İngiltere

Tier 5 Vize Erasmus Vizesi

Erasmus programı olarak bilinen uygulama Avrupa Birliğine üye olan ya da aday olan ülkeler arasında yapılan öğrenci değişim programıdır. Yükseköğretimde kalitenin artırılmasının yanı sıra eğitim düzeylerinin eşitlenmesi içinde tercih edilen program ülkeler arasındaki bağında gelişimi için tercih ediliyor.

Öğrenci değişim programı kapsamında gerçekleştirilecek olan işlemlerde program dâhilinde seçilen ülkenin yanı sıra bu ülke içindeki okul tercihi de önemlidir. Okul ile ilgili olarak danışmanlıknun ve onayın alınması gerekir.

Gerçekleştirilecek Erasmus programı öğrenci için birçok faydayı sunmak ile beraber bu faydayı elde edebilmek için ise vize işlemleri ile ilgili olarak tüm belgelerinde eksiksiz olarak tamamlanması önemlidir.

Öğrenci İçin Faydaları

Erasmus programına dâhil olarak öğrenciler birçok avantajı elde etmenin imkânına kısa sürede kavuşabiliyorlar. Bunun başında dil gelişimi geliyor. Yeni dil öğrenimini hızlandırmak ve yerinde dil eğitimine yer vermek daha kolay ve daha etkili bir öğrenmedir.

Aynı zamanda yurtdışı tecrübesi de edinen öğrenci iş hayatında da avantaj elde edebiliyor. Sadece ülkesi içinde değil Erasmus programı dâhilinde gitmiş olduğu ülkede de staj ve iş imkânına kavuşabiliyor. Bu avantajların elde edilmesinde ise Tier5 (Erasmus) vizesi danışmanlıksunun yapılması gerekir.

Tier5 (Erasmus) Vizesi Nasıl Alınır?

Yükseköğretim programı dâhilinde belirlenen ülke içinde yapılacak öğrenci değişim programı için vize işlemine yer açılması gerekiyor. Tier5 (Erasmus) vizesi olarak yer almakta olan işlem için öncelikle öğrenci değişimin gerçekleşeceği ülke seçimi, okul tercihi ve gerekli belgelerinde tamamlanmış olması gerekir. Bu evrakların tamamlanması sonrasında öğrenci değişim programı kapsamında vizenin alımı ise ülkelerin ulusal vize onaylanma süresi dâhilinde gerçekleşir.

Erasmus programı içinde yapacağınız vize işlemi için ülkenin talep ettiği belgelerin eksiksiz ve istenen içerik ile sunulması gerekir. Ülkeler arasında yapılacak olan öğrenci değişim programı için gerekli olan belgeler tamamlanarak hangi ülke tercih içinde ise o ülkenin konsolosluğuna danışmanlık yapılır. Bu işlemleri bireysel olarak gerçekleştirmek yerine Turizm ve Vize şirketi desteğini alarak hızlı ve kolay bir vize danışmanlıksunda bulunmanın da avantajını elde edebilirsiniz. Tük belgelerin içeriği ile ilgili bilgi sahibi olan firma aynı zamanda başvur onayında da herhangi bir olumsuz durum ile karşılaşılmasında da önün geçecek olan seçenekleri sunacaktır.

Tier5 (Erasmus) Vizesi için Gereken Belgeler Nelerdir?

Öncelikle ülke seçiminin ve okul tercihinin yapılması ve bu konularda onayın alınması gerekir. Sonrasında ise gereken belgeler ile birlikte danışmanlık gerçekleştirilebilir. Belgeler her ülke için farklı olmak ile beraber istenen içerikler aşağı yukarı aynıdır. Fakat gideceğiniz ülkenin öğrenci değişim uygulamasında Tier5 (Erasmus) vizesi danışmanlıksu öncesinde belgeleri tekrar incelemeniz danışmanlıknuzda herhangi bir olumsuz duruma ile sonuçlanmaması için önemlidir.

·         Danışmanlık yapılan ülkenin dili ile hazırlanan ve danışmanlık sahibi tarafından imzalanan iki danışmanlık formu ve ikametgâh sözleşmesi

·         Pasaport aslı ve fotokopisi  ( pasaportun son on yıl içinde çıkarılmış olması gerekir.)

·         Beyaz fon üstüne gerçekleştirilecek olan iki adet vesikalık fotoğraf

·         Seçilen ülkede tercih edilen okulun onay vermiş olduğu öğrenci kabul belgesi ya da fotokopisi

·         Öğrenci belgesi ( mutlaka imzalı, kaşeli olan aslının sunulması gerekir.)

·         Transkript ( imzalı, kaşeli olan aslı ibraz edilir)

·         Vukuatlı nüfus kayıt örneği

·         Ulusal kimliğin aslı ve de fotokopisi

·         Eğitim programı ile ilgili sertifika

·         Eğitim programının masraflarının karşılanacağına dair yapılacak olan teminat belgeleri

(Teminat belgeleri sponsor olarak ifade edilen aile tarafından verilir. Bu işlem dâhilinde emekli, çalışan tüm ailelerin sundukları teminat seçimleri farklı olduğu için ülke tarafından talep edilen seçimlere dikkat edilmesi gerekir.)

Konaklama masraflarını belgeleyen teminat belgesi.

Konaklama işlemi ile ilgili olarak sunulacak olan teminat belgeleri öğrencinin ailesinden talep edilir. Bu aşamada emekli ya da çalışan ailelerden farklı belgeler istenebiliyor. Danışmanlık yapılacak olan ülke tercihine göre belgeleri tamamlamanız gerekir.

Eğitim bursunu belgeleyen teminat belgeleri ( Belgeler ve 2 adet fotoğraf)

·         SGK yurt dışı sağlık sigortası ya da seyahat sağlık sigorta belgesi

·         Otel ve uçak bileti rezervasyon işlemleri

Ulusal Vize Sonuçlanma Süresi

Eğitim alanında büyük bir avantaj sunan öğrenci değişim programında yapılacak olan danışmanlık sonrasında hemen sonuç alınmaz. Tier5 (Erasmus) vizesi danışmanlıknuz sonrasında ülkelere bağlı olarak vize sonuçlanmalarında değişim yaşanıyor.

Erasmus programına katılmak istediğini ülkenin ulusal vize sonuçlanması ile ilgili danışmanlıknuz öncesinde ya da sonrasında bilgi edinebilirsiniz. Ülke büyükelçiliği veya konsolosluk vize bölümü yurtdışındaki makamları da işe dâhil etmesi sebebi ile danışmanlıknun sonuçlanma süresi üç ayı bulabiliyor.

Tier5 (Erasmus) Vizesi Danışmanlıksu Ne Zaman Yapılmalı?

Öğrenci değişim uygulaması için yapılacak olan seçimler sonrasında belgelerin belirlenmesi ve bu belgelerin ise en kısa sürede hazırlanması gerekir. Erasmus programı dâhilinde belirlenen ülke için gereken belgelerin tamamlanma aşamasında ise istenen niteliklere uygunluğunda Turizm ve Vize şirketlerinden destek alınması ise işlemlerin daha sağlıklı ve daha kolay gerçekleşmesini sağlar. Aynı zamanda hızlı bir sürecin işleyicinde de etkili olur.

Tier5 (Erasmus) vizesi diğer eğitim vizelerine göre biraz daha hızlı şekilde onaylanarak yeni eğitim dönemi için sonuçlanma sunuluyor. Fakat sonuçlanma süresinde danışmanlıknuzu gerçekleştirdiğiniz zamanda da önemlidir.

Olumsuz bir durum ile karşılaşmadan danışmanlıknuzu yapmak ve onayınızı da belirlenen tarih içinde alabilmek için en az bir ay öncesinde danışmanlık işleminiz için belgelerinizi hazırlayarak hızla danışmanlıknuzu gerçekleştirmeniz önemlidir.

Tier5 (Erasmus) Vizesi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Erasmus vizesi danışmanlıknuzu en erken zamanda gerçekleştirmeniz ve danışmanlık öncesinde istenen tüm belgeleri de eksiksiz olarak tamamlamanız önemlidir. İstenen belgeleri eksiksiz tamamlamanın yanı sıra istenen içeriğe sahip olup olmadığını da detaylı olarak araştırmanız gerekir.

Tier5 (Erasmus) vizesi ve diğer tüm vizelerin alımında konsoloslukların ve orada çalışanların inisiyatifi bulunuyor. Vize alım işleminizde gerekli belgelerin tamamlanmasının yanı sıra daha hızlı ve daha aydınlatıcı bir işleme yer açarken olumsuz bir durum ile karşılaşmamak için ise Turizm ve vize şirketi ile çalışmanız, fikir alışverişinde bulunmanız avantaj sağlayacaktır.

Vize İşleminde Mülakatın Önemi

Erasmus vizesi için yapılacak olan danışmanlıknun sonrasında konsolosluk tarafından mutlaka görüşme için çağrılma gerçekleşir. Öğrenciler için gerçekleştirilen bu mülakat vize onayı içinde belirleyici rol oynar. Bu neden ile zamanında mülakata gidilmesi ve mülakatta sakin olunması son derece önemlidir.

Tier5 (Erasmus) Programı Dâhilinde Vize Veren Ülkeler

Erasmus programı içinde vize işlemlerine yer açan ülkeler içinde tercihinizi yaparken detaylı araştırma yapmanız ve buna göre seçim gerçekleştirilmesi önemlidir. Bu aşamadan öğrencinin notlarının ortalaması ve dil bilgisi de önem taşır.

Erasmus programı içinde vize işlemlerine yer veren ülkeler aşağıdaki liste içinde yer alıyor. Ülke seçimleri için ise gerekli olan belge ve istenen ayrıcalıkları da belirlemeniz önemlidir.

·         Almanya

·         Avusturalya

·         Danimarka

·         Çek Cumhuriyeti

·         Belçika

·         Estonya

·         Fransa

·         Finlandiya

·         Hollanda

·         İtalya

·         İngiltere

·         İspanya

·         Litvanya

·         Macaristan

·         Romanya

·         Polonya

·         Slovakya

·         Slovenya

·         Yunanistan

·         İsveç

·         İsviçre

·         Kıbrıs

·         Norveç

·         Malta

·         Bulgaristan

·         Türkiye

Öğrenci değişim uygulaması içinde Avrupa Birliği kapsamında bulunan 27 ülkenin yanı sıra Avrupa Birliği adaylığı bulunan ya da Avrupa Birliği kapsamında yer alan ülkelerde yer alıyor.

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu