Rusya

Rusya Transit Vize

Rusya Transit Vize

Rusya Transit Vizesi Nasıl Alınır?

Rusya transit vizesinin tek girişli olması durumunda uçakla seyahat edecek kişiler için geçerli olma süresi 3 gün, karayolu ya da trenle seyahat edecekler için geçerli olma süresi ortalama 10 gündür. Bu süreyi belirleyen faktörler, Rusya’ya olan gidiş ve dönüş biletinin geçerlilik süresi, gidilecek olan ülkeye yapılacak giriş tarihi ve alınan vizenin süresine göre belirlenir.

Rusya transit vizesi sadece Rusya hava limanında kalma süresi 24 saati aşmamak koşuluyla almaya gerek olmayıp Rusya hava limanında yapılacak kalış süresi 24 saati aşması durumunda seyahatten önce Rusya transit vizesine danışmanlık yapılası gerekmektedir. Rus Federasyonundan motorlu taşıt ya da ağır araçlarla geçiş yapacak olan yabancıların ticari vizeleri, yolculuklarını tamamlayabilecekleri en az mesafe hesaplanarak verilmektedir ve 10 günlük süreyi de geçmemektedir.

Çift giriş ve çıkışlı transit vizelerin geçerlilik zamanının bir ayın üzerinde olmaması gereklidir. Rusya Federasyonu üzerinden başka bir ülkeye geçmek isteyen ve yine Rusya Federasyon’u üstünden geri dönüş zamanları bir aydan uzun sürecek yabancılar ilk Rusya Federasyonu üzerinden geçiş yapmak için tek girişi olan transit vize alınmalı, Rusya üstünden geçilerek gidilen ülkede yeniden tek girişli transit vize alınarak geri dönüş yapılması gereklidir.

Rusya Federasyonu üzerinden uçuş yapan ve Rusya’da uçak değiştirmesi gerekmeyen yabancılar için transit vizeye ihtiyaç yoktur.

Rusya’da uçak değiştirerek uluslararası uçuş yapmayı planlayan yabancı ülke yolcuları, eğer Rusya’da aynı hava limanında uçak değiştiriyorlarsa diğer ülkeye girişlerini kanıtlayacak evrak ve uçak biletleri yanlarında olmakla birlikte uçak değişim süresi 24 saati aşmamak koşuluyla transit vizeye ihtiyaçları bulunmamaktadır. Transit bölgeden çıkmak için transit vize alınması gereklidir.

Rusya Transit Vize Ücreti

Rusya transit vizesi ücreti zaman içerisinde değişiklik gösterebilmektedir. Transit vize ücreti danışmanlık sahibinin başvurduğu vize türüne, giriş sayısına göre değişmektedir.

Rusya transit vizesi için North Vize’ye  yapılan danışmanlıklarda Rusya Konsolosluğu’na ödenmesi gerekli olan danışmanlık ücretine ilave olarak servis ücreti ve hizmet bedeli de alınmaktadır. Konsolosluk Rusya vizesi ücretini vize danışmanlıksunun işlemenin başlaması ve değerlendirmeye alınması için uygulamaktadır. Vizenin reddedilmesi durumunda vize danışmanlık ücreti iade edilmemektedir.

Rusya ticari vize ücreti koşullara göre güncellendiğinden ötürü bu konudaki güncel bilgilere ulaşmak için North Vize temsilcilerimizle iletişime geçebilirsiniz. Rusya Federasyonu’nda kalacağınız süre ve ihtiyacınız olan giriş sayısı vize ücretini belirlemede etkilidir.

Rusya transit vize ücreti; konsolosluk harç ücretleri, vize ücreti, davetiyenin temin edilmesi ve North Vize hizmet bedelini kapsamaktadır. North Vize  Rusya ticari vizesi danışmanlıklarını başından sonunda kadar takip edip sonuçlandırmaktadır. Gereken evrakları Rusya Federasyonu’nun istemiş olduğu kriterlere göre hazırladıktan sonra tarafımıza ulaştırabilir, vize işlemlerinizi sizin adınıza takip edebilmekteyiz.

Rusya Transit Vize için Gerekli Evraklar

Rusya transit vize danışmanlıksunda bulunacak olan kişilerin aşağıda belirtilen evraklarla vize danışmanlıksunda bulunmaları gereklidir.

  1. Vize danışmanlık formu
  2. Fotoğraf. 2 adet arka fonu beyaz, 3,5×4,5cm ölçülerinde fotoğraf.
  3. Pasaport. 2 adet boş sayfası olmalıdır ve geçerlilik tarihi 6 aydan daha kısa olmamalıdır.
  4. Rusya’ya giriş çıkışta farklı ülkeler üzerinden girilip farklı ülkelere geçiş yapılacaksa giriş çıkış yapılacak olan ülkelerin vizeleri pasaportta bulundurulmalıdır veya vizenin orijinali gösterilmeli fotokopisi vize danışmanlık sahibinin yanında bulunmalıdır.
  5. Rusya’ya giriş ve çıkış tarihlerini gösteren uçak bileti. Uçak ile giriş çıkış yapılıyorsa Rusya’ya giriş çıkış ve Rusya’dan sonra gidilecek ülkenin uçak biletleri gösterilmek zorundadır.
  6. Türk vatandaşları için sağlık sigortası zorunlu olmamakla birlikte tavsiye edilmektedir.

Rusya Federasyonu toprakları üzerinden, varış noktası hava yoluyla seyahat eden yabancı bir vatandaş için transit vize, 3 günü geçmeyen bir süre için verilir. Rusya Federasyonu sınırları içerisinde hava yoluyla doğrudan uçuş yapan bir yabancı vatandaşın transit vize alması gerekmez.

Rusya ticari vizesinin ortalama çıkış süresi 4-10 iş günüdür. Ancak Rusya Konsolosluğu’nun randevularının yoğun olması, ek evrak talep etmesi gibi durumlar söz konusu olduğunda vizenin onaylanma süresi uzayabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu