suudi arabistan

Suudi Arabistan Hac ve Umre Vizesi

Suudi Arabistan Umre ve Hac vizesi

Suudi Arabistana dini seyahat yapmak isteyen Hac ve Umre vizesi için danışmanlıkda bulunan kişiler arasında hiçbir ayrım yapılmaksızın diplomatik pasaporta sahip kişiler de dâhil olmak üzere Türk vatandaşlarının Suudi Arabistan vizesi alması zorunludur.  Suudi Arabistan vize danışmanlık işlemleri diğer vize danışmanlıklarında olduğu gibi Hac ve Umre seyahatlerinde de aynı şekilde temin edilmek zorundadır.  Suudi Arabistanın Umre vizesi için sağladığı süre 30 gündür.  Ancak umre için belirli bir zaman şartı bulunmamaktadır.  Kişiler istedikleri zaman Umre ziyaretinde bulunabilirler.  Umre seyahatlerindeki seyahat programının içinde Kâbe’nin ziyaret edilmesi bulunmaktadır.  Böylelikle dini bir seyahat yerine getirmiş olmaktadırlar.  Hac ve Umre ziyareti yapacak olan kadınlarla ilgili zorunlu bir şart bulunmaktadır.  Öncelikle 45 yaşın altında olan kadınlarda 1. derecede akrabaları olmadan Suudi Arabistana seyahat edemezler.  Ancak 1. dereceden yakını,  soyadı tutan eşi ve babası dışında başka hiçbir koşulda Suudi Arabistana giriş yapamazlar.  Ancak bunları yerine getirdiklerinde Hac ve Umre ziyaretinde bulunabilirler.  Suudi Arabistan Devleti dini seyahatlerde Umrede Hac gibi bu kişilere bir paket Turizm programı sunmuşlardır. Bu programın amacı ise yalnızca dini sebeplerle seyahat eden kişilerin ülkede biraz daha fazla kalmalarını sağlamaktır.  Dini ve kutsal yerleri gezmelerinin dışında diğer tarihi yerlerini de görmelerini sağlamak için böyle bir paket program hazırlamaktadır. Dolayısıyla Müslüman olan vatandaşların Umre ziyaretlerinde o ülkenin dini kültürünü daha yakından tanıyabilmelerine olanak sağlamaktadır.

Suudi Arabistan Hac ve Umre vizesi için danışmanlık nasıl yapılmaktadır

Suudi Arabistan Hac ve Umre ziyareti için gitmek isteyen kişiler pasaport bilgileri ile birlikte online olarak Suudi Arabistan Konsolosluğu\’na vize danışmanlıksunda bulunmaları gerekmektedir.  Bu danışmanlık sonucunda onay almaları durumunda,  vize evraklarını tamamlamaya başlarlar.  Hac vizesi veya Umre vizesi için danışmanlıknun seyahat edilecek tarihten bir ay önce başlaması gerekmektedir.  Aynı zamanda Hac ve Umre ziyareti yapacak olan kişilerin,  Suudi Arabistan\’ın resmi kaynaklarından davet edildiklerine dair bir mektup almaları gerekmektedir.  Bu seyahat sırasında yanlarında 8 yaşından küçük çocuklar bulunması durumunda ziyaret için anneleriyle birlikte seyahat etmeleri gerekmektedir.  Yanlarında 1. Dereceden kan bağı olan yakın akrabaları olsa dahi 8 yaşından küçük çocuklar Umre ve Hac seyahatinde bulunamaz.  9 ve 18 yaş arasında bulunan çocuklar ise Umre ziyaretine gitmek istediklerinde anne ve babaları eğer yanlarında olmayacaksa,  ancak 1. dereceden yakın akrabalarından biri olması durumunda izin verilmektedir.  Ancak bu kişilerde noter onaylı bir anne babadan muvafakatname alarak ve aynı zamanda,  her bir kişi için nüfus müdürlüklerinden vukuatlı nüfus kayıt örneği alınması koşuluyla gidebilmektedirler.  Bunun dışında 18 yaş ve 45 yaş arasındaki kişilerin Hac ve Umre ziyaretlerinde yalnız başlarına seyahat etmelerine izin verilmemektedir.  Hac ve Umre ziyareti olmasına rağmen danışmanlık işlemlerinde her türlü yetki Suudi Arabistan Konsolosluğuna aittir.  Hac ve umre ziyaretleri için yapılan danışmanlıklarda Diyanet İşleri Bakanlığından onay alarak seyahat etmeleri,   kendileri aracılığıyla olmaktadır.  Hac ziyareti aynı şekilde olmamaktadır. Hac ziyaretinde belli bir kontenjan sınırlaması vardır,  ancak Umre ziyareti için sınırlama yoktur.  Her vatandaş istediği kadar gidebilir.

Suudi Arabistan umre ve hac ziyareti vize danışmanlık

Suudi Arabistana Umre ziyareti yapacak olan kişilerin vize danışmanlık formunu okunaklı doğru ve birbiriyle örtüşen bilgilerle doldurmaları gerekmektedir.  Suudi Arabistan vize danışmanlık formu,  Kesinlikle doğru eksiksiz ve tam bilgileri yansıtılması gerekmektedir.  Danışmanlık formunun Türkçe ve İngilizce olarak yapılması gerekmektedir.  Hatta iki farklı form birbiriyle aynı,  bulunması ve ıslak imzalı olarak sunulması gerekmektedir.  Suudi Arabistan Umre ve Hac ziyareti yapacak olan kişilerin pasaportlarının En az 1 yıl geçerlilik süresi bulunmalıdır.  Aynı zamanda 2 sayfasının da boş olarak bulunması gerekmektedir.  Hac ve Umre ziyaretlerindeki vize ücreti, seyahatin süresine ve amaca göre farklılık göstermektedir.  Belirlenmiş tam bir vize ücreti bilinmemektedir.  Örneğin,  oradan alınacak davetiyenin içeriğinde yazılı olan tek veya çift girişli vizede belirtilmiş olması durumunda vize ücretleri farklılık göstermektedir.  Umre ve Hac ziyareti danışmanlıklarında istenen belgeler ve şartlar yerine getirilmediğinde kesinlikle vize danışmanlıksu ret ile sonuçlanmaktadır.  Ayrıca ret olunan vize danışmanlıklarında ödenen ücretler kesinlikle iade edilmemektedir.  Hac ve Umre ziyaretleri için danışmanlıklan vize danışmanlıksunda evraklar tamamlanıp konsolosluğa veya vize danışmanlık merkezlerine teslim edildikten sonra maksimum 10 gün içinde vize danışmanlıkları sonuçlanmaktadır.

Suudi Arabistan umre ve hac vizesi için gerekli evraklar

Pasaportun Hac ve Umre ziyaretinde kullanılmaya başladığı andan itibaren bir yıl daha geçerliliğinin olması ve yeni çıkartılmış çipli pasaport olması gerekmektedir.  2 adet biyometrik fotoğraf,  arkası beyaz fonda ve güncel çekilmiş bir fotoğraf olmalıdır. Nüfus cüzdanı fotokopisi A4 kâğıdına çekilmiş renkli olarak taranmış olması gerekmektedir.  Nüfus müdürlüklerinden alınacak nüfus kayıt örneğinin aile bilgilerini anlatan detaylı bilgilerden oluşması istenmektedir.  Bunun yanı sıra Suudi Arabistan Hac ve Umre seyahatleri için yapılan danışmanlıklarda 45 yaş altı eş ve çocuklar ile birlikte ailelerde gidiyorsa,  onların da adres bilgilerinin gösterildiği ayrıntılı nüfus kayıt örneğinin bulunması gerekmektedir.  Eşi ile gidecek olanlar,  aynı şekilde akraba ile gidecek olanlar ise yanında gidecek akrabalarının da bütün ayrıntılı aile şeceresini gösteren vukuatlı nüfus kayıt örneği eklerinin bulunması gerekmektedir.  Suudi Arabistana Umre ve Hac mevsimi dışında Kâbe’yi ziyaret etmesi anlamına gelmektedir.  Umre için belirli bir tarih şartı bulunmamaktadır.  Ancak Hac için gidilecek tarih bellidir ve belli bir kontenjanla sınırlandırmaktadır.  Bu seyahat Umre ve Haccın dışında kutsal yerlerin ziyaret edilmesi seyahatidir. Bu seyahatte de Kâbe ziyaret edilir,  ancak Müslümanların kutsal olan yerlerin de amaca yönelik seyahati anlamına gelmektedir.

Umre ziyareti gerçekleştirecek olan kişilerin yapması gerekenler

Umre seyahati yapacak olan kişilerin öncelikle,  Suudi Arabistan konsolosluklarına bağlı vize işlem merkezlerinden Umre vizesi almaları gerekmektedir. Umre vizesi için Diyanet İşleri veya Diyanet İşleri Bakanlığından yetkilendirilmiş acentelerden işlemleri gerçekleştirilmektedir.  Bunun yanı sıra 45 yaşın altında bulunan kadınlar,  tek başlarına Umre ziyaretinde bulunmaları yasaktır.  Ancak 1. dereceden yakını ve babası ile Umre ziyaretinde bulunabilirler.  Bunun dışında 45 yaş altında bulunan kadınların tek başına vize almaları yasaktır.  Ancak eşi,  oğlu,  babası,  amcası veya kayınpederiyle birlikte seyahat edebilirler. O da soy isimleri birbirini tuttuğu için,  ancak bu koşullarda Arabistana onlarla giriş yapabilirler.

Hac mevsimi yılın belli süresinde gidilen bir dini ziyarettir. Bu ziyaret Müslümanlar açısından oldukça kutsal bir zamanıdır.  Hac ziyaretleri çok yoğun talep olması sebebiyle kontenjanla sınırlandırılmıştır.  Ancak umre için böyle bir kontenjan uygulanmamaktadır.  Umre yılın herhangi bir mevsiminde veya zamanında gerçekleştirilebilen bir ziyarettir.

Yalnızca umre seyahati gerçekleştireceğiniz zaman hangi ilde bulunuyorsanız o ilin Diyanet İşleri Bakanlığının tayin ettiği şirketlere başvurarak Umre organizasyonlarından birini seçebilirsiniz.  Bunun için Diyanet İşleri Bakanlığı\’na bağlı acentelere bir katkı payı yatırmanız gerekmektedir.  Bir de vize danışmanlık işlemlerini istenildiği gibi eksiksiz yerine getirmeniz yeterlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu