Ana sayfalar

Vize Nedir, Nasıl Alınır ?

Vize nedir?

Ülke dışına seyahat etmek isteyen kişilerin karşılaştıkları ilk prosedürlerden olan vize, gitmek istediğiniz ülkenin konsolosluğundan ya da ülkeye giriş kapısından alınan ülkeye giriş yapmak için kullanılan izin belgesidir. Seyahat edeceğiniz ülkeye vize danışmanlıksu yaparak o ülkeye giriş ve konaklama isteğinde bulunmuş oluyorsunuz. Konsolosluklar veya büyükelçiliğin vize danışmanlıksu esnasında gereken belgeleri inceleyerek karar verdiği bu süreç, olumlu olarak değerlendirilmesi durumunda ülkeye giriş için hak kazanmaktasınız.

Bazı ülkeler birbirleri arasında anlaşmalar yaparak iki ülke vatandaşlarına vize muafiyeti sağlarlar ve bu ülkeler arasında sadece pasaport ile seyahatler gerçekleşebilir. Yani pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Türkiye ile vize muafiyeti anlaşması yapmış olan ülkelere seyahat ederken vize talebinde bulunmasına gerek yoktur.

Türkiye ve bazı ülkeler arasında bulunan anlaşmalar doğrultusunda pasaportunuz olmasa bile sadece kimliğinizle, anlaşma yapılmış olunan ülkeye giriş yapabilmektesiniz. Örneğin; Ukrayna, KKTC ve Gürcistan. Vizesiz olarak yalnızca pasaportunuzla gidebileceğiniz ülkeler ise şu şekildedir; Arjantin, Arnavutluk, Azerbaycan, Bahamalar, Barbados, Sırbistan, Ermenistan, Fas, Endonezya, Güney Kore, Hong Kong, İran, Japonya, Karadağ, Katar, Kazakistan, Lübnan. Daha birçok ülkenin Türkiye ile arasında vize muafiyeti (turistik amaçlı) anlaşması bulunmaktadır.

Vize Nasıl Alınır?

Vize danışmanlıkları doğrudan bir şekilde ülkelere ait konsolosluklara, konsolosluklar tarafından yetkilendirilmiş vize danışmanlık merkezlerine yapılabilir veya başka aracı kuruluşlar üzerinde vize danışmanlıksu yapabilirsiniz. Vize danışmanlıksu yapabilmek için konsoloslukların belirlemiş olduğu önemli belgeleri hazırlamış olmanız ve vize için ödenmesi gereken vize harç ücretini ödemiş olmanız gerekmektedir. Danışmanlıkları internet üzerinden online olarak da yapmanız mümkündür. Eğer konsolosluğa gidecek vaktiniz yok ve belgelerle uğraşacak zahmete girmek istemiyorsanız bize ulaşarak vize danışmanlıksu yapabilirsiniz.

Vize Türleri Nelerdir?

Seyahat edilecek ne amaçla seyahat etmek istediğinize ve seyahatin süresine göre vize türleri değişiklik göstermektedir. Seyahat amacınız turistik, eğitim, ticari ise vize danışmanlıknuzda bu amacı belgeler ile kanıtlayarak danışmanlık yapmanız gerekmektedir. Vize türleri hakkında daha detaylı bilgiye sahip olmak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilir, vize danışmanlıksunu bizimle birlikte yapabilirsiniz.

Vize için gerekli belgeler nelerdir?

Vize için gerekli evraklar konsolosluklara göre değişiklik gösterir ancak; her konsolosluğun mutlaka istediği belgeler;

  • Pasaport; ülkeler genel olarak seyahat bitişinden sonra en az 6 ay geçerli pasaport istemektedir ve en az 2 sayfası boş olmalıdır.
  • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği; bu belgeyi e-devlet üzerinden barkotlu olarak alabilirsiniz veya nüfus müdürlüklerinden de temin edebilirsiniz.
  • Banka hesap dökümü
  • Biyometrik fotoğraf; genelde arka fonu beyaz ve 2 adet istenmektedir.
  • Mesleki durumu gösteren belge, sigorta hizmet dökümü
  • İkametgâh ilmühaberi
  • Evli olanlar için evlilik (aile) cüzdanı.

Vize Ücretleri Ne Kadar?

Vize ücretleri seyahat edilecek ülkeye, konsolosluğa ve vize türüne, süresine göre değişiklik göstermektedir. Yani her ülkenin uyguladığı vize ücreti farklıdır. Vize ücretleriyle alakalı bilgi almak için bizi arayabilirsiniz.

E-Vize / Online vize danışmanlıksu nedir?

E-vize, ülkeye girişte kapıda vize işlemine bir alternatif seçenek olarak kullanılmaktadır. Konsolosluk, elçilik veya herhangi bir aracı kurumla gitmeden vize danışmanlıksunda bulunmak isteyen kişiler, konsoloslukların internet üzerinden vize danışmanlık sistemlerini kullanarak kolayca vize danışmanlıksu yapabilirler. Ancak şöyle bir durum söz konusu ki her ülke bu e-vize uygulamasını kullanmamaktadır. İnternet üzerinden vize danışmanlık isteği kabul eden ülkeler şu şekildedir; ABD, Bahreyn, Gürcistan, Ermenistan, Singapur, Sri Lanka, Malezya, Katar, Kuveyt, Moldova, Türkiye, Yeni Zelanda ve Hindistan gibi ülkeler internet üzerinden vize danışmanlıksu kabul eden ülkelerdendir.

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu