ülke-detaylar

Şangay Konsolosluğu

Şanghay Başkonsolosluğu

Çin Halk Cumhuriyeti’ne seyahatte bulunmak isteyen Türk vatandaşları Çin vizesi almak durumundadırlar. Alınan Çin vizesiyle yalnızca Çin’e seyahat edilebilir. Başka ülkelere giriş yapılamaz. Hizmet ve diplomatik pasaport sahibi olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Çin için vize uygulamasından muaftırlar. 360 gün içinde otuz günü aşmamak kaydıyla Çin’e vizesiz seyahat edebilirler. Umuma mahsus pasaporta sahip olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Çin seyahatleri için vize başvurusunda bulunmalıdırlar. Bu kişilerden istenecek olan başvuru evrakları, yapılacak olan seyahatin türüne göre farklılık gösterir. Çin vize başvurularında doğru vize türüne başvuruda bulunmak ve karmaşık olan süreçleri olması gerektiği gibi yönetmek adına vize merkezleri danışmanlık hizmetlerinden faydalanılabilir.

Çin Vizesine Başvurma Süreçleri Nelerdir?

Çin vizesi için başvuruda bulunmadan evvel seyahat amacının net bir şekilde belirlenmiş olması gereklidir. Çin Halk Cumhuriyeti genel yapısıyla dünyaya daha kapalı bir ülkedir. Bu nedenle Çin için yapılan vize başvurularının süreci biraz daha karmaşık ve zor yapıdadır. Kişiler Çin’e yapacakları seyahatlerinin amaçlarını net bir şekilde belirlemelidirler. Ancak bu şekilde doğru vize türüne başvuruda bulunabilirler.

Amaca uygun olan vize türüne başvuru yapmak için başvuru sahiplerinden istenen evrakların eksiksiz ve hatasız bir şekilde temin edilmeleri gerekir. Kişiler seyahat amaçlarına göre kendilerinden istenen evrakları güncel halleriyle temin etmelidirler. Bunun yanı sıra kesinlikle resmi onaylı olan davet mektubu istemeleri gereklidir. Davet mektubu aşaması Çin’e yapılacak olan seyahat türüne göre değişiklik gösterse de genel olarak oldukça önemli bir konudur. Çünkü Çin Halk Cumhuriyeti yapılan vize başvurularında davetiye kısmına çok büyük özen göstermektedir.

Randevu İşlemleri

Evraklar eksiksiz ve hatasız bir şekilde tamamlandıktan sonra vize başvurusunu yapmak üzere randevu alınması gerekir. Vize başvurusunun yapılacağı gün ve saat için randevu alımı yapılır. Çin vize başvurularında randevu almak zorunludur. Tüm bu süreçler sonunda geriye sadece yapılan başvurunun sonucunu takip etmek kalır. Vize başvurularında vize merkezlerinden yardım alınabilir. Uman vize danışmanları gerekli olan süreçlerin profesyonel bir şekilde ilerlemesini sağlamada yardımcı olurlar. Vizenin olumlu ya da olumsuz sonuçlanması tamamen ilgili ülke büyükelçiliğinin ya da konsolosluğunun yetkisindedir. Ancak vize başvuru süreçlerinin hatasız bir şekilde ilerlemesi vize başvurularının olumlu sonuçlanmasında oldukça etkilidir. Bu nedenle uzman kişi desteği büyük önem taşır.

Çin Vize Başvuru Formu

Çin için yapılacak olan vize başvurularında, başvuru formunun doğru ve hatasız bir şekilde doldurulması gereklidir. Çin vize başvuru formu Çince ya da İngilizce olarak doldurulabilmektedir. Başvuru formu büyük harflerle ve tükenmez kalem kullanılarak doldurulur. Başvuru formunda yer alacak olan bilgiler başvuru evraklarındaki bilgileri mutlaka destekleyen bilgiler olmalıdır. Çünkü Çin vize başvurularında başvuru sahibiyle ilgili genel bilgilere ilk olarak başvuru formu üzerinden ulaşılır. Bu nedenle bilgiler gerçek ve eksiksiz olmalıdır. Çin Konsolosluğu başvuru formundaki bilgilerle evraklardaki bilgilerin birbirlerini destekleyip desteklemediklerine büyük ölçüde dikkat etmektedir. Eğer gerçek olmayan ya da birbiriyle uyumsuz olan bilgilere ulaşılırsa o zaman vize başvuruları reddedilmektedir. 

Çin vize başvuru formu doldurulup imzalandığı zaman kişiler vize süreleri sonunda Çin’i terk edeceklerini kabul etmiş olurlar. Ayrıca Çin vizesi alınmasının Çin’e girişi garantilemediği de kabul edilmiş olur. Çünkü ülkeye giriş Çin’deki sınır görevlerinin yetkisindedir. Çin vizesi almış olan birinin genel anlamda Çin’e girişte sorun yaşamayacağı bilinir. Ancak yine de alınan Çin vizesinin Çin’e girişi garantilediği düşünülmemelidir. 

Şanghay Başkonsolosluğu Resmî Tatilleri

Ülkeler arası ilişkilerde karşılıklı dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Bu noktalar hem ülke kültürleri için hem de yapılacak resmi işlemler için önemlidir. Dikkat edilmesi gereken konulardan biri de resmî tatillerdir. Çin’deyken ihtiyaç duyulması halinde ya da vizeyle ilgili herhangi bir konuda resmî tatil zamanları mutlaka dikkate alınmalıdır. Şanghay Başkonsolosluğu resmî tatilleri şu şekildedir:

  • 1 Ocak – 2 Ocak: Yeni Yıl
  • 27 Ocak – 2 Şubat: Bahar Bayramı yani Çin Yeni Yılı
  • 2 Nisan – 4 Nisan:  Özel Mezar Ziyareti Günü
  • 1 Mayıs – 5 Mayıs: Emek Günü
  • 28 Mayıs -30 Mayıs: Ejderha Kayığı Bayramı
  • 25 Haziran: Ramazan Bayramı (İlk Gün)
  • 1 Eylül: Kurban Bayramı
  • 1 Ekim – 8 Ekim: Çin Halk Cumhuriyeti Ulusal Günü ve Güz Ortası Bayramı
  • 29 Ekim: Cumhuriyet Bayramı

Çin Vizesi Evrakları ve Dikkat Edilecek Noktalar

Çin vizesi almak isteyenler Türkiye Cumhuriyeti Çin Ankara Büyükelçiliği ya da Çin İstanbul Başkonsolosluğu makamlarına başvurabilirler. Bunun yanı sıra konsolosluğun yetkili kıldığı turizm acenteleri ve vize başvuru merkezleri aracılıklarıyla da vize başvuruları yapılabilir. Burada unutulmaması gereken nokta vize başvurusunun olumlu ya da olumsuz sonuçlanması sadece büyükelçilik ya da konsolosluk yetkisinde olduğudur. Aracı kurumların başvuru sonucuna etkileri bulunmaz. Aracı kurumlar sayesinde vize başvuru süreci daha kolay ve profesyonel bir şekilde ilerler. Özellikle de Çin Halk Cumhuriyeti’nin izlemiş olduğu vize politikası küresel sistemden biraz daha farklıdır. Bu nedenle Çin vizesi almaya karar verenlerin vize danışmanlık hizmeti almalarında büyük yarar vardır.

Pasaport İşlemleri ve Bilgisi

Çin vize başvurularında kullanılacak olan pasaportlar en az on sene geçerliliğe sahip olmalıdırlar. Bunun yanı sıra seyahat bittikten sonra altı ay daha geçerlilikleri bulunmalıdır. Pasaportların en az iki sayfası boş olmalıdır. Vize başvurularında kullanılacak olan fotoğraflarda da dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Fotoğraflar en fazla üç ay öncesinde çekilmiş fotoğraflar olmalıdır. Çin başvurularında biyometrik fotoğraflar değil vesikalık fotoğraflar kullanılır ve fotoğraf boyutları 33 * 48 mm şeklinde olmalıdır.

Çin vize başvurularında, başvuru sahiplerinden istenen evraklar başvurulan vize türüne göre değişiklik gösterirler. Bununla beraber vize başvuru süreci içerisinde konsolosluk tarafından ek evraklar da talep edilebilmektedir. Başvuru sahipleri hatalı ya da eksik başvuruda bulunurlarsa yani toplamaları gereken evraklarda yanlış bilgiler, eksik bilgiler ya da hatalı bilgiler yer alırsa bu kişilerin başvuruları direkt reddedilmektedir. O nedenle evrak toplama kısmı ve başvuru yapma aşaması çok önemlidir. Başvuruların sonuçlanmasında başvuru ya da evrak kaynaklı olumsuzlukların yaşanmaması için vize danışmanlık hizmetlerinden fayda sağlanabilir.

Çin Vizesi ile İlgili Yapılan Güncellemeler

Çin vize başvurularında dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan birisi vizeyle ilgili güncellemelerden haberdar olunmasıdır. Bu güncellemelerden biri ticari ve turistik vizelerle ilgili olan güncellemedir. 15. 02. 2016 tarihinden bu yana ticari vize başvurularında gerekli olan davetiye mektuplarının Çin firmaları tarafından gönderilenleri kabul edilmemektedir. Davetiye mektuplarının doğrudan resmi makamlarca gönderilenleri kabul görmektedir. Yine aynı tarihten bugüne dek turistik vize türünde yapılan kişisel başvurular kabul edilmemektedir. Yalnızca grup turist vizesi şeklinde yapılan başvurular kabul edilebilir.

Parmak iziyle ilgili yapılan güncelleme tarihi ise 01. 06. 2017 olmuştur. Bu tarihten bu yana Çin vizesine ilk defa başvuruda bulunacak olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının biyometrik parmak izi uygulaması yaptırmaları zorunlu hale gelmiştir. Ayrıca parmak izi uygulaması sonucunda alınan biyometrik veriler beş yıl süresince geçerli olmaktadır. Parmak izi alınmış olan bireyler beş yıl süresince tekrardan parmak izi vermeyeceklerdir. Son beş sene içerisinde parmak izi vermiş olan kişilerin vize başvuruları yetkili olan vize merkezlerince tam bir şekilde yapılabilir. Yani bu kişiler vize işlemleri için şahsen başvuruda bulunmak durumunda değillerdir. Vize merkezleri onlar adına vize işlemlerinin yapılmasında ve takip edilmesinde tam yetkili durumdadırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu