fransa

Öğrenciler İçin Oturum İzni

Fransa’da dil okulu eğitimi almak isteyen öğrenciler, yaz dönemlerinde Fransa Schengen vizesi danışmanlıksu yapmak zorundadırlar. Fransa Schengen vizesi danışmanlıksu yapan öğrenciler, Fransa Konsolosluğunun belirlediği süre zarfında Fransa’da konaklama yapabilmektedirler.

Fransa öğrenci vizesi danışmanlıksu yapmadan önce evrakların Campus France tarafından onaylanması gerekiyor. “Campus France” Fransa Büyükelçiliğinin yükseköğrenim görmek isteyen Türk veya Türkiye’de yaşayan üçüncü ülke vatandaşı yabancı öğrenciler bir evrak onaylama hizmetidir.

Evraklarınızı tamamlayıp onay sürecini de geçirip vize danışmanlıknuzdan olumlu sonuç aldıysanız Fransa’ya girişinizin akabinde yaşadığınız şehrin yerel yönetimine oturma izni konusunda danışmanlık yapılması gerekiyor. Bu vize türü “Ulusal D” vizesi olarak biliniyor. Bu danışmanlıknun ihmal edilmesi durumunda Türkiye’ye dönüşünüzün ardından Fransa’ya yeniden seyahat edilmesi durumunda sorunla karşılaşabiliyorsunuz.

Fransa’daki adresinizi belirterek bulunduğunuz ildeki ya da bölgedeki OFII(Office Français de l’Immigration et de l’Intégration – Fransa Göç ve Entegrasyon Ofisi) merkezine gereken belgeyi ve sağlık belgenizi göndermeniz gerekiyor. Gönderim genellikle posta yoluyla yapılabiliyor. Bazı şehirlerde üniversiteler içerisinde kısa bir süreliğine geçici OFII stantları açılabiliyor.

Sağlık ile ilgili belgeler akciğer filmi ve OFII’nin Türkiye’deki sağlık kurumlarından alınmış sağlık raporundan oluşmaktadır.

Fransa Öğrenci Vizesi Nasıl Alınır?

Fransa öğrenci vizesi danışmanlıksu yapacak öğrenciler danışmanlık belgelerini eksiksiz şekilde tamamlayarak danışmanlıkda bulunmalıdırlar. Fransa Konsolosluğuna vize danışmanlıksu için sunulan belgelerde eksik veya hatalı bilgiler yer almamalıdır. Bu gibi durumlarda vize danışmanlıkları reddedilecektir. Ayrıca Fransa öğrenci vizesi danışmanlıksu için en önemli belge Fransa’da yer alan eğitim kurumundan alınacak kayıt belgesi veya davetiyedir. Bu belge vize için oldukça önemli olduğu için mutlaka temin edilmeli ve danışmanlık dosyasına eklenmelidir.

Danışmanlık belgeleri arasına eklenecek olan eğitim kurumu belgesinde öğrencinin tüm bilgileri yer almalı ve eğitimin süresi net bir şekilde belirtilmelidir. Belge kurum yetkilisi tarafından hazırlanmalı ve imzalanarak kaşeli şekilde sunulmalıdır. Ayrıca eğitim masraflarının ödendiğine dair belge de danışmanlık esnasında sunulmalıdır.

Fransa öğrenci vizesi danışmanlıksu için sunulması gereken diğer bir belge de öğrenci belgesidir. Eğer aktif bir öğrenciyseniz mutlaka kayıtlı olduğunuz kurumdan öğrenci belgesi alarak danışmanlık dosyanıza eklemeniz gerekmektedir. 18 yaşından küçük öğrenciler için ebeveyn izni gerekmektedir. Bunun için noter onaylı ve ebeveynler tarafından imzalanmış bir muvafakatname belgesi sunulması zorunludur. Muvafakatname içerisinde eğitimin içeriğinden net şekilde bahsedilmeli ve onay verilmelidir.

Fransa öğrenci vizesi danışmanlıksu için kullanılacak Türkiye Cumhuriyeti pasaportunun seyahat bitişi itibariyle en az 3 ay geçerliliği olması gerekmektedir. En az 2 boş sayfası olmalıdır ve pasaport yıpranmamış olmalıdır.

Fransa öğrenci vizesi danışmanlık belgeleri arasında eğitim masraflarının karşılandığına dair belgeler de yer almalıdır. Eğitim masraflarına destek olacak kişinin gelir bilgilerini gösteren belgeler de Fransa öğrenci vizesi danışmanlık dosyasına eklenmelidir. Eğer eğitim masraflarını üstelenecek kişi devlet memuruysa görev yazısı ile birlikte memur olduğunu gösteren kimlik kartının fotokopisi Fransa konsolosluğuna ibraz edilmelidir. Ayrıca kişinin banka hesap dökümleri, maaş bordrosu ve çalıştığı kurumdan alınacak bir yazı da bu belgeler arasında yerini almalıdır.

Fransa öğrenci vizesi danışmanlıksu için hazırlanılan belgeler kesinlikle kurallara uygun ve güncel olmalıdır. Fransa Konsolosluğu vize danışmanlıksu aşamasında bazı belgelerin orijinallerini talep etmektedir. Bu nedenle istenilen belgeleri bu duruma uygun olarak hazırlamanız gerekmektedir. Belgelerin detaylı bilgilerini öğrenmek için bizleri arayabilirsiniz.

Fransa Öğrenci Vizesi ile Oturum İzni Alınabilir Mi?

Fransa öğrenci vizesi aldıktan sonra, vizeniz onaylanırsa Fransa’da oturum için gerekli izinleri alarak kaydınızı yaptırabilirsiniz. Fransa’da 2013’de çıkarılan yasaya göre Fransa öğrenci vizesi, öğrenciye Fransa’da oturum imkânı da tanımaktadır.

Fransa Öğrenci Vizesi Nasıl Uzatılır?

Fransa’ya öğrenim görmek için gittiğiniz okulun eğitiminin süresine bağlı olarak Fransa öğrenci vizesinin süresi uzatılabilmektedir. Fransa öğrenci vizesi danışmanlıknuz ilk başta 1 yıl olarak verilir daha sonra ise bu süre yenilenebilir ve uzatılabilir. Fransa öğrenci vizesi süresinin bitiş tarihine 2 aydan daha az bir zaman kaldığında danışmanlık yaparak vize sürenizin uzatılmasını talep edebilirsiniz.

Fransa Öğrenci Vizesi Ne Kadar Sürede Çıkar?

Uzun süreli Fransa öğrenci vizesinin çıkışı genel olarak ortalama 7 – 15 iş günü sürmektedir. Ancak Fransa Konsolosluğunun yoğunluğu, ek evrak talebi gibi ihtimaller de ortaya çıktığı takdirde bu vize çıkış süresi daha da uzayabilmektedir. Bu nedenle Fransa öğrenci vizesi danışmanlıklarının en az 1 ay erken yapılması tavsiye edilir.

Fransa Öğrenci Vizesi Danışmanlık Evrakları

 • Fransa öğrenci vizesi danışmanlıksunda bulunan öğrencinin pasaportunun geçerlilik süresi, eğitimin bitiş tarihinden itibaren en az 6 ay olmalıdır.
 • Biyometrik fotoğraf: Güncel halinizi yansıtan 2 adet, arka fonu beyaz biyometrik fotoğraf. Bu fotoğraflarda kesinlikle oynanmamalı ve yüzünüz net bir şekilde görünmelidir.
 • Nüfus cüzdanı veya Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı fotokopisi
 • Varsa eski pasaportların fotokopileri
 • Fransa’daki eğitim kurumundan alınmış davet ya da kayıt belgesi
 • Türkiye’deki eğitim kurumundan alınmış öğrenci belgesi
 • Fransa’dan alınacak eğitim dönemiyle kendi okulunda devam ettiği zamana denk gelmekteyse okuldan alınacak izin belgesi
 • Öğrenci 18 yaşını doldurmamışsa ebeveynleri tarafından alınmış noter onaylı muvafakatname
 • Öğrencinin Fransa’da eğitim süresi boyunca mali olarak masraflarını karşılayabileceğini gösterir belge
 • Çalışanlar için geçmiş üç aylarını gösteren maaş bordroları, iş yerinden alınmış izin ve eğitim sonrasında işe döneceğini kanıtlar belge
 • Fransa seyahati için yaptırılmış seyahat sağlık sigortası
 • Uçak bileti rezervasyon bilgileri
 • Fransa’daki konaklama bilgileri

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu