İngiltere

İngiltere Tier 1 Yatırımcı Vizesi

Kişinin kendi adına İngiltere ‘de yatırım yapmak ve şirket kurma talebi durumunda Tier1 Yatırımcı Vizesi alması gerekmektedir.  Bu vize İngiltere Birleşik Krallık, İrlanda ve İskoçya sınırları içinde yatırım yapanlara verilen bir vizedir ve onların İngiliz vatandaşı olmalarını sağlamaktadır.  Ayrıca Tier 1 yatırımcı vizesi İngiltere ‘de şirket kurmanız ve yatırım yapmanız durumunda bundan vazgeçme ve vazgeçtiğiniz durumda paranızı geri alma olanağını da sunmaktadır. Ancak İngiltere ‘de Tier 1 yatırımcı vizesi alınabilmesi için İngiltere ‘ye en az 2 milyon Euro tutarında bir yatırım yapılması ve o tutarın oraya aktarılması gerekmektedir.  Bunun başlangıç süresi 5 yıldır.  5 yıl sonunda devamının sağlanması öngörülür ancak devamının sağlanmaması durumunda vazgeçip geri de dönme hakkına sahiptir.  Kişinin bu yatırımı şayet 5 milyon Euro’ya çıkar ise 3 yıl sonra, 10 milyon Euro’ya çıkması durumunda ise 2 yıl sonra vatandaşlık almaya hak kazanmış olur.

Tier1 yatırımcı vizesi Danışmanlıksu Nasıl Yapılmaktadır?

İngiltere Tier 1 Yatırımcı Vizesi için direkt danışmanlıkların İngiltere konsolosluğuna yapılması gerekmektedir. Bunun dışında ki danışmanlıkları kabul etmemektedir.  Tier1 Yatırımcı Vizesi danışmanlıksu İngiltere ‘nin İçişleri Bakanlığı tarafından yetkilendirilen vize danışmanlık merkezleri ile yapılmaktadır.  Bunun için İngiltere ‘nin resmi web sitesinden vize danışmanlıksu yapmak gerekmektedir.  Online vize danışmanlık formu doldurduktan sonra bir randevu talep edilmektedir.  Randevunuzun onaylanması durumunda Tier 1 yatırımcı vizesi için evrak oluşturmaya başlamanız gerekiyor.  Onaylandıktan sonra mailinize sizden istenen evraklar gönderiliyor ve o evrakların tamamlanıp teslim edilmesinden sonra randevu verilmesi bildiriliyor.

Tier1 Yatırımcı Vizesi için gerekli evraklar

Öncelikle İngiltere ‘ye yatırım yapmak için alacağınız Tier 1 yatırımcı vizesi için yapılması gereken vize danışmanlıknu formunu doldurmanız gerekiyor.  Ardından vize için gerekli ücretin ilgili bankalara yatırılması ve ödeme dekontlarının orijinalleri ile birlikte fotokopilerini dosya içine koymanız gerekir.  Dosya içinde İngilizce olmayan evrak varsa onların tercüme bürolarında tercüme edilip ıslak imza ve kaşeli olarak dosyaya koyulması istenmektedir.

Tier1 Yatırımcı Vizesi İçin Biyometrik Verilerin bulundurulması

Tier 1 yatırımcı vizesi için biyometrik veriler son derece önemlidir.  Bu veriler içinde parmak izi ve biyometrik fotoğraf bulunmaktadır.  Biyometrik fotoğrafın dosya içine konulması gerekmektedir.  Ancak İngiltere konsolosluğu gerekli gördüğü durumda orada kendisi fotoğraf çekerek dosyanın içine koymak isteyebilir.

Tier1 Yatırımcı Vizesi ile Neler Yapılabilir

İngiltere Tier 1 yatırımcı vizesi alanlar İngiltere ‘de devlet tahvili,  hazine bonosu orada bulunan İngiliz şirketlerine 2 milyon Sterline kadar yatırım yapabilirler. Kendi şirketiniz dışında başka bir işte çalışabilir veya herhangi bir konuda eğitim alabilirsiniz. Diğer bir yatırımcı vizesi alarak İngiltere ‘de 10 milyon sterlin yatırım yaparsanız 2 yıl sonra vatandaş olmak için danışmanlıkda bulunabilirsiniz. Tier 1 yatırımcı vizesi alıp İngiltere ‘de 5 milyon Sterlin yatırım yaptığınız durumda 3 yıl sonra vatandaşlık ve yerleşmek için danışmanlıkda bulunabilirsiniz.

Tier1 Yatırımcı Vizesi İle İngiltere ‘de Neler Yapmanıza İzin Verilmez

Tier 1 yatırımcı vizesi ile İngiltere ‘ye gitmeniz durumunda orada gayrimenkul yatırımı,  orada bulunan şirketlerin gayrimenkul yönetimlerinde çalışamaz ve yatırım yapamazsınız. Tier 1 yatırımcı vizesi alıp İngiltere ‘de profesyonel futbolcuymuş gibi çalışamaz,  orada antrenörlük ve spor yöneticiliği yapamazsınız.

Tier 1 Yatırımcı Vizesi alarak İngiltere ‘ye gitmiş iseniz tıp doktoru veya diş hekimi olmanız durumunda orada doktorluk ve tıp hekimi olarak çalışamazsınız.  Ancak oranın üniversitelerine denklik sağlayabilecek sınavlara girip mezuniyet derecesi elde edilmiş olması gerekmektedir. Tier1 Yatırımcı Vizesi alıp 2 milyon sterlin yatırarak yatırım yapan kişilerin 18 yaşını doldurmuş ve 18 yaşından büyük olmaları gerekmektedir.

Tier 1 yatırımcı vizesi almak isteyen kişinin İngiltere ‘ye götüreceği paranın ya kendisine ait olması ya da eşine veya 1 dereceden yakınına ait olduğunu kanıtlaması gerekmektedir. Tier1 Yatırımcı Vizesi almak isteyen kişinin İngiltere ‘de bir banka hesabı açtırması ve paranın o hesaba aktarılması gerekmektedir.

Tier1 Yatırımcı Vizesine Başvuran Kişinin Para Kaynağı

Diğer bir yatırımcı vizesine başvuran kişi sahip olduğu paranın tamamı veya bir kısmı bir bankada tutulan para olması gerekmektedir. Tier 1 yatırımcı vizesine başvuran kişinin İngiltere ‘ye götürmesi gereken paranın dilediği zaman bir kerede çekilebilir ve harcanabilir bir para olması gerekmektedir.

Tier 1 Yatırımcı Vizesi İçin Zorunlu Ortak Evrak Listesi

Nüfus cüzdanı ön ve arkası olmak üzere fotokopisinin dosya eklenmesi önemlidir. Pasaport dosyaya eklenirken Pasaportun süresinin o günkü tarihten 6 ay daha uzun olması gereklidir. Tier 1 yatırımcı vizesine danışmanlıkda önce başka eski pasaportlarınız varsa tamamının orijinal olarak dosyanın içine konulması gerekmektedir.

Nüfus müdürlüklerinden alınacak olan tam vukuatlı nüfus kayıt bilgilerini içeren ve aynı zamanda aile ve adres bilgilerini de tamamını içeren belgenin dosyaya konulması gerekmektedir. İngiltere ‘ye gitmek için hangi ulaşımı kullanacağınız uçaksa uçak bileti veya uçak rezervasyonu yaptırdığınıza dair belgenin dosya içine konulması gerekmektedir. İngiltere ‘de yaşayacağınız süre içinde kalacağınız yer otel ise rezervasyon bilgilerini içeren belge veya bir ev kiralanmış ise o ev için yapılan kira sözleşmesinin dosyaya eklenmesi gerekmektedir. İngilizce olarak hazırlanmış olan vize talep dilekçesinin şahsi olarak yazılmış olması ve dosya içine konulması gerekmektedir.

Tier1 Yatırımcı Vizesi Almak İçin Ne Kadar Yatırıma İhtiyaç Vardır?

Tier 1 yatırımcı vizesi almak ve İngiltere ‘de iş kurarak gelir elde etmek isteyen kişiler, Tier1 Yatırımcı Vizesi başvurmaları gerekmektedir.  Bunun içinde minimum 50 bin sterlin fona sahip olması gerekir.  Tier1 Yatırımcı Vizesi İngiltere ‘de iş yapmak için alınan vizedir.  Dolayısıyla Bu kişiler orada iş kurabilir ve aile bireylerinin tamamını İngiltere ‘ye götürerek orada birlikte yaşayabilirler. Başvuran kişiler İngiltere ‘de farklı bir işte çalışamazlar.

Diğer Bir Yatırımcı Vizesi Danışmanlıksunda Biyometrik Randevu Gerekli midir?

Öncelikle biyometrik randevu İngiltere vizesi almak isteyen her kişinin mutlaka katılması gereken bir randevudur. Tier 1 yatırımcı vizesi danışmanlıksu için de kişilerin biyometrik randevuya bizzat kendilerinin katılması gerekmektedir.  Burada parmak izi alınmaktadır.  Biyometrik fotoğraflarınızla gitmeniz gerekir,  ancak İngiltere konsolosluğu biyometrik fotoğraflarınızı kabul etmeyerek kendisi orada size fotoğraf çekerek biyometrik fotoğraf oluşturabilir.

İngiltere Hangi Koşullarda Vize Reddi Verebilir?

İngiltere vizesine danışmanlık yapan herkesin vize reddi alma ihtimali bulunmaktadır.  Bu kişiler hangi amaçla gidecek olurlarsa olsunlar her zaman evrakın ve istenilen bilgilerin tamamının eksiksiz olarak bulundurulması gerekmektedir.  İngiltere vize danışmanlıksu sonucunda genellikle;

·         Dosyasında eksik evrak beyan eden kişilerin vizeleri genellikle reddedilmektedir.

·         Evrak dosyası içine yanıltıcı veya yanlış bilgi beyan eden kişilerin vizesi reddedilmektedir.

·         Almak istediği vize kategorisinin dışında başka yanlış bir kategoriye başvurması durumunda vize verilmemektedir.

·         Vize evrak dosyasına sahte veya yalan bilgilerin yazılarak dosyanın içine konulması durumunda İngiltere vizesi ret olunur.

İngiltere vizesi veya bir yatırımcı vizesi danışmanlıklarının sonucunda ret almak kesinlikle somut bir nedene dayandırılarak verilmektedir.  Bu konuda objektif davranırlar. Aksi halde herhangi bir imtiyaz olması mümkün değildir.  Danışmanlıklarına ret verilen kişilere neden ret verildiği hakkında ayrıntılı bilgi de verilmektedir.  Bu ret sebebinin kaynağının kendi eksik bilgilerinden kaynaklanması durumunda tekrar bilgilerin doğru olarak hazırlanıp danışmanlık yapılması durumunda onay alması mümkündür.

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu