İspanya

İspanya Turistlik Vize

İSPANYA TURİSTİK VİZE

 İspanya Avrupa’nın en eski uygarlıklarından birisi olup, güzel doğası, cana yakın halkı ve göz kamaştıran mimarisi ile Dünya’nın en çok turist çeken ülkelerinden birisidir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Türkiye’de ikamet izni olan yabancı uyruklu kişiler içinde cazibe merkezidir.

 47 milyon nüfusa sahip olan İspanya’nın başkenti Madrid şehridir. Ülkede yoğunlukla İspanyolca konuşulmasının yanı sıra, Katalanca ve Baskça da konuşulan diller arasındadır. İspanya’nın en çok turist çeken noktası, dünyaca ünlü futbol kulübüne ev sahipliği yapan Barselona kentidir.

 SCHENGEN iş birliğinin ortaklarından birisi olan İspanya’ya turistik seyahat planlayan Türkiye Cumhuriyeti bordo pasaport sahibi vatandaşların İspanya SCHENGEN vize danışmanlıksunda bulunmaları zorunludur. Fakat; Hususi (Yeşil), Hizmet (Gri) ya da Diplomatik (Siyah) pasaportlarından herhangi birine sahip olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 90 güne kadar vizeden muaftırlar. İspanya Türkiye Dış Temsilciliklerinin yoğunluk durumlarına ve 2 ülkenin de resmî tatil günleri göz ardı edilecek olması durumunda, İspanya seyahati planlayan kişinin SCHENGEN vize danışmanlıksu 7-10 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır.

 İspanya Turistik vize danışmanlıksunda, İspanya Türkiye Dış Temsilciliklerince yetkilendirilmiş vize danışmanlık merkezlerince istenilen evraklar, İspanya seyahatini planlayan kişinin dahil olduğu meslek grubuna göre farklılıklar göstermektedir. Bu farklılıklar genellikle kişisel danışmanlık gerçekleştirmek isteyen kişilerin, ibraz edeceği evrakların yanlışlığına sebebiyet veren asıl sebeptir. Bu noktada, 5 yıldır SCHENGEN vizesi konusunda hizmet veren uzman kadromuzun yardımı ile gerçekleştirilecek danışmanlıklarda, risk almadan vize danışmanlıknuzun eksiksiz gerçekleştirmenizi sağlayacaktır.

İSPANYA TURİSTİK VİZESİ İÇİN İBRAZ EDİLMESİ GEREKEN EVRAKLAR

SİGORTALI ÇALIŞAN KONUMUNDAKİ KİŞİLER İÇİN:

1)      PASAPORT: İspanya Ankara Büyükelçiliği veya İspanya İstanbul Başkonsolosluğu’nca yetkilendirilmiş olan vize danışmanlık merkezlerince; İspanya vize danışmanlıksunda sunulacak pasaportun on yıldan daha eski olmaması durumu istenmektedir. Bunun yansıra planlanan İspanya seyahatinin bitiş tarihinden itibaren pasaport süresinin 6 aydan kısa geçerliliği olması durumu da kabul edilmemektedir. İbraz edilecek pasaportun aşırı yıpranma ve deforme olma durumunda, pasaport işleme alınmayacaktır. İspanya SCHNEGEN vize danışmanlıksunda ibraz edilecek pasaportta en az 2 boş sayfa olması zorunlu tutulmaktadır.  Danışmanlık sahibi kişinin ibraz edeceği pasaportun bahsedilen özellikleri sahip olması zorunludur. Ayrıca ibraz edilecek pasaportun ön iki sayfası dahil, işlenmiş bütün sayfalarının renkli fotokopisi de hazırlanan vize danışmanlık evraklarının içerisinde bulunmalıdır.

2)      VESİKALIK FOTOĞRAF ÖZELLİKLERİ: İspanya Türkiye Dış Temsilciliklerinin yetkilendirmiş olduğu vize danışmanlık merkezlerine yapılması planlanan İspanya Turistik Vize danışmanlık için, oluşturduğunuz evrakları içeren dosyada bulunması gereken vesikalık fotoğrafların biometrik özelliklerde olması gerekir. Fotoğrafların 5×5 cm ölçülerinde olması ve 6 ay kadar güncel ya da daha yeni tarihli olması gerekmektedir. Biometrik fotoğrafın arka planında beyaz olması şartına uyulması gerekmektedir. İspanya Turistik SCHENGEN Vize danışmanlıksunda bulunacak kişinin yeni çektirdiği veya 6 aydan eski olmayan ibraz edilecek fotoğrafta şapka, gözlük, başörtüsü ve benzeri aksesuarlarla yüzünün kapalı olmaması durumu zorunludur. Dini sebeplerle ötürü istisnalar yapılabilmektedir. Yine de bu durumda da göz ve çevresinin açık olması şartını istemektedirler.

3)      BAŞVURU SAHİBİNİN BANKA HESAP ÖZETİ: İspanya seyahati planlayan kişinin, İspanya Türkiye Dış Temsilciliklerince yetkilendirmiş olduğu, vize danışmanlık merkezlerince istenmekte olan bu evrakın birtakım kurallara uygun olması gerekmektedir. İbraz edilecek banka hesap dökümü güncel ve danışmanlıkdan önceki 3 ayı kapsayıcı biçimde olması gerekmektedir. Dökümü alınacak banka hesabının içerisinde, planlanan İspanya seyahatinin süresi baz alınarak, bulunması gerek miktar değişiklik göstermektedir. Bu konuda uzman yardımı almanız tavsiye edilir. Fakat en az 3000 TL gibi bir nakit para olması istenmektedir. Bankadan temin edilecek hesap dökümü, ilgili bankanın antetli kağıdına yazdırılmış olması, kaşeli ve ıslak imzalı olması zorunludur. Banka imza sirküleri de istenen bu evrakın bulundurması gereken bir özelliktir.

4)      İKAMETGAH VE TAM VUKUATLI NÜFUS KAYIT ÖRNEĞİ: Planlanan İspanya seyahati öncesi gerçekleştirilecek olan İspanya SCHENGEN vize danışmanlıksunda ibraz edilecek ikametgâh ve tam vukuatlı nüfus kayıt örneği, danışmanlıkda bulunacak kişinin bağlı bulunduğu nüfus dairesinde edinilmeli ve güncel olması gerekmektedir. Danışmanlık sahibi kişi, bu evrakları E-devletten barkotlu veya elektronik imzalı bir şeklide edinmiş olması çok önemli bir noktadır. Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ise, danışmanlık sahibi kişinin fotokopisini ibraz edeceği T.C. kimliğinin, yeni kimlik olması durumunda istenen diğer bir evraktır.

5)      ŞAHSİ VİZE TALEP DİLEKÇESİ: İspanya seyahati planlayan kişinin, İngilizce veya İspanyolca kullanarak yazması gerekmekte olan, seyahatinin amacını ve nasıl gerçekleştireceğini içeren bir evraktır. Evrakın hazırlanması konusunda NORTHVİZE uzman kadrosuna danışmanlıklmasını öneririz.

6)      İNGİLİZCE İŞVEREN YAZISI: İspanya seyahati planlayan kişinin sigortalı çalışan olması durumunda, İspanya Türkiye Dış Temsilciliklerince yetkilendirmiş olduğu vize danışmanlık merkezlerince istenen evraktır. Bu evrakın belirli kıstasları bulunmalıdır. İşveren yazısı öncelikli olarak İngilizce olarak kaleme alınmış olması gerekmektedir. Yazılacak yazı, İspanya Konsolosluğuna hitaben, şirketin antetli kağıdına; Danışmanlık sahibi kişinin görev başlangıç tarihi, şirkette bulunmuş olduğu pozisyon ve seyahat tarihlerini içeren ıslak imza ve kaşe bulunması zorunlu olan yazıdır.

7)      GÜNCEL TARİHLİ ŞİRKET EVRAKLARI: İspanya seyahati planlayan sigortalı çalışan konumundaki kişilerin, görev yaptıkları şirketten edinebileceği evraklardır. Bu evrakları kişi çalışmış olduğu şirketin ilgili departmanından elde edebilir. Şirketin 3 aydan eski olmayan, güncel ıslak imzalı ya da e-imza taşıyan orijinal faaliyet belgesi, sicil gazetesi, güncel vergi levhası ve imza sirküleri fotokopisi gibi evraklardır. Bu evrakların biçim ve şartları hakkında eksiksiz bilgi edinmek için firmamıza başvurmanızı öneririz.

8)      MAAŞ BORDROLARI: İspanya seyahati gerçekleştirmeyi planlayan kişinin, maaş alıyor olduğu bankadan edinebileceği ve son 3 aylık ıslak imzalı edinmesi gereken evraktır.

İŞVEREN STATÜSÜNDE OLAN KİŞİLER İÇİN:

1)      PASAPORT: İspanya Ankara Büyükelçiliği veya İspanya İstanbul Başkonsolosluğu’nca yetkilendirilmiş olan vize danışmanlık merkezlerince; İspanya vize danışmanlıksunda bulunacak olan işveren konumundaki kişilerin ibraz edecekleri pasaportun on yıldan daha yeni olması gerekmektedir. Bunun birlikte planlanan İspanya seyahatinin biteceği tarihten itibaren seyahati planlayan kişinin pasaport süresinin en az 6 ay daha geçerli olması gerekmektedir. İbraz edilecek pasaportun aşırı yıpranma ve deforme olma durumunda, pasaport işleme alınmayacaktır. İspanya SCHNEGEN vize danışmanlıksunda bulunacak işveren kişi konumunda olan kişinin ibraz edeceği pasaportunda en az 2 boş sayfa olması zorundadır.  Danışmanlık sahibi kişinin ibraz edeceği pasaportun bahsedilen özellikleri sahip olması zorunludur. Ayrıca mevzu bahis pasaportun, işlenmiş bütün sayfalarının renkli fotokopisi de hazırlanan vize danışmanlık evraklarının içerisinde bulunmalıdır.

2)      BİOMETRİK FOTOĞRAF ÖZELLİKLERİ: İspanya Türkiye Dış Temsilciliklerince yetkilendirmiş olan vize danışmanlık merkezlerine yapılması planlanan İspanya Turistik Vize danışmanlık için, işveren konumunda olan kişilerin oluşturması gereken dosyada bulunacak vesikalık fotoğrafların biometrik özelliklere sahip olması gerekmektedir. Fotoğrafların 5×5 cm ölçülerinde olması ve 6 aydan daha eski olmaması ya da daha yeni tarihli olması gerekmektedir. Biometrik fotoğrafın arka fonu beyaz olması gerekmektedir. İspanya Turistik SCHENGEN Vize danışmanlıksunda bulunacak işveren konumunda olan kişinin, yeni çektirdiği veya danışmanlık tarihinden en geç 6 ay kadar önce çektirilmiş olan fotoğrafta şapka, gözlük, başörtüsü ve benzeri aksesuarlarla yüzünün kapalı olmaması gerekmektedir. Dini sebeplerle ötürü istisnalar yapılabilmektedir. Yine de bu durumda da göz ve çevresinin açık olması şartı istenmektedirler.

3)      BAŞVURU SAHİBİNİN BANKA HESAP ÖZETİ: İspanya seyahati planlayan işveren konumunda olan kişilerin, İspanya Türkiye Ankara Büyükelçiliği ve İspanya İstanbul Başkonsolosluğu’nun yetkilendirmiş olduğu, vize danışmanlık merkezlerince istenmekte olan bu evrakın birtakım kurallara uygun olması gerekmektedir. İbraz edilecek dosya içerisinde bulunması gereken banka hesap dökümü güncel ve danışmanlıkdan önceki 3 ayı kapsayıcı biçimde olması gerekmektedir. Dökümü edinilecek banka hesabının içerisinde, planlanan İspanya seyahatinin süresi baz alınarak, bulunması gerek miktar değişiklik göstermektedir. Bu konuyla alakalı uzmanlarımızdan yardım almanızı tavsiye ederiz. Fakat kabaca en az 3000 TL gibi bir nakit para olması istenmektedir. Bankadan temin edilecek hesap dökümü, ilgili bankanın antetli kağıdına yazdırılmış olması, kaşeli ve ıslak imzalı olması zorunludur. Banka imza sirküleri de, gerekli olan evraklardan birisidir. 

4)      ŞAHSİ VİZE TALEP DİLEKÇESİ: İspanya seyahati planlayan ve işveren konumunda olan kişilerden, İspanya Türkiye Dış Temsilciliklerince yetkilendirilmiş olan, vize danışmanlık merkezlerince istenmekte olan şahsi vize talep dilekçesi, gerçekleştirilmesi planlanan seyahatin amacını açıklar nitelikte olması gerekmektedir. Hazırlanılacak olan dilekçenin İngilizce ya da İspanyolca olması zorundadır.

5)      İNGİLİZCE VİZE TALEP DİLEKÇESİ: İspanya seyahati planlayan, işveren konumunda bulunan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından, İspanya Ankara Büyükelçiliği ve İspanya İstanbul Başkonsolosluğunca yetkilendirilmiş olan, vize danışmanlık merkezlerince istenilen İngilizce Vize Talep Dilekçesi, belirli kıstaslara uygun olmalıdır. Dilekçe kişinin sahibi olduğu firmanın, antetli kağıdına, konsolosluğu hitaben ve seyahatin tarihlerini içerecek şekilde olan, yine şirketin kaşesinin ve ıslak imzasının bulunması zorunlu olduğu dilekçedir.

6)      ŞİRKET EVRAKLARI: İspanya’ya gidecek olan şirket sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, sahip oldukları şirketlerinin, orijinal faaliyet belgesi, sicil gazetesi, vergi levhası ve şirket imza sirkülerini, İspanya Türkiye Dış Temsilciliklerince yetkilendirilmiş olan vize danışmanlık merkezlerine gerçekleştirilmesi planlanan İspanya Turistik Vize danışmanlık evraklarının içinde olması gerekmektedir. Evrakların güncel ve 3 aydan eski olmaması gerekmektedir.

7)      SGK QR BARKODLU HİZMET DÖKÜMÜ: İspanya seyahati planlayan işveren konumundaki kişinin, İspanya Ankara Büyükelçiliği ve İspanya İstanbul Başkonsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş olan, vize danışmanlık merkezince istenilen SGK QR barkotlu 4B hizmet dökümü, www.turkiye.gov.tr sitesinin ‘’SGK TESCİL VE HİZMET DÖKÜMÜ’’ kısmından elde edilebilir.

8)      SEYAHAT SAĞLIK SİGORTASI: İspanya seyahati planlayan, işveren statüsünde bulunan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, planladıkları seyahati kapsayacak şekilde en az 30000 EURO teminatlı seyahat sağlık sigortasını yaptırmaları zorunludur. İspanya Türkiye Dış Temsilcilikleri tarafından yetkilendirilmiş olan vize danışmanlık merkezlerine, planlanan seyahati gerçekleştirmek için yapılacak vize danışmanlıksu esnasında ibraz edilecek dosyanın içinde, İngilizce olacak şekilde yer almalıdır. Firmamız Seyahat Sağlık Sigortası sağlayıcısı olup, tarafımıza başvurduğunuz takdirde, sigorta işlemlerini de gerçekleştirebilmektedir.

ÖĞRENCİ STATÜSÜNDE OLAN KİŞİLER İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR:

1)      PASAPORT: İspanya Ankara Büyükelçiliği veya İspanya İstanbul Başkonsolosluğu’nca yetkilendirilmiş olan vize danışmanlık merkezlerince; İspanya vize danışmanlıksunda bulunacak olan öğrenci statüsünde bulunan kişilerin ibraz edecekleri pasaportun on yıldan daha yeni olması gerekmektedir. Bunun birlikte planlanan İspanya seyahatinin biteceği tarihten itibaren seyahati planlayan kişinin pasaport süresinin en az 6 ay daha geçerli olması gerekmektedir. İbraz edilecek pasaportun aşırı yıpranma ve deforme olma durumunda, pasaport işleme alınmayacaktır. İspanya SCHNEGEN vize danışmanlıksunda bulunacak öğrenci statüsünde olan kişinin ibraz edeceği pasaportunda en az 2 boş sayfa olması zorundadır.  Danışmanlık sahibi kişinin ibraz edeceği pasaportun bahsedilen özellikleri sahip olması zorunludur. Ayrıca mevzu bahis pasaportun, işlenmiş bütün sayfalarının renkli fotokopisi de hazırlanan vize danışmanlık evraklarının içerisinde bulunmalıdır.

2)      BİOMETRİK FOTOĞRAF ÖZELLİKLERİ: İspanya Ankara Büyükelçiliği ve İspanya İstanbul Başkonsolosluğunca yetkilendirmiş olan vize danışmanlık merkezlerine yapılması planlanan İspanya Turistik Vize danışmanlık için, öğrenci statüsünde olan kişilerin oluşturacağı dosyada bulunacak vesikalık fotoğrafların birtakım özelliklere sahip olması gerekmektedir. Fotoğrafların 5×5 cm ölçülerinde olması ve 6 aydan daha eski olmaması ya da daha yeni tarihli olması gerekmektedir. Biometrik fotoğrafın arka fonu beyaz olması gerekmektedir. İspanya Turistik SCHENGEN Vize danışmanlıksunda bulunacak öğrenci statüsündeki kişinin, yeni çektirdiği veya danışmanlık tarihinden en geç 6 ay kadar önce çektirilmiş olan fotoğrafta şapka, gözlük, başörtüsü ve benzeri aksesuarlarla yüzünün kapalı olmaması gerekmektedir. Dini sebeplerle ötürü istisnalar yapılabilmektedir. Yine de bu durumda da göz ve çevresinin açık olması şartı istenmektedirler.

3)      ŞAHSİ VİZE TALEP DİLEKÇESİ: İspanya seyahati planlayan öğrenci statüsünde olan kişilerden, İspanya Türkiye Dış Temsilciliklerince yetkilendirilmiş olan, vize danışmanlık merkezlerince istenmekte olan şahsi vize talep dilekçesi, gerçekleştirilmesi planlanan seyahatin amacını açıklar nitelikte olması gerekmektedir. Hazırlanılacak olan dilekçenin İngilizce ya da İspanyolca olması zorundadır.

4)      MUVAFFAKATNAME: İspanya seyahati amacıyla danışmanlıklan, İspanya SCHENGEN vize danışmanlıksunu gerçekleştirecek olan öğrenci statüsündeki kişi için muvaffaka name gerekmektedir. Danışmanlık sahibi kişi 18 yaşından küçük ise anne, baba tarafından imzalanmış noter onaylı orijinal belge olması gerekmektedir. Eğer planlanan seyahatte 18 yaşında küçük olan kişiye refakat edecek reşit kişinin adı ve T.C. kimlik numarası yer almalıdır. Kişi okul gezisi kapsamında seyahat edecek ise ziyaret edilecek kurumun adı da yer almalıdır.                

5)      ŞAHSİ VİZE TALEP DİLEKÇESİ: İspanya seyahati planlayan kişinin, İngilizce veya İspanyolca kullanarak yazması gerekmekte olan, seyahatinin amacını ve nasıl gerçekleştireceğini içeren bir evraktır. Evrakın hazırlanması konusunda NORTHVİZE uzman kadrosuna danışmanlıklmasını öneririz.

6)      BAŞVURU SAHİBİ KİŞİYE SPONSOR OLACAK VELİNİN İBRAZ EDECEĞİ EVRAKLAR: Sponsor olacak kişinin çalışma durumuna bağlı olarak farklılık göstermektedir. Detaylı bilgi almak için, firmamızla iletişime geçmenizi öneririz.

 İspanya’ya seyahat etmeyi planlayan, öğrenci statüsünde ki kişilerin, vize danışmanlıksu öncesi edinmesi gereken belli başlı evraklar yukarıda belirtildiği gibidir. Fakat bu evrakların yanı sıra kişiden kişiye farklılık göstermekte olan birtakım evraklar daha mevcuttur. Yukarıda madde madde yazılmış olan evraklar haricinde, İspanya Türkiye Dış Temsilcilikleri tarafından yetkilendirilmiş olan vize danışmanlık merkezlerince, istenilen evraklarla alakalı eksiksiz bilgi alabilmek için NORTHVİZE uzman kadrosuyla iletişime geçmenizi öneririz.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu