kanada

Kanada Lise Eğitimi

Kanada’da lise eğitimi oldukça yüksek düzeydedir, bu nedenle lise eğitimi için ve sonrasında üniversiteye geçiş kolaylığından dolayı tercih edilme oranı fazladır. Kanada eğitim sistemi dünyadaki en iyi sistemler arasındadır. Kanada’da alınan lise diplomaları tüm dünya ülkelerinde geçerlidir. Kanada Lise Eğitiminden sonra sınavsız olarak üniversiteye geçiş yapabilirsiniz.

Eğer isterseniz Kanada lise değişim programı ile, Türkiye’de lise eğitimi alırken, Kanada’daki lise programına geçiş yapma hakkına da sahip olabilirsiniz. 14-18 yaş aralığında, iyi derecede İngilizce bilen öğrenciler 1 ya da daha fazla süre Kanada’da eğitim alabilirler. Lise eğitim süresi eyaletlere göre değişiklik gösterir, genellikle 3-4 yıl sürer. Değişim programım genellikle Ağustos-Haziran aylarındadır ve danışmanlık Nisan ayının sonun kadar sürer. Eğitim dili İngilizce ve Fransızca’dır. Lise diplomasının Türkiye’de de YÖK denkliği bulunmaktadır. Eğer bir öğrenci Kanada’da eğitimini tamamlamadan Türkiye’ye dönmek isterse, MEB’e denklik işlemleri için danışmanlık yapıp, eğitimine Türkiye’de kaldığı yerden devam edebilir.

Eğitiminiz boyunca yatılı okul programlarını da tercih edebilirsiniz. Yatılı okullar genellikle kampüs içindedir, diğer öğrencilerle beraber kalabilir, bu sayede diğer kültürlerle etkileşiminizi de arttırmış olursunuz. Bunun haricinde Kanadalı bir ailenin yanında da kalabilirsiniz.

Kanada Lise eğitim avantajlarından birisi de ücretleridir. Kanada doları üzerinden hesaplanır ve Türkiye’de bulunan özel okulların fiyatlarına yakın rakamlardadır. Devlet Lisesine girişler için sınav yoktur, okula danışmanlık yapmanız yeterlidir. Okulun yaptığı değerlendirme sonunda kaydınızı yaptırabilirsiniz.

Danışmanlık için elbette bazı ön koşulları yerine getirmeniz gerekir. Bunlar okula ve eyalete göre değişiklik gösterebilir ancak belli başlı şartlar şu şekildedir.

 • Türkiye’deki eğitim notunun 100 üzerinden en az 70 olması,
 • İngilizce yeterliliği,
 • 8. sınıf öğrencisi olmak.

Hazırlanması gereken evraklar;

 • Ortaokul diploması,
 • Öğretmeninizin yazmış olduğu iyi niyet mektubu,
 • Kanada eğitim süresi boyunca masrafların karşılanacağına dair banka hesap dökümü,
 • İngilizce dili için yeterlilik belgeleri TOEFL vb.
 • Ortaokul eğitiminin transkripti,
 • Pasaport, en az 1 yıl geçerliliği olan,
 • Muvafakat name,
 • Neden Kanada’da okumak istediğinizi belirten niyet mektubu

Tüm danışmanlık sürecinde danışmanlarımız size destek olacaktır. Hazırlamanız gereken evraklar titizlikle sizlere sunulacak ve takibi yapılarak danışmanlıknuz yapılacaktır. Size en uygun programı seçmek için ofislerimizi arayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu