Rusya

Rusya Çalışma Vizesi

Rusya Çalışma Vizesi

Rusya Federasyonu, diplomatik pasaport dışındaki resmi pasaport sahibi Türk vatandaşlarına vize prosedürü uygulamaktadır. Bu nedenler T.C. pasaport tiplerine sahip Türk vatandaşları Rusya’ya olan seyahatin süresi ve amacı fark etmeksizin seyahatlerinden önce vize almaları zorunludur. Rusya çalışma vizesi için gerekli evraklar Rusya Konsolosluğu tarafından değişiklik gösterebilmektedir. North Vize Müşteri temsilcilerini arayarak Rusya çalışma vizesi için gerekli olan evrak listesinin güncel halini isteyebilirsiniz.

Rusya Çalışma Vizesi Nasıl Alınır?

Rusya çalışma vizesi için gerekli olan evraklar Rusya Konsolosluğu tarafından değişiklik gösterebilmektedir. North Vize Müşteri temsilcilerimizi arayarak Rusya çalışma vizesi için gerekli olan güncel evrak listesini e-mail yoluyla tarafınıza gönderilmesini isteyebilirsiniz. Çalışma vizesi için gerekli olan belgeleri hazırlayıp kargo ile tarafımıza gönderdiğiniz takdirde vize danışmanlık işlemlerinizi sizin adına yapabilmekteyiz. Rusya çalışma vizesi danışmanlıksunda, vize danışmanlık sahibinin Rusya Konsolosluğu’nda şahsen bulunmasına gerek yoktur. North Vize  olarak sizin için vize danışmanlıknuzu takip edebilmekteyiz.

Rusya Federasyonu ile Türkiye arasında olan 30 günü aşmamak şartıyla iki ülke arasında olan vizesiz olarak seyahat etme hakkı veren anlaşma 1 Ocak 2016 yılından itibaren Rusya Federasyonu tarafından durdurulmuştur. Bu karar hala yürürlükte olup Umuma mahsus, Hizmet ve Hususi pasaport sahibi Türk vatandaşları Rusya vizesi almak zorundadır. Sadece Diplomatik pasaport sahibi Türk vatandaşları 90 günü aşmamak koşuluyla Rusya’ya yapacakları seyahatte vize almalarına gerek bulunmamaktadır. Rusya çalışma vizesi pasaporta işlenen bir vize tipidir.

Rusya çalışma vizesi için pasaportun en az 6 ay geçerlilik süresi ve 2 adet boş sayfasının bulunması gerekmektedir. Rusya çalışma vizesi için danışmanlık formundaki bilgilerin doğru olarak doldurulması çok önemlidir. Rusya Konsolosluğu çalışma vizesi danışmanlık formunda belirtilen bilgilerin doğru olması konusunda çok hassas olup danışmanlık formunda yazılmış olan yanlış bilgiler Rusya çalışma vizesi danışmanlık sürecini uzatabilmekte ya da danışmanlıknun ret ile sonuçlanmasına neden olabilmektedir. North Vize  olarak Rusya çalışma vizesi danışmanlık formunu doğru ve eksiksiz olarak doldurmanızda yardımcı olmaktayız.

Rusya Konsolosluğu, tüm Rusya vize tipleri için davetiye alınmasını zorunlu tutmaktadır. Rusya Konsolosluğu her davetiyeyi kabul etmeyip yalnızca Rusya’daki yetki verilen makamlar tarafından hazırlanmış ve onaylanmış davetiyeleri olan şahısların vize danışmanlıklarını kabul etmektedir. Davetiye, danışmanlıklan vizenin türüne göre değişkenlik gösterip Rusya’da bulunan yetkili makamlar davetiyenin içeriğine önem vermektedirler. Çalışma vizesi için davetiye için şahsen danışmanlık yapmanız durumunda bir buçuk ay gibi sürede davetiyeyi temin edebilirsiniz. North Vize  olarak davetiyeyi daha kısa bir sürede temin edebilmekteyiz. Davetiyeyi kısa zamanda temin edip Rusya Konsolosluğu’na verebilmek için North Vize Müşteri temsilcilerimizle iletişime geçebilirsiniz.

Rusya çalışma vizesi; 3 aylık 1 girişli, 3 aylık 2 girişli ve 1 yıllık çok girişli olarak alınabilmektedir.

Rusya çalışma vizesi her ne kadar ticari bir faaliyet gibi görünse de ticari vize kapsamına girmemektedir. Ticari vizeyi içeren amaçlar fuar, konferans, iş görüşmeleri, etkinlik, uluslararası şirket görüşmeleri ya da faaliyet alanı birbirlerine yakın şirketlerin çalışan ve yöneticilerinin yurt dışındaki ticari görüşmeleriyle ilgili etkinlikleri kapsamaktadır.

Türk vatandaşları, Rusya Federasyonu’ndan çalışma vizesi almak için Rusya Federasyonu Göçmen Bürosu’ndan davetiye almalıdırlar. Çalışma vizesinin uzatılması yine Rusya Göçmen Bürosu’nun inisiyatifindedir. Çalışma vizesinin süresi yapılan işe ya da anlaşmaya bağlı olarak Rusya Federasyonu tarafından belirlenmektedir. Rusya çalışma vizesi standart tek girişli, çift girişli veya çok girişli olarak alınabilmektedir. Özel bir durum olması halinde ya da danışmanlık sonrasında Rusya Konsolosluğu’nun gerekli görmesi durumunda ek belge isteyebilmektedir.

Rusya Çalışma Vizesi Ücreti

Rusya çalışma vizesi ücreti zamanla değişkenlik gösterebilmektedir.  Rusya çalışma vizesi için North Vize ye  yapılan danışmanlıklarda Rus Konsolosluğu’na ödenmesi gereken vize danışmanlık ücretinin yanı sıra servis ücreti ve hizmet bedeli istenmektedir. Konsolosluk, Rusya çalışma vizesi ücretini danışmanlıknun işleme alınabilmesi ve değerlendirilmesi için talep etmektedir. Bu nedenle güncel olan Rusya çalışma vizesi ücreti hakkında daha fazla bilgi almak için North Vize  temsilcilerimizle iletişime geçebilirsiniz.

Rusya Konsolosluğu harç bedelleri danışmanlık sahibinin dosyasının konsolosluğa gönderilmesinden önce ödenmekte ve vizenin reddedilmesi halinde iade edilmemektedir. Rusya çalışma vizesi için evraklarınız tarafımıza ulaşmadan önce bir ödeme yapmanıza gerek yoktur. Vize danışmanlık belgelerinizi içeren dosya tarafımıza ulaştıktan ve işleme konulduktan sonra Rusya çalışma vizesi ücretini ödeyebilirsiniz. Rusya turistik vize ücreti koşullara göre güncellenebildiğinden bu konuda güncel bilgi almak için lütfen çağrı merkezimizi arayın. Rusya’da kalacağınız süre ve talep ettiğiniz giriş sayısı vize ücretine etki etmektedir.

Rusya Çalışma Vizesi için Gerekli Evraklar

Rusya çalışma vizesi için aşağıda bulunan evrakların hazırlanması gereklidir. Konsolosluk evrak listesinde güncelleme yapabilmektedir. Güncel evrak listesi için Vize Merkezi temsilcilerimizi arayınız. Rusya Konsolosluğu evrakların tam ve eksiksiz bir şekilde hazırlanmasını talep etmektedir. Eksik, hatalı ve yanlış evraklarla yapılan vize danışmanlıkları konsolosluk tarafından reddedilmektedir. Rusya çalışma vizesi için evrakların doğru hazırlanması önem arz etmektedir. North Vize temsilcilerine vize danışmanlıknuzda evraklarınızın tam ve doğru bir şekilde hazırlanmasına yardımcı olmaktadır.

1. Vize danışmanlık formu. Dikkatli tam ve eksiksiz bir şekilde doldurulmuş ve imzalanmış vize danışmanlık formu

2. Pasaport. En az 6 geçerliliği ve 2 sayfası boş olan pasaport. (Noter tasdikli ve Rusça çevirisi olmalıdır)
3. Davetiye. Rusya Federasyonu tarafından onaylanmış ıslak imzalı davetiye.
4. Fotoğraf. 2 adet arka fonu beyaz 3,5×4,5cm ölçülerinde fotoğraf. Fotoğrafın güncel ve yeni olması gereklidir.
5. Diploma. Apostil ile tasdiklenmiş diploma fotokopisi (Rusya’da noterden onaylı)
6. Sağlık sigortası zorunlu değildir ancak tavsiye edilmektedir.
7. Oturum kartı. Yabancı uyruklu vatandaşlar için TC ikamet izni (Aslı olmalı)

Rusya çalışma vizesi çok girişli alınması gerekli olan bir vize tipidir. Çalışma vizesi 90 gün ile 3 yıl zaman aralığında değişebilmektedir.  Davetiye danışmanlıksu ise çalışma izni danışmanlıksunun ardından yapılmaktadır. Davetiyenin çıkış süresi 7-10 iş günüdür. Fakat davetiyenin süresi 3 aylık bir zamanı kapsamaktadır ve bu davetiyle tek giriş hakkı verilmektedir. Çalışma vizesi ile Rusya’da ikamet ediliyorsa şirketin davetiyesine gerek bulunmamaktadır.

Rusya çalışma izni danışmanlıksunun ardından çıkan çalışma kartının alınması 3 aylık bir süreyi kapsamaktadır. Tek girişli davetiye ile Rus Konsolosluğu’na danışmanlık sonucu alınır. Fakat bu süreç Rusya’ya giriş yapıldıktan sonra uzayabilme ihtimali vardır.

Rus Konsolosluğu’nun randevularının yoğun olması veya ek evrak talebi gibi durumlar söz konusu olduğunda vizenin çıkış süresi uzamaktadır. Bu nedenle Rusya çalışma vizesini planladığınız seyahatin gidiş tarihinden en az 2 hafta öncesinden danışmanlık yapmanız tavsiye edilmektedir.

Vize danışmanlık işlem süresi Rus Konsolosluğu’nun talebine göre değişkenlik gösterebilir. Acil durumlar için vize danışmanlık işlemleri hızlandıra bilmektedir. Bu gibi acil durumlar için süre 3 iş günü veya daha kısa bir zaman olabilmektedir.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu