bulgaristan

Türk Vatandaşları için Bulgaristan Vatandaşlığı Nasıl Olunur?

Bulgaristan, vatandaşlık için danışmanlık yapan kişilerin istekleri hakkında olumlu veya olumsuz kararlarını, danışmanlık nedenini değerlendirerek yapar. Bu yüzden esas karar konsolosluğundur. Yürürlükte olan vatandaşlık kanunu 1999 yılında işleme alınan Bulgaristan’da hangi koşullar karşılandığında ve hangi sebeplerden dolayı bu konuda danışmanlık yapılabileceği açıkça ifade ediliyor. Aynı kanunda Bulgaristan vatandaşlığından çıkarılma veya yenilenmesini gibi hususlar da tanımlanıyor. Bu ülkeye yapılacak vatandaşlık danışmanlıklarında her ayrı gerekçe için hem benzer hem de farklı adımlar atılması gerekiyor.  Bu yüzden bu koşulları bilip ona göre danışmanlıkda bulunmanız gerekmektedir.

Kimler, Nasıl Bulgaristan Vatandaşlığını Nasıl Alır?

Bulgaristan ile şahsi veya ailevi bağları olan Türkiye vatandaşları için yapılması gerekenler daha hızlı ve net ilerlemektedir. Aksi halde işlemler daha uzun sürmektedir. Bulgaristan’dan göç edip vatandaşlığını kaybedenler veya ailesi bu ülkede doğanlar alınacak oturum izni sonrasındaki beş yıllık beklemenin sonunda süresiz oturum izni, dolayısıyla da vatandaşlık alabilmektedir. Eğer böyle bir durum var ise hemen işlemlerinizi başlatabilirsiniz. Ancak bu istekler karşılansa da danışmanlıkyu yapan kişinin hüküm giymemiş olması veya Bulgaristan Eğitim Bakanlığı tarafından verilen Bulgar dilini konuşup anlayabildiğine dair bir belge ile onaylatması da gerekiyor. Bulgaristan vatandaşlığına geçişte en temel istenen şey aile bağlarıdır. Eğer böyle bir durum yoksa da vatandaş olabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken ülkeye ekonomik katkı, yani yatırım yapmak veya bir Bulgar ile yapılacak evlilik sonrasında da vatandaşlık talep edilebilmektir.

Bulgaristan’a vatandaş olan her şahıs, aynı zamanda Avrupa Birliği (AB) vatandaşı da sayılmaktadır. Bu yüzden son yılarda bu istek artmıştır. Bu yüzden konsolosluklar bu danışmanlıkları titizlikle incelemektedir. Bulgaristan vatandaşı ile evli olanlar dışında Avrupa Birliği üyesi ülkelerin, Avrupa Ekonomik Alanı Anlaşmasına dâhil ülkeler ile İsviçre Konfederasyonu vatandaşları bulunduğu ülke vatandaşlığından çıkması istenmez. Aynı şekilde, önceden herhangi bir nedenle Bulgaristan vatandaşlığından ayrılmış olup yeniden Bulgaristan vatandaşlığına başvuranlar da çifte vatandaş olabiliyor. Bu durumdan Türkiye’ye göç eden eski Bulgaristan göçmenleri de yararlanabiliyor. Böyle bir durumunuz varsa bunu değerlendirebilirsiniz.

Bulgaristan Vatandaşlığı Danışmanlıksu Nereden Yapılır? 

Türkiye’den Bulgaristan vatandaşlığı için danışmanlık yapacak olanlar Ankara Bulgaristan Büyükelçiliği, İstanbul Bulgaristan Başkonsolosluğu, Edirne Bulgaristan Konsolosluğu ve Bursa Bulgaristan Konsolosluğu üzerinden kendileri ile ilgili süreçleri başlatabiliyor. Bunun için yapmanız gereken istenen belgeleri konsolosluğa ileterek işlemlere başlamanızdır. Bu konuda firmamız sizlere destek vermektedir. Eğer böyle bir danışmanlıkda bulunmak istiyorsanız, firmamızla iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu