kanada

Kanada Çalışma Vizesi

Kanada’ya herhangi bir işte çalışmak amacıyla gitmek isteyen kişilerin çalışma vizesi alması gerekir. Kanada bu anlamda iş gücü olarak oldukça istihdam yaratmaktadır. Kanada Çalışma Vizesine danışmanlıkda bulunabilmek için, öncelikle Kanada’dan resmi bir iş daveti almanız gerekir. Ancak bu davetiye ile danışmanlıkda bulunabilirsiniz. Gerekli bilgi ve tüm detaylar için ofislerimizi arayarak uzmanlarımızdan destek alabilirsiniz.

Kanada Çalışma Vizesine Kimler Danışmanlıkda Bulunabilir?

Kanada Çalışma Vizesine danışmanlıkda bulunabilmek için resmi iş daveti almış olsanız da bazı kriterleri yerine getirmeniz gerekir. Bu kriterler;

 • Vize süresi dolduğunda ülkeyi terk etme garantisi vermek,
 • Kanada’da kalınan süre boyunca yaşam masraflarını karşılayacak gelire sahip olmak,
 • Herhangi bir suçtan hüküm giymemiş olmak,
 • Çalışmaya engel bir sağlık probleminin olmaması,
 • İngilizce veya Fransızca dil yeterlilik belgeleri,
 • Vize danışmanlıksu için istenen tüm evraklar

Danışmanlıkda bulunabileceğiniz iki türlü çalışma izni vardır. Bunlar işverene özgü çalışma izni ve açık çalışma iznidir. Ofislerimize gelerek mesleğinize uygun olan çalışma vizesinin detaylarıyla ilgili bilgi alabilirsiniz.

1-İşverene Özgü Çalışma İzni; Çalışacağınız işverenin adı, ne kadar süre çalışacağınız ve çalışacağınız yer bilgisi mutlaka çalışma izninde yer almalıdır.

 Bu çalışma izniyle danışmanlık yapabileceğiniz meslek türleri; Film veya televizyon yapımı, Akademik personeller, Kanada Araştırma Kurumları (Atom Enerjisi Kanada Limited Şirketi, Kanada Ulusal Araştırma Konseyi veya Kanada Doğa Bilimleri gibi), Endüstriyel veya ticari ekipmanlar için tamir-bakım-onarım işçileri, Dini çalışanlar veya sosyal yardım yapanlar, Profesyonel atlet veya antrenör, Dansçı, Aktör, Orkestra müzisyeni, Opera şarkıcısı, Girişimci ve Stajyerler olarak belirlenmiştir.

2-Açık Çalışma İzni; için danışmanlık formlarını doldururken işveren bölümlerini boş bırakabilirsiniz. Bu çalışma iznine danışmanlıkrken iş gereksinimlerini karşılayabilecek eğitim belgeleriniz ve iş tecrübeleriniz mutlaka danışmanlıknuza eklenmelidir.

Kanada çalışma vizesi için tüm şartlara uyduğunuzdan emin olduktan sonra, gerekli belgelerinizle birlikte danışmanlık yapabilirsiniz. Daha sonra konsolosluk gerekli gördüğü takdirde sizden ek evrak talep edebilir veya bir mülakat tarihi belirterek yüz yüze görüşme yapmak üzere sizi davet edebilir.

Kanada’da sürekli çalışma programları da vardır. Vasıflı işçiler, sürekli çalışma izni alabilir, kalıcı olarak Kanada’ya yerleşebilir ve Kanada’da çalışabilirler. Express Giriş yöntemini kullanarak bazı programlar kapsamında Kanada çalışma vizesi alabilirsiniz.

Daimi Kanada çalışma izni almak için programlar;

 1. Federal Yetenekli İşçi Programı: Bu programa başvurabilmeniz için son 10 yıl içinde en az 1 yıllık nitelikli bir iş tecrübesi yaşamış olmanız, istenen yabancı dil seviyesine sahip olduğunuzu gösteren test sonuçlarına sahip olmanız, Kanada’da denkliği kabul edilen bir lise veya üniversite diplomasına sahip olmanız gerekmektedir. Sağlamanız gereken kriterler, İngilizce veya Fransızca dil bilgisi, eğitim, iş deneyimi, yaş, geçerli bir iş teklifi ve uyum sağlayabilirliktir.
 2. Federal Yetenekli Ticaret Programı: Bu program için en az 1 yıllık tam zamanlı bir iş teklifi almış olmanız veya bölgesel/ulusal seviyede verilmiş nitelikli ticaret sertifikasına sahip olmanız gereklidir. Ayrıca öngörülen yabancı dil bilgisi gereksinimlerini karşılayabildiğinizi gösteren sınav sonuçlarına, başvurmadan önceki beş yıl içinde nitelikli ve tam zamanlı olarak en az iki yıllık ticari deneyime ve Ulusal Mesleki Sınıflandırma sistemine göre nitelikli ticaret için gerekli olan tüm gereksinimlere sahip olmanız gerekir.
 3. Kanada Deneyimi Sınıflandırması: Bu programa yalnızca Kanada’da iş deneyimi sahibi olan kişiler başvurabilir. Bunun için uygun bir çalışma izni ile Kanada’da en az 12 aylık tam zamanlı bir iş deneyimine ve öngörülen yabancı dil gereksinimlerini karşıladığınızı gösteren sınav sonuçlarına sahip olmanız gerekir.

Kanada’da Sürekli Çalışma Vizesi almak için öncelikle aşağıdaki gereksinimleri tamamlamalıdır.

 • Online olarak Express Giriş formu doldurmalısınız.
 • Aday havuzuna girmek için gerekli şartları taşımalısınız.
 • Kanada’da çalışacağınız işveren tarafından bir iş teklifi hazırlanarak tarafınıza gönderilmelidir.

Kanada Çalışma İzni danışmanlıksu için hazırlamanız gereken evraklar;

1- İngilizce veya Fransızca hazırlanmış Çalışma İzni Danışmanlıksu Formu,

2- Pasaport, en az 1 yıl geçerliliği olan,

3- Biometrik fotoğraf, arka fonu beyaz, gözlüksüz ve güncel çekilmiş olmalı,

4- İşvereninizden alınmış bir davet mektubu. Bu belgede;

 • Çalışacağınız Kanada şirketinin adı, şirketten iletişim kurulacak kişi, ofis adresi ve telefon
 • Pozisyonunuzu tanıtan bir iş tanımı
 • Şirket için çalışacağınız süre, muhtemel maaş ve taşınma veya barınma tazminatı gibi yan hakların niteliği bulunmalıdır.

5- Gerekli durumlarda Emek Piyasası Görüşü, iş teklifi HRSDC onay şartından muaf değilse, bu onayın bir kopyası (işvereniniz tarafından gönderilmeli),

6- İmzalanmış bir iş sözleşmesi,

7- Size teklif edilen iş için gerekli vasıfları taşıdığınızı kanıtlayan öğrenim veya mesleki belgeler,

8- Önceki işverenlerinizden referans mektupları

Üniversite ya da Kolej mezunu olmadan da belirli sektörlerde meslek grupları için çalışma iznine danışmanlık yapılabilir. Ancak yerel yönetimler gerekli sertifika ya da ruhsat belgeleri isteyebilir. Bu belgeleri Kanada’ya gittikten sonra belirlenen bir süre içerisinde tamamlamanız gerekir. Bu meslek gurupları, inşaat işçiliği, ağır sanayi makinaları operatörlüğü, çiftlik işçiliği, petrol çıkarma endüstrisi ile ilgili olan bütün meslekler sıralanabilir.

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu