İngiltere

Londra Başkonsolosluğu

Londra Başkonsolosluğu İngiltere’nin başkenti Londra’da yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vatandaşlık hizmetlerini ve Londra’da yaşayan İngiliz vatandaşlarının Türkiye’ye seyahatlerinde vize uygulaması hizmetlerini verir.  Avrupa ülkeleri Schengen vizesi uygular.  Schengen vizesi, Schengen antlaşması gereği Avrupa Birliğine üye olan ülke vatandaşlarının tek bir vize ile Avrupa’daki Avrupa Birliği ülkelerine rahatlıkla giriş çıkışlarını serbest kılan bir vize uygulamasıdır.

Schengen Anlaşması Kapsamına Giren Ülkeler

Litvanya,  Lüksemburg,  Macaristan,  Malta, Polonya,  Portekiz,  Slovakya,  Slovenya,  Yunanistan,  Almanya,  İngiltere,  Belçika, İsviçre,  Lüksemburg ülkeleridir.

Vize Uygulamalarında İstenen Belgeler

Londra’da yaşayan İngiliz vatandaşlarının Türkiye’ye seyahat etmek istemeleri durumunda pasaport en önemli evraktır.  Pasaportun geçerlilik süresinin en az 1 yıl daha uzun olması şarttır.  Bu arada pasaportun zarar görmemiş ve yıpranmamış olması çok önemlidir.  İlk defa vize danışmanlıksunda bulunacak kişiler konsolosluk tarafından mülakata alınır.  Mülakatta sorulan sorular doğru ve vize danışmanlıksunda belirtilen cevaplarla birbirini tutmak zorundadır.  Aksi durum vize reddi sebebidir.  Ayrıca birbirinden farklı ve çelişkili cevaplar vize danışmanlıksunu zora sokar.

Vize Danışmanlıksunda Vize Reddi Nedenleri

Vize reddi sebepleri genellikle eksik evraktan ve seyahat boyunca yeterli mali olanaklara sahip olmamak sebebiyle vize reddi alınır.  Böyle durumlarda evrakların tamamlanması ve mali kaynakların da tamamlanması durumunda tekrar vize danışmanlıksunda bulunulabilir.  Ancak vize danışmanlıksu ve diğer bilgiler,  seyahat planı birbirini tutmak zorundadır.  Doğru eksiksiz ve yalansız bir danışmanlık formu doldurulmalıdır.  Yanlış bilgilerin ve hileli bilgilerin olduğunun tespit edilmesi cezai müeyyide uygulanmasına sebep olur.

Londra Başkonsolosluğunun Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlarına Verdi Vatandaşlık Hizmeti

Londra Başkonsolosluğu Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına doğum,  nüfus,  evlilik,  pasaport,  askerlik,  noterlik,  vatandaşlık,  ölüm ve hukuki konularda hizmet verir.

Doğum

Londra’da yaşayan Türk vatandaşları evlilik içinde ve evlilik dışında doğan çocukların doğum tescili konsolosluk aracılığı ile yapılır. Uluslararası doğum kayıt örneği de konsolosluk tarafından yapılır.

Nüfus

Londra’da yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının nüfus işlemleri İngiltere Londra Başkonsolosluğu tarafından yapılır.  Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı çıkartmak,  doğum,  kayıp veya değiştirme sebebiyle Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı konsolosluklar aracılığı ile çıkartılır.  Nüfus kayıt örneği danışmanlıksu,  adres değişikliğinde yeni adres beyanı ve yabancı ülkede gerçekleştirilen boşanmaların tescil edilmesi işlemleri Londra Başkonsolosluğu tarafından yapılır.

Evlilik

Londra’da yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının yabancı bir ülkede evlenmek istemeleri durumunda ilk danışmanlık Londra Başkonsolosluğu’na yapılır.  Evlenmek için ehliyet belgesi danışmanlıksu,  yabancı makamların önünde evlilik için ehliyet danışmanlıksu yapılır.  Ayrıca yabancı makamlar önünde yapılan evlilikler sonrasındaki evliliğin tescil edilmesi işlemi de Londra Başkonsolosluğu tarafından yapılır.  Evlilik sonrasında evlenme cüzdanı danışmanlıksu ve uluslararası evliliklerde evlilik kaydının tescil edilmesi işlemleri de Londra Büyükelçiliği tarafından yapılır.

Pasaport

Londra’da yaşayan Türk vatandaşları Pasaport işlemlerinde umumi pasaport danışmanlıksunu Londra Konsolosluğu’na yapabilirler.  Ayrıca yeşil pasaport,  resmi hizmet pasaportu ve diplomatik pasaport danışmanlıkları da Londra Başkonsolosluğu tarafından kabul edilir.  Ayrıca geçici pasaport danışmanlıksu da yapılır.

Askerlik

Londra’da yaşayan özellikle öğrenci Türk vatandaşlarının askerlik erteleme işlemleri Londra Başkonsolosluğu tarafından yapılır.  Askerliğin gerekçeli ertelenmesi,  özel öğrenci statüsünde ki kişilerin askerlik, 2 veya daha sonraki erteleme danışmanlıkları Londra başkonsolosluğuna yapılır.  Döviz karşılığında askerlik yapma,  askerlikten muafiyet danışmanlıksu ve ertelemeleri,  yapılamayacak durumdaki iptalini gerektiren danışmanlıklar Londra Başkonsolosluğu ne yapılır.

Noterlik

Türk vatandaşlarının her türlü noter işlemleri,  vekâletname düzenleme,  imza ve mühür tasdik edilmesi,  fotokopi ve suret biçimindeki belgelerin resmiyet kazandırılması ve sözleşme düzenlenmesi Londra Başkonsolosluğu tarafından yapılır.

Vatandaşlık

Londra’da yaşayan Türk vatandaşlarının Türk vatandaşlığını yeniden kazanma danışmanlıksu,  evlenerek tekrar Türk vatandaşlığını kazanma danışmanlıksu,  istisnai durumlarda vatandaşlık danışmanlıksu,  çok vatandaş olan kişilerin vatandaşlık tescili konsolosluk aracılığı ile yapılır.  Mavi kart danışmanlıksu ve mavi kart yenileme değiştirme danışmanlıkları yapılır.

Ölüm

Londra’da yaşayan Türk vatandaşlarının cenaze nakil belgesi oluşturma durumunda Londra Başkonsolosluğuna danışmanlıklur.  Cenazelerin Türkiye defnedilmesi,  ölüm tescil edilmesi danışmanlıksu,  ayrıca uluslararası ölüm kayıt örneği alma ve tereke danışmanlıksu Londra Başkonsolosluğuna yapılır.

Başkonsolos: Emirhan Yorulmazlar

Başkonsolosluk Posta adresi:

Rutland Lodge Rutland Gardens,
Knightsbridge
London SW7 1BW,
United Kingdom

Telefon:
+44 20 7591 69 00
Güvenlik birimi:+44 20 7591 69 01

Faks:
+44 20 75 91 69 11

E-posta:
[email protected]

Çalışma Saatleri
Pazartesi – Cuma (09:00 -13:00 )

Londra Başkonsolosluğu 2020 Yılı Tatil Günleri

1 Ocak Yeni Yıl
30 Mart Kutsal Cuma
2 Nisan Paskalya
1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü
28 Mayıs Resmi Tatil
15 Haziran Ramazan Bayramı
20 – 24 Ağustos Kurban Bayramı
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı
25 Aralık Noel
26 Aralık Noel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu