapılacağına dair çeşitli bilgilendirmeleri mevcuttur. Unutulmaması gereken temel nokta ise pasaportunuzun barkodunu ve numarasını asla unutmamanız gerekmektedir. Çünkü bu barkod ve numara pasaport işlemlerinde oldukça etkili olacak ve bu yollar yardımıyla internet sitesinden takip işlemini gerçekleştirebileceksiniz. Elbette bu işlemler danışmanlık yaptığınız siteden siteye göre değişiklik göstermektedir. Bu yöntemlerin yanında vize danışmanlıksu sonrasında verilen fiş yardımıyla da takip işlemleri kolaylıkla yapılabilmektedir. Yine T.C. kimlik numaranız ile birlikte de danışmanlık takibinizi kolaylıkla yapabilmektesiniz. Başvurduğunuz kuruluşun, vize takip işlemleri hakkında detaylı bilgileri almayı unutmamanız gerekmektedir.

Vize takibi için kullanılan site: https://visa.vfsglobal.com/tur/tr/fra/track-application

Çeşitli Ülkeler İçin Vize Takibi Yapma

Vize Takibi, danışmanlık hizmetleri veren bütün firmalar üzerinden yapılabilmektedir. Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Almanya, Kanada, İtalya, Hollanda vb. ülkeler için yapılabilmektedir. Bu durumda ise yapılan vize işlemleri yine internet sitesinden T.C. Kimlik numarası ile veya vize fişinizde bulunan barkod numarası ile takibi yapılabilmektedir. Vize işlemlerinizin gecikmemesi için yapmanız gereken şey, sürekli olarak takipte olmak ve vize işlemlerini internet sitesi aracılığıyla takip etmektir. Bu sebepten ötürü, dikkatli olan ve işini sürekli olarak takip eden müşteriler bu konularda oldukça ön plana çıkmaktadır.

Vize Nedir ?

Vize, yurt dışına çıkmak isteyen bireylerin, gitmeyi arzuladıkları ülkelere gidebilmesi için gerekli olan bir tür izin belgesi olarak tanımlanabilmektedir. Konsolosluklardan veya çeşitli arabuluculuk yapan kurumlardan havalimanlarında veya sınır kapılarında bulunan gişelerden alınabilen izin belgesidir. Ayrıca birçok şirket artık internet sitesi aracılığıyla da vize işlemlerini kabul etmektedir.

Vize Türleri Nelerdir ?

Vize Türleri, seyahat etmek istediğiniz yere ve bu seyahatin çeşitlerine göre değişmektedir. Yani amacınız neyse ona göre vize verilmektedir. Bu noktada her ülkede farklı olan koşullar öne çıkmaktadır. Bu öne çıkan koşullar ülkeden ülkeye değiştiği için hangi ülkeye gittiğiniz ve ne amacıyla gittiğinize göre size vize verilmektedir. Örnek vermek gerekirse Avrupa Birliği’nde bulunan ülkelerin birbirleri arasında vizesiz bir şekilde toplu dolaşımına olanak sağlayan Schengen Vizesi isimli bir vize çeşidi bulunmaktadır. Her ülkenin prosedür işlemleri farklı olduğu için bu doğrultuda hareket edilmektedir.

Vize Nasıl Alınır?

Vize Nasıl Alınır? Sorusu ise yurt dışına çıkmak isteyen insanların oldukça merak ettiği bir soru olarak karşımıza çıkmaktadır. Hangi ülkenin vizesini almak istiyorsanız, o ülkenin konsolosluğuna veya çeşitli aracı firmalara giderek danışmanlık yapılması gerekmektedir. Danışmanlıknuz ise çeşitli kurallar çerçevesinde değerlendirilerek kabul edilir veya aksi bir durumda reddedilir. Gittiğiniz konsolosluk ya da kurumda bir dilekçe doldurursunuz ve dilekçeyi verirsiniz. Yazdığınız dilekçede bulunacak en önemli bilgiler, gitmek istediğiniz ülkeye neden gittiğinizdir. Bu koşulu düzgün bir şekilde açıkladığınız takdirde sizi kabul edeceklerdir. Dilekçeyi teslim ettikten sonra ise danışmanlık yapmış sayılır ve geri kalan işlemleri de danışmanlık yaptığınız yerin sonuçlandırmasını ve size olumlu ya da olumsuz bir geri dönüş yapmasını beklersiniz.

Vize Alabilmek İçin Gereken Belgeler Nelerdir ?

Vize Alabilmek İçin Gereken Belgeler konusuna bakacak olursak:

  • Pasaport
  • Son 6 ay içerisinde çekilmiş biyometrik bir fotoğraf
  • Tüm vukuatlı nüfus kayıt örneği
  • Banka hesap dökümü
  • İkametgâh belgesi
  • Mesleki durum belgesi
  • Evli olanlar için evlilik cüzdanı

istenilen belgeler olarak söylenebilmektedir.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu