suudi arabistan

Suudi Arabistan Başkonsolosluğu İstanbul

Suudi Arabistan Başkonsolosluğu İstanbul

Suudi Arabistan Başkonsolosluğu İstanbul Ankara ve İzmir’de vatandaşların vize danışmanlıklarının değerlendirilmesi ile Suudi Arabistan vatandaşı olup Türkiye’de ikamet eden Arap vatandaşların işlemlerini yapmaktadır.  Ayrıca Türkiye’de yaşayan Suudi Arabistan uyruklu vatandaşların pasaport yenileme ve pasaport surelerinin uzatma işlemleri de Suudi Arabistan Başkonsolosluğu tarafından yapılmaktadır.

Suudi Arabistan Başkonsolosluğu’nun Görevleri

Suudi Arabistan Başkonsolosluğu Türkiye’de kendi ülke vatandaşlarının menfaatlerini korumak,  onların sıkıntılarını uluslararası düzeyde çözümlemek gibi bu konuda Suudi Arabistan Başkonsolosluğu’nun bir takım görevleri bulunmaktadır.  Bu görevler belli antlaşmalar ve tüzüklerle belirlenmiştir.  Suudi Arabistan konsolosluğunun görevlerinden biri ise,  Suudi Arabistan ile Türkiye arasındaki ticari ilişkileri korumaktır.   Kendi vatandaşlarının pasaport surelerini uzatmak ve yenilemek,  gerek tıbbi gerekse yasal kendi vatandaşlarına eğitim anlamında yardım sağlamak,  ulaşım, ülkeleriyle ilişkisi olduğu ülkelerle otoriteleri sağlamak,  ilişki kurmak ve kendi vatandaşları ile ilgili ölüm,  doğum ayrılık gibi çeşitli konular içermektedir.  Suudi Arabistan Başkonsolosluğu dini bayramlarda ve Cumhuriyet Bayramında hizmet vermemektedir.

Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosluğu Adresi :

Konaklar Mahallesi ÇAMLIK CAD, Akasyalı Sk. No:6, 34330 Beşiktaş

Suudi Arabistan Konsolosluğu Vize İşlemleri

Suudi Arabistan Konsolosluğu vize işlemleri konusunda tek yetkili kurumdur.  Suudi Arabistan vizesi almak isteyen Türk vatandaşlarının Suudi Arabistan konsolosluğunun yetkilendirdiği vize danışmanlık merkezlerinden vize danışmanlıklarını yapabilirler.  Vize danışmanlıksu için önemli koşullardan biri Pasaportun yeni,  çipli pasaport olması önemlidir.  Bunun dışındaki eski pasaportlar vize danışmanlık işlemlerinde kabul edilmemektedir.  Vize danışmanlık işlemlerinin yürütülebilmesi için aynı zamanda pasaportun vize danışmanlık tarihinden sonra bir yıl daha geçerlilik süresinin bulunması şart koşulmuştur.  Ayrıca daha önce İsrail’e ile giriş yapmış olan Türk vatandaşları Suudi Arabistan’dan vize alamamaktadır.  Bu koşulları Suudi Arabistan konsolosluğu kabul etmemektedir.  Bunun yanı sıra vize danışmanlıksunda bulunacak olan 35 yaş altındaki bekâr kadınların tek başına vize danışmanlık işlemi kabul edilmemektedir.  Bunun için yanlarında 1. Dereceden kan bağı olan veya aynı soy ismini taşıyan eşiyle birlikte seyahat edebilmektedir. Ayrıca vize danışmanlıksu için Dışişleri Bakanlığından bir davetiye almak zorundadırlar.  Vize danışmanlık işlemlerinde diğer bir bilinmesi gereken konu ise Çalışma vizesi danışmanlıklarında,  50 yaş üstü yabancılara Suudi Arabistan çalışma vizesi vermemektedir.  Çalışma izni için müracaat eden vatandaşların oturma izinleri 90 gün içinde alınmak zorundadır.  90 günü aşmamaları kesinlikle Suudi Arabistan Konsolosluğu tarafından belirlenmiştir.

Suudi Arabistan Vize Danışmanlık Formu

Suudi Arabistan vize danışmanlık formu konsolosluk tarafından vize danışmanlıksu sahipleri için doldurulması gereken bir formdur.  Bu form ile Suudi Arabistan Konsolosluğu vize danışmanlık sahipleri ile ilgili geniş kapsamlı bilgilere ulaşmaktadır.  O nedenle bu formun eksiksiz tam ve gerçeklerle doğru olarak doldurulması gerekmektedir.  Aynı zamanda Suudi Arabistan vize danışmanlık formunun hem Türkçe hem de İngilizce olarak doldurulması zorunludur.  Danışmanlık formunun olmadığı bir vize danışmanlık işlemleri kabul edilmemektedir.  Ayrıca bu form hem resmi hem de Uluslararası bir belge niteliği taşımaktadır. Bilgilerin gerçek olmaması durumunda kötü niyetli olduğu düşünülerek bunun hakkında yaptırım uygulanmaktadır.  Vize danışmanlık formunu dolduracak olan kişilerin fotoğraf kısmına 4,5 x 6 santimetre ölçülerinde vesikalık biyometrik fotoğrafın yapıştırılması gerekmektedir.   Bu fotoğrafın arka fonunun mutlaka beyaz olması gerekmektedir.  Form doldurulduktan sonra ıslak imza ile imzalanmalı ve form doldurma işlemi tamamlanmalıdır.

Suudi Arabistan Vize İşlemleri

Suudi Arabistan vize işlemleri Suudi Arabistan konsolosluğunun yetkilendirdiği bize işlem merkezlerinden yapılmaktadır Suudi Arabistan vizesi almak isteyen Türk vatandaşları Suudi Arabistan vizesi alarak Suudi Arabistan’a seyahat edebilmektedirler bunun için pasaportlarının yeni güncel ve çipli olması gerekmektedir vize için her müracaat eden vatandaşın ücret ödemesi gerekmektedir. Ancak Suudi Arabistan’a görevlendirilmiş resmi giden görevlilerden vize ücreti alınmamaktadır. Kısa süreli Suudi Arabistan vizesi almak isteyen Türk vatandaşları Suudi Arabistan konsolosluğunun yetkilendirdiği vize işlem merkezlerinden bize danışmanlıklarını yapabilirler. Ancak daha uzun süreli çalışma Ticaret veya turistik vize danışmanlıkları için doğrudan Suudi Arabistan Konsolosluğu’na müracaat edilmesi gerekmektedir. Vize danışmanlık işlemleri gerek konsolosluklarda gerekse bize hizmet merkezlerinde Pazartesi ve Perşembe günleri yalnızca danışmanlıklar kabul edilmektedir. Onun dışındaki günler ize danışmanlık işlemleri kabul edilmez. Ayrıca İsrail mührü olan pasaport sahipleri Suudi Arabistan’a kesinlikle bize alamamaktadır.

Suudi Arabistan Vize İşlemleri İçin Gerekli Evraklar

Suudi Arabistan vize danışmanlık evrakları içinde pasaport en önemli evraklardan biridir.  Pasaportun vize danışmanlık tarihinden itibaren bir yıl daha süresinin bulunması ve yeni güncel çipli pasaport olması şarttır.  Ayrıca vize evrak dosyasına 4,5 x 6 santimetre ölçülerinde biyometrik fotoğraf 2 adet ve fotoğrafların arka fonu beyaz olmak zorundadır.  Aynı zamanda fotoğrafın yeni ve güncel olması aranan şartlardan biridir.  Vize danışmanlık formunun doğru eksiksiz ve okunaklı bir şekilde doldurulması gerekmektedir.  Aynı zamanda vize danışmanlık formunda Suudi Arabistan’a neden gideceğiniz,  seyahat planınız diğer evraklarla aynı olmak zorundadır.  Vize danışmanlık formu aynı zamanda İngilizce ve Türkçe olarak iki farklı dilde doldurulmalıdır.  Suudi Arabistan vizesi alabilmek için öncelikle Suudi Arabistan’dan bir davetiye almak zorundadır.  Vize danışmanlık sahipleri bu davetiyede Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığından onaylanmış bir davetiye olması gerekmektedir.  Bu davetiye e-mail veya faks yoluyla alındığında kabul edilmektedir.  Vize danışmanlık nedeni aile ziyareti veya iş ziyareti olması durumunda,  aynı şekilde davetiye belgesinin bulunması gerekmektedir.  İş için vize alacak olan kişilerin davetiyeleri Dışişleri Bakanlığı ve bağlı bulundukları Ticaret Odasından onaylanması gerekmektedir.  Bu davetiye de aynı zamanda onaylayan bakanlık veya kurum tarafından bir referans numarası verilmektedir.  Bu numaranın da danışmanlık formuna yazılması şarttır.

Danışmanlık Sahiplerinin Danışmanlık Öncesi Bilinmesi Gerekli Önemli Bilgiler

Suudi Arabistan’a gitmek için vize danışmanlıksunda bulunacak olan kişilerin hangi amaçla gidecekleri konusunda;  toplantı,  konferans,  turistik vize gibi kategoriler durumunda kişilerin Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığından o kişi adına bir izin belgesi davetiye alması gerekmektedir.  Suudi Arabistan Konsolosluğu kesinlikle Dışişleri Bakanlığı onayı olmadan vize işlemlerini başlatmamaktadır.  Bunun yanı sıra Suudi Arabistan’a gitmek için vize alacak,  35 yaşın altındaki bekâr kadınların tek başına Suudi Arabistan vize danışmanlıkları kabul edilmemektedir.  Bunun için ticari bir sebeple gidecek olan kadınlar,  Dışişleri Bakanlığından Onaylanmış davetiye ve aynı zamanda yanında refakat edebileceği aynı soy ismini taşıyan eşi veya 1. dereceden kan bağı olan akrabalarından birinin refakat etmesi durumunda vize alabilmektedirler.  Ticari vize danışmanlıklarına Suudi Arabistan Konsolosluğu 50 yaşın üstündeki kişilere bize vermemektedir.  Onun dışında Suudi Arabistan çalışma vizesi alarak gidecek olan kişilerin mutlaka 90 gün içinde orada oturma izni almaları gerekmektedir.  Bu izin 90 günü aşmaması önemlidir.

Suudi Arabistan Vize Ücretleri

Suudi Arabistan vize ücretleri danışmanlık yapan kişinin hangi vize kategorisine başvurması ile ilgili değişiklik göstermektedir.  Aynı zamanda Suudi Arabistan’da kalacağı süre vize ücretlerini değiştirmektedir.  Vize danışmanlıklarında davetiye de belirtilen tek giriş veya çift giriş veya çok giriş vize danışmanlıkları durumunda vize ücretleri farklılık göstermektedir.  Vize danışmanlık evrakları tamamlanması ve Suudi Arabistan Konsolosluğu’na teslim edilmesi durumunda maksimum 7 iş gününde tamamlana bilmektedir.  Ancak vize danışmanlık aşamasındaki evrakların tamamlanma süreci bazı durumlarda uzun sürmektedir.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu