kanada

Kanada Work and Travel

Kanada’da Work and Travel, Kanada’da yasal izni oturma ve çalışma izni sağlayan ve gençler tarafından çok tercih edilen bir programdır ve Kanada’da çalışıp seyahat etmek isteyen kişiler için tasarlanmıştır. Bu program bir yandan Kanadalı işverenlerin taleplerini karşılarken bir yandan da genç öğrencilere farklı kültürleri tanıma, yabancı dillerini geliştirme ve kendi masraflarını karşılamaya yetecek parayı kazanmalarını sağlamaktadır. Program uzunluğu genellikle 12 ya da 24 ay sürer.

Kanada’da Work and Tavel programına katılabilmek için öncelikle danışmanlık yapacak kişinin vatandaşı olduğu ülke ile Kanada arasında çalışma izniyle alakalı bir anlaşma olmalıdır. Türkiye ile Kanada arasında böyle bir anlaşma olmadığı için T.C. vatandaşları bu programa danışmanlık yapamamaktadır. 

Kanada Work and Travel Vizesi ile Work and Travel Kanada programına katılacak kişiler birçok farklı sektörlerde çalışabilmektedir. Katılımcılar, çalışmak istedikleri iş alanlarını kendileri seçmektedir. Genellikle restoranlar, kafeler, barlar ve oteller olmak üzere turizm ve hizmet sektörü tercih edilmektedir. Aynı zamanda uygun eğitim, sertifika veya tecrübeye sahip olan kişiler bilim, hukuk, sağlık, eğitim, ticaret ve iletişim alanlarını da seçerek çalışmaktadır. Program; Çalışarak Tatil, Genç Profesyoneller ve Uluslararası Maaşlı Staj olmak üzere üç kategoriden oluşur. Çalışarak Tatil kategorisine bağlı kişiler işverenlerini diledikleri zaman değiştirebilirken, Genç Profesyoneller ve Uluslararası Maaşlı Staj katılımcıları çok geçerli bir sebepleri olmadıkça iş verenlerini değiştirememektedir.

Work and Travel Kanada danışmanlıksu yapmak isteyen kişiler 18-35 yaş aralığında olmalıdır. Recognized Organization adı verilen kurum, iş bulma ve ulaşım konusunda yardımcı olmaktadırlar.

Work and Travel Danışmanlık Şart ve Tarihleri

Katılımcıların yaş aralığı genellikle 18 ile 35 arasında olsa da bu durum bazı ülkelerde değişkenlik göstererek 29 veya 30 yaş sınır olabilmektedir.

Work and Travel programına danışmanlık yapılabilen iki çalışma izni bulunmaktadır. Bunlar, açık çalışma izni ve işverene özel çalışma iznidir.

Açık çalışma izni; Çalışarak Tatil kategorisi sağlamaktadır. Bu çalışma izniyle danışmanlık sahipleri diledikleri işverenle ve birden fazla lokasyonda çalışma hakkına sahiptir. Ayrıca danışmanlık sahibinin önceden hazırlanmış bir iş teklifine ihtiyacı yoktur.

İşverene özel çalışma izni; Genç Profesyoneller ve Uluslararası Maaşlı Staj katılımcıları için geçerlidir. Birlikte çalışacakları işveren, çalışma süresi ve lokasyonu ile hangi iş dalında çalışacakları önceden belirlenmiştir.

Work and Travel Danışmanlık Evrakları Nelerdir?

Her vize türünde olduğu gibi Kanada Work and Travel programına danışmanlıkda bulunacak kişilerin de hazırlaması gereken çeşitli evraklar bulunmaktadır. Evrakların hemen hepsi ortak evraklardır ancak kişinin durumuna ya da bulundukları ülkeye göre evraklar değişiklik gösterebilir. Konsolosluk, gerekli gördüğü takdirde ek evrak talebinde bulunabilir.

  • Pasaport,
  • Doğum Belgesi,
  • Adli Sicil Kaydı,
  • Sağlık Raporu,
  • Biyometrik Fotoğraf
  • Masraflarını karşılayabileceğini gösteren banka hesap dökümü,
  • Sağlık Sigortası,
  • Özel çalışma iznine başvuracak kişiler için mutlaka bir iş sözleşmesi olmalıdır.

Kanada Work and Travel Danışmanlık Ücretleri

Kanada work and travel fiyatları ve ücretleridanışmanlık yapılacak program türüne göre değişkenlik göstermektedir. Bütün danışmanlık sahiplerinin Uluslararası Kanada Deneyim danışmanlık ücretini ödemesi gereklidir ve bu tutar 2021 yılı itibariyle 156 Kanada doları (CAD) olarak belirlenmiştir. Daha önce biyometrik işlem yaptırdıysanız (parmak izi ve fotoğraf çekimi) ek olarak bir ücret ödemenize gerek yoktur. Ancak daha önce yaptırmadıysanız biyometrik işlem ücreti olan 85 CAD ödenerek işlemleri yaptırmalısınız.

Çalışarak Tatil programı katılımcılarının çalışma izni için 100 Kanada doları ödeme yapmaları gerekmektedir. Genç Profesyoneller ve Uluslararası Maaşlı Staj katılımcılarının ise ek olarak bir ücret ödemelerine gerek yoktur. Ancak bu katılımcıların işverenleri 230 Kanada doları işveren uygunluk ücretini ödemeli ve iş teklifini Immigration, Refugees and Citizenship Canada (IRCC) (Kanada Göçmenlik, Mültecilik ve Vatandaşlık) sayfasına yüklemelidir. İşverenler adayların çalışma izni danışmanlıksundan önce bu adımı tamamlamaları gerekmektedir.

Programını iptal eden Uluslararası Kanada Deneyimi katılımcılarının geri ödeme almaları mümkündür. Ancak Port of Entry yani gümrük kapısı için gerekli mektubun basılmamış olması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu