suudi arabistan

Suudi Arabistan Vize Ücretleri

Suudi Arabistan Vize Ücreti

Suudi Arabistan vize başvuruları diğer ülkeler gibi belli kategoriler içermektedir.  Suudi Arabistan’a ziyaret için gidecek olan kişilerin öncelikle Suudi Arabistan vizesi alması gerekmektedir.  Suudi Arabistan vize işlemlerinde uygulanan prosedür Suudi Arabistanın özelliğine uygun prosedürlerdir.  Öncelikle vize almanın temel koşullarından biri olan pasaportun yeni,  güncel pasaport olması ve çipli olması gereklidir.  Eski pasaportlar kesinlikle vize başvuru işlemlerinde kabul edilmemektedir.  Suudi Arabistana aile ziyareti,  çalışma vizesi,  dini seyahatler olan Hac ve Umre vizesi,  eğitim vizesi,  oturum izni gibi vize kategorileri bulunmaktadır.  Bu her bir kategorinin başvuru işlemleri aynı olsa da istenilen evraklar birbirinden farklıdır.  Bu konuda da Suudi Arabistan Konsolosluğu kesinlikle taviz vermemektedir.  Suudi Arabistan vizesi almak isteyen vatandaşlar 15 gün öncesinden vize başvurularını yapmaları gerekmektedir.  Suudi Arabistan vizesi almak için diğer bütün kategorilerde Suudi Arabistanın tayin ettiği vize işlem merkezlerinde başvurularını yapmaları gerekmektedir.  Ancak bu başvurular yalnızca Pazartesi ve Perşembe günleri sabah 09.00’dan öğleden sonra 15.00’a kadar kabul edilmektedir.  Cuma günleri Suudi Arabistanın da tatil günü olması sebebiyle Cuma günü başvuru işlemi kabul edilmemektedir.

Suudi Arabistan Vizesi İçin Gerekli Olan Evraklar

Suudi Arabistan vize başvurusunda bulunacak olan kişilerin başvurmadan önce pasaportlarının geçerlilik suresini kontrol etmeleri gerekmektedir.  Vize başvuru tarihinden itibaren bir yıl daha pasaport kullanılabilir geçerliliğinin olması gerekmektedir.  Diğer önemli evraklar ise biyometrik çekilmiş vesikalık fotoğraftır.  Fotoğrafın ölçüleri 4,5 x 6 santimetre olmalı ve fotoğrafın arka fonunun mutlaka beyaz olması istenmektedir.  Aynı zamanda güncel bir fotoğraf olması gerekmektedir. Vize başvuru formu vize işlemlerinin en önemli kısımlarından birini oluşturmaktadır.  Başvuru formunun eksiksiz,  doğru bilgilerden oluşması gerekmektedir.  Bu da Suudi Arabistan Konsolosluğu tarafından dikkatle incelenen durumlardan biridir.  Ayrıca Suudi Arabistana seyahat edecek olan kişilerin bir seyahat planı oluşturmaları gerekmektedir.  Bu seyahat planında belirtilen bilgilerin diğer evraklarla örtüşmesi şarttır.  Vize başvuru formunun da Türkçe ve İngilizce olarak iki farklı dilde yazılmış olması gerekmektedir.

Diğer Önemli Belgeler

Suudi Arabistan vize işlemlerinin devamlılığını sağlayan belgelerden bir tanesi de Suudi Arabistan’dan size gönderilecek davetiyedir.  Bu davetiye vize alabilmeniz için kesinlikle şarttır.  Bu davetiye e-mail veya faks yoluyla da gelmesi durumunda kabul edilmektedir.  Ancak bu davetiyenin oradan Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı tarafından onaylatılmış olması gerekmektedir.  Ayrıca vize başvurusu bir ticari vize veya Çalışma vizesi ise bunun içinde oradaki firma tarafından size bir davetiye gönderilmesi gerekmektedir.  Ancak bu davetiye sahibinin oradaki şirkette alacağı görevle,  diplomasında ki mesleki yeterliliğinin örtüşmesi gerekmektedir.  Davetiye gönderen şirket vize başvurusu yapan kişinin adına Dışişleri Bakanlığından bir referans numarası alması gerekmektedir ve numaranın belgede yazılı olması şarttır.

Suudi Arabistan Vize Başvurularında Geçerli Kurallar

Suudi Arabistan seyahati için vize başvurusunda bulunan kişiler oraya hangi amaçla gittiklerini bildirmek durumundadırlar.  Bu seyahatler toplantı,  konferans,  fuar,  iş oturumu gibi değişik kategorilerde olabilir.  Ancak hangi kategoride bulunursa bulunsun mutlaka davetiye olmadan ve davetiyenin Dışişleri Bakanlığı’ndan onaylı olmadan vize başvurusu yapmaları mümkün değildir.  Ayrıca vize başvurusunda bulunacak olan 35 yaşın altında ve bekâr olan kadınların mutlaka 1. dereceden kan bağı olan akrabalarından biriyle Suudi Arabistan a gitmesi gereklidir.  Bunun için de Suudi Arabistan’da kimin yanına gidecekse,  hangi amaç ile gidecekse onun veya o kuruluşun,  firmanın bir davetiye göndermesi gerekmektedir.  Türkiye’den 35 yaş altındaki bekâr kadınların birlikte seyahat edecekleri kişilerin de aynı şekilde vize işlemlerini yürütmeleri gerekmektedir.  Ticari vizelerde 50 yaş üstündeki yabancılara ticari vize verilmemektedir.

Suudi Arabistan Vize Ücretleri

Suudi Arabistana vize başvurusunda bulunacak olan kişiler Suudi Arabistana hangi amaçla gideceklerini vize başvurusu sırasında belirtmek durumundadırlar.  Vize başvurusu için her bir kategorinin evrak listesi farklıdır.  Dolayısıyla Suudi Arabistan a ne için gidecekleri, ne kadar kalacakları ve o süreler farklı olacağından,  dolayısıyla vize ücretleri de değişiklik göstermektedir. Suudi Arabistan vizesinin kaç günlük alınacağı vize ücretini etkilemektedir.  Çift girişli veya tek girişli vize alınması durumunda da fiyatlar değişiklik göstermektedir.  Dolayısıyla vize ücretlerinin belirlenmesi,  vize başvuru işlemleri yapılmadan öğrenilmemektedir.  Aynı zamanda Dolar kuru üzerinden vize ücreti hesaplandığından dolardaki değişiklik de vize ücretlerine yansımaktadır.

Suudi Arabistan Vizesi Nasıl Alınır?

Suudi Arabistan’a gidecek olan Türk vatandaşlarının vize başvuru işlemleri sırasında Suudi Arabistana hangi amaçla gittiği ve hangi vize kategorisine başvuracağını bilmesi gerekmektedir.  Her bir kategorinin farklı uygulama işlemleri bulunmaktadır.  Suudi Arabistan vizelerinin tamamında ve vize alabilmenin temel koşullarından bir tanesi de Suudi Arabistana gidecek olan kişilerin Suudi Arabistandan mutlaka bir davetiye alarak vize başvuru işlemlerine başlaması gerekmektedir.  Bu davetiye turistik vizelerde,  orada bulunan yakın bir akraba,  kan bağı bulunan 1.  dereceden yakın veya eşin davetiye göndermesi gerekmektedir.  Suudi Arabistan turistik vizesine başvuran kişilerin davetiyelerini Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığından onaylatılarak gönderilmesi gerekmektedir.  Vize başvuru işlemlerinde gerekli olan Dışişleri Bakanlığı’ndan onaylı davetiye,  Türkiye’deki hangi temsilciliğe gelmişse vize işlemlerini de o temsilcilikten yürütme zorunluluğu bulunmaktadır.

Suudi Arabistan Vize Evraklarının Hazırlanması

Suudi Arabistan vize talep dilekçesi İngilizce ve Türkçe olarak yazılmalı,  aynı zamanda başvuruda bulunacak olan kişi ticaret ile uğraşan bir kişi ise Ticaret Odası ve İstanbul Valiliği’nden de onay alması gerekmektedir.  Ticari veya Çalışma vizesi başvurularında ise Suudi Arabistan’da şirketten alınacak bir davetiye mektubu ve bu davetiye mektubunun Dışişleri Bakanlığı ve Ticaret Odası tarafından onaylanması gerekmektedir.  Hac ve Umre gibi dini seyahatlerde Türkiye’den diyanet işleri Bakanlığı’na bağlı olarak çalışan anlaşmalı kurumlardan onay alması gerekmektedir.  Aynı zamanda Türkiye’den gidecek olan kişilerin de Dışişleri Bakanlığı’ndan onay alması gerekmektedir.  Öğrenci vizesi için başvuran kişiler,  Türkiye’den Milli Eğitim Bakanlığından onay alarak başvuru işlemlerine devam edebilirler.  Aynı zamanda Suudi Arabistan’a eğitim maksadıyla giden kişilerin de orada devam edecekleri okuldan,  okula kabul edildiğini bildiren evrakın davetiye biçiminde gönderilmesi gerekmektedir ve bu belgelerin vize evrak dosyasında bulunmaları gerekmektedir.

Suudi Arabistan Vize Başvurusunun Sonuçlanması

Suudi Arabistan vize başvurusunda bulunacak olan kişilerin evrak tamamlama suresi uzun sürmektedir.  Evrakların tamamlanıp vize başvuru merkezine teslim edilmesinden sonra maksimum 7 gün içinde vize başvuruları sonuçlanmaktadır.  Suudi Arabistan vize işlem merkezleri Pazartesi ve Perşembe günleri vize başvuru işlemlerini kabul etmektedir.  Cuma günü vize işlemleri yapılmamaktadır. Suudi Arabistan vize başvuru işlemlerinde vize başvurusunun ret ile sonuçlanması,   durumunda itiraz etme hakkınız bulunmamaktadır.  Bu nedenle böyle bir sonuçla karşılaşmamak için vize evraklarınızın eksiksiz,  yalansız  ve diğer belgelerle örtüşecek biçimde hazırlanması gerekmektedir.  Ayrıca daha önce İsraile gitmiş olan ve pasaportlarında İsrail damgası bulunan kişilerin Suudi Arabistana girme şansları yoktur.  Kesinlikle bu kişilerin bize başvuruları Suudi Arabistan Konsolosluğu tarafından kabul edilmemektedir.  Suudi Arabistan’a gidecek olan kişilerin aynı zamanda Suudi Arabistan konsolosluğunun anlaşmalı olduğu Acıbadem Hastanesi,  Memorial Hastanesi ve Medical Park hastanelerinde HBS,  HBC ve HIV kan testlerini yaptırıp sonuçlarının da vize başvuru dosyasına konulması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu