kanada

Kanada Start-Up Vizesi

Kanada Start-up vizesi, Kanada’da yenilikçi iş fikirleri olan göçmen adaylarının, işletme kurarak oturum izni almalarına olanak sağlayan bir vize türüdür. Kanada’da danışmanlık yapmayın girişimcilerin Kanada’da kurmayı planladıkları işletmelerin rekabetçi olmasının yanı sıra, Kanada vatandaşları için de istihdam sağlaması gerekmektedir.

Kanada Start-up vizesi nitelikli göçmen girişimcileri, Kanada Hükümeti tarafından belirlenmiş kuruluşlardan biri ile bir araya getirerek işletmelerini kurmalarına yardımcı olmak amacıyla verilir. Bu destek kuruluşları üçe ayrılır; Melek yatırımcılar, Girişim sermayesi fonları ve İş geliştirme merkezleri. Bu kuruluşlardan biri ile anlaşılması durumunda, girişimciye kuruluş tarafından bir destek mektubu verilecektir.

Kanada Start-up vizesi ile girişimi desteklenmesi için kuruluşlardan biri ile anlaşmak danışmanlıkların olumlu olarak değerlendirilmesinde önemli rol oynar.

Ancak bu programa Quebec eyaletinde iş kurmak isteyen kişiler danışmanlıkda bulunamazlar. Quebec eyaletinin kendi iş göçü programı bulunmaktadır.

Destek kuruluşlarından;

 • Girişim sermayesi fonları; minimum yatırım miktarı 200.000 CAD olmalıdır.
 • Melek yatırımcı grupları; bir ya da birden fazla yatırımcı, nitelikli işletme girişimine minimum 75,000 Kanada doları (CAD) yatırım yapmayı taahhüt etmelidir.
 • İş geliştirme merkezleri; girişimcilerin belirlenen programlara kabul edilmesi gerekir. Herhangi bir yatırım limiti bulunmamaktadır.

Kanada Start-up vize danışmanlıksu nasıl yapılır?

Bu vize türüne danışmanlıkda bulunmak için bazı kriterlere uygun olmanız gerekir. Kriterlerin karşılanmadığı durumlarda vizeniz ret alır. Bunun haricinde

Kanada Startup vize danışmanlık şartları:

 • Nitelikli bir işletmeye sahip olmak,
 • Belirlenmiş bir kuruluştan destek mektubu almak
 • İngilizce ya da Fransızca dil bilgisine sahip olmak,
 • İş kurmak için yeterli sermayeye sahip olmak,

Tüm danışmanlıklarda belirlenmiş kuruluş tarafından düzenlenmiş bir destek mektubuna ihtiyacınız vardır. Destek mektubu alabilmek için danışmanlık sahiplerinin belirlenen kuruluşlarla iletişime geçmeleri ve iş planlarını desteklemeye değer olduğuna ikna etmeleri gerekmektedir.

Danışmanlık sahipleri, vize danışmanlıksu yaparken belirlenmiş kuruluşlardan destek mektubu aldıkları zaman mektupları ve taahhüt sertifikasını da ibraz etmeleri gerekmektedir.

Danışmanlık sahipleri geçerliliği olan kurumların IELTS gibi, yabancı dil sınavlarından (İngilizce-Fransızca) yüksek bir puan almalılardır. Ayrıca işletme kurabilmek için yeterli finansal güce sahip olmaları gerekmektedir. Danışmanlık sahiplerinin göstermesi gereken bütçe ailelerinin üye sayısına göre değişmektedir.

Aile üyesi sayısıGerekli sermaye (CAD)
1 (danışmanlık sahibi için)$12,960
2$16,135
3$19,836
4$24,083
5$27,315
6$30,806
7$34,299

Kanada Start-up vizesine danışmanlık yapacak kişilerin, kendilerine iletilen evrakları, eksiksiz olarak tamamlamaları gerekir. Bazı durumlarda konsolosluk ek evrak talebinde bulunabilir.  Evrakların eksik olması durumunda, danışmanlık süreci uzayabilir, danışmanlıknuz tamamlanmış sayılmamaktadır.

Kanada Start-up vize danışmanlık evrakları:

 • Pasaport ve seyahat belgeleri,
 • Dil yeterlilik belgesi,
 • Destek mektupları,
 • Doğum belgesi,
 • Kişi evliyse, evlilik cüzdanı fotokopisi,
 • Kimlik fotokopisi,
 • Adli sicil kaydı,
 • Biyometrik fotoğraf,
 • Banka hesap dökümleri

Danışmanlık sahipleri kendileri ve her bir aile ferdi için belirlenen vize ücretini ödemekle zorundadırlar. Ücret bilgileri aşağıdaki tabloda belirtilmiştir.

Danışmanlık sahibi için işlem ücreti ($1575) + kalıcı oturum izni ücreti ($500)$2,075.00
Danışmanlık sahibi kalıcı oturum izni danışmanlıksu yapmıyorsa$1,575.00
Eşi veya partneri için işlem ücreti ($825) + kalıcı oturum izni ücreti ($500)$1,325.00
Eşi veya partneri için kalıcı oturum izni danışmanlıksu yapmıyorsa$825.00
Her bir çocuk için bağımlı vize danışmanlık ücreti$225.00

Eğer daha önce biyometrik işlemler tarafınızdan yapılmamışsa (elektronik parmak izi vb) ek bir ücret ödemeniz gerekmez. Ancak daha önce bu işlemler yapılmadıysa ek olarak 85 CAD ödeme yapmanız gerekir.

Danışmanlıknuzun sonuçlanma süresi ortalama olarak 12-16 ay süresindedir. Bu süreç size biraz karmaşık görünse de danışmanlarımız aracılığı ile işlemlerinizi yaptırmanız halinde, yaşanması olası karışıklığın önüne geçerek süreci sorunsuz bir şekilde tamamlayabilirsiniz. Konuyla ilgili destek almak için iletişim numaralarımızdan bize ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu