suudi arabistan

Suudi Arabistan Büyükelçiliği Ankara

Suudi Arabistan Büyükelçiliği Ankara

Suudi Arabistan Ankara Büyükelçiliği Ankara’nın Gaziosmanpaşa ilçesinde bulunmaktadır.  Konsolosluk Ankara ve Ankara’ya yakın çevre illerdeki Türk vatandaşlarının Suudi Arabistan vize işlemlerini yürütmektedir.  Aynı zamanda Türkiye’de yaşayan Suudi Arabistan vatandaşlarının kendi ülkeleri ile ilgili konsolosluk üzerinden yapmaları gereken danışmanlıkları ve ülkeleri ile ilgili pasaport işlemleri gibi hizmetleri de vermektedir.  Suudi Arabistan Ankara Büyükelçiliği Suudi Arabistan vatandaşı olup Türkiye’de yaşayan vatandaşlarına süresi dolan veya dolmaya yakın pasaport yenileme işlemlerini ve pasaport surelerini uzatma işlemlerini de yapmaktadır.  Aynı zamanda Suudi Arabistan Ankara Büyükelçiliği Suudi Arabistan’a gitmek isteyen Türk vatandaşlarının vize hizmetlerini de yapmaktadır.

Suudi Arabistan Ankara Büyükelçiliği Adresi:

Gaziosmanpaşa, Turan Emeksiz Sk. No: 6, 06700 Çankaya/Ankara

Suudi Arabistan Vize İşlemleri

Ankara’da yaşayan Türk vatandaşlarının vize danışmanlık işlemlerini Ankara Suudi Arabistan büyükelçiliğinden yapmaları gerekmektedir.  Suudi Arabistan turistik vizesi,  ticari vize,  evrak tasdik işlemleri,  aile ziyareti vizesi,  çalışma vizesi,  Hac ve Umre vizesi,  eğitim vizesi ve Suudi Arabistan’da oturma izni gibi işlemlerinde Suudi Arabistan Ankara Büyükelçiliği’nde yapılmaktadır.  Suudi Arabistan vize danışmanlıksu yapan Türk vatandaşlarının Suudi Arabistan vizesi alabilmeleri için öncelikle pasaportlarının yeni güncel ve çipli olması gerekmektedir.  Bunun yanı sıra hangi kategoride vize danışmanlıksu yapılırsa yapılsın vize almak için mutlaka Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığından onaylanmış Bir davetiye edinmeleri zorunludur.

Suudi Arabistan Turistik Vizesi

Suudi Arabistan’a turist olarak gitmek isteyen Türk vatandaşları turistik vize danışmanlıkları kapsamında yapmaları gereken işlemlerden önemli olan pasaportlarının güncel ve çipli olmasıdır.  Ayrıca pasaportlarında vize danışmanlık tarihinden itibaren bir yıl daha suresinin bulunması gerekmektedir.  Bunun yanı sıra iki boş sayfasının mutlaka olması gerekmektedir.  Suudi Arabistan turistik vize almak isteyen Türk vatandaşlarının Suudi Arabistan’dan Dışişleri Bakanlığı onaylı bir davetiye ile danışmanlık yapmaları gerekmektedir.  Aynı zamanda 35 yaşın altında ve bekâr olan kadınların tek başına Suudi Arabistan vize danışmanlıksunda bulunmaları mümkün değildir.  Ancak birlikte soy ismi tutan eşi veya 1. dereceden kan bağı olan akrabaları ile seyahat edebilir.  Dolayısıyla vize danışmanlık işlemlerini de yanında refakat edecek kişi ile çıkartmak zorunluluğu bulunmaktadır.  Daha önce İsrail’e ile seyahat eden Türk vatandaşlarının pasaportlarında İsrail mührünün olması durumunda kesinlik Suudi Arabistan konsoloslukları vize vermemektedir.

 Suudi Arabistan Ticari Vizesi

Suudi Arabistan ticari vizesine başvuracak olan kişilerin yine aynı şekilde pasaportlarının güncel ve çipli olması önemli koşuldur.  Diğer bir koşul ise ticaret yapacakları Suudi Arabistan’da bulunan şirketin bu kişilere davetiye göndermesi gerekmektedir.  Bu davetiyenin Dışişleri Bakanlığından ve orada faaliyet gösteren şirketin bağlı bulunduğu Ticaret Odası tarafından onaylanmış olması gerekmektedir.  Türkiye’den ticari vize danışmanlıksunda bulunacak olan kişinin evrakları arasında diplomanın aslı ve fotokopisi,  aynı zamanda Suudi Arabistan’da çalışacağı şirkette alacağı görevin diplomadaki mesleki yeterliliği ile aynı olması gerekmektedir.  Bununla birlikte Türkiye’den ticari vize danışmanlıksu yapabilmesi için Suudi Arabistan’da bulunan şirketten gönderilen davetiye de gidecek olan vatandaşın ayrıntılı bilgileri ve davetiyenin kişiye özel olarak,  onun adına düzenlenmiş olması gerekmektedir.  Şirketin Suudi Arabistan’da kalacağı süre içinde geçimini sağlayacağını taahhüt etmek gerekmektedir.  Türkiye’den Suudi Arabistan ticari vizesine başvuracak olan kişinin göndereceği şirketin de Türkiye’den Dışişleri Bakanlığı ve bağlı bulunduğu Ticaret Odası onayının da davetiyede bulunması gerekmektedir.  Ayrıca Suudi Arabistan davetiye mektubunun yanında oradaki şirketin resmi gazetede yayınlanmış yazısının da davetiyeye iyileştirilmesi gerekmektedir.  Ticari vize danışmanlıksunda bulunacak olan kişi kadın ise ve 35 yaşın altında bekâr ise Türkiye’den mutlaka yanında 1. Dereceden kan bağı olan bir kişiyle çıkış yapması zorunludur.  Aynı şekilde vize işlemlerinin o kişi içinde yapılması gerekmektedir.

Suudi Arabistan Evrak Tasdik İşlemleri

Suudi Arabistan Ankara Büyükelçiliği görevleri arasında bulunan işlemlerden biri de evrak tasdik işlemidir.  Evrak tasdik işlemleri Suudi Arabistan’la Türkiye arasında gerçekleştirilen herhangi bir ilişkiye dair evrakın üzerindeki imzanın gerçek olduğunu,  bunu imzalayan kişinin kimliğini doğrulamak,  var olan evrakın geçerliliğini sağlamak ve o evrakın resmi bir evrak olduğunu ve ülkesinin dışında da kullanılabilir yasal şartlara sahip olduğunu onaylamaktır. Bu evrak tasdik işlemleri farklılık gösterebilmektedir.  Bu belgede bulunan bilgilerin yasal ve gerçek olduğunu valilik ve o ülkenin Konsolosluğu tarafından da onaylanması gerekmektedir.  Belgenin onaylanması durumunda o evrak uluslararası resmi evrak konumuna geçmektedir.  Evrak tasdik işlemleri yalnızca ticari işlemlerde kullanılmamaktadır.  Ticari işlemlerin faturalarının onaylanması, eğitim vizesi almak isteyen kişilerin diplomalarının onaylanması,  çalışma izni için başvuran kişilerin davetiyelerinin onaylanması ve evlilik cüzdanı onayı,  uluslararası ticarette mal ihracat ve ithalatta ürünlerin menşei bulunduğu sertifikanın onaylanması ve vekâletname gibi belgelerin onaylanması işlemi  de buna dâhildir.

Suudi Arabistan Aile Ziyareti Vizesi İşlemleri

Türkiye’den Suudi Arabistan’a aile ziyareti yapmak isteyen kişilerin başvuracağı aile ziyareti vizesi işlemleri Suudi Arabistan Konsolosluğu tarafından gerçekleştirilmektedir.  Vize danışmanlık işlemlerini konsolosluğun belirlediği Suudi Arabistan vize hizmetleri merkezlerinden yapılabilmektedir.  Öncelikle aile ziyareti vizesi işlemleri için de diğer vize işlemlerinde olduğu gibi Pasaportun güncel olması ve vize danışmanlık tarihinden itibaren pasaport süresinin 1 yıl daha geçerliliğinin olması gerekmektedir.  Aynı zamanda kullanılmayan 2 boş sayfasının da Pasaportta bulunması gereklidir.  Suudi Arabistan aile ziyareti vizesi danışmanlıklarında diğer dizelerde olduğu gibi önemli evraklardan biri de davetiye mektubudur.  Suudi Arabistan’dan gelecek olan davetiye mektubunun Dışişleri Bakanlığı tarafından onaylanması durumunda vize danışmanlık işlemleri başlatılabilir.  Aynı zamanda bu vizeye başvurmak için Türk vatandaşlarının bir kefil bulmaları gerekmektedir.  Bu kefiller 1.  dereceden kan bağı olan akrabaları olabilir.  Bu evrak tamamlanması durumunda Suudi Arabistan Ankara Büyükelçiliği veya İstanbul’daki büyükelçilik tarafından vize alabilirsiniz.

Suudi Arabistan Vizesinde Kadınlara Yaş Şartı

Aile ziyareti vize danışmanlıksunda bulunacak olan 35 yaşın altındaki bekâr kadınlara bize verilmemektedir.  Ancak 35 yaşın altındaki bekâr kadınlar yanlarında eşi veya 1. Dereceden kan bağı olan akrabaları ile seyahat edebilirler.  Aynı şekilde bu akrabalarından birinin de vize danışmanlık işlemleri kendisi gibi yapması gerekmektedir.  Suudi Arabistan aile ziyaret vizesine danışmanlık yapacak olan kişilerin pasaportlarında asla İsrail mühürü bulunmaması gerekmektedir.  Yani daha önce İsrail’e giden kişiler Suudi Arabistan vizesi alamamaktadır.

Suudi Arabistan Vize Danışmanlık Evrakları

  • Suudi Arabistan’a her ne şekilde olursa olsun zorunlu olarak hazırlanması gereken ortak evrak listesi bulunmaktadır.  Bu evrak listesi pasaport,  pasaportun geçerliliği olmalı yeni ve çipli olmalı,  vize danışmanlık tarihinden itibaren 1 yıl geçerliliği olmalı ve 2 adet yıpranmamış boş sayfasının bulunması gerekmektedir.
  • Ayrıca Pasaportta hiçbir şekilde İsrail mührü bulunmaması gerekmektedir.  Yani başvuran kişi daha önce İsrail’e giriş yapmışsa vize alması söz konusu değildir.
  • Pasaportun renkli fotokopisi ve bu fotokopi üzerinde 1 adet biyometrik güncel fotoğraf,  fotoğrafın arka fonunun beyaz olması gerekmektedir.  Ayrıca fotokopi A4 formatında çekilmiş fotokopi olması gerekmektedir.
  • Kimlik fotokopisinin A4 formatında renkli taranmış olması gerekmektedir.
  • 2 adet fotoğraf güncel olmak zorunda ve arka fonu beyaz olacak şekilde 4,5 x 6 santimetre ölçülerinde olması gerekmektedir.
  • Suudi Arabistan’dan istenilen davetiyenin fotokopisi,  bu davetiye turistik vizelerde yalnızca 1 derecede kan bağı olan akrabalar tarafından gönderilebilmektedir. Bu davetiyenin de Dışişleri Bakanlığı’ndan onaylı olması gerekmektedir.
  • Davetiyede davetiyeyi gönderen kişinin ikamet bilgilerinin fotokopisi,  eğer yabancı uyruklu ise evlilik cüzdanının fotokopisi de davetiyeye iliştirilmesi gerekmektedir.
  • Vukuatlı nüfus kayıt örneği ve nüfus kayıt örneğinden bütün aileye ait bilgilerin ayrıntılı olarak belgelenmesi gerekmektedir.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu