kanada

Kanada Göçmenlik ve Vatandaşlık

Kanada refah yaşama sahip oluşu, kültürel zenginliği ve iyi bir eğitim sistemine sahip olması nedeniyle birçok ülkeden göç almaktadır. Kanada’nın genç nüfusa olan ihtiyacı göç alma ihtiyaçlarının en başında gelir. Kanada göçmenlik danışmanlıklarını büyük bir titizlikle incelemektedir. Ayrıca göçmen olarak direk danışmanlıkda bulunmadığınız durumlarda da vatandaşlık alabilirsiniz. Bunun için de bazı ön koşullara uygun olmanız gerekir.

Göçmenlik danışmanlıksu yapmadan önce gerekli koşulları karşılıyor olmanız gerekir. Bu koşullara Kanada resmi web sitesi CIC üzerinden öğrenebilir, uzmanlarımızı arayarak bilgi alabilirsiniz. Size uygun göçmenlik programlarını seçmek de oldukça önemlidir. Birden fazla göçmenlik programları vardır. Nitelikli göçmenlik, Yatırımcı göçmenlik, Girişimci göçmenlik, Express entry ve Aile Birleşimi yoluyla göçmenlik gibi.

Nitelikli Göçmenlik Programı: Belirli bir branşta uzmanlaşmış kişilerin göçmenlik için yapacağı danışmanlık türüdür.

Express Enty: Kanada’ya göçmenlik danışmanlıksunda bulanacak kişilerin yaptığı genel bir danışmanlık türüdür. Tüm danışmanlıklar ortak bir havuzda toplanır, bu havuzda kalma süresi ise 1 yıldır. Danışmanlık sahiplerinin İngilizce ya da Fransızca dil bilgileri, mezun oldukları okul ve iş deneyimleri gibi kriterler göz önüne alınarak puanlama yapılır. Bu puanlamada üst sıralarda yer alan kişilere, Kanada Hükümeti tarafından belirlenmiş kişi sayısına göre davet gönderilir. Bu davet ile Express entry danışmanlıksu yapma hakkı elde etmiş olur.

Aile Birleşimi: Kanada’da 1.derece kan bağı yoluyla akraba olan kişilerin mutlaka oturum izni ya da göçmen olması gerekir ve danışmanlık yapacak aile ferdinin geçimini sağlayacak maddi yeterliliğe sahip olmalıdır.

Yatırımcı Göçmenlik: Kanada’ya belirli bir sektörde yatırım yaparak istihdam sağlamayı amaçlayan ve en az 800,000 CAD tutarında varlığı olup, 400,000 CAD tutarında bir yatırım yapmaları gereken türdür.

Girişimci Göçmenlik: Alanında en az 3 yıl çalışmış, 300.000 CAD değerinde kişisel ve ticari mülke sahip ve en az 1 Kanada vatandaşını çalıştırma şartı olan program türüdür.

Kanada Göçmenlik Danışmanlıksu resmi web sitesi olan CIC üzerinden online olarak gerçekleşir, danışmanlıkların ortalama olarak sonuçlanma süresi ise en geç 6 ay içerisinde olur. Göçmenlik danışmanlıksu yapmak için, seçeceğiniz göçmenlik programına yönelik danışmanlıknun kategorisine göre danışmanlık süresi değişiklik gösterebilir.

Kanada Göçmenlik danışmanlıksu online olarak yapılırken formların doğruluğunun kanıtlanabilir olması ve sisteme İngilizce ya da Fransızca olarak yüklenmesi gerekmektedir. Kanada Göçmenliği için başvuran kişinin 30 yaşını aşmamış olması yüksek puan getirileri arasındadır. İngilizce dil bilgisinin IELTS ya da TCF üzerinden belirli seviyede olması gereklidir. Danışmanlık içinde puan artışı sağlayacak İngilizce’nin istenen seviyesi CLBS denkliği üzerinden minimum; Listening 8, reading 7, speaking 7, writing 7 olmalıdır.

Kanada Göçmenlik Danışmanlıksunda yeterli puan için 450 ve üzerinde puan toplamak gereklidir. Express entry’de alınabilecek en yüksek puan 1200’dür. Kanada Devleti’nin size davetiye göndermesiyle oluşan 600’lük kısım, Kanada Devleti’nin istihdama ihtiyaç duyduğu alana yönelik belirlediği sınırlı sayıdaki kişileri seçip, onlara verdiği puandır. Kalan diğer 600’lük kısım ise, kişinin niteliklerine bağlı alabileceği puan kısmıdır. Yeterli puan alıp danışmanlık ücretini yatırdıktan sonra 6 ay içerisinde cevap danışmanlıknuzun cevaplanması beklenir. Sonuç olumlu olduğu takdirde, onayın alınmasından sonra danışmanlık esnasında yüklenecek evraklardan biri sağlık sigortasıdır.

Kanada Göçmenlik Danışmanlık Formu Nedir?

Kanada Göçmenlik Danışmanlıksu Formu doldurulurken tüm detaylara dikkat edilmesi gerekmektedir. Form ile, sizden istenen belgeleri de göndermeniz gerekir. Danışmanlık formu; hangi kategoriyle başvurduğunuzu girmekle başlar. (Öğrenci, yatırımcı, girişimci vb.) Ardından aile bilgilerinizi girmelisiniz. Formda sizinle iletişime geçilmesi halinde ve olası mülakatlarda kullanmak istediğiniz (İngilizce veya Türkçe) dili seçmelisiniz. Kanada’nın resmi dilleri Fransızca ve İngilizcedir, bu yüzden bu dillerden en az birini çok iyi derece bilmeli ve bunu geçerli sayılan sınav notları ile belgeleyebilmelisiniz. Bu notları almak için Türkiye’de IELTS sınavına girebilirsiniz. Bu sınavdan aldığınız puan, Canadian Language Benchmarks (CLBS) sistemine tanımlanır.

Kanada Göçmenlik Danışmanlıksu Formu diğer bölümü ise kişisel bilgilerin bulunduğu bölümdür. Detaylı olarak fiziksel özelliklerinizin girilmesi gerekir (saç rengi, boy, kilo vb.). Ayrıca yaşadığınız yer bilgisini formun bu kısmına eklemelisiniz. Bu bölümde son olarak medeni durumunuzu belirtmeniz istenir.

Formun üçüncü kısmı iletişim bilgilerinin bulunduğu kısımdır. Güncel e-posta adresinizi, ikamet ettiğiniz adres ve cep telefonu bilgilerinizi girmeniz istenir. Ardından, pasaport bilgilerinize ait bilgileri girmeniz istenir. (Alım tarihi vb.) Diğer bölüm kimlik numaranız, doğum tarihiniz, ebeveynlerinizin bilgisi gibi detaylı bilgilerin bulunduğu bölümdür. Daha sonra iş ve eğitim bilgileriniz ile, dil becerilerinizin durumu hakkında detaylı bilgi verdiğiniz bölüm gelir.

Tüm danışmanlık sürecinde detaylı bilgi almak ve işlemlerinizi karışıklığa neden olmadan, sorunsuzca gerçekleştirmek için uzmanlarımızı arayabilir, ofislerimizi ziyaret edebilirsiniz. Danışmanlık evraklarını eksiksiz ve doğru bir şekilde tamamlamak stresli bir süreçtir ancak danışmanlık ofislerimizde evrak takibi uzmanlarımız tarafından titizlikle yapılmakta ve işlemleriniz hızlı bir şekilde ilerlemektedir.

Kanada vatandaşlığı için göçmen olarak başvurmadıysanız, danışmanlık yapabilmek için bazı ön koşullar aranmaktadır.

Eğer,

 • Kanada’da doğmuşsanız,
 • Vatandaşlık Yasasında yapılan değişiklikler nedeniyle vatandaş olduysanız,
 • Kanada vatandaşlığı danışmanlıknuzun kabul edilmesiyle vatandaş olduysanız,
 • Kanada dışında doğmanıza rağmen ebeveynlerinizden birinin Kanadalı olması sayesinde, Kanada vatandaşı olabilirsiniz.

Kanada vatandaşı olamayacağınız durumlar:

 • Kanada’da yabancı diplomat bir ailenin çocuğu olarak doğduysanız,
 • Vatandaşlığınız iptal edildiyse,
 • Kanada vatandaşlığı danışmanlıknuzdan vazgeçtiyseniz ve geri almak için tekrar başvurmadıysanız, Kanada vatandaşı olamazsınız.

Otomatik olarak Kanada vatandaşı olamadığınız durumlar:

 • Bir Kanada vatandaşı ile evliyseniz,
 • Bir Kanada vatandaşı tarafından evlat edinilmişseniz,
 • Bir mülteci olarak kabul edildiyseniz,
 • Kanada oturum izni sahibi olarak uzun yıllar yaşadıysanız, bu durumlarda Kanada vatandaşlığınız otomatik olarak gelmez, danışmanlık yapmanız gerekmektedir.

Kanada vatandaşlığı danışmanlıknuzun kabul edilebilmesi için aranan bazı kriterler vardır. Bu kriterler:

 • Kanada oturum izni sahibi olup olmadığınız,
 • Kanada’da yaşadığınız süre, (belirlenen sürelerde Kanada’da fiziki olarak bulunmanız gereken süredir. Kanada vatandaşlığı danışmanlıknuzu imzaladığınız tarihten önceki 6 yıl içinde 1460 gün.)
 • Gelir vergisi beyanı, (danışmanlık yaptığınız tarihten önce 6 yıl içindeki 4 vergi yılında kişisel vergi dosyalama yükümlülüklerinizi yerine getirmiş olmak)
 • Dil becerileri, (Kanada resmi dili İngilizce ve Fransızcadır. Bu dillerden birini çok iyi anlıyor ve konuşabiliyor olmanız gerekir.)
 • Kanada’yı ne kadar iyi tanıdığınız, (vatandaşlık ile ilgili bilgi birikiminizi ölçmek amacıyla hazırlanan sınava girmeniz gerekir. Sınavlar genellikle yazılı olarak İngilizce ya da Fransızca dilinde yapılır. Gerekli görüldüğünde görevli yetkili ile sözlü mülakat da yapılabilir. 20 sorudan 15’ine doğru cevap vermelisiniz.)
 • Yasaklardır. (Kanada sınırları içinde veya dışında bir ceza almışsanız, Kanada’da şartlı tahliyedeyseniz, vatandaşlık danışmanlıknuzun kabul edilmeme oranı yüksektir.

Kanada vatandaşlığı alabilmek için öncelikle hazırlanan paketlerden birine başvurmanız gerekir. Yetişkinler ve çocuklar olmak üzere ayrı paketler bulunmaktadır. Bu paket içeriğinde vatandaşlık için doldurmanız gereken formlar bulunmaktadır. Sizden istenen tüm bilgileri eksiksiz ve doğru olarak girmeleri, evrakları temin ederek danışmanlık ücretini de yatırmanız gerekir. Danışmanlık sürecinde evraklarda eksiklik varsa, danışmanlıknuz tarafınıza iade edilir. Eksiklikleri tamamlayıp yeniden danışmanlık yapmanız beklenir. Danışmanlıknuz uygun bulunursa kabul edildiğinize dair bilgilendirilirsiniz. Kanada vatandaşlık sınavı için tarih ve yer belirlenir. Yanınızda bulunması gereken evraklar iletilir. Danışmanlık sınavı ya da törenine katılmazsanız süreciniz durdurulur. Yeniden danışmanlık yapmak isterseniz, yeniden danışmanlık ücreti ödemeniz gerekir. Kanada vatandaşlığınız kabul edildiğinde, vatandaşlık kurallarının tümüne uymanız beklenir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu