suudi arabistan

Suudi Arabistan Eğitim Vizesi

Suudi Arabistan Eğitim Vizesi

Suudi Arabistana her ne koşulda gidilirse gidilsin Türk vatandaşlarının vize alma zorunluluğu bulunmaktadır.  İşlemlerini istenildiği koşullarda yerine getirme zorunluluğu vardır.  Suudi Arabistan öğrenci vizesi için öncelikle öğrenci vize başvuru formunun doldurulması gereklidir.  Vize başvurusunda bulunan kişiler hakkında Suudi Arabistan bu başvuru formu üzerinden kişisel bilgilere ulaşmaktadır.  Bu nedenle başvuru formunun istenildiği biçimde eksiksiz ve tam olarak doldurulması ve bilgilerin gerçek bilgilerden oluşması gerekmektedir.

Suudi Arabistan Eğitim Ve Öğrenci Vizesi Şartları

Eğitim ve öğrenci vizesi için başvuru formu Türkçe ve İngilizce olarak doldurulması gerekmektedir.  Formun iki farklı dilde yazılması ve başvuru formunun bilgilerinin birbiriyle örtüşmesi şarttır.  Başvuru formu doldurmayan kişilerin vize başvurularını Suudi Arabistan Konsolosluğu dikkate almamaktadır.  Bu başvuru formu diğer vize başvuru evraklarının içinde yer almak zorundadır.  Bu başvuru formu uluslararası resmi özelliğe sahip bir belgedir.  Dolayısıyla hatalı,  yalan,  yanlış bilgilerle özellikle kötü niyetle doldurulmaması gerekmektedir.  Ayrıca bunun bir de cezai yaptırımları bulunmaktadır.  Bu nedenle vize başvuru formu son derece doğru biçimde doldurulmalıdır.  Başka türlü ülkeye giriş ve çıkış yapılamaz.  Hatta bunun beraberinde bir de para cezasına çarptırılır.  Bu başvuru formunun diğer bir açılımı ülkeye girip vizesi dolan kişilerin vizesi dolduğu andan itibaren ülkeyi terk edeceğine dair verdiği bir taahhüttür aynı zamanda.

Arabistan Öğrenci Ve Eğitim Vizesi Nasıl Alınmaktadır?

Öğrenci ve eğitim için gidenlerin eğitim vizesine başvurabilmeleri için Suudi Arabistan’da hangi üniversiteye devam edecekse o okuldan kabul edildiklerini gösteren kabul kâğıdının alınması ve vize işlem dosyasının içinde bulunması gerekmektedir.  Aynı zamanda eğitim için vize başvurusunda bulunan kişinin mezun olduğu okula ait diplomanın gerçeği ve fotokopisinin de aynı anda dosyada bulunması gerekmektedir.  Suudi Arabistan’a eğitim için gidecek olan öğrencilerin Türkiye’den Milli Eğitim Bakanlığından Suudi Arabistan’da eğitim görmesinde bir engelin bulunmadığını da yazan bir onay yazısı da evrakların içine eklenmelidir.  Suudi Arabistan’a öğrenci vizesi alarak gitmek isteyen kişilerin pasaportları ile ilgili bilgiler artık online sistem aracılığıyla Suudi Arabistan Konsolosluğu’na iletilmektedir.  Pasaport ile ilgili bilgiler alındığı andan itibaren vize onaylanmaktadır.  Ancak ardından kayıt işlemleri başlayacaktır.  Yani pasaportunuzun önce onaylanması gerekmektedir.  Vize başvurusunda bulabilmeniz için pasaportlarda daha önceden İsrail vizesi alan kişiler kesinlikle Suudi Arabistan’a alınmamaktadır.  Dolayısıyla Suudi Arabistan’a öğrenci ve eğitim için gidecek olan kişilerin daha önce İsrail’e gitmemiş olmaları gerekmektedir.

Suudi Arabistan Eğitim Vizesi Almak İçin Gerekli Evraklar

Suudi Arabistana eğitim için gitmek isteyen öğrencilerin vize başvuru işlemlerinin ve bütün evrakın vize işlem merkezlerine teslim edildikten sonra maksimum 10 gün içinde vize başvuruları sonuçlanmaktadır.  Aynı zamanda bu konuda eğitim ve öğrenci vizesi ücreti başvuru sırasında kişilerden alınmaktadır.  Ancak vizenin reddedilmesi vize alınamaması durumunda vize ücretlerinin iadesi kişiye yapılmamaktadır. Ayrıca vize başvurusu reddedilen öğrencilerin itiraz etme hakkı da bulunmamaktadır.  Dolayısıyla bilgilerin doğru eksiksiz ve yanıltıcı olmamasına dikkat edilmelidir.  Vize konusunda son söz hakkı Suudi Arabistan Konsolosluğu’na aittir.

Başvuru Sırasında Gerekli Olan Evraklar

  • Pasaport, Pasaportun vize başvuru tarihinden sonra minimum 1 yıl daha geçerliliğinin olması ve en az 2 sayfasının da boş olması gerekmektedir.
  • Kimlik fotokopisinin taranmış renkli ve A4 kâğıdında çekilmiş olması gerekmektedir.
  • 2 adet biyometrik fotoğraf 4,5 x 6 santimetre ebatlarında ve kesinlikle arka fonunun beyaz olması gerekmektedir.
  • Eğitim ve öğrenci vizesi alacak olan kişilerin mezun oldukları okulun diplomasının aslı ve fotokopisinin vize başvuru dosyasında bulunması gerekmektedir.
  • Eğitim vizesi başvurusunda bulunacak olan öğrencilerin konsolosluğun anlaşmalı olduğu hastanelerden sağlık raporu alması ve aynı zamanda HBS, HCV,  HIV kan tahlillerinin yaptırılmış ve sonuçlarının dosyaya koyulmuş olması gerekmektedir. Suudi Arabistan konsolosluğunun anlaşmalı olduğu hastaneler Medical Park,  Memorial ve Acıbadem Hastaneleridir.
  • Eğitim vizesine başvuracak olan öğrencilerin Milli Eğitim Bakanlığından Suudi Arabistan’da eğitim almasına engel olmadığını yazan bir yazının evrak dosyasında bulunması gerekmektedir.
  • Türkiye’den yabancı uyruklu kişiler vize başvurusunda bulunduğunda ikamet kâğıdın fotokopisinin de vize evrak dosyasında bulunması gerekmektedir.

Eğitim Vizesine Başvuracak Öğrencilerin Kişisel Evrakları

Suudi Arabistan’da eğitim görecek olan öğrencilerin vize başvuru dosyasına koymaları gereken evraklardan biri de kişinin şahsına ait banka hesap hareketleridir.  Banka hesap cüzdanında en az geriye dönük 3 ay paranın bulunmuş olması ve bu arada banka ile ilgili hesap hareketlerini gösteren belgenin de bankadan kaşeli ıslak imzalı ve bakiye görünür şekilde alınması gerekmektedir.  Aynı zamanda öğrencilerin Seyahat ayrıntılarını açıkça yazdıkları bir dilekçe bulunması gerekmektedir.  Bunun yanı sıra Türkiye’den en son bitirdiği okuldan alınacak bir öğrenci belgesi, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylı olması,  aynı zamanda ailenin banka hesap hareketleri ve dökümlerinin de vize başvuru dosyasında bulunması zorunludur.

Vize Başvurusu İçin Gerekli Seyahat Evrakları

Nüfus cüzdanı fotokopisi A4 kâğıdına çıkartılmış renkli taranmış olması gereklidir.  Ayrıca nüfus müdürlüklerinden alınacak tam vukuatlı nüfus kayıt belgesi ve bu belge de anne,  baba,  kardeş,  eş ve diğer varsa çocuklarla ilgili bütün bilgilerin ayrıntılı olarak tek tek dökümü yapılmış olarak alınması gerekmektedir.  Muvafakatname belgesi vize başvurusunda bulunan öğrencinin 18 yaşını doldurmamış olması durumunda noterden orijinal bir muvafakatnamenin alınması gereklidir.   Diğer bir evrak ise evlilik cüzdanının da bulunması zorunlu evraklardan biridir.

Suudi Arabistan Vizesi İle Suudi Arabistan Dışında Hangi Ülkelere Gidilir?

Suudi Arabistan’a gitmek isteyip vize başvurusunda bulunan öğrenciler Suudi Arabistan dışında en yakın komşu ülkelere gidebilirler.  Ancak bu konuda da Suudi Arabistan konsolosluklarından tam yeterli bilgi alınması en doğru yoldur.

Suudi Arabistan Vizesi Almak İçin Mülakat Randevusu Var Mı?

Suudi Arabistan’a eğitim ve öğrenci vizesi almak için randevu talepleri olmadığı gibi,  bir mülakat talepleri de bulunmamaktadır.  Bazı ülkeler dil Eğitim yeterlikleri için mülakat istemektedir,  ancak Suudi Arabistan’da böyle bir dil zorunluluğu bulunmamaktadır.  Suudi Arabistan Konsolosluğu vize başvurusunda bulunan kişilerin en fazla davetiye mektuplarını dikkate almaktadır.  Bir de vize başvuru dosyasının içine seyahat Planı’nın doğru yapılması ve bunların doğru olarak sunulması gerekmektedir.

Suudi Arabistana En Uzun Ne Kadar Süre Vize Alınabilir

Suudi Arabistan’a gitmek isteyen öğrenciler veya diğer vatandaşlar uzun süreli vize ve oturma izni alabilirler.  Ancak Suudi Arabistan’a uzun süreli vize alabilmek için yaş faktörü son derece önemlidir. Konsolosluk bunu göz önünde bulundurmaktadır.  Örneğin 35 yaşın altında olan bekâr kadınların tek başına vize alması mümkün değildir.  Ancak ticari vize almaları gerektiği durumda 35 yaşın altında ise mutlaka 1. Derecede akrabası,  soy ismi aynı olan eşi,  babası veya kardeşleri yanında seyahat ederek ve bunu beyan etmeleri durumunda bize alabilirler.  Almak istediğiniz vize türüne bağlı olarak kalacağı süreler değişiklik göstermektedir.  Çalışma vizesi daha uzun süreli vize imkânı tanımaktadır.

Suudi Arabistana VIP vizesi alınabilir mi?

Arabistana vize başvurusunda bulunacak olan öğrencilerin özel durumları olması halinde acil vize başvurusuna izin verilmektedir.  Acil vize almak isteyen kişilerin özel durumlarını açık net ve karşı tarafı ikna edecek biçimde açıklamaları gerekmektedir. Acil durumlar konusunda ikna olan konsolosluk acil vize işlemini yapmaktadırlar,  ancak acil vize başvurusu için de diğer istenen bütün evrakların vize başvuru dosyasında bulunması gerekmektedir.  Buna göre vize sonuçlanması daha kısa sürede gerçekleşmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu