suudi arabistan

Suudi Arabistan Vizesi Gerekli Evraklar

Suudi Arabistan Vize Gerekli Evraklar

Suudi Arabistana seyahat edecek olan Türk vatandaşları öncelikle yeni pasaporta sahip olması gerekmektedir.  Bu yeni pasaport çipli pasaporttur.  Bunun dışındaki eski pasaportları Suudi Arabistan Konsolosluğu kesinlikle kabul etmemektedir. Suudi Arabistana gitmek isteyen vatandaşlar görevi ne olursa olsun mutlaka Suudi Arabistan vizesi almak zorundadırlar. Üst düzey bürokratlar ve resmi devlet görevlileri de buna dâhildir. Üst düzey resmi devlet görevlilerinin vize müracaatları 30 gün önceden yapılabilmektedir.Diğer vatandaşlarla arasındaki tek fark budur.

Suudi Arabistan Vize Danışmanlıksu

Suudi Arabistana seyahat edecek olan Türk vatandaşlarının mutlaka vize almaları gerekmektedir.  Bu vize Suudi Arabistan vizesidir.  Suudi Arabistan vizesi diğer Avrupa ülkelerindeki vizelerden biraz daha fazla kuralları olan vizedir.  Ancak öyle olması vize almamayı gerektirmiyor.  Sonuçta Suudi Arabistan koşullarının yerine getirildiği durumda herkese vize vermektedir.  Vize danışmanlıksunda bulunmak için öncelikle pasaportunuzun yeni yani çipli olması gerekmektedir.  Bunun dışındaki pasaportlar Suudi Arabistan Konsolosluğu tarafından kesinlikle kabul edilmemektedir.  Suudi Arabistan gerek turistik gerek ticari veya çalışma iznine bağlı oturma izni alma amaçlı vize danışmanlıklarında,  kişiler seyahat edecekleri tarihten 15 gün öncesinde danışmanlık yapmaları gerekmektedir.  Suudi Arabistan vize danışmanlıkları Suudi Arabistan konsoloslukları tarafından tayin edilen vize danışmanlık merkezlerinden yapılmaktadır.  Bunun için İstanbul Ankara gibi şehirlerde vize danışmanlık merkezlerinden müracaat edebilirler.  Suudi Arabistan vize danışmanlık merkezleri vize danışmanlıklarını Pazartesi ve Perşembe günleri kabul etmektedir.  Cuma günleri tatil günü olduğu için vize danışmanlık işlemleri yapılmamaktadır.

Suudi Arabistan Vizesi Almak İçin Gerekli Evraklar

Suudi Arabistan vize danışmanlıksunda bulunmadan önce pasaport kullanım süresinin, vize danışmanlık tarihinden en az 1 yıl daha kullanılabilir süresi olması gerekmektedir.  Ayrıca Pasaportun 2 adet sayfasının kullanılmamış olarak da bulunması önemlidir.  Biyometrik fotoğraf konusunda Suudi Arabistan Konsolosluğu vize işlemlerinde fotoğrafın arka fonunu mutlaka beyaz olma koşulu uygulamaktadır.  Asla rötuş yapılmış olmamalı ve 4,5 x 6 santimetre ölçülerinde ve yeni çekilmiş bir fotoğraf olması gereklidir.  Suudi Arabistan vize danışmanlık formunda bulunan bilgilerin kesinlikle doğru eksiksiz ve okunaklı bir şekilde doldurulmuş gerekmektedir.  Ayrıca Seyahat’in neden yapıldığını açıklayan Seyahat planının,  vize danışmanlık işlemleri sırasında istenen evraklarla örtüşmesi çok önemlidir. Suudi Arabistan konsolosluğu bu konuda çok dikkat etmektedir.  Vize Ret sebeplerinden birinin bu yetersiz eksik ve hatalı bilgilerden kaynaklandığını söyleyelim.  Ayrıca Suudi Arabistan vize danışmanlık formu hem İngilizce hem de Türkçe olarak iki dilde doldurulması gerekmektedir.

Suudi Arabistan Vize İşlemlerinde Olması Zorunlu Evraklar

Türk vatandaşlarının Suudi Arabistan vizesi alabilmeleri için,  öncelikle Suudi Arabistan’dan öncelikle bir davetiye almaları ve bu davetiyeyi vize işlem evrak dosyasına koymaları gerekmektedir.  Bunun dışında vize almak söz konusu değildir.  Bu davetiye e-mail veya faks yolu ile kabul edilmektedir.  Aynı zamanda Suudi Arabistan’dan gönderilecek davetiyenin mutlaka Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı tarafından onaylanmış olması gerekmektedir.  Ticari vizelerde Suudi Arabistan’daki firmanın resmi olarak bu davetiyeyi hazırlaması gerekmektedir.

Suudi Arabistan’a Vize Danışmanlıksu Yapılmadan Önce Bilinmesi Gereken Önemli Bilgiler

Öncelikle şunu söylemekte fayda var,  Suudi Arabistan vize uygulamalarında diğer ülkelerden farklı prosedürler işletmektedir. Vize danışmanlık sahiplerinin vize alabilmesi için mutlaka bir davetiyeye ihtiyacı vardır.  Turistik vizelerde akraba,  eş,  soy ismi aynı olan 1.  dereceden kan bağı olan kişilerden davetiye alınması istenmektedir.   Ticari vizelerde,   Suudi Arabistan’da bulunan şirketin Dışişleri Bakanlığı tarafından onaylanmış davetiyesi mutlaka olması gereken evraklardandır.  Bunun yanı sıra Suudi Arabistan’a vize danışmanlıksu yapan 35 yaş altındaki bekâr kadınlara asla Suudi Arabistan vize vermemektedir.  Bu durumda olan kadınların vize alabilmeleri için öncelikle birlikte vize müracaatı yapabilecekleri 1. Dereceden yakın akraba veya soy ismi tutan eş ve kan bağı bulunan diğer akrabalarla vize müracaatı yapabilir ve Suudi Arabistan’a yanında o kişiyle birlikte gidebilirler.  Ancak bu koşullarda vize işlemleri gerçekleştirilebilmektedir.  Bunun yanı sıra 50 yaşın üstünde olan kişiler ise çalışma vizesi danışmanlıksunda bulunamazlar.  Diğer bir önemli konu ise Suudi Arabistan vizesi alabilmek için daha önceden İsrail’e seyahat etmemiş olmak gerekmektedir.  Pasaportunda İsrail vize onay mührü bulunan kişiler Suudi Arabistan’dan bize alamamaktadır.

Suudi Arabistan Vize Ücreti

Suudi Arabistan vize danışmanlıksunda bulunan kişilerin ödeyecekleri vize ücreti hangi kategoride müracaat etmişlerse ve kalacakları süresine göre değişiklik göstermektedir.  Örneğin tek girişli vizelerde farklı,  çift girişli vizelerde farklı vize ücreti uygulanmaktadır.

Suudi Arabistan Vizesi Nasıl Alınır?

Suudi Arabistan’a gitmek isteyen kişiler Öncelikle Suudi Arabistan vizesi almak zorundadırlar.  Vize danışmanlıklarından önce pasaportun yeni pasaport olması ve çipli olması son derece önemlidir.  Bunun dışındaki eski pasaportlar vize danışmanlıklarında kabul edilmemektedir.  Suudi Arabistan vizesi alınabilmesi için,  vize hangi kategorideki vize olursa olsun mutlaka bir davetiyeye ihtiyaç vardır. Davetiye olmayan vize danışmanlıkları kesinlikle kabul edilmemektedir.  Turistik vize danışmanlıklarında,  Suudi Arabistan’da 1. dereceden yakını veya kan bağı olan,  akrabası veya soy ismi tutan eşinin davetiyesi ile vize alınabilmektedir.  Ayrıca Suudi Arabistan’dan gelecek olan davetiyenin mutlaka Dışişleri Bakanlığı’na onaylatılması gerekmektedir.  Ticari vizelerde Suudi Arabistan’da bulunan şirketin göndereceği davetiye de ise,  çalışmak için gidecek olan kişinin özellikleri diploması Suudi Arabistan’da yapacağı işle ilgili mesleki yeterliliğinin örtüşmesi gerekmektedir. Şirketin resmi gazetede yayınlanmış yazısı,  Suudi Arabistan Ticaret Odasından Onaylanmış ve aynı zamanda Dışişleri Bakanlığından Onaylanmış davetiye ile danışmanlık yapabilirler.  Hac ve Umre gibi dini seyahatlerde içinde Diyanet İşleri Başkanlığından onay almaları ve bu onayın Suudi Arabistan Konsolosluğu’na ulaştırılması sonucunda vize danışmanlık işlemlerine başlayabilirler.

Suudi Arabistan Vizesi Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Suudi Arabistan vize süresi tamamen evrakların tamamlanması ile doğru orantılı olarak işlemektedir.  Evrakların tamamlanıp,  Suudi Arabistan Konsolosluğu’na verilmesi den itibaren maksimum 7 gün içinde sonuçlanmaktadır.  Ancak bundan önceki evrak tamamlama işlemi biraz ayrıntılı ve detaylı olduğu için en fazla süre kaybı o aşamada yaşanmaktadır.

Suudi Arabistan Vizesi Danışmanlıksu Öncesinde Mutlaka Dikkat Edilmesi Gerekenler

Suudi Arabistan vize danışmanlıksunda bulunacak olan kişilerin mutlaka dikkat etmesi gereken bazı önemli durumlar bulunmaktadır.  Hazırlayacağınız vize danışmanlık formunun kenarında bulunan açıklamalar kısmını mutlaka okuyun.   Evrakların tamamı için geçerli olan,  evrakların güncel olması ve mutlaka asıllarının da evrak dosyasında bulunması gerektiğidir.  Nüfus müdürlüğü ile ilgili ve adli sicil kaydı evrakının e Devlet’ten alınmasına dikkat edin ve mutlaka e- Devlet’ten alınan barkod numarasını belgenin üzerinde bulunmasına dikkat edin.  Vize danışmanlıknuzun olumlu sonuçlanması durumunda mutlaka bilgilerinizi tekrar bir de siz kontrol edin.  İsim soy isminizin doğru yazıldığından emin olun.  Doğum tarihinizin ve size verilen vizenin ne kadar geçerlilik süresi olduğunu mutlaka kontrol edin.  Olası bir hata gördüğünüzde mutlaka bunu Suudi Arabistan Konsolosluğu’na bildirin.  Suudi Arabistan vize ücreti Dolar kuruna endeksli olduğundan değişkenlik gösterebilmektedir.  O nedenle vize ücretinin belirlenmiş bir fiyatı bulunmamaktadır.  Ayrıca Suudi Arabistan vize danışmanlıksu için randevuyu mutlaka online vize randevu merkezinden almaya özen gösterin.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu