İngiltere

Tier 2 Vize (Genel Vize)

İngiltere ‘ye seyahat etmek için farklı vize işlemlerini eksiksiz yapmak gerekiyor.  Sıradan tek bir gezi için İngiltere ‘ye gitmeye karar vermişseniz İngiltere vizesi, İngiltere’ye gitmek için yeterlidir ancak bireysel değil var olan bir yeteneğinizin orada devam etmesinin gösterilmesi,  ilan edilmesi gibi bir ziyaret gerçekleşecek ise o zaman farklı bir vize uygulaması yapılmaktadır.  Bu da Tier2 (genel) Vizesidir. Tier2 (genel) Vizesi alabilmeniz için orada yaşayabileceğiniz süre içinde bir sponsora ihtiyacınız vardır.  Yani orada kaldığımız süre içinde sizin bütün finansal sorumluluğumuzu üstlenecek bir kişi veya bir kurum olması gerekmektedir.  Bu vize için sponsorla anlaşmanız durumunda orada yapacağınız işin niteliği konusunda sponsorla anlaştıktan sonra bir sponsorluk sertifikası almanız gerekmektedir.  Bu sponsorluk sertifikası sizin orada İhtiyacınız olan her şeyin,  geçinmek için maaş dâhil üstlenilmesi anlamına gelmektedir.  İngiltere ve birleşik Krallık ‘ta çalışacaksınız Tier2 (genel) Vizesine 3 ay önce başvurmanız gerekmektedir.  Sponsorluk belgesindeki tarihle çalışmaya başlayacağınız tarihin aynı olması gerekmektedir.  Tier2 (genel) Vizesi maksimum Sizin orada 5 yıl kalmanızı sağlayan bir vizedir,  ancak 5 yılsonunda tekrar bu vizenin uzatılması gerekirse,  orada yaşamaya kalmaya devam etmeniz gerektiği durumda uzatılma imkânı sağlayan bir vizedir.

Tier2 (Genel Vizesi) Nedir?

Tier2 (genel) Vizesi İngiltere’de faaliyet gösteren bir şirketin başka ülkelerden prezantabl eleman alma talebi oluştuğunda çıkarılan bir vize türüdür.  Bu vizeye Tier2 (genel) Vizesi isminin yanı sıra İngiltere çalışma vizesi veya sponsorluk vizesi de denilmektedir.  Şirket İngiltere İçişleri Bakanlığı tarafından bir sponsorluk belgesi çıkartarak İngiltere dışındaki ülkelerden elemanlara çıkartacağı bir vizedir.  Vizeler sponsor şirketler tarafından değerlendirmeye alınmaktadır.  İngiltere ‘de faaliyet gösteren şirketin İngiltere sınırları içinde eleman bulamadığını ve bunu resmi belgeleri ile bakanlığa sunması sonucunda sponsor olma yetkisi vardır.

Tier2 (genel) Vizesi Kapsadığı alanlar

Tier2 (genel) Vizesi yalnızca sponsorluk isteyen bir vize değil yani oradan bir sponsor sizin çalışmanızı istemesi gerekir ve bunun için size bir sponsorluk belgesi alınmasını sağlaması gerekir. Tier2 (genel) Vizesi aldıktan sonra İngiltere ‘de o işin dışında dilerseniz başka bir iş danışmanlıksunda bulunabilirsiniz. Tier2 (genel) Vizesi sahibi olduktan sonra gittiğiniz İngiltere veya Birleşik krallıklar da gönüllü olarak istediğiniz herhangi bir işte de çalışabilirsiniz. Var olan temel işinizi aksatmadığınız sürece herhangi bir konuda eğitim alabilirsiniz. Dilerseniz İngiltere ‘de kalabilir veya isterseniz İngiltere dışındaki Avrupa ülkelerine seyahat edebilir tekrar İngiltere ‘ye dönebilirsiniz. Dilerseniz aile üyelerinden birini veya birkaçını yanınızda İngiltere ‘ye götürebilirsiniz.

Tier2 (genel) Vizesi ile İngiltere ‘de kesinlikle yapamayacağınız işler

İngiltere ‘deki devlet tahvillerini alamaz ve onların gelirlerinden yararlanamazsınız. Ancak sponsorunuzun sahip olduğu hisselerin yüzde onunu alabilirsiniz.  Yüzde onundan fazlasına sahip olamazsınız bu da orada kazandığınız para ile sınırlıdır. Yani kazancınızın üzerinden fon alımı yapamazsınız.

Tier2 (genel) Vizesi son derece kapsamlı kişiye birçok olanaklar tanıyan bir vizedir.  Bu vizenin alınabilmesi için öncelikle online danışmanlık formunu eksiksiz bir şekilde doldurmak zorundasınız.  Konsolosluğa direk başvurabilir veya bu konuda danışmanlık veren kurumlardan yardım alabilirsiniz.  Ancak bu vizenin çok kapsamlı olmasına rağmen en küçük bir hatayı kabul etmeyen bir vizedir. Kesinlikle danışmanlık aşamasında bütün bilgileri tam ve eksiksiz doldurmak gerekmektedir.

Tier2 (genel) Vizesi Alabilmek İçin Hazırlamanız Gereken Evraklar

Bu süreçte hazırlanması gereken bazı evraklar vardır. Bu evraklar şunlardır:

·         Nüfus cüzdanı arkalı önlü fotokopisi

·         Pasaport,  ancak pasaportunuzun yeni ve minimum 6 ay daha kullanılabilir süresi olması gerekmektedir.

·         Daha önceden kullanılan tüm pasaportların orijinallerinin evrak dosyasına eklenmesi gerekmektedir.

·         Nüfus Müdürlüğünden alınacak tam vukuatlı ayrıntılı nüfus kayıt örneği ve bu nüfus kayıt örneğinde aile bireylerine ait tüm adres bilgilerini içeren geniş kapsamlı bir belge olması gerekmektedir.

·         Dosya içine konulması gereken uçak bileti veya en az uçak rezervasyonu yapıldığını gösteren belge bulunmalıdır.

·         İngiltere ‘de kalacağınız süre içinde nerede konaklayacağınızı bir ev tutulmuşsa yapılan kontrat belgesi veya bir otelde kalınacaksa otel ile yapılmış rezervasyon belgesi evrak dosyasına konulması gerekmektedir.

·         Dosya içine mutlaka konulması gereken diğer bir belge vize talep dilekçesidir. Bu dilekçe şahsi olarak İngilizce yazılması gereken bir belgedir.

Saydığımız vize evrak belge listesi İngiltere vizesi almak isteyen tüm kişiler için ortak bir belge listesidir.  Bu hangi koşulda İngiltere ‘ye gidilecek olursa olsun herkesin hazırlaması gereken ortak bir listedir.  Bu Listenin dışında ne tür vize alınmak isteniyorsa her vize türü kategorisine ait farklı evraklar bulunmaktadır.

Tier2 (genel) Vizesi Almak İçin Ek İşlemler

Tier2 (genel) Vizesi ile başvuracak olan kişi İngiltere ‘ye neden gideceğini kanıtlaması gerekmektedir.  Bunu da en doğru ve açık bir biçimde belgelemek zorundadır.  Bu belgelerden en önemlisi sponsorluk belgesidir.  Sponsorluk belgesini almamış olan kişi Tier2 (genel) Vizesine başvuramaz.  Sponsorluk belgesi ile birlikte kişi maddi durumunu da belgelemek zorundadır.  Bunun içinde seyahat masrafların,  orada konaklayacağı konaklama masrafları,  İngiltere ‘de kalabilecek ve çalışabilecek koşulda yeterli bir dil bilgisinin bütün belge ve evraklarını sunmak zorundadır.  Bütün Evrakların tamamlanıp konsolosluğa sunulması gerekmektedir.  Vize almak isteyen her kişi sahip olduğu maddi koşulları ve tekrar ülkesine dönebileceğini kanıtlayan evrakları da dosyaya koymak zorundadır.  Vize danışmanlıksu yapan kişinin pasaportunun geçerlilik süresinin en az 3 ay daha uzun olması gerekir.  Belgelerin Konsolosluğa bırakılmasının ardından sözlü mülakat için çağrılacak ve bu mülakatta karşı tarafın ikna olması gerekmektedir.  Tier2 (genel) Vizesi alabilmek için diğer bir zorunlu Koşul yeterli derecede İngilizce dil bilme yeterliliğidir.  B1 yani okuma yazma konuşma ve dinleme konusunda alacağı genel puanın derecesi 4 olmak zorundadır.

Tier2 (genel) Vizesi Danışmanlıksu Nereye Yapılır?

Tier2 (genel) Vizesi diğer vizeler için İngiliz Konsolosluğuna yapılmaktadır.  Ancak bunun için konsolosluğun outsource vize merkezi ne yapılması gerekmektedir.  Evraklar buraya teslim edildikten sonra bir randevu takvimi belirlenir.  Bu surenin tam olarak ne kadar olacağı bilinmemektedir.  Tamamen İngiltere ‘nin İçişleri Bakanlığı tarafından değerlendirilerek sonuçlandırmaktadır.

Tier2 (genel) Vizesi yalnızca İngiltere ‘deki herhangi bir firma veya kuruluş tarafından iş teklifi alan kişiler için danışmanlıklması gereken vize türüdür.  Bunun koşulları da İngiltere ‘de bu işi yapabilecek kişilerin bulunmadığını,  alternatifinin başka bir ülkeden prezentabl eleman getirmek olduğunu bu şirketin talep etmesi durumunda eleman alımı ve bu vize danışmanlıksu yapılmaktadır.  Yani İngiltere ‘de bulunan şirketin eleman ihtiyacını İçişleri Bakanlığı ‘na bildirerek oradan bir izin belgesi almasıyla ilgili bir durumdur.

Tier-2 İngiltere Genel Çalışma/İş Vizesi Harç Ücretleri

Tier2 (genel) Vizesine sahip olmak için İngiltere ‘den bir şirketin eleman talep etmesi sonucunda alınan bir vizedir.  Bu vize diğer vizelerden farklı olarak işlem görmektedir.  Dolayısıyla bu vizenin vize harç ücretleri diğer kategorilerde olan vizelerden biraz daha farklıdır.  Evrak tesliminde vize harç ücretinin mutlaka ilgili bankalara yatırılıp,  dekontlarının da evrak dosyasına konulması gerekmektedir.  Bunların evrak dosyasında olmayan danışmanlıklar kesinlikle İngiltere konsolosluğu tarafından kabul edilmemektedir.

Görüldüğü gibi İngiltere ‘ye gitmek ve İngiltere vizesi almak sıradan vize işlemlerinden farklıdır.  Çok fazla kategorisi bulunan bir durumdur.  Yani İngiltere ‘ye gitmek için alacağınız vize ne için gideceğinize bağlı olarak değişen bir vizedir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu