İngiltere

Tier 2 ( Seçkin Sporcu) Vizesi

Tier2 (seçkin sporcu ) vizesi alabilmek için, hangi spor kulübüne bağlı lisanslı sporcu iseniz Spor Kulübü ‘nün yönetim kurulu tarafından sağlanan vizedir.  Yaptığınız spor dalı konusunda uluslararası sporcu olduğunuz kabul edilen,  seçkin sporculara verilmektedir.  Nitelikli sporcu veya teknik direktör olarak tanınan üst düzeyde bir sporcu nitelikleri taşıyorsanız,  Spor Kulübü ‘nün danışmanlıksu dâhilinde İngiltere ‘de kalarak spor yaşamınızı daha üst seviyelere taşıyacak çalışmalar için Tier2 (seçkin sporcu ) vizesi alabilirsiniz.  Seçkin sporcu vizesi,  Spor Kulübü ‘nün sponsorluğunda alınabilen bir vizedir.  Bu vizenin alınabilmesi için İngiltere ‘de sporcu olarak çalışacağınız tarihten 3 ay önce vize danışmanlıksunda bulunabilirsiniz.  Vizeyi aldığınız tarih İngiltere ‘de işe başlayacağınız tarih olarak belirlenecektir. Vize danışmanlıksu bu durum dikkate alınarak yapılmalıdır.

Tier 2 (Seçkin Sporcu) Vizesi Kapsamında Neler Yapılabilir?

Tier 2 (Seçkin Sporcu) Vizesi ile yapabileceğiniz işler sınırlı olsa da seçkin sporcu vizesi ile size tanınmış bir takım haklar bulunmaktadır. Bunlar;

Size verilen sponsorluk belgesinde tanımlanan işte ve yalnızca sponsorunuz için çalışabilirsiniz. Tier 2 (Seçkin Sporcu) Vizesi alarak İngiltere ‘ye gittiğinizde bu yaptığınız işin dışında başka bir ek işte yapma hakkınız vardır. Bağlı bulunduğunuz ülkenin milli takımının müsabakalarında oyun oynayabilirsiniz.

Dilediğiniz durumda sporcu olarak çalışmanız yanı sıra spor yayınları çıkartabilir ve Yayıncı olarak çalışabilirsiniz. Herhangi bir işte gönüllü olarak istediğiniz kadar çalışabilirsiniz. Sporculuk hayatınızı etkilemediği sürece ikinci bir ek iş yapmaya hakkınız vardır. İngiltere dışında diğer ülkelere dilediğiniz zaman gidebilirsiniz ve tekrar İngiltere ‘ye dönebilirsiniz.

Tier 2 (Seçkin Sporcu) Vizesi İle Neler Yapamazsınız?

Ancak İngiltere ‘ye Tier 2 (Seçkin Sporcu) Vizesi ile gitmiş olsanız bile İngiltere devlet fonlarından ve hisse senetlerinden faydalanamazsınız. İngiltere’de kaldığınız süre içinde yalnızca sponsorunuz olan takımda müsabakalara katılabilirsiniz.  Milli takımınızla müsabakalara katılabilirsiniz,  ancak İngiltere ‘de kendinize ait bir şirket ve işletme kuramazsınız.

Sponsorunuz olan spor kulübü adına çalışmaya başlayana kadar beklemek zorundasınız.  Onun dışında ikinci bir iş yapma danışmanlıksunda bulunamazsınız. Tier 2 (Seçkin Sporcu) Vizesi almak için İngiltere ‘ye gitmek isteyen herkes gibi ortak evrakların tamamını sağlamak sizin için de geçerlidir.  Aynı şekilde yapılacak en küçük hata vizenizin ret almasına sebep olmaktadır.  Bu nedenle İngiltere konsolosluk vize merkezlerinin istediği evrakları ve yapılması gerekenleri doğru olarak ve eksiksiz tamamlamak zorundasınız.

Tier 2 (Seçkin Sporcu) Vizesi Ortak Evraklar

İngiltere için yapılan vize danışmanlıklarının birçok çeşitleri vardır.  Her birinin vize danışmanlık evrakları ortak evraklar dışında farklıdır.  Tier 2 (Seçkin Sporcu) Vizesi almak için gerekli ortak evraklar;

·         Nüfus cüzdanı ön ve arka olmak üzere fotokopisi

·         Pasaport,  Pasaportun müracaat ettiğiniz tarihten en az 6 ay daha uzun tarihte olması gerekmektedir.

·         Vize danışmanlıksu işlemlerinden önceki tarihlerde elinizde eski pasaport varsa tamamının vize teslim evrak dosyasına koyulması gerekmektedir.

·         Nüfus müdürlükleri aracılığı ile alınacak tam vukuatlı nüfus kayıt belgesi,  ayrıca aile hakkında bilgi veren tam kapsamlı aile bilgi ve adreslerini bildiren belgenin bulundurulması gerekmektedir.

·         İngiltere ‘ye seyahatinizde kullanacağınız uçak bileti veya gideceğiniz tarihi belirlenmiş olan seyahat rezervasyon belgesinin dosyaya koyulması gerekmektedir.

Dosyaya Ayrıca vize almak istediğinizi bildiren vize talep dilekçesinin İngilizce olarak ve şahsi olarak yazılması gerekmektedir.  Burada belirtilen evrak tamamen vize alınabilmesi için zorunlu ve gerekli ortak evrak listesidir.  Tier 2 (Seçkin Sporcu) Vizesi için bunun dışında gerekli olan evrak bulundurulması kesinlikle şarttır.

Tier 2 (Seçkin Sporcu) Vizesi İçin Ortak Evrak Dışında Bulundurulması Gereken Evraklar

İngiltere ‘ye gitmenize sponsor olacak Spor Kulübü ‘nün sizin adınıza bir sponsorluk belgesi oluşturulması ve buna ait bir referans numarası ile vize evrak dosyasına ilave edilmesi gerekmektedir. İngiltere’de yaşamanızı sağlayacak bir yeterlilik belgesi bulundurmanız gerekmektedir.3 yıllık finansal durumunuzu bildiren banka hesap hareketleri belgesinin dosya içine konulması gerekmektedir. Masraflarınızı karşılayacak sponsorun A sınıfı olması ve sponsorun hesap dokümanlarını ayrıntılı olarak belgeleri ile evrak dosyasına konulması gerekmektedir. Türkiye Cumhuriyeti pasaportunuzun 2 Seçkin sporcu vizesine başvurduğunuz tarihte minimum 6 ay daha geçerlilik süresinin olması gerekmektedir. Pasaportunuzda vize danışmanlıksu yaptığınız tarihte en az 2 adet boş sayfanızın bulunması gerekmektedir. Vize danışmanlık tarihinden önce varsa tüm pasaportlarınızın dosya içine konulması gerekmektedir. Ayrıca e-devletten veya emniyet müdürlüklerinden alacağınız bir sabıka kaydının evrak dosyasına konulması gerekmektedir.

Tier 2 (Seçkin Sporcu) Vizesi Alırken Unutulmaması Gereken Önemli Bilgiler

Tier 2 (Seçkin Sporcu) Vizesi alırken Size verilen randevu günü mutlaka yanınızda olması gereken belgeleri tam olarak bulundurmak zorundasınız. Hazırlanan belgelerin fotokopilerinin yanında orijinallerini de mutlaka yanınızda bulundurun.  Yabancı uyruklu olup Türkiye ‘de yaşayan sporcuların tüberkülin testi yaptırıp sonucunun da evrak dosyasına konulması istenebilir. Evrak dosyasına konulan belgelerin tamamının yeminli tercüman büroları tarafından çevrilmesi kaşe ve ıslak imzalı olması gerekmektedir. İstenen evrakların dışında İngiltere Başkonsolosluğu kendi inisiyatifinde farklı bir evrak dilerse isteyebilir,  bu nedenle buna hazırlıklı olarak randevu gününe gidilmesi gerekmektedir. İngiltere’de kalacağınız süre boyunca Spor Kulübü sponsorunuz tarafından maaşınızın bildirilmesi ve bu maaşın minimum 30. 000 pound olması gerekmektedir.  İngiltere’de kalacağınız süre içinde geçiminizi nasıl sağlayacağınızı, konsolosluk vize merkezine somut olarak ispat edecek evrakın dosyada bulunması gerekmektedir.  Sponsor eğer A sınıfı bir sponsor ise masraflarınızı karşılayacağını ibraz etmesi ve bunun da somut belgeler ile dosyanızda bulundurulması gerekmektedir.

Tier 2 (Seçkin Sporcu) Vizesi Danışmanlıkları Hakkında

Tier 2 (Seçkin Sporcu) Vizesi hangi spor dalıyla uğraşılıyor ise yapmış olduğu spora katkı sağlama adına İngiltere ‘ye gitmesi durumunda alınan bir vizedir.  Vize geçici süre orada ikamet etmesi durumunda verilen vizedir.  Ancak uluslararası düzeyde bir sporcu olması ve birçok başarı Ödülü alması durumunda İngiltere Birleşik Krallık spor idaresinin de onaylaması gerekmektedir.  Bu sponsorluk durumu aynı zamanda Birleşik Krallık spor İdaresi tarafından da onaylanması gerekmektedir.

Tier 2 (Seçkin Sporcu) Vizesi Ne Kadar Sürede Çıkar

Tier 2 (Seçkin Sporcu) Vizesi danışmanlık olduktan,  evraklar teslim edilip randevu günü alındıktan sonra maksimum 21 iş gününde sonuçlanmaktadır.  Bu süreyi ek bir ücret ödeyerek VIP vize hizmetleri aracılığı ile de daha kısa sürede yapılabilmektedir.  Ancak VIP vize danışmanlıksu yalnızca İstanbul ‘da yapılmaktadır.  Danışmanlıklar İstanbul,  Ankara,  İzmir,  Adana,  Antalya,  Bursa ve Gaziantep şehirlerinden de yapılabilmektedir.  İstanbul da bulunan İngiliz Başkonsolosluğu,  seyahat etmeden 3 ay öncesine kadar danışmanlık yapılmasına olanak tanımaktadır.

Tier 2 (Seçkin Sporcu) Vizesi Biyometrik İşlemleri

Tier 2 (Seçkin Sporcu) Vizesi danışmanlıksu için bütün vize işlemlerinin tam olarak tamamlanmış olması gerekmektedir.  Bunun içine biyometrik veri işlemleri de dâhildir.  Biyometrik veri işlemlerinde parmak izi ve biyometrik dijital yüz fotoğrafı bulunmaktadır.  İngiltere vize danışmanlık merkezi bu belgeleri dosya içine koysanız dahi istediği durumda bu belgeleri tekrar kendisi orada hazırlayıp isteme hakkına sahiptir. Ancak vize danışmanlıksu yapan kişinin 12 yaşından küçük çocuğunun bulunması durumunda biyometrik veri işlemleri bu çocuklar için muaf tutulmaktadır.

Tier 2 (Seçkin Sporcu) Vizesi İngiltere için aynı titizliği ve koşulları sporcular için de göstermektedir.  İngiltere bu konuda diğer Avrupa ülkelerine göre farklı bir prosedür uyguladığı için kesinlikle istenen evrakları istenildiği biçimde ve zamanında randevu saatinde bulundurmanız,  ret almamanız için son derece önemlidir.

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu