kanada

Kanada Üniversite Eğitimi

Amerika komşusu Kanada, üniversite eğitimi için çok fazla tercih edilen ülkeler arasındadır. Üniversitelerin iyi eğitim kalitesi ve Amerika’ya göre daha uygun fiyatlı olması nedeniyle Türk öğrencileri için oldukça cazip bir ülkedir. Lisans ve ön-lisans olarak eğitim alabilir, dil hazırlık sınıfını da bu ülkede okuyabilirsiniz. Kanada’da üniversitelerin eğitimleri genellikle İngilizce dilinde yapılır. Fransızca eğitim için danışmanlarımızla iletişime geçiniz.

Ön-Lisans olarak bilinen üniversitelere Community College denmektedir. İki-
Üç senelik eğitim veririler. Lisans programlarına göre kabul şartları daha esnektir. Bazı Community College’lerin lisans ve lisansüstü diploma programları da bulunmaktadır ancak sayıları oldukça azdır.

Kanada da lise eğitimi bittikten sonra öğrenciler lisans eğitimi almak için ya üniversite programlarını ya da Sanat ve teknik yüksekokullarını seçebilirler. Bunlardan üniversite programları, akademik ve mesleki eğitim vererek BA, BSc, MA, MSc, PhD, gibi diploma dereceleri kazandırır. Sanat ve teknik yüksekokullarında bu alanlarda sertifika programları sunarak eğitim ve iş imkanı sağlarlar. Kanada’da doktora ve master eğitimi alabilmeniz de mümkündür. Yarı ve tam zamanlı programlar bulunmaktadır.

Kanada çok bilinen ve en iyi Üniversitelerinden bazıları;

Seneca, George Brown College, Humber, Sheridan, Capilano University, Conestoga, Georgian, University of Manitoba, University of Toronto, University of British Columbia, McGill University, University of Montreal’dir.

Toronto, McGill, Alberta ve McMaster üniversiteleri devlet üniversiteleridir. Özel üniversiteler de bulunmaktadır. Bazı okullar yıl içerisinde iki değil üç dönem eğitim verirler. Danışmanlık yapacağınız okulun eğitim programlarını önceden dikkatlice incelemeniz tavsiye edilir. Danışmanlarımız aracılığı ile size en uygun üniversite programları ile ilgili bilgi almak için ofislerimizi arayarak destek alabilirsiniz.

Kanada Üniversite Eğitimi için danışmanlıklar her okula göre değişkenlik gösterir. Ancak hazırlanması gereken ortak evraklar da bulunmaktadır. Öncelikle mutlaka not dökümünüzü İngilizce olarak hazırlamanız gerekmektedir. Eğer İngilizce seviyeniz yeterli değilse danışmanlarımız aracılığı ile danışmanlıknuz hazırlanır. Kanada’da üniversite eğitimi almak için üniversite sınavına girmeniz gerekmez ancak yabancı dil yeterlilik sınavlarından yüksek puan almanız gerekir. (TOEFL, IELTS gibi)

Öğrencilerin çoğu genellikle 20 saati geçmemek kaydıyla çalışma izni alabilirler. Konaklama seçenekleri olarak kampüs içinde veya dışında bulunan üniversite yurtları, apart oteller, aile yanı konaklamaları seçebileceğiniz gibi, yeterli ekonomik imkanınız varsa ev de kiralayabilirsiniz.

Danışmanlık sırasında hazırlamanız gereken evraklar;

 • Pasaport, en az 1 yıl geçerliliği olan,
 • Kabul Mektubu, danışmanlık yapılan okuldan alınmalı,
 • Seyahat ve konaklama bilgileri,
 • Sabıka Kaydı,
 • Banka Hesap Dökümü,
 • Sponsor var ise, sponsora ait banka hesap dökümü,
 • Vize Danışmanlık Formu,
 • Biometrik Fotoğraf,
 • Vize danışmanlık ücreti,
 • Sağlık raporu,
 • En son mezun olunan okuldan alınan diploma, sertifika bilgileri
 • TOEFL gibi sınavlardan alınan not bilgileri,
 • Referans mektupları,
 • Varsa ev, arsa tapuları, kira gelirleri, araç ruhsatı.

Konsolosluk gerektiği takdirde sizden ek evrak talep edebilir. Kanada’da üniversite eğitimi almak için uzmanlarımızdan tüm süreç ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu