Laos

Laos Vizesi

LAOS VİZESİ

Laos seyahati planlayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Umuma Mahsus (BORDO), Hususi (YEŞİL), Hizmet (GRİ) ve Diplomatik (SİYAH) fark etmeksizin Laos Vize uygulamasına tabiidir. Laos Demokratik Halk Cumhuriyeti’nin Türkiye Cumhuriyeti’nde Dış Temsilcilik bağlamında Konsolosluğu ya da Elçiliği bulunmamaktadır. Bununla birlikte Laos’a seyahat etmeyi planlayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için, Laos Kapı Vizesi uygulanmaktadır.

Ban Kong’da bulunan Laos Konsolosluğu kapı vizesi yerine önceden Laos Vize danışmanlıksunu gerçekleştirme imkânı sunan bir noktadır. Laos Ban Kong Konsolosluğu vize danışmanlıksunu şahsen yapılmasını istemekte olup 30 gün süreli Laos Vizesi onaylamaktadır. Laos seyahati esnasında, Laos’ta kalış süresini uzatmak isteyen kişiler, Laos göçmen bürosuna danışmanlıkda bulunup Laos Vize süresini uzatabilir.

LAOS VİZE PROSEDÜRÜ HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER;

Laos’a seyahat etmeyi planlayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Laos Kapı Vizesi almak yerine Laos Konsolosluğu aracılığıyla 30 günlük Laos vizesine başvurduğu takdirde dikkat edilmesi gereken bazı nüanslar bulunmaktadır. Bunlar başlıca şu şekildedir; Laos vizesi için, Laos Vize Danışmanlık Formu doldurulurken, büyük harf kullanımı gerekmektedir. Laos Vize Danışmanlık Formunu eksiksiz bir biçimde doldurmak, planlanan Laos seyahati hakkında Laos Konsolosluğunun bilmek istediği bilgileri aktarma anlamı taşımaktadır. Bu sebeple Laos Vize Danışmanlık Formunu eksiksiz doldurulma gerekliliği önem taşır. Bunun yanı sıra Laos Konsolosluğu, Laos seyahati planlayan kişinin gidiş amacını açıklayıcı bir dilekçe talep etmektedir. Laos Konsolosluğu Laos Vize Danışmanlık işlemlerini gerçekleştirecek kişinin pasaport tarihini, planlanan Laos seyahatinin bitiş tarihinden itibaren en az 6 ay geçerli olacak şekilde olmasını istemektedir. Son olarak Laos Konsolosluğu, Laos Vize danışmanlıksu yapacak kişinin ibraz edeceği pasaportun en az 2 boş sayfası bulunmasını ve pasaportun 10 yıldan eski olmamasını istemektedir.

 Laos Demokratik Halk Cumhuriyeti seyahati planlayan ve Laos vize danışmanlıksunda bulunmak isteyen kişilere uzman kadromuzla yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

LAOS HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

Batıda Tayland, Doğuda Vietnam, Kuzeyde Çin Halk Cumhuriyeti’ne ve güneyde Kamboçya ile komşuluğu bulunan Laos’un resmi adı Laos Demokratik Halk Cumhuriyetidir. 17 eyaleti olan Laos’un başkenti Vientian’a isimli şehridir. Toplam nüfusu 6,8 milyon olan Laos’un en kalabalık şehri Başkent olan Vientian’dır.

Laos’un resmi dili Laosça olmasına rağmen, eski bir Fransa Kolonisi olmasında dolayı, Fransızca Ulusal Dil kabul edilir. Laos halkının 3/2’lik bir kısmı Budizm inancına sahip olmasında kaynaklı sakin, kargaşadan uzak bir toplum yaşantısı vardır.

Laos, Dünya’da en az gelişmiş ülkeler kategorisinde bulunmaktadır. Laos halkının %40 ‘ı açlık sınırının altında yaşadığı bilinmektedir.

Laos’a gidilecek en uygun mevsim ise Laos’ta tropikal iklim hüküm sürdüğü için, yağışların az olduğu Aralık ve Mayıs ayları arasındaki tarihleri kapsayan dönemdir.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu