Rusya

Rusya Vizesi

Türkiye Cumhuriyeti Bordo pasaport sahibi vatandaşların Rusya’ya yapacakları tüm ziyaretler için Rusya Vizesine danışmanlık yapması zorunludur. 1 Ocak 2016 Tarihinden önce geçerli olan 30 günlük vizesiz ziyaret süreci Rusya ile Türkiye arasında yaşanan kriz nedeniyle kaldırılmış olup 1 Eylül 2019 tarihinden sonra ise Yeşil ve Gri Pasaport sahibi Türk Vatandaşları Rusya’ya 30 günü aşmamak şartı ile ziyarette bulunabilirler.

Diplomatik pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ise 180 gün içerisinde 90 gün ziyaret hakkına sahip bulunmaktadır. Rusya Vize İşlemleri Rusya Konsolosluğunu üzerinden veyahut yetkilendirilen Seyahat acenteleri üzerinden yapılabilmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti Bordo Pasaport sahibi vatandaşları Rusya’ya yapacakları Turistlik ziyaretler için Rusya’dan Voucher belgesini temin etmesi gerekmekte olup bu belgeyi kurumumuz aracılıyla temin edebilirsiniz.

Rusya Federal Devleti:

Rusya Federal Devletinin başkenti Moskova’dır. Yüzölçümü 17.075.000 km2’dir ve nüfusu 142,9 Milyon kişidir. Rusya Federe devleti toplam 21 devletten oluşur ve bunlar Rusya Federasyonu’na bağlıdır.

Rusya Vize Danışmanlık Nasıl Yapılır?

Bordo pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlarının Rusya Federasyonu tarafından vize danışmanlık yapması zorunlu kılınmıştır. Rusya’ya ziyarette bulunacak bordo pasaport sahipleri ve 30 günün üzerinde seyahat yapmayı planlayan Hususi (yeşil) ve Hizmet (gri) pasaport sahiplerinde Rusya Vize Danışmanlık yapması zorunludur. Türkiye’de yaşayan Türkiye oturum kartına sahip olan yabancı vatandaşlar Türkiye’deki Rusya Konsoloslukları üzerinden danışmanlık yapabilirler. Rusya Vizesi için Rusya Konsolosluğu üzerinden danışmanlık yapılabilmekte olup konsolosluğun anlaşmalı olduğu North Vize’den danışmanlık alabilirsiniz.  North Vize sizlere güvenli bir danışmanlık süreci sunar.

Rusya Vizesi işlemlerinizi tamamladığınız zaman Rusya Vizesi pasaport işlenmekte olup bu vize ile giriş yapabilmektesiniz. E-vize veyahut Turist belgesi gibi bir formatta bulunmayıp Rusya’ya girişte geçerli pasaportunuz ile yapmanız gerekmekte olup Turistlik Rusya Vizesi ile giriş yapıyorsanız orijinal Voucher’in da yanınızda bulunması gerekmektedir. Rusya Vizesi üzerinde ülkeye giriş yapabileceğiniz tarihler, isim soy isim, vizenizi basan konsolosluğunun ismi, vize numarası ve davetiye ile giriş yapmanız durumunda ise davetiye numarası da üzerinde bulunması gerekmekte olup Rusya vizesi işleminizden sonra Rusya Vizenizi kontrol etmenizi öneririz.

Rusya’ya yapacağınız ziyaret için alabileceğiniz vize türleri şunlardır; Rusya ticari vize, Rusya turist vizesi, Rusya aile ve arkadaş ziyareti vizesi, Rusya çalışma vizesi, Rusya eğitim vizesi, Rusya öğrenci vizesi, Rusya transit vize ve Rusya özel vizedir. Bu vize türlerinin en kısa süre olarak 15 günden başlayıp 3 yıla kadar North Vize aracılıyla temin edebilirsiniz.

Tüm Rusya vize türleri için North Vize ile iletişime geçebilirsiniz.

Rusya Federasyonu özerk bölgeleri için de Rusya Vizesi alınması gerekmektedir bu bölgeler şunlardır;

•Adiye Cumhuriyeti Vizesi
•Altay Vizesi
•Başkurdistan Cumhuriyeti Vizesi
•Buryatya Vizesi
•Dağıstan Vizesi
•İnguşya Vizesi
•Kabardın-Balkar Vizesi
•Kalmukya Vizesi
•Karaçay Vizesi
•Karelya Vizesi
•Komi Vizesi
•Mari El (Çirmişistan) Vizesi
•Mordovya Vizesi
•Saha (Yakutya) Vizesi
•Kuzey Osetya-Alaniya Vizesi
•Tataristan Vizesi
•Tuva Vizesi
•Udmurtya Vizesi
•Hakasya Vizesi
•Çeçenya (Çeçenistan) Vizesi
•Çuvaşistan Vizesi
•Moskova Vizesi
•St. Petersburg Vizesi

2022 Rusya Vize Danışmanlık İşlemleri:

Rusya Konsolosluğuna Rusya vizesi için danışmanlık bulunmak için şahsen başvurmanıza gerek yoktur. North Vize sizlere bulunduğunuz ilden ayrılmadan Rusya Vizesi ile ilgili danışmanlık sağlar. Rusya vizesine danışmanlık yapan kişiler için Rusya vizesinin verilip verilmemesi durumunu sadece Rusya’nın Türkiye’de bulunan makamları yetkilidir. North Vizenin bu konuda bir yetkisi yoktur. Özerk Cumhuriyetler için yapılacak vize işlemleri için evraklarınız iki makamdan onay almaktadır. Bu onay ortalama olarak 15 gün sürmektedir. Bu nedenle bu bölgelere yapacağınız ziyaretlere en az 30 gün öncesinde Rusya vize danışmanlık tamamlamanızı önermekteyiz.

Rusya vize işlemleri için Voucher ve davetiye almanız gerekmektedir. Rusya Konsolosluğu sizlere gelecek tüm davetiyeleri kabul etmemektedir. Bu nedenle davetiye işlemleri ayrı bir özen ve şartları beraberinde getirmekte olup sadece Rusya Dış işleri bakanlığından gelen onaylı davetiyeler ile işlem yapılabilmektedir. Rusya’dan bireysel olarak davetiye temin etme işlemi ortalama olarak 60 gün de sonuçlanmakta olup kurumumuz sizlere sadece 15 günde gerekli olan Rusya Vize davetiyesi temin edebilmektedir. Rusya Voucher işlemlerinde belgenin orijinalini temin edilmesi gerekli olup Rusya’da anlaşmalı olduğumuz turizm acenteler, aracılıyla 1 saat için sizlere gerekli olan voucher belgesini temin edebilmekteyiz.

Rusya Vize danışmanlık surecine başlamadan önce dikkat etmeniz gerek Rusya konsolosluğundan temin edilmiş Rusya Vize danışmanlık formunun doğru ve eksiksiz olarak doldurulmasıdır. Rusya konsolosluğu detaylı bir biçimde bu evrakı inceler ve yazılan bilgileri doğrulayamama durumunda ise Rusya vizesinin sonucu olumsuz olacaktır. North Vize yetkilileri bu konudaki tecrübesi ile sizlere Rusya Vize danışmanlık formu doldurulması konusunda hizmet vermektedir.

Rusya Konsolosluğu Rusya vizesi için evrak listesi danışmanlık yapacağınız vize türüne göre farklılık göstermekte olup bu bilgileri North Vize aracılıyla ücretsiz bir şekilde öğrenebilir talep ederseniz Rusya vizesi danışmanlık hizmetlerimizden faydalanabilirsiniz.

2022 Güncel Rusya Vizesi için Gerekli Evraklar:

Rusya Vizesi için gerekli olan evrak listesi aşağıda bulunmakta olup Rusya Konsolosluğu gerekli gördüğü takdirde farklı evrakları talep edebilmektedir.

 • -Güncel ve geçerli pasaport
 • -2 Adet biometrik fotoğraf (6 ay geçerliliği bulunan)
 • -Kimlik veya Nüfus bilgilerinin bulunduğu resmî belge fotokopisi
 • – Rusya Vize Danışmanlık Formu
 • – Oturum kartı ile danışmanlık yapacak kişilerden oturum kartı fotokopisi
 • – Orijinal Rusya seyahat acentesinden temin edilmiş Voucher belgesi
 • -Son 1 Yıllık Yurda Giriş Çıkış Belgesi

Üsteki listede bulunan evraklar standart olarak tüm Rusya Vize türlerinde talep edilen evraklardır. Rusya Ticari vize, Rusya çalışma vizesi gibi vize türlerinde ekstradan evraklar talep edilmekte olup kalacağınız süre, giriş çıkış sayısına göre de farklı evraklar talep edilebilmektedir. Türkiye’de bulunan Rusya Konsoloslukları gerekli gördüğü takdirde ekstra evrak talep edebilme ve görüşmeye çağırma hakkını saklı tutar. Güncel evraklar için North Vize ile iletişime geçebilirsiniz veya web sitemizde bulunan size uygun vize türüne göre inceleyip detaylı sorularınızı uzmanlarımıza iletebilirsiniz.

2022 Güncel Rusya Vize Ücretleri:

2022 yılı şubat ayında yapılan zamla birlikte Rusya vize ücreti ortalama olarak 20 $ daha pahalılaşmış olup, danışmanlık yapacağınız vize türüne, giriş sayısına göre farklılık göstermektedir. Rusya’ya yapacağınızı vize danışmanlık ücretlerine ek olarak servis ücret ve hizmet bedeli talep edilmekte olup voucher ve Rusya vize davetiyesi içinde ekstra ücret ödeyeceğinizi göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederiz. Güncel Rusya vizesi ücretleri için uzmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz sizlere en doğru bilgiyi paylaşacaklarından emin olabilirsiniz ve Rusya Vize işlemleriniz başlamadan herhangi bir ücret ödenmemektedir. Rusya vize evrakları ofisimiz geldiği anda süreciniz başlar ve uzmanlarımız sizden gerekli Rusya vize ücretini talep etmektedirler.

2022 Rusya Vizesi Kaç Günde Sonuçlanır:

Rusya Vizesinin sonuçlanma süresi başvurduğunuz vize türüne ve gideceğiniz bölgeye göre farklılık göstermekte olup Rusya Turistlik ve Rusya Ticari vizenin sonuçlanması ortalama olarak 7 iş günüdür ve Ekspres Rusya Vize danışmanlık ile bu süre 48 saate kadar North Vize aracılıyla indirebilirsiniz. Acil seyahatleriniz için North Vize ile iletişime geçmenizi tavsiye ederiz. Normal seyahat planlarınızın ortalama olarak 20 gün öncesinde Rusya vize danışmanlık işlemlerinizi başlatmanızı tavsiye ederiz.

Rusya Vizesi Ekspres seçeneğini kullanmak isteyen yolcularımızın ivedilikle uzmanlarımızla iletişime geçmesini ve evraklarını kargo yapmadan önce vize@northvize.com adresine mail ile göndermelerini tavsiye ederiz bu bize evraklar gelmeden form doldurulması ve danışmanlık hazır hale gelmesi konusunda avantaj sağlamaktadır.

Rusya Konsolosluğunun üzerinden yapacağınız bireysel danışmanlık için randevu almanız gerektiği hatırlatmak isteriz. North Vize aracıyla yapılan vize işlemleri bir sonra ki gün işleme alınır ve en az süre harcanarak işlemlerinin tamamlanır.

Rusya Konsolosluğunun tatil dönemlerinin Rusya vize çıkış süresinde gecikme yaratacağı için bu süreleri seyahatiniz için Rusya vizesine danışmanlık yapmadan önce göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederiz.

Rusya Registration (Rusya Vizesi Kayıt Zorunluluğu)

Rusya’ya seyahat etmek için aldığınız Rusya Vizeniz ile Rusya’ya giriş yapıldıktan sonra bulunduğunuz yerel makamlara 7 iş günü içerisinde kayıt yaptırmanız gerekmektedir. Bu kayıt Rusya Göçmenlik bürosu tarafından kayıt altında tutulmakta olup sizin ziyaretiniz hakkında bilgi içermektedir. Rusya’da bir otelde kalacaksanız otel sizin adınıza bu işlemi yapmakta olup 7 günden az olan ziyaretler için bu işlem gerekli değildir. Ancak bir aile ferdiniz veya arkadaşınız yanında kalıyorsanız bu işlemi siz ve yanınızda kaldığınız kişi ile birlikte yapmanız gerekmektedir.

Rusya E-Vize İşlemleri

1 Ekim 2019 tarihinden itibaren 8 günü aşmayan St. Petersburg ve Leningrad bölgesine yapacağınız ziyaretler için Rusya elektronik vize alabilmektesiniz. Bu bölgeler dışında elektronik Rusya vize ile geçiş yapılamamakta olup çıkmaya çalışan kişiler için cezai işlem uygulanmaktadır.

E-Vize’nin Geçerli Olduğu Bölgeler:

 • St.petersburg ve Leningrad Bölgesi
 • Prımorsky Krai Bölgesi
 • Sakhalin Bölgesi
 • Amur Bölgesi
 • Kaliningrad Bölgesi
 • Kamchatka Krai Bölgesi
 • Republıc of Buryatia
Rusya E-vize için gerekli evraklar:
 • Pasaport fotokopisi
 • Biometrik fotoğraf Güncel tarihli
 • Rusya Vize talep formu

2020 Rusya E-Vize Danışmanlık ücreti 50 $. North Vize sizlere bu konuda danışmanlık hizmeti sağlamakta olup bu vize ile sadece 8 gün kalabileceğinizi ve üsteki listede bulunan bölgeler dışına çıkış yapmayacağınızı bildirmektedir. Bu vize ile sadece ilgili bölgelerin Havaalanlarından giriş yapabilmektesiniz.

Önemli Güncelleme : Pandemi Nedeniyle E-vize İşlemleri Durdurulmuştur.

Ankara Rusya Vize Danışmanlık Hizmetleri:

Ankara’da bulunan yolcularımız için Bahçelievler Aşkabat Caddesi 61/E adresinde bulunan ofisimize gelip Rusya vize evraklarını elden teslim edebilirler veya kurye aracılıyla kurumumuza evraklarını ulaştırabilirler. Ankara içinde Rusya vize danışmanlık yapmak isteyen yolcularımızın evrakları kurumumuz tarafından bulundukları yerden kurye aracılıyla alınabilmekte olup kurumumuz ile bu hizmet hakkında iletişime geçebilirsiniz.

Diğer illerden Rusya Vize Danışmanlık :

Bulunduğunuz bölgede North vize ofisimizle iletişime geçebilir ya da Ankara ofisimiz ile iletişime geçip evraklarınız kargo ile ulaştırabilirsiniz. Siz bulunduğunuz ilden ayrılmadan 5 iş günü içerisinde işlemleriniz bitirilecek olup sizlere evrakı kargo yoluyla iletebiliriz.

Rusya Vizesi için neden North Vize:

North Vize Rusya’da anlaşmalı olduğu kurumlar sayesinde zahmetsiz bir şekilde voucher, Rusya vize davetiyesi, Rusya eğitim vizesi davetiyesi ve Rusya Çalışma vizesi gibi ortalama olarak 60 güne kadar uzayan süreçleri sizler için 15 iş içerisine sığdırabilmektedir. Rusya Konsolosluğunun talep ettiği güncel evrak listesini takip eder, Rusya Konsolosluğunun dikkat ettiği evrakları daha önceki danışmanlık edindiği tecrübe ile sizlere aktarır normal Rusya Vize danışmanlık yüzde 99’luk başarı oranıyla sorunsuz bir şekilde halleder. Size danışmanlık gerekli olan Otel, uçak rezervasyonu, voucher belgesi gibi konularında aldığı hizmet bedeline dahil olarak sizden herhangi bir ekstra ücret talep etmeden halleder. Ve sizlerin rahat bir Rusya yolculuğu planlamanızı sağlar. Rusya Vizesi konusunda karşılaşacağınız sorunlar hakkında sizlere tavsiyelerde bulunur vize sürecinizi bir sorun olarak değil ekip olarak olumlu sonuçlandıracak bir süreç olarak görür.

North Vize uzmanları Rusya vizesi konusunda 81 ile hizmet vermekte olup Rusya vize danışmanlık surecinizin tam olarak yürütülmesi ve takip edilmesi konusunda hizmet sunmaktadır. Rusya Vizesi ile ilgili tüm sorunlarınızı bizlere mail atarak veyahut telefonla iletişime geçerek sorabilir aklınıza takılan konular hakkında bilgi alabilirsiniz. North Vize 7/24 hizmet politikası ile sizlere eksiksiz bir hizmet sunmaktadır.

Rusya Vize Reddi Durumu:

Rusya vize reddi nadir olarak karşılaştığımız bir sorun olsa da Rusya Ankara konsolosluğu ve Rusya İstanbul konsolosluğu bu hakkını saklı tutmaktadır. Bireysel olarak yapılan danışmanlık yanlış doldurulan bir form veyahut yanlış yapılmış bir rezervasyon yüzünden bile bu sonuç ile karşılaşabilirsiniz.

Rusya’ya daha önce yaptığınız ziyaretler sırasında bir suça karışmış iseniz Rusya vizenizin olumsuz sonuçlanacağını bilmeniz gerekmektedir.

Rusya’ya daha önceki ziyaretlerinden vize süresini aşıp daha uzun süre kalmışsanız Rusya vizeniz olumsuz sonuçlanabilir.

Rusya Vizenizin ret edilmesi durumunda Rusya Konsolosluğu üzerinden itiraz edebilirsiniz. Ancak Kararın Rusya Dış işleri veya Rusya Federal vatandaşlık servisinin onayını almanız durumunda Rusya vizenizin itirazı kabul edilecektir.

Tüm bu durumlarda Rusya konsolosluğu herhangi bir ücret iadesi yapmamaktadır.

Ancak North Vizenin uzman ekibi sizlere bu konuda hizmet vermektedir Rusya vizeniz ret edildiyse kurumumuz ile iletişime geçip bu olumsuzluğu ortadan kaldırmak için kurumumuzdan Rusya vizesi danışmanlık hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.

Yeşil ve Gri pasaport Sahibi Kişilerin 30 günü aşan Rusya ziyareti:

Yeşil ve gri pasaport sahipleri 30 günü aşan tüm ziyaretler için üsteki evrak listesini hazırlaması gerekmekte olup normal bordo pasaport sahibi Türk vatandaşları gibi Rusya vizesine danışmanlık yapması gerekmektedir. Yeşil ve Gri pasaport sahipleri 30 günü aşan ziyaretleri bireysel olarak Rusya Konsolosluğuna danışmanlık yapabilir yada North Vize aracılıyla bulunduğu şehirden ayrılmadan danışmanlık işlemlerini tamamlayabilmektedirler. Detaylı bilgi için Uzmanlarımızla iletişime geçmenizi tavsiye ederiz.

Rusya Turistik Vize

Rusya turistik vize evrakları Rusya Konsolosluğu tarafından güncellenebilmektedir. North Vize Çağrı Merkezi  Rusya departmanını arayarak Rusya Turistik vizesi için gerekli evrakların güncel listesini e-mail olarak talep ediniz. Evraklarınız hazırlayıp adresimize gönderdikten sonra Rusya vizesi işlemlerinizi sizin adınıza gerçekleştiriyoruz.

Rusya Çalışma Vizesi

Rusya Federasyonu, diplomatik pasaport dışındaki resmi pasaport sahibi Türk vatandaşlarına vize prosedürü uygulamaktadır. Bu nedenler T.C. pasaport tiplerine sahip Türk vatandaşları Rusya’ya olan seyahatin süresi ve amacı fark etmeksizin seyahatlerinden önce vize almaları zorunludur. Rusya çalışma vizesi için gerekli evraklar Rusya Konsolosluğu tarafından değişiklik gösterebilmektedir. North Vize Müşteri temsilcilerini arayarak Rusya çalışma vizesi için gerekli olan evrak listesinin güncel halini isteyebilirsiniz.

Rusya Ticari Vize

Rusya ticari vize için gerekli evraklar Rusya Konsolosluğu tarafından güncellenebilmektedir. North Vize Çağrı Merkezi  Rusya departmanını arayarak Rusya Ticari vize evraklarının güncel listesini e-posta olarak talep ediniz. Evraklarınızı hazırlayıp şubelerimiz bölümünde yer alan adresimize gönderdikten sonra Rusya ticari vize işlemlerinizi sizin adınıza gerçekleştiriyoruz.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu