Ana sayfalar

Vize için gerekli evraklar nelerdir?

Vize İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan pasaport sahibi kişiler vize uygulamasının yürürlükte olduğu ülkelere seyahat etmek için vize başvuru dosyası hazırlayarak, gideceği ülkenin konsolosluğu üzerinden vize başvurusu yapmak zorundadır. Bu vize başvuru dosyasının içeriği seyahat edilecek ülkeye göre, kişinin seyahati ne amaçla yaptığına göre, kişinin mesleki durumuna göre ve konaklama süresine göre değişiklik göstermektedir. Ancak genel olarak ülke dışına farklı bir ülkeye seyahat etmek isteyen ve vizeye tabi olan her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının hazırlaması gereken vize belgeleri vardır. Mutlaka hazırlanması gereken vize evraklarını şu şekilde listeleyebiliriz;

 1. Pasaport

Yapılacak seyahatin bitiş tarihinden itibaren en az 6 ay geçerliliği bulunan, 2 sayfası boş olan pasaport. Bazı ülkeler vize başvuru aşamasında eğer varsa eski pasaportları da başvuru evrakları içerisinde görmek isteyebilirler. Bu nedenle eski pasaportların fotokopileri de başvuru evraklarına mutlaka eklenmelidir.

 1. Vize başvuru formu

Seyahat edilecek ülkeye ait vize başvurusu formu. Bu vize başvuru formu seyahat edilecek ülkeye göre değişiklik gösterebilir. Bazı konsolosluklar bu formların kendi ülkelerinin dilinde doldurulmasını isteyebilirler, bazı ülkeler bu formun elle doldurulmasını isterken bazı ülkeler ise online olarak vize başvuru formu doldurmanızı isteyebilirler.

 1. Vize talep dilekçesi

Vize başvurusu için gerekli evraklar arasında önemli bir yere sahip olan vize talep dilekçesi, başvuru sahibinin kendi tarafından el ile yazılmalıdır. Seyahat edilecek ülkenin konsolosluğuna veya büyükelçiliğine hitaben hazırlanması gereken vize talep dilekçesi seyahatin amacını, süresini, gidilecek şehirleri ve gidiş – dönüş tarihlerini içermek zorundadır. Bazı ülkeler vize talep dilekçesi ibraz etmeyen kişilerin vize taleplerini kesinlikle reddetmektedir. Vize talep dilekçesinde tamamen seyahate ve size yönelik bilgiler yer almalı ve göçmen olarak ülkede kalmayacağınızın garantisi verilmelidir.

 1. Biyometrik fotoğraf

Vize için en önemli evraklar listesinde bir diğer unsur da biyometrik fotoğraftır. Vize başvurusunda kullanılacak olan biyometrik fotoğraf mutlaka beyaz arka fona sahip olmalı ve 35 * 45 mm boyutlarında olmalıdır. Bazı ülkelerin istediği fotoğraf boyutları farklılık gösterebilmektedir, ancak genel anlamıyla her ülke 35 x 45 mm boyutlarında istemektedir. 2 adet istenen biyometrik fotoğraf, en fazla 3 ay içerisinde çekilmiş, güncel bir fotoğraf olmalıdır.

 1. Rezervasyonlar ve ulaşım biletleri

Seyahat edilecek ülkede konaklama yapılacak yer bilgisini gösteren rezervasyon belgeleri, ödeme makbuzları mutlaka vize başvuru belgeleri arasında yer almalıdır. Ülkeye ne şekilde yolculuk yapılacaksa uçak, otobüs, gemi gibi ulaşım araçlarının biletleri de vize başvuru dosyasında yer almalıdır. Ulaşım bilgileri mutlaka seyahatin gidiş ve dönüş tarihlerini içermelidir.

 1. Seyahat sağlık sigortası

Seyahat sağlık sigortası, seyahatinizin tüm günlerini kapsayacak şekilde yaptırılmalıdır. Eğer bir Avrupa ülkesine seyahat ediliyorsa bu seyahat sigortası poliçesinin Avrupa Birliği ülkelerinde geçerli olması gerekmektedir. Ülkeler seyahat sağlık sigortalarının acil durumlar için 30 bin Euro veya 50 bin USD teminatlı olmasını istemektedirler. Bu sigorta seyahat ettiğiniz ülkede acil bir sağlık sorunuyla karşılaşmanız durumunda tıbbi masrafları karşılamak amaçlı olarak istenmektedir. Seyahat sağlık sigortası ve poliçe kapsamı hakkında daha detaylı bilgiler için bize ulaşabilirsiniz.

 1. Meslek durumunu belirten evraklar

Vize başvurusu yapan kişinin mesleki durumunu gösteren evraklar vize başvurusu açısından oldukça önem arz etmektedir. Kişinin sahip olduğu meslek durumu gösteren işyerinden alınan belge, aylık gelir durumu, banka hesap dökümleri ve sigorta hizmet dökümü bu belgeler arasında yer almaktadır.

 1. Ev, arsa tapuları ve araç ruhsatları

Vize başvurusu yapan kişinin eğer varsa ev, arsa tapuları ve araç ruhsatlarını başvuru dosyasına eklemesi gerekir. Bu evraklar kişinin tekrar Türkiye’ye, kendi ülkesine döneceğinin garantisi olarak görülmektedir. Bu dosyaların vize başvuru dosyasına eklenmesi vize başvurusunu olumlu yönde etkilemektedir.

 1. Banka hesap dökümü

Neredeyse tüm ülkelerin konsoloslukları seyahat edecek kişinin giderlerini karşılayacak olan kişinin banka hesap dökümünü istemektedir. Banka hesaplarında yeterli miktarda bakiye bulunmayan kişilerin vize başvuruları genel itibariyle reddedilmektedir. Örneğin; Schengen ülkeleri banka hesabında minimum 1000 Euro teminat bakiyesi istemektedir.

 1. Tam Vukuatlı Nüfus kayıt örneği

Üzerinde vize başvurusunda bulunan kişinin ve diğer aile bireylerinin tüm bilgilerinin yer aldığı bir belgedir. Bu evrak ilçe nüfus müdürlüklerinden ya da e-devlet sisteminden barkotlu olarak temin edilebilmektedir. İçeriğinde başvuru sahibinin ve tüm aile bireylerinin bilgileri yer almalıdır. Bu belgenin amacı resmi olarak aile bireylerini kanıtlamaktır.

 1. İkametgâh belgesi

Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yaşadığınız, ikamet ettiğiniz yeri gösteren belgedir. Başvuru dosyası içerisinde mutlaka bulunmalıdır. Bu belgeye de nüfus müdürlüklerinden veya e-devlet sistemi üzerinden ulaşabilirsiniz.

 1. Kimlik fotokopisi

Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartının veya nüfus cüzdanının fotokopisi de vize başvurusu yapan herkesin dosyasına eklemesi gereken belgeler arasında yer alır.

 

Vize başvurusu için gerekli evraklar, belgeler genel itibariyle bu şekildedir.  Bu evraklar ülkelere göre, vize türlerine göre ve vize süresine göre farklılık arz edebilir. Örneğin, konsolosluklar öğrenci vizesi almak isteyen kişilerden; eğitim kurumundan gelen davet mektubu, şu an bulunulan kurumdan öğrenci belgesi gibi belgeler de talep etmektedirler. Yani vize başvurusu için gerekli belgeler kişinin seyahat amacına göre değişiklikler gösterir ancak yukarıdaki belgeleri temelde herkesin hazırlaması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu