İngiltere

Londra Büyükelçiliği

Schengen Antlaşması 1997  yılında yürürlüğe girmiş, AB ülke vatandaşlarının serbest dolaşım hakkını sağlayan bir uygulamadır.    Londra Büyükelçiliği İngiltere’nin Londra kentinde Türkiye’ye seyahat etmeyi düşünen İngiliz vatandaşlarının vize danışmanlıklarını değerlendirir.  Aynı zamanda İngiltere’de yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına vatandaşlık hizmeti verir.  Vize danışmanlıkları olabildiğince erken tarihte yapılması tavsiye edilir.  Vize süreci uzun bir süreç olması sebebiyle 2-3 ay gibi bir zaman alabilir.  Vize işlemlerinde Pasaportun geçerlilik süresinin mutlaka danışmanlıklan tarihten ileri doğru en az bir yıl olmasına dikkat edilmelidir.

Vizeden Muaf Schengen Ülkeleri

Schengen vize kapsamında olan ülkeler; Litvanya,  Lüksemburg,  Macaristan,  Malta,  Polonya,  Portekiz,  Slovakya,  Slovenya ve Yunanistan’dır.  Bunun dışında Avrupa Birliğine üye olmayıp Schengen vize uygulaması olan ülkeler;  İsviçre,  İzlanda,  Norveç ve Lichtensteindir.

Schengen Vizesi Özelliği

Schengen Anlaşması bulunan ülkelerin vatandaşlarının bu ülkelere tek bir vize ile serbestçe dolaşmasını sağlar.

Vize Danışmanlıklarında İstenen Belgeler

Pasaport ve pasaportun geçerlilik süresinin en az 1 yıl daha uzun olması,  pasaportun yıpranmamış ve deforme olmamış olması çok önemlidir.  Vize danışmanlıksu yapan kişiler mülakata alınır Ve mülakatta sorulan soruların yanıtlarının doğru verilmesi çok önemlidir.  Aksi durumda bu vize reddi sebebidir.  Vize danışmanlık formu eksiksiz doğru bilgilerden oluşmalıdır.  Sahte belgeler vize reddi sebebidir.  Böyle davrananlar suç işlemiş olurlar ve cezai müeyyide uygulanır.  Vize danışmanlıksunun ret ile sonuçlanacağını başından kabul edip vize danışmanlıksunda bulunmak gerekir.  Seyahat süresince mali olarak bütün ihtiyaçlarının karşılığı kadar paranın banka hesap cüzdanında bulunması gerekir.

Kimler Vize Alamaz?

Bir ülkeye hangi yabancıların nasıl ve hangi koşullarda gireceğini o ülkenin temsilcilikleri ve karar verir.  Bu koşullar devletlere ülkelere göre değişiklik gösterir.  Burada temsilcilikler ve konsolosluklar kendi ulusal çıkarlarına göre davranırlar.  Her ülkenin kuralları çerçevesinde yasak ve sakıncalı listesi bulunur.  Vize danışmanlıklarında ve vize verilmesi durumunda dikkat edilen en önemli husus kişinin kamu düzenini bozup bozmayacağı ve bir risk oluşturup oluşturmayacağı durumudur.  Dolayısıyla yetkililer bunu en iyi şekilde değerlendirerek vize danışmanlıksunu sonuçlandırır.

Vize Reddi Durumunda İtiraz Hakkı

Vizenin ret ile sonuçlanması tekrar vize danışmanlıksunda bulunma hakkı ülkeden ülkeye değişmektedir.  Ancak ilk vize danışmanlıksunda evrak eksikliği veya ekonomik durumun yetersizliği vize reddi sebebidir.  Bu eksiklikler giderilip tekrar vize müracaatında bulunulabilir.  Ancak böyle durumlarda dahi yeniden evrak düzenlenmesi ve vize harcının yeniden ödenmesi gerekir.  Önce ödenen vize harcı geri iade edilmez.

Londra Büyükelçiliği’nin Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlarına Verdiği Hizmetleri

Londra Büyükelçiliği Türk vatandaşlarına doğum,  nüfus,  evlilik,  pasaport,  askerlik,  noterlik,  vatandaşlık,  ölüm,  adli konularda hizmet verir.

Doğum

Londra’da yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının,  evlilik içinde doğan çocukların doğum tescili,  evlilik dışı doğan çocukların doğum tescili Londra Büyükelçiliği tarafından verilir.  Ayrıca uluslararası doğum kayıt örneği danışmanlıksu da büyükelçilik tarafından alınır.

Nüfus

Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşayan Türk vatandaşlarının kimlik kartı yenileme,  değiştirme veya kayıp durumunda yeniden başvurarak çıkartma işlemleri yapılır.  Ayrıca nüfus kayıt örneği danışmanlıksu,  adres değişikliğinde yeni adres bildirimi yapılır.

Evlilik

Yabancı bir ülkede evlenmek isteyen kişilerin evlilik danışmanlıksu büyükelçiliğe yapılır.  Ayrıca evlenmek için gerekli olan ehliyet belgesi alma danışmanlıksu,  yabancı makamlar önünde evlilik için danışmanlık yapılır.  Ayrıca evliliğin tescil edilmesi,  yabancı makamlar önünde evlenen kişilerin sonrasında evliliklerinin tescil edilmesi, evlilik cüzdanı danışmanlıksu ve evliliklerin uluslararası evlilik kayıtlarına geçme işlemi Londra büyükelçiliğinde yapılır.

Pasaport

Londra’da yaşayan Türk vatandaşlarının pasaport çıkarma,  pasaport yenileme veya pasaportun kaybolması durumundan yeniden pasaport çıkarma işlemleri yapılır.

Askerlik

Londra’da yaşayan Türk vatandaşlarının özellikle öğrencilerin askerlik erteleme işlemleri döviz karşılığında askerlik yapma danışmanlıkları ayrıca askerlikten muafiyet danışmanlıksu Londra Büyükelçiliği görevi dâhilindedir.

Noterlik

Evrakların resmi evraka dönüştürülmesi,  vekâletname çıkartma,  fotokopilerin aslı gibidir onayı,  Londra Büyükelçiliği’nde yapılır.

Vatandaşlık

Vatandaşlığa yönelik danışmanlıklar Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı kazanma danışmanlıksu,  Türk vatandaşlığını yeniden kazanma danışmanlıksu,  evlenerek Türk vatandaşlığını kazanma danışmanlıkları Londra Büyükelçiliği tarafından yapılır.  Ayrıca çok vatandaşlık tescili,  izinle Türk vatandaşlığından çıkma danışmanlıksu,  Londra Büyükelçiliği tarafından yapılmaktadır.  Aynı zamanda mavi kart danışmanlık ve mavi kart yenileme işlemleri de yapılır.

Ölüm

Cenaze nakil belgesi için danışmanlıklar,  adli konular,  Türk vatandaşlarının adli sicil belgesi danışmanlıksu ve hukuk danışmanı ile ilgili hukuki görüşmeler Londra Büyükelçiliği tarafından yapılmaktadır.

Büyükelçi: Abdurrahman Bilgiç

Büyükelçilik Posta adresi:

43 Belgrave Square London SW1X 8PA United Kingdom

Telefon: +44 20 73 93 02 02

Faks: +44 20 73 93 00 66, +44 20 73 93 92 13

E-posta: [email protected]

Londra Büyükelçiliği Görev Bölgesi: 

Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallığı , Man Adası ve Manş Adaları (Jersey, Guernsey, Alderney ve Sark)

Çalışma Saatleri
Pazartesi – Cuma (9:00 -12:30 )(14:00 -18:00 )

Londra Büyükelçiliği 2020 Senesi Tatil Günleri

1 Ocak Yeni Yıl
30 Mart Kutsal Cuma
2 Nisan Paskalya
1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü
28 Mayıs Resmi Tatil
15 Haziran Ramazan Bayramı
20 – 24 Ağustos Kurban Bayramı
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı
25 Aralık Noel
26 Aralık Noel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu