ülke-detaylar

Kıbrıs Vizesi

KIBRIS VİZESİ

GÜNEY KIBRIS RUM KESİMİ VE KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ VİZELERİ HAKKINDA

 Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne (KKTC) seyahat planlayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 90 gün ikamet edecek şekilde Kıbrıs vizesinden muaftır. T.C. kimliğiyle ya da pasaportla giriş yapabilirler.

 Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Türkiye Dış Temsilcilikleri, KKTC Ankara Büyükelçiliği, İstanbul KKTC Başkonsolosluğu, Mersin KKTC Konsolosluğu ve İzmir KKTC Konsolosluğudur.

 Güney Kıbrıs Rum Kesimine giriş yapmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Güney Kıbrıs Rum Kesimi vizesini almak zorundadırlar. Kuzey Kıbrıs vatandaşları yada Güney Kıbrıs vatandaşlarının adanın her yerine serbest gezinim hakkı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını kapsayan bir durum değildir.

KIBRIS SINIR KAPILARINDA SEYAHATİ GERÇEKLEŞTİRECEK KİŞİNİN DİKKAT ETMESİ GEREKEN HUSUSLAR

 Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne giriş yaparken sadece T.C. kimliği veya pasaport yeterli olmaktadır. Fakat sınır kapısında bulunan yetkili talep ettiği durumda, planlanmış olan seyahate dair kanıtlayıcı evrakları kişinin yanında bulundurması gerekmektedir. Sınır muhafaza görevlisi gerekli gördüğü takdirde size yapmayı planlamış olduğunuz seyahatle ilgili olarak temel birkaç soru sorabilir. Verilen cevaplara istinaden 90 gün ikamet edilebilecek şekilde geçiş onaylanır.

 Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne 90 gün ikamet sınırlı vize ile giriş yapıp daha fazla kalmayı planlayan kişilerin, 90 gün dolmadan önce polis karakoluna gidip vize uzatma işlemlerini başlatması gerekmektedir. Eğer ki kişi 90 günden fazla ikamet edip, vize uzatma işlemini gerçekleştirmediyse ‘’ vize cezasından ‘’ sorumlu olur. Kişi bu seyahatinden sonra KKTC’ye tekrar giriş yapmak isterse vize cezasını ödemek durumundadır.

GÜNEY KIBRIS RUM BÖLGESİNE GİRİŞ NASIL OLMALIDIR?

 Türkiye Cumhuriyeti 2003 yılından itibaren, Güney Kıbrıs Rum bölgesi vatandaşlarına sınır kapılarından alınabilen vize türünü uygulamaktadır. Fakat Güney Kıbrıs Rum Yönetimi AB ülkeleri ve birçok ülkeye vizesiz geçiş hakkı tanımasına rağmen, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına bu hakkı tanımamakla birlikte, kapı vizesi de uygulamamaktadır. Güney Kıbrıs Rum tarafına seyahat planlayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Güney Kıbrıs vizesini belirli Avrupa ülkelerinde bulunan Güney Kıbrıs Rum dış temsilciliklerinden vize danışmanlıksunu gerçekleştirmiş olması gerekmektedir.

GÜNEY KIBRIS RUM KESİMİ VİZE BAŞVURUSUNDA İBRAZ EDİLECEK BELGELER

 Yunanistan başkenti Atina’da bulunan Güney Kıbrıs Rum Kesimi konsolosluğuna yapılması planlanan Güney Kıbrıs Rum Kesimi vize danışmanlıksu için istenilen evraklar, Yunanistan SCHENGEN vize danışmanlıksunda istenilen evraklarla birebirdir. Güney Kıbrıs Rum Kesimine girmek için hazırlanan danışmanlık evrakları içerisinde kişinin ulaşımı ve konaklamasına dair rezervasyon belgeleri, seyahati esnasında muhtelif giderleri karşılayabileceğini kanıtlar banka döküm çizelgesi ve minimum 30.000 EURO teminatlı olacak şekilde seyahat sağlık sigortası istenmektedir.

 Güney Kıbrıs Rum Kesimi vize danışmanlıksu için Güney Kıbrıs Rum Kesiminin Atina Başkonsolosluğuna danışmanlıkda bulunacak kişinin, ibraz edeceği pasaportunun, seyahat tarihinin bitiş süresinden itibaren en az 6 ay geçerlilik süresi olması da bir diğer dikkat edilmesi gereken unsurdur.

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu