İspanya

İspanya Kültür/Konferans Vizesi

İspanya Kültür/Konferans vizesi, İspanya’da düzenlenecek herhangi bir ticari amacı olmayan konferans, sportif aktivite, kongre, fuar vb. etkinlikler için alınması gereken vize tipidir. Bu vize de kısa süreli vize olarak geçmektedir, yani 90 günden az sürecek İspanya ziyaretleriniz için ve bir ticari amaç gütmeyen, sadece kültürel etkinlikler için almanız gerekir. Bu tipteki vize, gideceğiniz kongre, fuar gibi etkinliklerin davetiyeleri ile alınmaktadır. Gideceğiniz etkinliğin bağlı olduğu kuruluş, şirket gibi kurumlardan alacağınız davetiye mektubu bu vizeyi alabilmeniz için önemli faktörlerden biridir. Zaten bu vize davetiye mektubu olmadan verilmez. İspanya Kültür/Konferans Vizesi için gerekli olan bazı evraklar herkes için aynıdır ve meslek grubuna göre değişmez, en önemli belge olan davetiye mektubunun mutlaka herkeste olması gerekmektedir.

Diğer yandan bazı evraklar ise sizin hangi meslek grubundan olduğunuza göre ya da hangi ekonomik koşullara sahip olduğunuza göre değişiklik gösterebilir. Öğrenci, emekli, çalışan, iş veren olarak hangi gruptan iseniz vereceğiniz evraklar farklılık gösterir ve unvanıza göre değişir. Yazımızın devamında tüm bu unvanlara göre değişen evrakları bulabilirsiniz.

 1. Standart Belgeler
 2. Pasaport: Pasaportunuz biyometri parmak izinize sahip olmalıdır. Vizenizin süreki 10 seneyi geçmiş olmamalıdır, aksi takdirde vizeniz reddedilir. Pasaportunuzun seyahatinizin bitiş tarihinden sonra 3 ay 15 gün boyunca geçerliliği olmalıdır. Pasaportunuzun mutlaka 2 sayfası boş olmalıdır. Pasaportunuz fiziksel herhangi bir hasara sahipse vizeniz işleme alınmaz.

Eğer pasaportunuz yukarıda bahsettiğimiz özelliklere sahip değilse vize danışmanlıknuzdan önce pasaportunuzu yeniletmenizi tavsiye ederiz.

 • Vize Danışmanlık Formu: Bu form vizenizin kabul edilmesi için en önemli belgelerden biridir. Bu belgede vize için gerekli olan tüm kişisel bilgileriniz ve iletişim bilgileriniz doğru, eksiksiz ve hatasız olmalıdır. Ayrıca bu formda beyan ettiğiniz tüm bilgileri belgeler ile kanıtlayabiliyor olmanız gerekir. Bu sebeple formu doldururken tüm bilgilerinizin güncel, doğru ve eksiksiz olmalıdır. Ayrıca bu belgede seyahatinizin amacı, seyahat faaliyetleriniz hakkında da kanıtlanabilir bilgiler vermeniz gerekmektedir. İbraz ettiğiniz tüm belgeler seyahat amacınıza uygun olmalıdır.
 • Biyometrik Fotoğraf: 2 adet beyaz arka fonlu ve 3,5 x 4,5 boyutlarında biyometrik fotoğrafınız
 • İkametgah Belgesi: İkamet ettiğiniz semtin muhtarlığından alabileceğiniz ikametgah belgeniz.
 • Davetiye Mektubu: Organizasyonu düzenleyen firmanın sizin belirli bir etkinliğe katılacağınız için İspanya’ya gelmenizi talep ettiği davetiye mektubudur. Kaşeli, imzalı ve orijinal olmalıdır. Mutlaka kurumdaki yetkili kişi tarafından imzalanmalıdır.
 • Banka Hesap Dökümü: Vize danışmanlık tarihinden 3 ay öncesinin banka hesap dökümü sunumalıdır. Hesap dökümünüz vize danışmanlık tarihinizden en geç1 hafta öncesinde çıkartılmış olmalıdır.
 • Pasaport ve Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
 • Seyahat Sağlık Sigortası: 30.000 Euro değerinde sağlık sigortanız bulunmalıdır.
 • Otel/konaklama rezervasyonlarınız ya da adres: Seyahatinizde konaklayacağınız yerin adres bilgileri, tarihleri, otel ise  rezervasyon bilgileri belgeler ile ibraz edilmelidir.
 • Ulaşım Araçları: İspanya’ya seyahat edeceğiniz ulaşım araçlarının biletleri ya da rezervasyon bilgileri kişisel bilgilerinizi içererek vize danışmanlık formuna sunulmalıdır. Bu belgeler, sizin İspanya’da bulunduğunuz tarihleri kanıtlamak açısından önem arz ederler. Tüm uçuş veya otel rezervasyon bilgilerinizde adınızın olduğundan emin olun. Diğer önemli unsur tarihlerin, organizyon tarihleriyle uyumlu olmasıdır. Eğer bu uyumluluğu yakalayabilir ve her belgenizde doğru bilgileri verirseniz vizeniz çok daha kolay şekilde olumlu sonuçlanacaktır.

İspanya Kültür/Konferans Vizesine başvuran bir sporcuysanız;

 • Sporcu Lisansı: Sporcu olduğunuzu belgeleyen Sporcu lisansınızı evraklarınız arasında ibraz etmelisiniz.
 • Davetiye Mektubu: İspanya’da bulunmanızı gerektiren sportif faaliyeti kanıtlayan akreditasyon belgesi, ya da etkinliği düzenleyen spor ile ilgili kurumun davetiye mektubunu sunmalısınız.

İspanya Kültür/Konferans Vizesine herhangi bir kültürel etkinlik, fuar, kongre, konferans için başvurduysanız;

 • Davetiye Mektubu: Etkinliği düzenleyen firmanın imzalı ve kaşeli davetiye mektubunu ibraz etmelisiniz. Bu belge sizin İspanya’da bulunma amacınızı kanıtlar niteliktedir. Ayrıca sunduğunuz tüm diğer belgeler, bu davetiye belgesine uyumlu olmalıdır.
 • Sözleşme: Kültürel bir faaliyetin varlığını kanıtlayan sözleşmeyi de ibraz etmeniz gerekir. bu sözleşme üzerinde mutlaka isminiz yazmalıdır. 
 • Unvanınıza Göre Gerekli Evraklar
 • Öğrenciler için Gerekli Olan Belgeler
 • Öğrencinin öğrenci belgesi: Öğrencinin bağlı olduğu kurumdan temin edilmelidir.
 • Taahütname: Bu belge öğrencinin İspanya’da olduğu süre boyunca masraflarını karşılayacak kişiyi belgelemesi içindir. Taahütname noter onaylı olmalıdır.
 • Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği: Öğrencinin aile bağlarını kanıtlayan bir belgedir. Özellikle öğrencinin sponsorunu ve aile bağını kanıtlaması için önemli bir faktördür.
 • Muvafakatname: 18 yaşından küçük öğrenciler için gereklidir, anne ve babanın izni dahilinde seyahat edeceğini kanıtlar.
 • İspanya’daki kurumdan gelen davetiye belgesi: Eğer öğrenci kültürel, sportif vs. faaliyet için gidecekse bu faaliyeti gerçekleştiren kurumun öğrenciye özel davetiyesi gereklidir.
 • Çalışanlar için Gerekli Olan Belgeler
 • İşyeri İzin Belgesi: Bu belge işyerinizdeki konumunuzu, ne süredir orada çalıştığınızı göstermeniz içindir. Bu belgede seyahatte olacağınız tarihler yer almalıdır ve iş yerinizin bu seyahatten haberdar olduğunu gösterir.
 • SGK İşe Giriş Belgesi: Bu belge sizin işe girdiğiniz tarihi, çalışma sürenizi, hangi pozisyonda olduğunuzu kanıtlayan belgedir. İş yerinizin muhasebecisinden temin edebilirsiniz. “Aslı gibidir” ibaresi olmadan alınmalıdır.
 • Oda Sicil Kaydı Fotokopisi: Çalıştığınız şirketin bağlı olduğu Oda’ya ait belgedir.
 • SGK Hizmet Dökümü Fotokopisi: SGK prim kayıtlarınızı kanıtlamak için gerekli belgedir.
 • Banka Hesap Dökümü: 3 aylık hesap dökümünüzü bu belge ile sunmalısınız.
 • Faaliyet Belgesi Fotokopisi
 • Vergi Levhası
 • İmza Sirküleri
 • Maaş Bordroları: Islak imzalı, 3 aylık maaş bordronuz.

Sponsor aracılığı ile seyahat edilecekse, sponsorunuz olan kişinin tüm iş evraklarını da kendi vize danışmanlıknuzda belgelemeniz gereklidir. (Öğrenci, ev hanımı, çalışmayan, kendi geliri olmayan kişiler)

Emekliyseniz; emekli olduğunuza dair emekli kartınızın belgelenmesi (E-devlet üzerinden alınmış barkodlu evrak) ve emekli maaşınızın yattığı banka hesaplarının hesap dökümlerinizin belgelenmesi gereklidir. Bu hesap dökümü 3 aylık olmalıdır ve bankanın orijinal kaşe ve imzasına sahip olmalıdır. İmza sirküleri de belgenin içine dahil edilmelidir.

Çalışmıyorsanız ya da ev hanımıysanız; seyahat sırasındaki masraflarınızı karşılayacak sponsor kişinin iş/finansal detaylarını belgelemeniz gerekmektedir.

North Vize olarak, İspanya Kültür/Konferans Vizenizi almanız için, bizlere ulaşmanız yeterlidir. Biz sizin unvanınıza göre gerekli olan belgeleri size bildirdikten sonra işlemleriniz başlatıyor ve evraklarınızı Konsolosluğa sunmak için hazır bekliyoruz. İspanya Kültür/Konferans Vizesine başvurmak istediğinizde, bizimle çalıştığınız takdirde, vizeniz için gerekli olan tüm belgeleri düzenleme imkanı ve zamanı tanıyoruz. Herhangi bir hatalı ya da eksik belge ibraz etme olasılığınızı ortadan kaldırıyoruz, böylelikle vizenizin olumlu sonuç verme olasılığı da artıyor. Vizenin olumlu sonuç verebilmesi için en önemli faktör belgeleme şekliniz, belgelerinizin doğruluğu ve hatasız olmasıdır. Bizimle çalıştığınız takdirde eğer hatalı ya da eksik belgeniz olursa hemen size bildiriyoruz ve bunları tamamlamanız için işlemlerinizi düzenleneyebiliyoruz. Vize yetkililerimiz de, sizin vizeden olumlu sonuç alabilmeniz için her durumdan sizi haberdar ediyor, bir sorun ile karşılaşırlarsa en pratik şekilde çözmeyi hedefliyorlar.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu