suudi arabistan

Suudi Arabistan Vize Reddi

Suudi Arabistan Vize Reddi

Suudi Arabistan vize danışmanlıksu,  Suudi Arabistan Konsolosluğu ve büyükelçilikleri tarafından hazırlanan şartların yerine getirilmesi ile alınabilmektedir.  Danışmanlık işlemleri sırasında seyahatinizin hangi amaçla yapılacağını ve ne kadar süre Suudi Arabistan’da kalacağımızı beyan etmek durumundasınız.  Belgeleriniz ve evrakınız doğru eksiksiz ve hiçbir hata olmadan hazırlanmış olması gerekmektedir.  Bu konuda Suudi Arabistan yetkilileri son derece dikkatli,  ayrıntılı inceleme yapmaktadır.

Suudi Arabistan Vize Randevusu

Suudi Arabistan vizesi almaya karar veren Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları,  danışmanlık işlemlerine Suudi Arabistan vize randevusu almadan önce hazırlaması gereken,  dosyada bulundurması gereken evrakların hazırlanması gerekmektedir.  Suudi Arabistan’a seyahat etmek isteyen kişilerin Suudi Arabistan vizesi almak zorunluluğu vardır.  Öncelikle Suudi Arabistan vizesi için birtakım evrakların hazırlanmış olması gerekmektedir.  Bu evraklar Suudi Arabistan Konsolosluğu ve Büyükelçiliği tarafından istenmektedir.  Öncelikle Suudi Arabistan vizesi alabilmeniz için pasaportunuzun güncel ve çipli yeni pasaport olması gerekmektedir.  Ayrıca Suudi Arabistan vize danışmanlıksu yaptığınız tarihten itibaren bir yıl daha pasaportunuzun süresinin bulunması gerekmektedir.  Aynı zamanda pasaportunuzda 2 kullanılmamış boş sayfanın da bulunması gerekmektedir.

Suudi Arabistan Vize Çeşitleri

Suudi Arabistan vize danışmanlıksunda bulunacak olan vatandaşların öncelikle hangi vize kategorisinde vize almaları gerektiğini bilmeleri gerekir. Suudi Arabistan vize kategorileri çeşitlidir.  Bunlar;

  • Suudi Arabistan ticari vizesi
  • Çalışma vizesi
  • Eğitim vizesi
  • Umre ve hac vizesi
  • İş ziyareti vizesi
  • Aile ziyareti vizesi

Suudi Arabistan Vizesi İçin Gerekli Belge Ve Evrak Listesi

Suudi Arabistan vize danışmanlıklarında vize alacağınız kategorilere göre değişen evrak ve belgeler bulunmaktadır.

Pasaport

Suudi Arabistan vize danışmanlıklarında kullanılacak pasaportun öncelikle yeni çıkarılmış çipli pasaport olması gerekmektedir.  Eski lacivert pasaportlar vize danışmanlık işlemlerinde dikkate alınmayacaktır.  Ayrıca Pasaportun vize danışmanlık tarihinden itibaren bir yıl daha geçerlilik süresinin bulunması gerekmektedir.  Ayrıca Pasaportun 2 sayfasının da kullanılmamış,  aşınmamış ve yıpranmamış olarak bulunması gerekmektedir.

Fotoğraf

Suudi Arabistan vize danışmanlık işlemlerinde fotoğraf önemli evraklardan biridir.  Öncelikle fotoğrafın güncel çekilmiş olması,  4,5 x 6 santimetre ölçülerinde olması ve arka fonun kesinlikle beyaz olması gerekmektedir.  Aynı zamanda biyometrik fotoğraf kriterlerine uyan vesikalık fotoğraf olması gerekmektedir.

Çalışma Vizesi İçin Evraklar

Suudi Arabistan vizesini Suudi Arabistan’da çalışmak için alacak olan vatandaşların,  Öncelikle Suudi Arabistan’daki şirketten davetiye almaları gerekmektedir.  Bu davetiyenin şirket tarafından Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı’na onaylatılması ve aynı zamanda şirketin bağlı bulunduğu ticaret odasına da onaylatılması gerekmektedir.  Şirket davetiyesinde aynı zamanda hangi tarihte kişinin geleceği ve ne iş yapacağı ayrıntılı olarak bildirilmesi gerekmektedir.  Aynı zamanda Suudi Arabistan’a çalışmak için gidecek olan kişinin sahip olduğu diplomanın Suudi Arabistan’da yapacağı işle örtüşmesi gerekmektedir. Bu davetiye Suudi Arabistan Konsolosluğu tarafından çok dikkatli incelenen evraklar arasındadır.

Eğitim Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Suudi Arabistan vize danışmanlıklarını öğrenci vizesi kategorisinde alacak olan vatandaşların öncelikle Suudi Arabistan’da devam edecekleri üniversiteden veya okuldan kabul edildiğini bildiren bir davetiye almaları gerekmektedir.  Ayrıca vize danışmanlıksunda bulunacak olan kişinin Türkiye’de mezun olduğu okuldan diplomanın aslı ve yanında fotokopisinin de danışmanlık sırasında evrak dosyasında bulunup beyan edilmesi gerekmektedir.  Aynı zamanda Suudi Arabistan eğitim vizesine başvuran öğrencinin Türkiye’den Milli Eğitim Bakanlığından da Suudi Arabistan’da eğitim almasına engel bulunmadığını bildirir bir yazının da evrak dosyasında bulunması gerekmektedir.

Umre Ve Hac Vizesi İçin Evraklar

Türkiye’den Suudi Arabistan’a Hac ve Umre ziyareti yapacak olan kişilerin danışmanlıkları,  Suudi Arabistan konsolosluğunun yetkilendirdiği acenteler tarafından yapılmaktadır.  Bunun için bulundurulması gereken evraklardan biri Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığından onaylı davet mektubudur.  Bu davet mektubunu Türkiye’den diyanet işleri Bakanlığı ve Dışişleri bakanlığınca onaylanması gerekmektedir. Bu Onaylanmış davetiyenin de danışmanlık evrak dosyasına koyulması gerekmektedir.

İş Ziyareti Vizesi Evrakları

Suudi Arabistan’a iş ziyareti için başvuracak olan kişilerin hazırlamaları gereken ortak evrak dışında,  Suudi Arabistan’da çalışacakları şirketten bir davetiye mektubunun alınması gerekmektedir.  Bu davetiye mektubunda,  şirketin hangi konuda faaliyet gösterdiği ve aynı zamanda bu belgenin Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı ve şirketin bağlı bulunduğu Ticaret Odasına onaylatılması gerekmektedir.  Türkiye’den bir firma tarafından gönderilecek olan kişinin ise,  firma ile ilgili evrakın dosyaya koyulması gerekmektedir.  Ayrıca Suudi Arabistan’da çalışacak olan kişinin diploması,  Suudi Arabistan’da yapacağı işle diplomanın mesleki yeterliliğinin aynı olması gerekmektedir.  Aynı zamanda Türkiye’deki şirketin bağlı bulunduğu Ticaret Odasından onaylanmış belgesi,  şirketin imza sirküleri,  iş ziyareti yapacak olan kişinin Suudi Arabistan’da kalacağı süreler içinde bütün masraflarının karşılanacağını beyan etmek zorundadır.  Aynı zamanda çalışacak kişinin adına açılan bir banka hesabı ve bankada,  kalacağı süre içinde ona yetecek kadar paranın da bulunması gerekmektedir.  İş ziyareti vizesi danışmanlıksunda bulunacak olan kadın ve 35 yaşın altında ise kan bağı bulunan ve soyadı aynı olan eşi veya 1. dereceden akrabaları ile seyahat etmesi gerekmektedir.  Bunun içinde akrabalarının da aynı şekilde vize danışmanlıksunda bulunmaları gerekmektedir.

Suudi Arabistan Aile Ziyaret Vizesi

Suudi Arabistan’a aile ziyareti gerçekleştirecek olan vatandaşın vize danışmanlıklarında bulundurması gereken evrak,  Suudi Arabistan’da yanında kalacağı aileye ait bir davetiye mektubunun olmasıdır. Bu davetiye mektubunda yanlarında kalacağı kişilerin öncelikle soy ismi tutan eşi veya 1. Dereceden kan bağı olan akrabalarından olması gerekmektedir.  Aynı zamanda Suudi Arabistan’dan gönderilecek davetiyenin Dışişleri Bakanlığı tarafından onaylanmış olması,  Türkiye’den danışmanlık yapılacak olan kişinin ise Türkiye’deki Dışişleri Bakanlığı temsilciliklerinden de davetiyeyi onaylatması gerekmektedir.

Suudi Arabistan Vizesi İçin Bilinmesi Gereken Genel Bilgiler Ve Ret Gerekçeleri

Suudi Arabistan vize danışmanlıksunda bulunacak kişilerin bilmesi gereken önemli bilgiler bulunmaktadır.  Bunlardan bir tanesi Suudi Arabistan vizesi alınabilmesi için hangi koşulda olursa olsun mutlaka bir davetiye ile vize danışmanlıksunda bulunması gerekmektedir.  Davetiyesi olmayan danışmanlık sahiplerinin danışmanlıkları kabul edilmemektedir.  Suudi Arabistan vizesi için iki farklı vize danışmanlıksu bulunmaktadır.  Bunlar tek girişli veya çift girişli vize danışmanlıklarıdır.  Vize danışmanlıklarında sizden istenen bilgilerin doğru eksiksiz ve tam olarak vize danışmanlık formunda bildirilmesi gerekmektedir.  Bu bilgilerden bir tanesinin dahi yanlış olması vize reddi almanıza sebep olmaktadır.  Arabistan’dan temin edeceğiniz davetiye de bildirilen bilgiler ve Türkiye’den alacağınız evrak da yazılı olan bilgilerin birbirine uyması gerekmektedir.  Vize danışmanlıksunda bulunacak olan kişilerin,  35 yaşın altında kadın olması durumunda,  Suudi Arabistan’a hangi amaçla gidilecek olursa olsun mutlaka kendileriyle birlikte bir refakatçi ile seyahat etmeleri şarttır.  Bu refakatçi kişinin 1. dereceden,  kan bağı olan akrabaları erkek kardeşi veya baba ve amca olabilmektedir.  Bunun dışındaki vize danışmanlıkları kabul edilmemektedir. Ayrıca Çalışma vizesi danışmanlıksunda bulunacak olan 50 yaş üstü kişilerin de Suudi Arabistan’a gitmek için çalışma vizesi alamamaktadır.

İsrail Mührü Olan Pasaportlar Vize Alamıyor

Suudi Arabistan’a seyahat edecek olan kişilerin pasaportlarında önceden İsrail’e gittiğini gösterir bir mühür bulunması durumunda asla vize alamayacaklardır.  Vize danışmanlık sonucu gelen danışmanlık sahipleri,   vize reddine itiraz etme hakları bulunmamaktadır.  Vize için ödedikleri ücreti de geri alamamaktadırlar. Ayrıca Suudi Arabistan’a seyahat edecek olan kişilerin Türkiye’de anlaşmalı olan Medical Park,  Acıbadem ve Memorial hastanelerinden HBS,  HBC ve HIV testlerinin yaptırılıp sonuçlarının vize evrak dosyasına konulması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu