ülke-detaylar

İngiltere Transit Vize

İngiltere Transit Vize

Şu bir gerçek ki yurt dışında tatil yapmak istemeyen kimse yoktur. En azından kısa bir süreliğine de olsa bir tur aracılığı ile de olsa gitmek isteyenlerin sayısı oldukça fazladır. Bu konuda kuşkusuz ufak tefek de olsa sorun yaşanma ihtimali mevcuttur. İşte bu gibi durumlarla karşılaşmamak için birkaç konuya dikkat etmekte fayda vardır. Sonuçta bir tatilin küçük bir sorundan dolayı mahvolmasını hiç kimse istemez.

İngiltere Transit Vize De Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tatile çıkmadan önce bu tatili normal bir yurt içi tatil olmadığını aklımızdan çıkarmamak gerekir. Bunun için de gereken önlemleri almakta fayda vardır. Bu konuda en önemli olan şeylerden bir tanesi de İngiltere transit vize uygulamasına dikkat etmektir.  

Transit Vize Nedir?

Transit vize, bir ülkeye yolculuk yapılacağı sırada eğer başka bir ülkeden aktarma yapılması gerekiyorsa bu durumda gerekli olan geçici bir vizedir. Yani tamamen aktarmalı uçuşlar esnasında gerekli olan ve sadece bu durumlar için kullanılması gereken bir vize türüdür. Bu vizenin yapılmasını isteyen ülke de aktarmanın yapılacağı ülkedir.

Transit Vize Ve Uygulanma Amacı Nedir?

Daha önce de belirttiğimiz gibi transit vize, yolculara aslında bir imkân sunmaktadır. Bu da transit vize aracılığı ile bir ülkeden başka bir ülkeye aktarma yaparak ulaşma imkânına sahip olmaktır. Bu sayede yolcular, aktarma yapacağı ülkenin hava limanında bekleme yaparak diğer uçuşun gelmesini beklemektedir. Bunun yanında transit vize ile bagaj alma ve hava limanının dışına çıkma gibi durumlar için her hangi bir hak sağlamamaktadır. Bundan dolayı da şu konuya da dikkat etmekte fayda vardır ki bu da; İngiltere transit vize uygulamaları sırasındaki prosedürlere dikkat edilmesidir. Bir de aktarma yapılacak olan ülkenin de bazı durumlarına dikkat edilmelidir. Bunlar da havalimanını genel durumu, bekleme süresini ne kadar olduğu ve bu limanda ne kadar bekledikten sonra diger uçuşa geçileceği ve ülkeler arasındaki saat fakları hakkında bilgi sahibi olmak gereklidir. Ayrıca yolculuğa çıkmadan önce gidilecek ülkenin uçuşlarının aktarmalı olup olmadığının da mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır. Buna bağlı olarak da aktarma yapılacak olan ülkenin transit vize talebi edip etmediği de önemli bir konudur. Transit vize talebi de ülkeden ülkeye ve aynı zamanda aktarma sürelerine göre oldukça değişiklik göstermektedir. 

Transit Vize Konusundaki İstisnalar

Tüm bu anlatılanların yani sıra istisnai durumlar da elbette söz konusu olmaktadır. Türk halkı olarak bizlerin en çok ziyaret ettiği seyahat yerlerinden bir tanesi olan Almanya, Schengen vizesi olmadığı süre boyunca transit vize istemektedir. Bunun yanında son zamanlarda Çek Cumhuriyeti de aynı şartlarda vize talebi istemektedir. Çek Cumhuriyeti\’nde de başkent Prag fazlasıyla rağbet gören bir yerdir ve bundan dolayı da Çek Cumhuriyeti Almanya ile aynı koşullarda yolculuk yapılacak yerlerden birisi haline gelmiştir. Schengen vizesinin bulunmadığı durumlarda yine transit vize isteyen ülkeler arasında Yunanistan ve İsviçre de bulunmaktadır. Aynı zamanda bazı ülkelerde Schengen vizeniz olsa dahi yine de transit vize istenmektedir. Bunlar ise Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere ve Kanada’dır. Ve de Amerika Birleşik Devletleri’nde transfer yapılabilmesi için C-1 Transit vize adı verilen bir vizeye ihtiyaç duyulmaktadır. B1/B2 vizesinin olduğu durumlarda ise C-1 vizesine gerek kalmamaktadır. Bu ülkeler ise İspanya, Hollanda ve Fransa gibi özellikle kıtalar arası uçuşlardır. Makedonya ve de Sırbistan gibi vize istemeyen ülkelere de kara yolu ile giderken yine Schengen vizesi yok ise eğer bu durumda da komşumuz Bulgaristan, yine transit vize istemektedir. Bu arada şunu da söylemekte fayda var ki 6 ay ile bir yıla kadar çoklu geçiş transit vizesi akarak da bu ülkelere geçme şansı bulunmaktadır.

Bu bahsettiğimiz ülkeler arasında ayrıyeten bazı ülkeler ise buralardaki uygun aktarmaların yapılacağı havalimanlarındaki bekleme suresi eğer 24 saati geçmemiş ise transit vize talebinde bulunulması söz konusu olmamaktadır.

Fakat İngiltere Schengen vizesi istemez. Yani bu kurala dahil değildir bu nedenle İngiltere’ye Schengen vizesi dahil değildir.

İngiltere Dışında Transit Vize İsteyen Bazı Ülkeler

Genel olarak bakmak gerekirse birçok ülkenin vize isteme taleplerindeki amaçları bir birinden farklılıklar göstermektedir. Yani farklı ve istisnaî bir durum olmadığı sürece transit vize uygulaması yapan ülkeler aşağıda verilmiştir.  Bu ülkeler:

·         Almanya ( Hamburg,  Köln/Bonn, Düsseldorf, Frankfurt/Main, Münih\’te bulunan havalimanlarında transit vizesine gerek olmadan uluslararası transit bölgesinde bekleme yapabilirsiniz).  

·         Amerika

·         Çek Cumhuriyeti

·         Kanada

·         Yunanistan

Bu ülkeler için transit vize koşullarının yerine getirilmesi oldukça önemlidir.

İngiltere Transit Vize Alabilmek İçin Gerekli Olan Evraklar

Transit vize alabilmek için gerekli olan şartlar illa ki ülkeden ülkeye küçük ayrıntılar ile farklılıklar göstermekle birlikte genel olarak istenilen evraklar aşağıdaki gibidir. Bu evraklar başlı başına aslında bir form niteliği taşımaktadır. Bunlardan birincisi transit vize başvuru formu olup, bu form vizeye başvuru yapan asıl kişi tarafından ve doğru ve tam bir şekilde doldurulmalıdır. Bunun yanında varsa otel rezervasyonları ve gidiş dönüş uçak biletleri ve seyahat edilecek olan ülkenin vizesi olduğuna ya da olmadığına dair bir yazı gereklidir. Pasaport( en az 6 ay geçerli olması gerekmektedir). Seyahat edebileceğini belgeleyen bir doktor raporu almanız gerekiyor. 2 adet biometrik fotoğraf dosyanızda olması gerekenlerdendir. Transit vize talep dilekçesi ( konsolosluğa hitap edecek şekilde yazılması gerekir).

Gerekli olan evraklar bu şekildedir ve son olarak ta tekrar ederek şunu söylemek gerekir ki transit vize uygulamalarında gerekli olan evraklar vizenin alınacağı ülkeden ülkeye bazı farklılıklar gösterebilmektedir. Tüm bu işlemleri tamamladıktan sonra ise şimdi seyahat ermeye hazırsınız demektir.

İngiltere Transit Vize İçin Ek Evraklar Nelerdir?

Gidilecek olan ülkeye göre belgelerde değişiklik olmakla birlikte belli başlı belgeler arasında gidiş ve dönüş uçak biletleri, yine gidilecek olan ülkede yaptırılmış olan otel rezervasyonları da vizenizin evrakları arasında bulundurulması gerekiyor. Ayrıca ailecek yapılan bir ziyaret ise yanına gideceği kişi tarafından yazılmış bir mektup, İngiltere’nin vizesinin bir adet kopyası da bulundurulmalıdır. Ancak eğer vizesi yok ise İngiltere tarafından Türk vatandaşlarına vize uygulanmadığını gösteren bir belge, en az 6 ay geçerlilik süresi olan bir pasaport, sağlık sigortası ve biyometrik fotoğraftır.

İngiltere Transit Vize Fiyatları Nasıldır?

Transit vize fiyatları da bazı ülkelerde neredeyse normal vize fiyatlarına yakın bir miktardadır. Bur de eğer İngiltere üzeri aktarma uçuşu yapılıyorsa Avusturalya, Yeni Zelanda, Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada vizeleri bulunuyorsa ve de bunun yanında buralara 6 ay öncesinden giriş yapılmışsa bu durumda da transit vize uygulamasından muaf olunabilmektedir.

Sadece schengen vizesi ile de İsviçre ve Almanya üzerinden uçuş yapıldığında hiç bir işleme gerek kalmamaktadır. Fransa da Türk vatandaşları için transit vize istememektedir. Ancak aktarma sırasındaki bekleme bölgesindeki kalış süresinin 24 saati de aşmaması, yine gereken şartlar arasında bulunmaktadır.Sonuç olarak bakıldığında ülke dışına çıkmak pek de o kadar kolay olmuyor. Ancak bir de bu gideceğiniz ülkeye göre değişiklikler gösteriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu