Ana sayfalar

İngiltere Vizesine Dair Herşey

İngiltere Vizesine Dair Her Şey

İngiltere vizesine dair her şey bu yazıda sizlere aktarılmıştır. Genel olarak adından İngiltere vizesi olarak söz edilen ve İngiltere, Kuzey İrlanda, İskoçya ve Galler’i de içine alan Birleşik Krallık bölgesine seyahat etmenizi sağlayan vizenin asıl adı Birleşik Krallık vizesidir. İngiltere, Kuzey İrlanda, Galler veya İskoçya’dan herhangi birine seyahat edecek kişilerin başvurarak bu vizeyi alması gerekir.

İngiltere Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

İngiltere vizesi başvuruları Birleşik Krallık Vize ve Göçmenlik Ofisi tarafından değerlendirilip, sonuçlandırılmaktadır. Standart İngiltere ziyaretçi vizesi başvuruları internet üzerinden yapılmaktadır. İngiltere vizesine dair her şey ve vize ücretleriyle ilgili detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Bizim aracılığımızla vize başvurunuzu eksiksiz olarak tamamlayıp vize randevunuzu alabilir, başvuru takibinizi yapabilir, katma değerli İngiltere Premium vize hizmetlerinden sorunsuzca faydalanabilirsiniz.

İngiltere Turistik Vize Başvurusu

İngiltere’ye turistik amaçlarla yani tatil, kültür gezisi gibi aktiviteler için seyahat edecekseniz başvurmanız gereken vize türü İngiltere turistik vizedir. İngiltere turist vizesi, standart ziyaretçi vizesi kategorisinde yer almaktadır. İngiltere turistik vize başvurusunun değerlendirme ve sonuçlanma süresi başvuru tarihi sonrası ortalama 20 gündür.

İngiltere vizesi başvuru formu internet üzerinden doldurulmakta ve vize başvuru formu doldurulduktan sonra online olarak vize randevusu alınabilmektedir. İngiltere vizesi başvuru aşamasında yapmış olduğunuz küçük bir bilgi yanlışlığı bile başvurunuzun reddedilmesine neden olabilir. Bu nedenle bizleri arayarak başvuru aşamasında yardım alabilirsiniz.

İngiltere vizesi başvurusu seyahat tarihinden en fazla 3 ay önce yapılabilir. Turistik amaçlı seyahatleri içeren standart ziyaretçi vizesi ile İngiltere’de en fazla 180 gün konaklayabilirsiniz.

İngiltere Ticari Vize Başvurusu

İngiltere ticari vize türü fuar, konferans, şirket ziyareti yapmak gibi amaçlarla gerçekleştirilen seyahatleri içermektedir. İngiltere ticari vize, kişiye İngiltere’de çalışma hakkı ya da iş yeri açma olanağı vermemektedir. İngiltere ticari vize de standart ziyaretçi vizesi kategorisinde değerlendirilmektedir. İngiltere ticari vize başvurusunun değerlendirilme süresi ortalama 21 gündür.

Ticari vize başvuru sahibi, İngiltere’de bir fuara, konferansa katılacak veya buralarda stant açacak ise, katılacağı etkinliğe ait davetiye, bilet gibi belgeleri başvuru esnasında ibraz etmek zorundadır.

İngiltere ticari vize sahibi olursanız, size İngiltere’de 180 güne kadar konaklama hakkı tanınmaktadır. Tedavi amaçlı ülkeye seyahat edecekseniz 11 ay, akademik bir çalışma için İngiltere’ye seyahat edecekseniz 12 aya kadar ülkede konaklama süresi tanınmaktadır.

İngiltere’ye belirli dönemlerde düzenli olarak veya daha uzun bir zaman zarfında ziyaret etmeniz gerektiğini ispatlarsanız İngiltere’ye 1 yıl, 2 yıl, 5 yıl veya 10 yıl süreli vize başvurusunda bulunabilirsiniz. İngiltere’ye her girişinizde ülkede en fazla 180 gün kadar kalabilirsiniz.

İngiltere’ye ticari amaçlarla seyahat etmek isteyen kişiler öncelikle İngiltere’den bir davet mektubu temin etmelidir. Davet mektubu şu şekilde hazırlanmış olmalıdır;

  • Davet mektubu, ticari vize başvuru sahibini İngiltere’ye davet eden ticari kurum tarafından hazırlanmış olmalıdır.
  • Davet mektubu içerisinde, seyahat edecek kişinin tüm kimlik bilgileri, şirket içi pozisyonu ve ticari amaçlarla yapılacak seyahatin içeriği belirtilmelidir. Eğer varsa seyahat harcamalarını karşılayacak kurum veya kişi bilgileri de bu belge içerisinde yer almalıdır.
  • Davetiye şirkete ait antetli kağıt üzerine, ıslak imzalı ve kaşeli olarak hazırlanmış olmalıdır.

İngiltere Aile Ziyaret Vizesi Başvurusu

İngiltere aile ziyareti vizesi, İngiltere’de yaşayan birinci dereceden kan bağı bulunan akrabanızı ya da diğer tanıdıklarınızı ziyaret etmenizi sağlayan bir vize türüdür. Bu vizeye başvuru yaparken İngiltere’de bulunan kişilerden davet mektubu almış olmanız gerekmektedir.

İngiltere Vizesi ve Dil Eğitimi

İngiltere’ye dil öğrenmek amacıyla gitmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının alması gereken vize türüdür. Dil öğrenmenin en iyi yollarından biri de öğrenilmek istenen dilin konuşulduğu ülkede eğitim almaktır. Dünyanın her yanından, her yıl binlerce kişi İngiltere’ye dil eğitimi sebebiyle seyahat etmek istemektedir. İngiltere’de İngilizce dil eğitimi için seyahat eden kişiler daha çok Londra, Oxford, Brighton, Cambridge, Manchester, Bristol, Eastbourne, Bournemouth, Leeds ve Liverpool şehirlerini tercih etmektedirler.

İngiltere Çalışma Vizesi

İngiltere çalışma vizesi; Ankara Antlaşması, Tier 2 ve Tier 5 çalışma vizesi başvuruları olarak üçe ayrılmaktadır. İngiltere çalışma vizesi almak için çalışma izni gerekmektedir. Tier 2 ve Tier 5 İngiltere çalışma vizesi ile çalışmak amacıyla başvuru yapılması için İngiltere’de çalışılacak kurum veya kuruluşun belli olması gerekmektedir. Çalışılacak işyeri çalışma vizesine başvuran kişi için çalışma izni çıkarttırmalıdır.

İngiltere çalışma vizesi başvurusu yapan kişi 16 yaşından büyük, yeterli İngilizce bilgisine sahip, İngiltere’de yaşamak için maddi yeterliliğe sahip olmalıdır.

İngiltere Tier 1 Vizesi

İngiltere çalışma vizesi türü olan Tier 1 vizesi çeşitli kategorilere ayrılmaktadır. Bunlar şu şekildedir;

  • Tier 1 genel vize
  • Tier 1 girişimci vizesi
  • Tier 1 yatırımcı vizesi
  • Tier 1 olağanüstü yetenekliler vizesi
  • Tier 1 üniversite mezunu girişimci vizesi

Tier 1 vizesi, İngiltere Sınır Dairesi tarafından verilmektedir. İngiltere Tier 1 vizesi üniversite mezunu girişimciler, yatırımcılar, mühendislik, fen bilimleri, sosyal bilimler, teknoloji alanlarında başarılı ve sanat alanında olağanüstü yeteneğe sahip kişilerin başvurabileceği bir türdür.

İngiltere Tier 2 Vizesi

Tier 2 vizesine başvurmadan önce İngiltere’de resmi bir şirket tarafından işe girişinizin sağlanması ve işverenden sponsorluk sertifikası alınması gerekmektedir. Ayrıca işe girişinizi sağlayacak kurum Tier 2 çalışma vizesi başvurusu yaparken ihtiyacınız olan bilgileri de sağlamalıdır.

Tier 2 vize başvuruları genel olarak 21 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır, Birleşik Krallık Vize ve Göç Ofisi tarafından inceleme gerektiren ekstrem durumlarda bu süre uzayabilmektedir. İngiltere Tier 2 vizesiyle İngiltere’de sponsorluk belgenizde yer alan süreden bir ay fazla kalabilirsiniz. Tier 2 çalışma vizesiyle İngiltere’de bulunduğunuz süre 5 yılı geçtiğinde, 5 yıllık bir uzatma isteğinde de bulunabilirsiniz. Tier 2 çalışma vizesiyle ilgili daha detaylı bilgi için bize ulaşabilirsiniz.

İngiltere Tier 4 Vizesi

İngiltere Tier 4 vizesi;  Tier 4 genel vize ve Tier 4 çocuk vizesi olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. İngiltere’de uzun süreli dil eğitimi, üniversite eğitimi, yüksek lisans, doktora, doktora sonrası araştırma ve mesleki sertifika programlarına katılacak olacak öğrencilerin alması gereken vize türü Tier 4 Genel öğrenci vizesidir. 4 – 17 yaş aralığındaki ilköğretim ve lise eğitimini İngiltere’de bulunan eğitim kurumlarında tamamlamak isteyen öğrenciler için Tier 4 çocuk vizesi gereklidir.

Lisans ve yüksek lisans seviyesindeki Tier 4 vizesi, uluslararası geçerliliğe sahip bir dil sınavından intermediate (orta seviye) seviyede İngilizce yeterlilik şartını yerine getirmenizi istemektedir. Lisans ve dil eğitimi gibi amaçlarla İngiltere’de bulunan kişilere ayrıca çalışma izni verilmemektedir. Sadece lisansüstü programlarda bulunanlara haftada 20 saat, yarı zamanlı çalışma izni verilmektedir. İngiltere İngiltere’de öğrenim sürenizi uzatma gibi durumlarda başvuru yaparak Tier 4 öğrenci vizesi sürenizi uzatabilirsiniz.

Tier 4 öğrenci vizesi başvurularının değerlendirme ve sonuçlandırma yetkisi sadece Birleşik Krallık Vize ve Göç Ofisi yetkililerindedir. Tier 4 vize başvuru sahipleri kısa bir mülakata girmektedirler.

Tier 5 Vizesi

İngiltere Tier 5 vizesi, geçici süre ile belirlenmiş sektörlerde gönüllü olarak çalışmak isteyen kişilerin başvuru yapabildiği bir vize türüdür. Tier 5 geçici çalışma vizesi ile birlikte 1 yıl ila 2 yıl süreyle İngiltere’de tam zamanlı olarak çalışılabilmekte, staj yapılabilmekte veya gönüllü işlerde çalışabilmektedir.

İngiltere Tier 5 geçici çalışma vizesi puanlama sistemini temel alan bir vize türüdür. Birleşik Krallık Vize ve Göç Ofisi, Tier 5 vize başvurularında başvuru sahibinin toplam 40 puan almasını beklemektedir. Bu puanlamayı çalışma alanı, eğitim seviyesi, gelir düzeyi ve İngilizce yeterliliği gibi etkenler etkilemektedir.

Tier 5 geçici çalışma vizesi başvurusu yapabilmek için Birleşik Krallıktaki resmi bir kurumdan kabul mektubu (COS Belgesi) almış olmak ve puana dayalı değerlendirmeyi başarılı olarak tamamlamak gerekmektedir.

Daha detaylı ve titiz bir başvuru hazırlığı yapmak, eksik belge sorunu çekmemek için bizlere ulaşabilir ve her türlü İngiltere vizesi için destek alabilirsiniz.

İngiltere Vizesi Başvurularında Biyometrik Veri – Parmak İzi Zorunlu mu?

İngiltere vizesi başvurularında da Schengen vizesinde olduğu gibi biyometrik veri yani parmak izi taraması zorunlu tutulmaktadır. Biyometrik veri taraması randevu verilen gün ve saatte yapılmaktadır. Bu nedenle İngiltere vizesi başvurusu yapan kişinin şahsen başvuru merkezinde bulunması gerekmektedir. İngiltere vizesine dair her şeyi bize ulaşarak öğrenebilirsiniz.

İngiltere Vize Başvuruları Kaç Günde Sonuçlanır?

Kısa süreli İngiltere vizesi başvuruları genel olarak 15 iş günü içerisinde değerlendirilmekte ve sonuçlanmaktadır. Uzun süreli İngiltere vize başvurusu ise ortalama 3 ay gibi bir sürede sonuçlanmaktadır. Belge eksikliği veya ofislerin yoğunluğuna göre başvuruların değerlendirme süresi daha uzun olabilir. Eğer vize başvurunuz 15 iş günü içerisinde değerlendirilemeyecek veya sonuçlanmayacak ise İngiltere Konsolosluğu bu durumu size bildirmektedir. İngiltere vizesi başvurunuzu yolculuk tarihinizden 3 ay öncesine kadar yapabilirsiniz.

İngiltere Vizesi Reddedilirse İtiraz Edilebilir mi?

İngiltere vizesine itiraz hakkı bulunan bir türde vize başvurusu yaptıysanız ve ret kararının hatalı bir karar olduğunu düşünüyorsanız ya da vizenin ret nedenine yönelik kanıtlı açıklamalarınız varsa İngiltere vizesi ret kararına itirazda bulunabilirsiniz. Nasıl itiraz edebileceğiniz ret kararını açıklayan yazıda yer almaktadır. Daha detaylı bilgi içinse bize ulaşabilirsiniz.

Vize başvurunuz reddedilirse yeni bir vize başvurusu yapabilirsiniz, ancak yeni başvurunuzu ret nedenlerini çözerek yapmalısınız. Yeniden ret kararı alındığında bu durum sicilinize işleyebilir. Daha detaylı bilgi almak ve vize başvuru aşamasında zorlanmadan hazırlanmak isterseniz bizlere ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu