İngiltere

İngiltere Vize Reddi

Türk vatandaşları toplam 105 ülkeye vize onayı olmadan giriş yapabilmektedir fakat bunun dışında diğer ülkelere giriş yapabilmek için vize onayı almaları gerekir. Vize reddi ise çeşitli nedenlerden dolayı vize danışmanlıksunun onay almaması demektir. Vize reddi durumunu yaşamamanız açısından dikkat etmeniz gereken bazı etkenler bulunmaktadır.

Vize reddi durumunu yaşamamak için öncelikle İngiltere vize danışmanlıksu için istediği evrakları eksiksiz tamamlamanız gerekiyor ve İngiltere konsolosluğunu kendi ülkenize geri döneceğinize ikna etmeniz gerekiyor. Özellikle vize danışmanlık evraklarını hazırlarken oldukça yoğun bir döneme gideceksiniz ve bu yorucu dönem ardından çabalarınızın boşa gitmesini istemiyorsanız bu kriterlere dikkat etmeniz gerekiyor.

Eksik Evrak Vize Reddini Etkiliyor

İngiltere vize danışmanlıksunu yapacağınız zaman sizden istenen mülk evrakları eksiksiz bir şekilde tamamlamanız gerekiyor. Bunun için sizden istenen evrakları dikkatli bir şekilde okumanız gerekiyor çünkü evrakları tamamladığınıza ancak bu şekilde emin olabilirsiniz. Sizden istenen evrakları yanlış bir şekilde tamamlarsanız ya da vize danışmanlık randevusuna eksik evrak ile giderseniz vize reddi yemeniz muhtemeldir.

İngiltere vize danışmanlıksu için istedikleri evrak listesi belli zamanlarda güncellenebiliyor. Bu konuda detaylı bilgi almak için İngiltere konsolosluğuna gitmenizde fayda var. Bununla birlikte teslim etmeniz gereken evrakların ıslak imzalı ya da barkod numaralı olması gerektiğidir. Evraklarınızı teslim ederken bu kriterlere önem vermeniz gerekiyor.

Otel ve Uçak Rezervasyonlarından Ötürü Vize Reddi Almayın

Vize danışmanlıksunda teslim etmeniz gereken evraklar arasında otel rezervasyon ve uçak biletleri bulunuyor. Kalacağınız otele giriş ve çıkış tarihleri ile uçak biletleri bizde gidiş dönüş tarihleriniz ile Konsolosluğu kendi ülkenize geri döneceğinize kolay bir şekilde ikna edebilirsiniz.

Bu durumda seyahatin başlangıç tarihi ile kalacağınız otele giriş saati ve uçağın havalimanında iniş saati bir hayli önemli çünkü bu kriterlerin birbiri ile uyuşması gerekiyor. Bazı turistler vize danışmanlıklarının reddedileceğini göze alarak sahte uçak ve otel rezervasyonu ayarlıyor. Ancak unutulan bir durum var ki vize konsoloslukları rezervasyonların doğruluğunu tespit edebilmek amacı ile gerekli yerler ile iletişim kuruyor ve bu durumda vize alacak kişinin sahteliği ortaya çıkıyor. Tabi ki bu durumda vize danışmanlıksu yapan kişi otomatik olarak vize reddi alıyor.

Maddi Durum Belgeleri de Bu Konuda Önemli

İngiltere vize danışmanlıksu yaparken Konsolosluğa vereceğiniz maddi durum gösterge evrakları sizin maddi açıdan ne kadar güçlü olduğunuzu ortaya koyar. Vize danışmanlıksuna sunacağınız maddi durum belgeleri vize onayı alıp alamayacağınızda ve hatta vizenizin süresini belirlemekte oldukça etkili olacaktır. Eğer seyahat masrafları vize onayı alacak kişi tarafından karşılanacaksa maaşın hesap dökümü ve kişinin parasının bulunduğu banka hesap dokümanları ıslak imzalı, kaşeli ve banka imzalarını içeren bir zarf halinde teslim etmesi bekleniyor.

Vize onayına sunacağınız banka hesap dokümanlarınızda seyahat masraflarını karşılayacak tutarda paranın olması vize onayı almanızı kolaylaştırır. Eğer seyahat ücretlerini başka biri karşılayacak ise yukarıda bahsi geçen banka dokümanları sponsor olacak kişi için geçerlidir. Bu durumda sponsor olacak kişinin bilgilerini ve imzasını taahhüt içeren belgeler ile danışmanlık evrakları listesine eklemelisiniz. Aksi takdirde sponsor ile ilgili belgeleri tamamlamazsanız vize reddi almanız yüksek ihtimaldir.

İşyerinden İzin Almanız Gerekiyor

İngiltere vize danışmanlıksu yapacak kişinin Konsolosluğa kendi ülkesine geri döneceğini ispatlayabilmesi için çalışmış olduğu işyerinden izin kâğıdı alarak bunu da vize onayı için istenen belgeler arasına koyması gerekiyor. İş yerinden alınacak izin kâğıdına vize alacak kişinin iş yerindeki konumu, bulunduğu kadro, işe başlama tarihi, vize danışmanlıksu yaparken kişinin almış olduğu güncel maaş, seyahat boyunca işyerinden izinli olduğu ve izin bitiminden sonra kişinin tekrar işe döneceğini belirten bir yazının olması gerekiyor.

Vize danışmanlıksu yaparken iş yerinden izin kâğıdı alıp konsolosluğa teslim etmezseniz eğer vize reddi alma ihtimaliniz yükselir. Gösterdiğiniz o kadar çabadan sonra işyerinizden kısa bir izin kâğıdı almanız bu durumda İngiltere vize reddi almanız hiç hoş olmaz. Eğer girmiş olduğunuz son iş yerinizde 3 aydan daha kısa bir süredir çalışıyorsanız bundan önceki çalıştığınız iş yerinden bir maaş bordrosu ekleyerek vize onayına olumlu bir iz bırakabilirsiniz. Fakat ilk defa bir işe başladıysanız ve 3 ayı doldurmadıysanız birkaç ay bekleyerek o şekilde vize danışmanlıksu yapabilir ve vize onayını garantiye alabilirsiniz.

Uzun Zamanlı Vize Nasıl Alınır?

Günümüzde pek çok ülke vize almak isteyen kişilere tek girişli ya da kısa zamanlı vize onayı veriyor. Buradaki amaç gelecek olan kişiyi daimi olarak ülkede tutmamak ve ülkeyi yabancı kişilerden korumak. Ancak herhangi bir ülke için bir defa vize onayı alan kişiler daha sonra seferlerde tekrar o ülkeye gitmek için vize danışmanlıksu yapıyorsa verilecek vize süresinin daha uzun zamanlı olma ihtimali yükseliyor.

İngiltere’yi ziyaret ettikten sonra tekrar o ülkeye gitmeyi planlarınıza dâhil ediyorsanız vize danışmanlık dilekçenize o anlık kalacağınız süreyi belirttikten sonra bir sonraki ziyaretinizin ne zaman olacağına dair de bir not bırakın. Böylece o ülkenin konsolosluğu dizi tek seferlik ziyaretçi olarak görmez ve gittiğiniz ülkede herhangi bir vukuat işlemediyseniz konsolosluk bir sonraki vize danışmanlıknuzda sizi uğraştırmadan onay verir.

Hep Aynı Ülkeye Danışmanlık Yapmak İşinizi Kolaylaştırır

Her yaptığınız vize danışmanlıksunun olumlu sonuçlanmasını istiyorsanız hep aynı ülkeye danışmanlık yapmaya özen gösterin. Özellikle Schengen ülkelerinin dikkat ettiği özellik vize danışmanlıksu yapan kişilerin gerçekçi olması ve istikrarlı olmasıdır. Aynı ülkeye yapılan danışmanlıklarda ülke konsolosluğu kişinin yaptığı vize danışmanlıksuna olumlu gözle bakıyor. Örneğin ilk seferde ülke kişiye 6 aylık vize onayı vermişse ikinci seferde 1 yıllık vize danışmanlıksu verebiliyor.

Bu nedenle eğer İngiltere için sık seyahat düşünüyorsanız bunu mutlaka belirtmenizde fayda vardır. Böylece vizeniz onaylanır ve bu alanlara ödediğiniz ücretler boşa gitmemiş olur.

İngiltere Konsolosluğuna Güven Vermek Önemli

Kişiye verilecek vize süresinin uzun olması ve kısa sürede onay alması İngiltere Konsolosluğuna  verilen güven ile yakından alakalıdır. Bu durumda yapılması gereken ilk şey kişinin ülke ziyaretinden sonra ülkesine geri döneceğini konsolosluğa inandırmasıdır. Emekli kişiler, bulunduğu ülkede evi ve arabası olanlar, kendi ülkesinde ailesi olan kişiler ve ke di ülkesinde bağlı olduğu bir işyeri olan kişiler diğerlerine göre daha şanslıdır. Çünkü böyle durumlarda konsolosluk o kişinin tekrar ülkesine döneceğine inanır ve danışmanlık sürecini hızlandırır. Uzun süreli bir vize onayı almak istiyorsanız bu kriterlere dikkat etmelisiniz.

Elbette İngiltere vize reddi yaşamak istemiyorsanız, tüm işlemlerinizin profesyonelce hazırlanması gerekir. İngiltere’ye gitme nedeniniz, burada geçireceğiniz gün sayısı, gere dönüş tarihi ve diğer tüm detayların dikkatli bir şekilde formda doldurulmasında fayda vardır.

İngiltere Vize Reddi Sonrası Tekrar Danışmanlıkf

Eğer ilk yaptığınız İngiltere vize danışmanlıknuz ret ile sonuçlanmışsa bir kez daha danışmanlıkda bulunabilirsiniz. İkinci kez yaptığınız danışmanlık için mutlaka sizden istenen evrakları eksiksiz ve gününde tamamlamanız şarttır. bununla beraber konsolosluğa kendiniz hakkında kısa bilgiler vererek daha fazla güven kazanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu