suudi arabistan

Suudi Arabistan İş Ziyareti Vizesi

Suudi Arabistan İş Ziyareti Vizesi

Suudi Arabistan a iş ziyareti için gidecek kişilerin Suudi Arabistan iş ziyaret vizesi almaları gerekmektedir.  Bunlar yurtdışında firmaları veya şubeleri olan firmalar,  kendi bünyelerinde çalıştırdıkları mühendis,  teknisyen,  teknik eleman gibi kişilerin Suudi Arabistandaki şirkete iş için gönderilmeleri durumunda alınan vizedir.  Buna iş ziyareti vizesi denmektedir.  İş ziyaret vizesi için Suudi Arabistan Konsolosluğu nun istediği ve yerine getirilmesi gereken evrakla birlikte birtakım prosedürler bulunmaktadır.  Bu vize danışmanlıksu sırasında istenen evrakların ne olduğu ve niteliği hakkında,  Suudi Arabistan konsolosluğunun inisiyatifine bağlı olarak değişmektedir.  Bu işlemleri Türkiyeden yürüten Suudi Arabistan vize danışmanlık merkezleridir.  Bu merkezler Suudi Arabistan konsolosluklarının temsilcilikleri durumundadır.  Suudi Arabistan diğer ülkelerden farklı olarak vize uygulaması yapmaktadır.  Diğerlerinden daha katı bazı kuralları bulunmaktadır.

 Suudi Arabistan Ziyareti Vizesi İçin İstenen Evraklar

Suudi Arabistan iş ziyareti vizesi için öncelikle danışmanlık yapan kişiye bir davetiye gönderilmesi gerekmektedir.  Bu davetiyeyi Suudi Arabistanda faaliyet gösteren Arap şirketi ile ziyarette bulunacak olan vize sahibinin alması gerekmektedir.  Bu davetiye ile buradaki tutar ve isteklerin birbiri ile örtüşüyor olması gerekmektedir.  Şayet iki şirketin faaliyet alanı birbirinden farklı ise,  bu konuda vize işlemlerinde sıkıntı çıkabilmektedir.  Bu nedenle bu konuda Suudi Arabistan vize merkezi temsilcileri ile görüşerek vize danışmanlıksunda bulunmak gereklidir.  Aynı zamanda Suudi Arabistanda faaliyet gösteren şirketin, Suudi Arabistan’da Ticari sicil belgesi olması ve davetiyeye bunu da eklemesi gerekmektedir. Suudi Arabistan\\\’da şahadetname olarak geçen bu belge,  davetiye ile birlikte gönderilmesi gerekmektedir.

Vize İçin Pasaport Ve Fotoğraf Uygulaması

Pasaport vize işlemlerinin yürütülebilmesi için en önemli evraklardan biridir.  Pasaportun vize işlem tarihinden sonra bir yıl daha en az kullanılabilirliğinin olması dikkat edilen hususlar arasındadır.  Ayrıca kullanılmamış en az 2 adet sayfasının olması ve bunların da hiçbir şekilde yırtık ve yıpranmış olmaması gerekmektedir.  Pasaportun A4 kâğıdına çıkarılmış ve taranmış renkli fotokopisi vize işlem dosyasına konulması gerekmektedir.  Üzerine de 1 adet fotoğrafın yapıştırılması zorunludur.   Fotoğraflar 4 x 6 santimetre ebadında biyometrik formatta çekilmiş olması gerekmektedir.  Biyometrik fotoğrafların güncel olması aranan şartlardan biridir.  Suudi Arabistan iş ziyareti vizesi için doldurulacak danışmanlık formu,  vize danışmanlıksunda bulunan kişinin ıslak imzasını ve çalıştığı kurumunda kaşe ve imzasını taşımalıdır. Bir diğer önemli evrak ise,  vize talep formudur.  Suudi Arabistan vize talep formu İngilizce olarak yazılması gerekmektedir.  Bu formunda vize danışmanlıksunda bulunacak kişinin çalıştığı şirketin,  antetli kağıdına Suudi Arabistan Konsolosluğuna hitaben yazılan bir talep dilekçesi bulunması gerekmektedir.

Suudi Arabistan Çalışma Yasaları

Suudi Arabistan çalışma yasaları genel anlamda vize danışmanlıklarında görüldüğü kadar katı değildir.  Genellikle iki taraf arasında dengeleri oluşturacak biçimde hazırlanmıştır.  Ancak bazı konularda kesinlikle taviz verilmemektedir.  Suudi Arabistan yabancı firmalarla vize konusunda çok fazla esneklik göstermemektedir.  Ancak çalışma yasalarında,  bazı durumlarda özen gösterildiği ve bu istikrarı ilişkilere taşıdıkları da görülmektedir.  Suudi Arabistan iş ziyareti vizesi ve çalışma izninin olabilmesi için,  50 yaşın altında kişilerin müracaat etmesi gerekmektedir.  Suudi Arabistan 50 yaş üstünde bulunan kişilere vize vermemektedir.  O nedenle vize alabilmenin özellikle çalışma vizesi için koşulları oldukça ağırdır.  Bunun için yabancı firmadan,  yani karşı tarafın firmasından bir kefalet alınması istenmektedir.  Bu kefalet, ülkeden çıkışı,  Suudi Arabistanda ev kiralaması,banka hesabı açtırması,orada yaşadığı süre içinde tedavi ve hastane masraflarını karşılaması ve iletişimin kurulması için telefon gibi birçok işleri yürütülmek için istenmektedir.

İş Ziyareti Vizesi İçin İstenen Ticaret Odası Onaylı Belgeler

Suudi Arabistan iş ziyareti vizesi için,  Suudi Arabistandaki şirketten davetiye ve bu davetiyenin yanı sıra Suudi Arabistan Ticaret Odası tarafından onaylanmış oradaki şirketin ticari belgesi,  vize danışmanlık dosyasında bulunması gerekmektedir.

Türkiye’den İstenen Belgeler

Türkiyede bulunan şirketin ve vize danışmanlıksunda bulunacak olan kişinin pasaport ve bu Pasaportun en az 1 yıl geçerlilik süresi bulunması gerekmektedir.  Kimlik fotokopisi A4 kağıdına renkli taranarak çıkartılmış fotokopisi,  2 adet ölçülerinde fotoğraf,  arka fonu beyaz olmak koşuluyla biyometrik fotoğraf, Türkiyede bulunan şirketin antetli kağıdına yazılmış bir dilekçe,  İngilizce olarak yazılması gerekmektedir.   Bu dilekçede Arabistana gidecek olan kişinin şirketteki görevinin neler olduğunu en uygun şekilde anlatılması gerekmektedir. Şirket hangi ilde faaliyet gösteriyorsa o ilden alınmış Ticaret Odasına kayıtlı sicil belgesi tasdik ettirilmiş olması gerekmektedir. Ayrıca Türkiyedeki şirketin ticaret sicil gazetesindeki yazısı ve şirkete ait imza sirküleri, şirketin güncel ve son 6 aylık faaliyet belgesi,  aynı zamanda Ticaret Odasından onaylı olmak koşuluyla ve İngilizce yazılmış olarak bulunması gerekmektedir.  Aynı zamanda şirkette çalışanlar için sosyal güvenlik kurumuna giriş bilgisi belgesi,  bu belgelerinde ıslak imza ve kaşeli olması gerekmektedir.  Diğer bir belge ise Türkiyede – Devletten alınan barkotlu,  o güne kadarki çalışanın hizmet dökümü,  A4 kâğıdına çıkartılarak evrak dosyasına konulması gerekmektedir.

İş Ziyareti Vizesi İçin Şirketlerden İstenen Dışişleri Bakanlığından Onaylı Belgeler

Suudi Arabistan iş ziyaret vizesi için diğer gerekli olan evraklardan biri de Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığından onaylı vize davetiyesi ve Suudi Arabistanda bulunan şirketin Türkiyeye göndereceği Suudi Arabistan ticaret sicil belgesi ile birlikte davetiyenin de evrak dosyasına koyulması gerekmektedir.

Türkiye’den Tarafından İstenilen Standart Belgeler

Türkiyeden istenen belgeler pasaport,  vize danışmanlık tarihinde en az 1 yıl geçerli olması gerekmektedir.  Kimlik fotokopisi,  renkli olarak taranmış ve A4 kâğıdına çıkartılmış olması gerekmektedir.  2 adet biyometrik fotoğraf güncel çekilmiş,  4 x 6 ölçülerinde ve arka fonun beyaz olması,  ayrıca antetli kağıda şirketin görevlerini anlatan ayrıntılı bir yazı,  İngilizce olmak şartıyla aynı zamanda şirketin bağlı bulunduğu ile bağlı Ticaret Odasından da tasdik ettirilmesi gerekmektedir.  Bunun yanı sıra şirkete ait evraklar,  Ticaret Sicil Gazetesi yazısı,  şirketin imza sirküleri,  şirkete ait son 6 aylık faaliyet belgesi ve bu faaliyet belgesinin de bulunduğu ile bağlı Ticaret Odasından onaylı olması gerekmektedir.  Bütün bu Evrakların İngilizce olarak yazılmış olması gerekmektedir.  Bunun dışında çalışanlar için yine Sosyal Güvenlik Kurumu giriş belgeleri,  bunlar da şirket tarafından ıslak imzalı ve ıslak kaşeli olmak koşuluyla evrak dosyasına konulması gerekmektedir.  Çalışanlar için aynı zamanda e Devletten barkodlu alınacak A4 büyüklüğünde bir hizmet dökümünün de bulunması gereklidir.

İş ziyareti vizesi için Suudi Arabistan’da bulunan şirketin,  Türkiyeye göndereceği ticaret sicil belgesi onaylı ve Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığından onaylı davetiyenin Türkiye’ye gönderilmesi gerekiyor.  Aynı şekilde de Türkiyede faaliyet gösteren şirketin Suudi Arabistanda bulunan şirkete kendi Dışişleri Bakanlığından ve kayıtlı bulunduğu Ticaret Odasından onaylı belgelerin de vize dosyasında bulunması gerekmektedir.

Diğer Bilinmesi Gereken Önemli Ayrıntılar

Suudi Arabistan’a iş ziyaret vizesi için başvuran kişinin kadın olması ve yaşının 35 yaşın altında olması,  bekâr olması durumunda tek başına vize işlemlerini yapması mümkün değildir.  Bunun için kadınların Dışişleri Bakanlığından onaylı bir davetiye almalarının yanı sıra yanlarında refakat edecek eşinin veya aynı kan bağı olan akrabalarından birinin bulunması durumunda vize alabilirler.  Aynı zamanda vize evrak dosyasına,  Suudi Arabistan konsolosluğunun anlaşmalı olduğu hastanelerde yaptırılması istenen Hepatit kan tetkikleri ve AIDS testlerinin yapılmış ve sonuçlarının vize danışmanlık dosyasına konulması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu