Uncategorized

Rusya Eğitim Vizesi Almak İçin Yapılacaklar!

Yurtdışında eğitim almak isteyen birçok öğrenci için Rusya, cazip bir seçenek olabilir. Rusya’nın üst düzey üniversiteleri, çeşitli bölümleri ve zengin kültürel deneyimi ile öğrencilere birçok fırsat sunmaktadır. Ancak, Rusya’da eğitim almayı düşünen öğrencilerin öncelikle bir öğrenci vizesi almaları gerekmektedir. Rusya eğitim vizesi konusunda farklı ön koşullara sahip bir ülke konumunda yer alıyor. Peki, Rusya eğitim vizesi nasıl alınır? Dahası Rusya’ya öğrenci olarak nasıl gidilir? İşte bu ve benzeri sorular hakkında merak edilen detayların tamamı! Rusya Vize danışmanlık formu için tıklayınız.

Rusya Öğrenci Vizesi Nasıl Alınır?

Rusya’da öğrenci vizesi almak, öğrenciler için bazı prosedürleri takip etmeyi gerektiren bir süreçtir. Danışmanlıknuz için gerekli belgeleri toplamak, doğru danışmanlık formunu doldurmak ve konsolosluğa zamanında başvurmak önemlidir. Siz de aşağıdaki adımları takip ederek, Rusya’da eğitim almak için gereken vizeyi elde edebilir ve öğrenim hayatınızı başlatabilirsiniz;

Kabul Mektubu Alınması

Rusya’da eğitim almak için öncelikle bir Rus üniversitesinden kabul mektubu almanız gerekmektedir. Başvurduğunuz üniversitenin web sitesinde yer alan prosedürleri takip ederek danışmanlıknuzu tamamlayın ve gerekli belgeleri sunun. Kabul mektubunuz, öğrenci vizesi danışmanlıksu için önemli bir belge olacaktır.

Gerekli Belgelerin Hazırlanması

Öğrenci vizesi danışmanlıksu için gereken belgeleri toplamak önemlidir. UNIVERSITY IN RUSSIA Rusya eğitim vizesi konusunda profesyonel bir hizmeti sizlerle buluşturuyor. Böylece belgelerin hazırlanması sürecinde herhangi bir sorun yaşamazsınız. Rusya öğrenci vizesi için gereken belgeler aşağıdaki gibidir;

Pasaport

Pasaport belgesi yurtdışı seyahatlerinin olmazsa olmazıdır. Dolayısıyla Rusya eğitim vize alma sürecinde de pasaporta ihtiyacınız olacak. Bu arada Rusya’da öğrenci vizesi alabilmek için en az 6 ay geçerlilik süresi olan bir pasaport gerekmektedir.

Vize danışmanlık formu

Rusya’nın konsolosluk veya elçilik web sitesinden temin edilecek form doldurulmalıdır. Bu aşamada vize danışmanlık formunun eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulması gerekiyor. UNIVERSITY IN RUSSIA vize danışmanlık formunun doldurulmasında da nitelikli bir hizmeti sizlerle buluşturuyor!

Kabul mektubu

Öğrenci olduğunuza dair kabul mektubu da Rusya eğitim vizesi danışmanlık sürecinde talep ediliyor. Bu kabul mektubunun nasıl alınabileceğine dair mutlaka kapsamlı bilgilere alanında uzman olan eğitim danışmanlığı firmalarından ulaşabilirsiniz.

Öğrenci belgeleri

Önceki eğitim durumunuza ilişkin belgeler de vize danışmanlıknda istenilmektedir. Bu belgeler söz konusu olduğu zaman lisans diploması ve transkript vb. gibi evraklar karşımıza çıkıyor.

Finansal belgeler

Eğitim ve yaşam masraflarınızı karşılayabileceğinizi gösteren belgeler vize alma sürecinizi kolaylaştıracaktır. Rusya eğitim vize danışmanlık için talep edilen finansal belgeler; banka hesap özetleri, burs belgeleri vb. seçeneklerden oluşuyor.

Sağlık sigortası

Rusya’da geçerli bir sağlık sigortası poliçesi de öğrenci vizesi danışmanlık sürecinde talep edilebilmektedir.

Vize Danışmanlıksu ve Randevu Alma

Belgelerinizi hazırladıktan sonra, Rusya’nın konsolosluk veya elçiliğine danışmanlık yapmanız gerekmektedir. Danışmanlık yapmadan önce, danışmanlık süreci ve gerekli belgeler konusunda güncel bilgileri kontrol etmek önemlidir. Danışmanlıknuzu tamamlamak için bir randevu almanız gerekebilir.

Biyometrik Verilerin Vermesi

Randevunuzun zamanı geldiğinde, konsolosluk veya elçilikte biyometrik verilerinizi (parmak izi, fotoğraf, vb.) vermeniz istenecektir. Bu adım genellikle kişisel olarak yapılır ve danışmanlık sahibinin şahsen bulunması gerekmektedir. UNIVERSITY IN RUSSIA bu sürece dair kapsamlı bilgileri sizlerle paylaşmaktadır.

Vize Ücretinin Ödenmesi

Danışmanlıknuz tamamlandıktan sonra, vize ücretini ödemeniz gerekmektedir. Rusya’nın konsolosluk veya elçilik web sitesinde belirtilen ödeme yöntemlerini kullanarak vize ücretinizi ödeyebilirsiniz. Ödeme işleminden sonra makbuzu saklamayı unutmayın.

Vizenin Onaylanması ve Pasaporta Yapıştırılması

Danışmanlıknuz incelendikten sonra, öğrenci vizenizin onaylanması durumunda size bildirilecektir. Pasaportunuzdaki vizenin güncel olduğundan emin olun. Artık Rusya’da eğitim almak için gerekli vizeye sahipsiniz!

Rusya Öğrenci Vizesi Ne Kadar?

Eğer Rusya öğrenci vizesi almayı düşünüyorsanız 3 aylık 1 girişli vize için 170 Dolar ücret ödersiniz. 3 aylık 2 girişli vize danışmanlıkndaysa 230 Dolar ödeme yaparsınız. Bu aşamada Rusya eğitim vizesi ücretlerinin sürekli bir şekilde güncellendiğini hatırlatmakta fayda vardır.

Rusya Türk Vatandaşlarından Vize İstiyor Mu?

Evet, Rusya Türk vatandaşlarından vize istiyor. Özellikle umuma mahsus bir pasaportunuz bulunuyorsa Rusya’ya gitmek için vize almalısınız. Şayet yeşil ya da gri pasaportunuz varsa Rusya’ya 30 günü aşmayacak şekilde bir seyahatte bulunacaksanız vize almanıza gerek kalmaz. Bu aşamada profesyonel bir destek almak her zaman önerilmektedir.

Başa dön tuşu