ülke-detaylar

İngiltere Vize Ücretleri

İngiltere Vize Ücretleri

Bir ülkeden bir ülkeye giderken vize almak her zaman uğraştırıcı bir işlemdir. Hazırlanması gereken tüm evraklar yanında bir de vize harçlarının eksiksiz yatırılması isteniyor. Seyahat etmek istediğiniz ülkenin vizesini alabilmek için o ülkenin vize ücretleri bölmesinde yazan ücreti yatırmanız gerekiyor. Gideceğiniz ülkenin vize ücreti değişkendir çünkü her ülkenin belirlenmiş bir vize ücreti bulunmaktadır. Vize alabilmek için bazı yaş gruplarına ücret alınmıyorken bazı yaş gruplarından ücret alınmaktadır. İngiltere için de durum böyledir.

İngiltere vize ücretleri konusunda kesin bilgi sahibi olmak istiyorsanız ilk etapta İngiltere konsolosluğuna gidip konuşmanız gerekiyor. Ancak bu yoldan kaç yaştan sonra ücret alınıp alınmadığını, ücret alınıyorsa vize ücretleri ne kadar öğrenebilirsiniz.

İngiltere Vizesi Almak İçin Ne Gerekli?

İngiltere Vizesi almak istiyorsanız öncelikle pasaportunuzun olması gerekiyor. Pasaport olmadan vize izni almanız mümkün değil. Çünkü Konsolosluk size vize onayı verirken etiket şeklindeki bir kartı pasaportunuzun vize bölmesine yapıştırıyor. Yani, eğer vize almak istiyorsanız ve pasaporta sahip değilseniz öncelikle bir pasaport çıkartmanız gerekiyor. 

İngiltere Vize ücretleri Başkonsolosluk tarafından tahsil ediliyor ve verdiğiniz vize ücreti karşılığı size bir makbuz veriliyor. Bu makbuzu kaybetmemeniz gerekiyor çünkü her ihtimale karşı ülkeye gidip gelene kadar makbuzu taşımanızda fayda var.  Şunu unutmamak gerekir ki vize ücretleri Dolar ya da Euro olarak tahsil ediliyor ve bu para birimi de gitmek istediğiniz ülkeye göre farklılık gösteriyor. İngiltere vizeleri için de durum böyledir.

Vize Nedir?

Vize, başka bir ülkeye giriş yapabilmek için o ülkenin resmi makamlarından alınan resmi izin belgesine verilen isimdir. Vize ücretleri ise bu izni alırken verilen ücrete denir. Vize almak birçok ülkeye gidebilmek için büyük bir engel ve bu engelden dolayı pek çok kişi görmek istediği ülkeyi gezemiyor. Vize onayı verildiği zaman kişinin pasaportuna bir kayıt kâğıdı yapıştırılır ve böylece pasaportunuzla istediğiniz yere gidebilirsiniz.

Vize alamazsanız eğer görmek istediğiniz ülkeye gidemiyorsunuz. Vize istenmesindeki amaç ülkeye gelecek olan yabancı ziyaretçilerin kim olduğunu öğrenmek ve eğer ülkeye zarar vermeye niyetli bir kişiyse o kişiyi ülkeye sokmamaktır. Bu sebepten dolayı bazı ülkeler kendini koruma altına alabilmek adına vatandaşlardan vize onayı istiyor.

İngiltere Vizesi Nereden Alınır?

Birçok yabancı ülke Türk vatandaşlarından ülkeye giriş yapabilmeleri için vize istiyor. Türk vatandaşlarının İngiltere vizesi alabilmeleri için Büyükelçiliğin Konsolosluk bölümüne, Başkonsolosluğa ya da Konsolosluklardan vize başvurusu yapabiliyor. Bunun dışında bazı ülkeler Fahri Konsoloslukları ile vize veriyor. Vize başvurusu yaparken ikametgâhınız neredeyse o adresten başvuru yapmaya özen göstermelisiniz. İngiltere’ye gitmek için kendinize en yakın konsolosluğa başvuru yapmanız gerekiyor.

Yukarıda belirtilen makamlardan vize onayını alırken yanınızda vize ücretini de götürmenizde fayda var. Aksi takdirde iki kere git gel yapmak durumunda katabilirsiniz. Gitmek istediğiniz ülkenin vize ücretleri hakkında tam kesin bir bilgiye sahip olmak istiyorsanız Konsolosluğu arayabilirsiniz. Oradan size net bir fiyat çıkarırlar ve işinizi bir gün içinde halletmiş olursunuz.

İngiltere Vizesi Alırken Hangi Belgeler Gerekli?

Vize başvurusu yapılırken ne amaçla vize alacağınıza önceden karar vermeniz gerekiyor. Yani çalışma vizesi, öğrenci vizesi ve turist vizesi gibi vize çeşitlerinden hangisini almak istediğinize karar vermeniz gerekiyor. Buna yönelik ilgili makamlardan vize başvurusu için randevu almanız gerekiyor.

Vize başvurusu esnasında sizden istenen evraklar da bu kriterlere bağlı olarak değişiklik gösterir. Fakat genel olarak istenen evraklar baktığımızda şu evraklar istenir;

·         Kimlik fotokopisi,

·         İkametgâh belgesi,

·         Duruma göre öğrenci belgesi,

·         Meslek belgesi,

·         Adli sicil kaydı,

·         İki adet biyometrik fotoğraf

·         Pasaport.

Bu evrakları tamamlamadıktan sonra ne yazık ki vize onayı alamıyorsunuz.

Başta İngiltere olmak üzere Ülkeler Neden Vize İstiyor?

Birçok ülkeye vize izne olmadan giriş yapamıyorsunuz. Çünkü bu ülkeler kendini yabancı insanlara karşı koruma altına alıyor. Pek çok ülke yalnızca turistik nedenlere bağlı olarak 1 ay ile 3 ay arasında vize izni veriyor çünkü dış ülkelerden yabancı çalışan bulundurmak istemiyorlar. Bu nedenle sadece gezip görmek amaçlı, tatil yapmak amaçlı turistik vize alabiliyorsunuz.

Sınır ülkelerin birçoğu vize izni gerektirmeden dış ülkelerden gelecek olan vatandaşlara kapısını açıyor. Bu nedenle Kıbrıs, Azerbaycan, Suriye, Cezayir ve İran gibi ülkelere Türkiye’den çok sayıda vatandaş çalışmak için gidiyor. Bu ülkelerde verilen maaşlar Türkiye’ye göre daha cazip geliyor ve sadece pasaportla bu ülkelere giriş olduğundan yüksek oranda göç yaşanıyor.

Vize Oranları Artış Gösteriyor mu?

Vize fiyatları belli kriterlere göre artış gösterebiliyor. Bu artış genelde dolardaki yükseliş ya da azalışa bağlı olarak yapılıyor. Vize ücretlerine yapılan zam gideceğiniz ülkeye göre ve ne amaçla gideceğinize göre değişiklik gösteriyor. Yani her ülkenin vize zam artışı aynı olmuyor. Bu konu hakkında kesin bilgi alabilmek için gideceğiniz ülkeye ve ne amaçla gideceğinize karar verip Konsolosluktan gerekli bilgileri almanız gerekiyor.

Pasaport Türü Vize Ücretlerini Etkiliyor mu?

Pasaport türü yani mesleki pasaport, turistik pasaport ve öğrenci pasaportu ödeyeceğiniz vize ücretini doğrudan etkilemiyor. Çünkü pasaport genel bir evrak olurken vize ülkelerin kendi içinde istedikleri bir belge oluyor.

Vize yalnızca pasaport içerisine yapıştırılan bir kâğıt halindedir ve bu kağıdı kaybettiğiniz taktirde ülkeye giriş yapamıyorsunuz. Bu nedenle tüm işlemleri hallettikten sonra ülkeden dönene kadar evraklarınızı kaybetmemeye özen gösterin.

İngiltere Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Eğer İngiltere’ye gitmek için vize başvurusunda bulunacaksanız ilk etapta, İngiltere baş vuru merkezine pasaportunuzu teslim etmeniz gerekir. bu işlemler ile beraber baş vurunuz incelemeye alınır bu süreç yaklaşık 21 gün sürer. Fakat iş yoğunluğuna ve başvuru yoğunluğuna göre süreç daha da uzayabilir. Yani İngiltere vize başvuruları genelde bir ay içinde sonuçlanır. Bölgenizde her hangi bir yoğunluk söz konusu değil ise sürecin biraz daha kısalması muhtemel olacaktır.

İngiltere vize ücretlerine bakacak olursak;

·         Vize türü; 6 aylık, vize ücreti 250 USD (turistik vize)

·         Vize türü; 2 yıllık, vize ücreti 650 USD (turistik vize)

·         Vize türü; 5 yıllık, 1000 USD (turistik vize)

·         Vize türü; 10 yıllık, 1250 USD (turistik vize)

·         Öğrenci ziyaretçi vizesi; 250 USD ( 6 aylık)

·         Uzatılmış öğrenci ziyaretçi vizesi; 450 USD ( 6 ila 11 aylık)

·         Tier 4 vizesi; 826 USD (öğrenci vizesi) uzun dönem

·         Tier 5 vizesi; 899 USD (öğrenci değişimleri ve kısa süreli çalışma )

·         Tier 2 vizesi; 1276 USD (çalışma vizesi)

Tüm bu fiyatları ve İngiltere vize türlerini göz önüne alıp, kendinize uygun vizeyi seçerek İngiltere ziyaretinde bulunabilirsiniz. Ayrıca vize süresi için de bazı özel durumlar vizenin hızlanması için kolaylık sağlayacaktır. Bu vize türleri ise; öncelikli randevu servisi, öncelikli vize, süper öncelikli vize ve walk – servistir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu