İspanya

İspanya Vizesi

İspanya seyahati planlayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, İspanya SCHENGEN vizesi ihtiyacı, kişinin pasaport tipine göre değişiklik göstermektedir. Seyahati planlayan kişinin pasaportu, Umuma Mahsus (Bordo) pasaport ise, kişi standart İspanya SCHENGEN vize danışmanlıksuna tabiidir.  İspanya seyahati planlaya Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının sahip olduğu pasaport tipi; Hususi (Yeşil), Hizmet (Gri) ya da Diplomatik (Siyah) ise, kişi 180 gün içerisinden en fazla 90 gün İspanya’da konaklayabilme koşuluyla vizeden muaftır. Pasaport, uçak ve otel rezervasyonu ile seyahatini gerçekleştirebilir.

İSPANYA SCHENGEN VİZESİ HAKKINDA

İspanya’ya kısa süreli ziyarette bulunmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vize danışmanlıkları, İspanya Türkiye Dış Temsilcilikleri olan; İspanya Ankara Büyükelçiliği, İspanya İstanbul Başkonsolosluğu ya da İspanya’nın diğer illerimizde bulunan İspanya Fahri Konsoloslukları tarafından kabul edilmemektedir. Kısa süreli vize olarak nitelendirilen İspanya vizesinin tanımı; En fazla 90 gün İspanya’da ikamet etmek isteğine istinaden edinilen vize türüdür. Kısa süreli vize danışmanlıklarının Türkiye’de İspanya Büyükelçilikleri adına yine İspanya Büyükelçiliği tarafından yetkilendirilmiş turizm acenteleri aracılıyla gerçekleştirilmektedir.

İspanya’da belirli sebeplerden ötürü uzun süreli konaklamak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ya da Türkiye’de oturum izni bulunan farklı ülke vatandaşları vizeye tabiidir. İspanya’da uzun süre ikamet etmeye yönelik vize danışmanlıksunda bulunabilmek için sunulabilecek sebepler; Eğitim, oturum, aile birleşimi sağlamak gibi İspanya Büyükelçiliği tarafından geçerli sayılabilecek sebepler olmalıdır. Bu gibi sebeplerden ötürü İspanya uzun dönem vizesi edinebilmek yapılacak danışmanlık, İspanya Ankara Büyükelçiliği’ne ya da İspanya İstanbul Başkonsolosluğuna gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

İspanya Ankara Büyükelçiliği ve İspanya İstanbul Başkonsolosluğu yakın dönemde almış oldukları karara istinaden, İspanya seyahati planlayan kişilerin yapacağı vize danışmanlıklarında ibraz edeceği birtakım evrakları İngilizce istemektedir. İngilizce istenilen evraklar şunlardır; Vize talep dilekçesi, seyahat sağlık sigortası, otel ve uçak rezervasyonlarıdır.

İspanya Avrupa Birliği ve SCHENGEN üyesi bir ülke olması durumundan dolayı, İspanya seyahati planlayan Türkiye Cumhuriyeti Umumi (Bordo) pasaport sahibi olan vatandaşlara, İspanya SCHENGEN vizesi danışmanlıksunda bulunmayı zorunlu tutmaktadır.

İspanya Büyükelçiliği, İspanya’ya seyahat planlayan kişilerin, planlamış oldukları seyahatlerini sınıflandırılmasını istemektedir. Buna göre danışmanlık esnasında istenilen evraklarda farklılık göstermektedir. İspanya vizeleri başlıca şu başlıklar altındadır;

 • İspanya Turistik Vize     
 • İspanya Ticari Vize
 • İspanya Aile Ziyareti Vizesi         
 • İspanya Transit Vize
 • İspanya Çalışma Vizesi  
 • İspanya Gemici Vizesi
 • İspanya Konferans Vizesi            
 • İspanya Şoför Vizesi
 • İspanya Ulusal Vizesi (D)             
 • İspanya Öğrenci Vizesi (90 günden fazla)
 • Aile Birleşimi     
 • İspanya Geçici Oturum İzni

İspanya vize danışmanlıksu yapacak olan kişiler, İspanya Konsolosluğuyla ya da Büyükelçiliği ile partnerliği bulunan turizm firmaları vesileleriyle danışmanlık işlemlerini gerçekleştirebilirler. İspanya vize danışmanlık sürecinde hizmet alınan turizm firmaları yalnızca İspanya vizesi müracaatında bulunmak ve işlemlerin takibinden sorumlu ve yetkilidir. Vizenin çıkış süreci, olumlu veya olumsuz sonuçlanması, İstanbul Başkonsolosluğudur. İspanya vize danışmanlıksunda ibraz edilmesi gereken parmak izi de eğer danışmanlık sahibi kişinin pasaportunda son 5 yıl içerisinde SCHENGEN vizesi için verilmiş parmak izi yok ise, danışmanlıkyu yapan kişi tarafından gerçekleştirmesi gereken bireysel bir eylemdir. Hizmet alınan turizm firması İspanya Ankara Büyükelçiliği veya İspanya İstanbul Başkonsolosluğunun yetkilendirmiş olduğu, evrak işleriyle ilgilenen danışmanlık merkezinin girişine kadar eşlik edebilir. Daha sonrasında, vize danışmanlıksu sona erdiği zaman pasaportu sizin adınıza teslim alabilirler.

İSPANYA SCHENGEN VİZESİ İÇİN GEREKLİ OLAN EVRAKLAR VE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

PASAPORT SÜRESİ:

İspanya Ankara Büyükelçiliği ve İspanya İstanbul Başkonsolosluğunca yetkilendirilmiş, vize danışmanlık işlemlerini kabul eden danışmanlık merkezi, İspanya SCHENGEN vize danışmanlıksu yapacak T.C. vatandaşlarının pasaportlarının 10 yıldan eski olmamak kaidesiyle kabul etmektedir. Bunun yanı sıra İspanya SCHENGEN vize danışmanlıksu esnasında ibraz edilecek pasaportun en az 2 sayfasının boş olmasını ve pasaportun aşırı yıpranmış olmaması gerekliliğini istemektedir.

VESİKALIK BİOMETRİK FOTOĞRAF:

İspanya Ankara Büyükelçiliği ve İspanya İstanbul Başkonsolosluğunca yetkilendirilmiş olan vize danışmanlık merkezlerince, vize danışmanlıksunda bulunmak isteyen kişinin ibraz edeceği evraklar içerisinde 2 adet 5*5 ölçülerinde, arka fontu beyaz vesikalık fotoğraf istenmektedir. Vize danışmanlık evrakları içerisine eklenecek olan bu biometrik fotoğrafların 6 aydan daha eski olmaması gerekmektedir. Ayrıca fotoğrafta, kişinin yüzü net bir şekilde seçilebilmesi için; Güneş gözlüğü, şapka, eşarp gibi aksesuarların takılmaması gerekmektedir. Dini sebeplerden ötürü istisnalar olabilir fakat danışmanlık sahibi kişinin göz bölgesinin açık olması zorunludur.

BANKA HESAP ÖZETİ:

İspanya seyahati planlayan T.C. vatandaşlarının, planlamış oldukları bu seyahati finanse edebileceklerini kanıtlar nitelikte olan, banka hesap özeti son 3 aylık olması gerekmektedir. İspanya Ankara Büyükelçiliği ve İspanya İstanbul Başkonsolosluğu’nun talep etmiş banka hesap dökümünün içerisinde bulunması gereken miktar, kişinin planlamış olduğu seyahatin süresiyle alakalı olarak, farklılık gösterebilmektedir. Bu noktada doğru bilgiyi edinebilmek için firmamızla iletişime geçmenizi öneririz.

İSPANYA VİZE TALEP DİLEKÇESİ:

 İspanya Türkiye Cumhuriyeti Dış Temsilciliklerin hitaben yazılacak, İspanya’ya yapılması planlanan seyahatinizin amacının ve planının detaylı açıklamasını içeren vize talep dilekçesidir. İspanya Ticari Vize danışmanlıksu için, İspanya Türkiye Dış Temsilciliklerine hitaben yazılması gereken vize talep dilekçesinin, İspanya’ya seyahat planlayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının çalıştığı işyerinin veya kurumun antetli kağıdına yazılmış olması gerekmektedir. Yazılmış olan bu dilekçenin ıslak imzalı ve kaşeli olması şartı da aranmaktadır. Dilekçe danışmanlık sahibinin seyahat amacını, seyahat tarihlerini ve seyahatin nasıl karşılanacağı ile ilgili bilgilerle oluşturulmalıdır.

İSPANYA SCHENGEN VİZE ÜCRETLENDİRMESİ:

İspanya SCHENGEN vize ücreti, gerçekleştirilmesi planlanan danışmanlık tipine göre farklılık göstermektedir. İspanya SCHENGEN vizesi ücreti için, İspanya Ankara Büyükelçiliği ve İspanya İstanbul Başkonsolosluğuyla iş birliği içerisinde olan, turizm acentelerinden güncel fiyatlara ulaşılabilir.

İSPANYA SCHENGEN VİZE ÇIKIŞ SÜRESİ:

 Planlanan İspanya seyahatini gerçekleştirmek için, danışmanlıklan vizelerin çıkış süresi, birtakım sebeplerden dolayı değişiklikler gösterebilmektedir. İspanya vize danışmanlıksu esnasında, İspanya Türkiye Dış temsilciliklerinin yoğunluk durumu, Türkiye Cumhuriyeti resmî tatiller, İspanya resmî tatil günleri gibi istisnai durumlardan dolayı, normal danışmanlık süresinden daha uzun sürebilmektedir. Bunların dışında eğer vize danışmanlık işlemleri olağan işliyorsa, tahmin edilen süre on beş (15) gündür.

PARMAK İZİ TARAMA:

 İspanya vize danışmanlıksu yapmayı planlayan kişilerin, vize bilgi sistemi olarak adlandırılan (VISA INFORMATION SYSTEM) sisteme parmak izi girişi olmalıdır. İspanya seyahatinde bulunacak kişi eğer 12 yaşından ufak ise, biyolojik olarak parmak izi almak mümkün olmadığından dolayı, parmak izi prosedüründen muaftırlar. Alınan bu parmak izi, vize bilgi sisteminde 5 sene güncel bir şekilde muhafaza edilecektir. 5 sene sonunda tekrar İspanya vize danışmanlıksunda bulunulacak ise, yeniden parmak izi alınması gerekmektedir. İspanya seyahati planlayan kişinin parmak izi veremeyeceği fiziksel bir problemi bulunuyor ise, kişi bunu İspanya Türkiye Dış Temsilciliklerine hastane raporu ile ibraz etmesi gerekmektedir.

İSPANYA SCHENGEN VİZE BAŞVURU İŞLEMLERİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

İspanya seyahati planlayan Türkiye Cumhuriyeti bordo pasaport sahibi vatandaşlarının, pasaportlarında, gitmeyi planladıkları tarihi kapsayan geçerli bir SCHENGEN vizeleri yoksa vize danışmanlıksunda bulunmaları gerekmektedir. Fakat İspanya seyahati planlayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının pasaportu Hususi (Yeşil), Hizmet (Gri) ya da Diplomatik (Siyah) ise İspanya SCHENGEN vizesi edinmeden seyahatlerini gerçekleştirebilirler.

İspanya’da 90 güne kadar konaklama yapabilmek için, normal danışmanlıkda bulunması gerekilirken, 90 günden daha fazla konaklama yapılabilmesi için danışmanlıklması gereken vize tipi ve vize prosedürleri değişiklik göstermektedir. 90 günden daha fazla ikamet etmek için planlanan seyahatler için ‘’D’’ tipi olarak adlandırılan İspanya SCHENGEN vizesine danışmanlıkda bulunulması tavsiye edilir. İspanya’ya eğitim amaçlı seyahat planlayan veya bir İspanya vatandaşıyla evlilik gerçekleştirip İspanya’ya yerleşmeyi planlayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, belirtilen sebeplere ait olan vize tipi danışmanlıklarda bulunması gerekmektedir. Bu tür farklılıklar gösteren amaçlara istinaden yapılması planlanan vize danışmanlıksu için, profesyonel ekibimizin yardımına başvurabilirsiniz. NORTHVİZE ekibi iletişim kanalları sitemizin iletişim kısmında yer almaktadır.

İspanya’da 90 günden daha kısa kalmak üzere danışmanlık yapılan vize türleri için, gerçekleştirilen danışmanlıklar doğrudan İspanya Ankara Büyükelçiliği ya da İspanya İstanbul Büyükelçiliğinden gerçekleştirilmemektedir. İspanya Türkiye Dış Temsilcilikleri tarafından yetkilendirilmiş vize danışmanlık merkezleri aracılığıyla gerçekleştirilen bu vize tipleri için tarafımıza gerçekleştireceğiniz danışmanlıklar, firmamızın vize danışmanlık merkezleriyle olan partnerliğinden dolayı daha hızlı ve güvenilir bir şekilde gerçekleştirilir.

İspanya vize danışmanlıksu gerçekleştirmek için yetkilendirilmiş vize danışmanlık merkezleri, randevu alınarak hizmet vermektedir. Randevuları online biçimde veya yetkilendirilmiş vize danışmanlık merkezinin çağrı merkezi kanalından gerçekleştirilebilir. Planlanan İspanya seyahatinin aksaklığa uğramaması için en az 20 gün önceden kişinin İspanya SCHENGEN vize danışmanlıksu randevusunu edinmesi önemli bir noktadır. İspanya Türkiye Dış Temsilciliklerinin yetkilendirdiği vize danışmanlık merkezlerinin randevu yoğunluklarından kaynaklanabilecek bu aksaklık konusunda SCHENGEN uzmanlarımızla birlikte hareket etmenizi öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu