Romanya

Romanya Vizesi

Türkiye Cumhuriyeti Bordo pasaport sahibi vatandaşlar Romanya’ya yapmak istedikleri seyahat türüne uygun Romanya Vizesine danışmanlık yapmaları gerekmektedir. Yeşil, Gri ve Diplomatik pasaport sahipleri ise 90 günü aşmayan ziyaretler için Romanya Vizesine danışmanlık yapmalarına gerek yoktur. Romanya Avrupa Birliği üyesi olmasına rağmen Romanya Schengen bölgesine dahil değildir. Ancak 1 Şubat 2014 tarihli düzenlemeye göre Çok Girişli Schengen Vizesi ile Romanya Vizesi olmadan Romanya’ya ziyarette bulunabilirsiniz. Romanya Vizesi olmadan ziyarette bulunana Yeşil ve Gri pasaport sahiplerinden Romanya Sınır Güvenliği makamları seyahat sağlık sigortası ve Romanya Vize Davetiyesini yanınızda bulundurmasını talep eder ve bulunmadığı takdirde bu kişileri Romanya’ya almamaktadırlar.

Romanya’ya ziyarette bulunmak isteyen Avrupa birliği oturum iznine sahip Türk vatandaşları Romanya Vizesinden muaf tutulmaktadır. Bu işlem için güncel bilgilendirmeyi kurumumuz aracılıyla öğrenebilirsiniz.

Romanya Vize işlemleri Ankara Romanya Konsolosluğu ve İstanbul Romanya Konsolosluğu üzerinde yapılmakta olup bireysel danışmanlık yapılmasına gerek yoktur. Ancak Romanya Konsolosluk yetkilileri sizleri mülakata çağırabilmektedirler.

Romanya E vize danışmanlıksu yapmak isteyen yolcularımız Romanya Konsolosluğuna Mülakata gelmesi zorunlu olup kurumumuz sizlere Romanya E-Vize danışmanlık hizmeti sunmaktadır. Bulunduğunuz ilin hangi konsolosluğu bağlı olduğunu öğrenmek için kurumumuzla iletişime geçmenizi tavsiye ederiz.

Romanya Vize Türleri:

Romanya Vizesi türlerini aşağıda görebilir size uygun olan Romanya Vize Türünü buradan seçebilirsiniz.

Romanya Havaalanı Transit Vizesi (A Tipi):

Romanya bulunan havaalanlarından uluslararası uçuşunuza devam edebilmeniz için alınması gereken vize türüdür.

Romanya Transit Vizesi (B Tipi):

Romanya üzerinden yapacağınız 5 günü geçmeyen transit geçişleriniz için Romanya Transit Vizesine danışmanlık yapmanız gerekmektedir.

Romanya Turist Vizesi (C Tipi):

Romanya’ya yapacağınız turistik ziyaretler için Romanya Konsolosluğu üzerinden danışmanlık yapmanız gereken vize türüdür.

Romanya Ticari Vize (C Tipi)

Romanya’ya yapacağınız ticari ziyaret için almanız gereken Romanya’dan tarafınıza gönderilmiş Romanya Vize davetiyesi ile birlikte danışmanlık yapmanız gereken vize türüdür.

Romanya C/TR Nakliye Taşımacılığı Vizesi:

Romanya’ya ürün götüren Tır şoförleri için Firmaları tarafından danışmanlıklması gereken vize türüdür.

Romanya Kısa Süreli Vize (C Tipi):

Romanya’ya kısa süreli tüm ziyaretler için alınması gereken vize türüdür. Romanya Turist, ticari vb. vize türleri bu kapsamda ele alınır.

Romanya Spor Faaliyetleri (C/SP Tipi):

Romanya’da bulunan organizasyonlardan temin edeceğiniz davetiye ile danışmanlık yapacağınız vize türüdür.

Romanya Kültürel, İnsani Faaliyet, Bilimsel Faaliyetler Vizesi (C/ZA Tipi):

Romanya’da bulunan kurumlardan alınan Romanya Vize davetiyesi ile birlikte yapacağınız kısa süreli ziyaret için danışmanlık yapmanız gereken vize türüdür.

Romanya D Tipi Uzun Süreli Oturum Vizesi:

Romanya Oturum izni, Erasmus projeleri, mesleki faaliyetler, Geçici görevler ve eğitim vizeleri D tipi vize olarak değerlendirilmekte olup bu vize türleri Romanya D tipi vize olarak geçmektedir.

Romanya Aile Birleşimi Vizesi:

Romen vatandaşı ile evli bulunan kişiler Romanya Konsolosluğu üzerinden bu vize türüne danışmanlık yapabilmektedirler.

Romanya E- Vize:

Romanya E-Vize işlemleri e-vize danışmanlık sitesi üzerinden yapılmakta olup bu vizeden faydalanmak isteyen yolcular Romanya konsolosluğuna mülakata gitmesi gerekmektedir.

Romanya Vizesi Çıkış Süreleri:

Romanya Vize türleri göre Vize sonuçlanma süreleri farklılık göstermektedir. Aşağıdaki listeden size uygun vize türüne göre sonuçlanma süresini görebilirsiniz.

Romanya C Tipi Vizesi 3 iş günü

Romanya D/AM ve D/DT Tipi Vizesi 15 iş günü

Romanya D tipi vizesi 45 iş günü

Romanya vize danışmanlık sonuçlanması süresi danışmanlık dönemine göre farklılık gösterebilmektedir. Bu nedenle Romanya Vizenizi seyahatinizden en az 30 gün öncesinden yapmanızı tavsiye etmekteyiz.

Romanya Vizesi için Gerekli Evraklar:

Romanya Vize Danışmanlık Formu:

Romanya Vize işlemlerinin en önemli evrakı Romanya Vize Danışmanlık formudur bu formun doldurulmasında yapılacak hatalar Romanya vizenizin ret edilmesine sebep olabilir.

Pasaport:

Seyahatinizden sonra en az 6 yıl geçerliliği bulunan ve 10 yıldan eski olmayan güncel pasaport.

2 Adet Biometrik Resim:

Son 6 ay içerisinde çekilmiş arka planı beyaz Romanya vizesi dışında kullanılmamış 2 adet resim.

Otel ve Uçak Rezervasyonu:

Romanya’ya yapacağınız ziyareti ispat edilmesi amacıyla uçak ve konaklama rezervasyonu.

Romanya Vize Ücretleri:

Romanya Vize ücretleri danışmanlık yapacağınız vize türüne göre farklılık göstermekte olup güncel bilgilendirmeyi kurumumuzdan ücretsiz olarak öğrenebilirsiniz.

Romanya Vize Randevusu:

Romanya Vize randevusu işlemleri tamamen ücretsiz olup Romanya konsolosluğu bu işlem için herhangi bir ücret talep etmemektedir. Romanya Vize Randevusu Vize işlemleri başlattıktan sonra konsolosluk tarafından otomatik olarak verilir.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu