İngiltere

İngiltere Tier 1 Olağan üstü Yetenek Vizesi

İngiltere tier 1 olağanüstü yetenek vizesi yetenek isteyen herhangi bir dalda Bilim, Tıp, Mühendislik,  Teknoloji sanat gibi ispatlanmış yeteneğe dair bir çalışması olanların başvurması gereken İngiltere tier 1 olağanüstü yetenek vizesidir.

Tier1(Olağan Üstü Yetenek) Vizesi Nedir?

Tier 1 olağanüstü yetenek vizesinin vize danışmanlıksu iki aşamada gerçekleşmektedir.  Öncelikle hangi alanda başarılı ve yetenekli olduğunu ve bu konuda yükselebilir bir durumunun olduğunu İçişleri Bakanlığı ‘na başvurarak bunu belgelemesi gerekmektedir.  İçişleri Bakanlığı ‘ndan bu konuda onay belgesi aldığınızda bu vizeye başvurabilirsiniz.  Bu vize için yılda iki kez Nisan ve Ekim aylarında sınırlı sayıda kontenjan bulunmaktadır.  Bu konuda onay alındıktan sonra gitmek istediğiniz tarih yine diğer vizelerde olduğu gibi gitme tarihinizden 3 ay önce vize danışmanlıksunda bulunmanız gerekmektedir.  Onun için de yine diğer İngiltere vizelerinde olduğu gibi online danışmanlık yapmak zorundasınız.  Ayrıca sizden istenilen bilgileri eksiksiz ve doğru olarak doldurduktan sonra vize danışmanlık merkezlerinden randevu almanız gerekmektedir.  Hiçbir hata bunda da kabul edilmemektedir.  En küçük bir hata ret almanız için yeterlidir.

İngiltere Tier 1 Üstün Yetenekliler Vizesi İçin Ortak Evrak Listesi

·         Nüfus cüzdanı önlü arkalı fotokopisi

·         Pasaport,  ancak Pasaportun süresi seyahat tarihinden en az 6 ay daha geçerli olması şartı aranmaktadır.

·         Daha önceden Kullanılıp bitmiş pasaportlar var ise onların tamamı ve orijinallerinin dosyaya eklenmesi gerekmektedir

·          Nüfus Müdürlüklerinden alınacak tam vukuatlı nüfus kayıt bilgileri ve bütün aile bireylerinin nüfus bilgisi ile birlikte adres bilgilerinin olduğu belge evrak dosyasında bulunmalıdır

·         İngiltereye giderken uçak bileti veya rezervasyon yaptırdığınız belge

·         İngiltereye gittiğinizde nerede konaklayacağınızın önceden rezervasyon yapılmış olması veya bir evde kalacaksınız o ev ile kira sözleşmesi yaptığınızı gösteren kontrat sözleşmesinin dosyaya koyulması gerekmektedir.

·         Danışmanlıkrken vize talep dilekçesi ancak İngilizce ve kendi el yazınızla yazılıp ıslak imzalı olması gerekmektedir.

Tier 1 İngiltere Olağanüstü Yetenek Vizesi İle Çalışma Hakkı

Tier 1 İngiltere olağanüstü yetenek vizesi sahibi olan kişiler vize danışmanlık sonucunun olumlu olması durumunda İngilterede çalışabilirler.  Bu kişiler herhangi bir işverene bağlı çalışabildikleri gibi bir şirketin yöneticisi veya serbest ticaret anlamında da çalışabilirler.  Bunun dışında bazı yardım kuruluşlarında gönüllü olarak da çalışma hakları vardır.  Ancak üstün yetenekliler vizesi alarak İngiltereye giden kişiler bir meslek sahibi iseler Doktor, mühendis, Diş Hekimi, Avukat bu meslekleri orada yapamazlar.  Bir de profesyonel sporcu olarak çalışamazlar.

Tier 1 İngiltere Olağanüstü Yetenek Vizesi Danışmanlıksunda Uygulanan Prosedür

İngiltere diğer Avrupa ülkelerine göre daha farklı ve zor bir süreci olan vize vermektedir.  Bu nedenle vize danışmanlıksunda bulunacak olan kişinin eksiksiz ve hatasız istenilen evrakları temin etmesi ve istenilen bilgileri hatasız ve doğru olarak bildirmesi gerekmektedir.  Bunun için seyahat tarihinden sonra en az 6 ay daha pasaportunuzun geçerlilik süresinin bulunması gerekmektedir.  Şayet 6 ayın altında suresi bulunan pasaportlar kabul edilmeyeceği için yeni bir pasaport çıkarma için başvurmalıdırlar.  Ayrıca doğru kategoriye başvurmak için hangi vize alacaklarını da iyi bilmeleri gerekmektedir.  İngiltere vize uygulamasında birçok vize türü bulunduğu için bu işleri biraz zorlaştırmaktadır.  Öncelikle hangisine başvuracağınızı belirleyin ardından resmi web sitesinden danışmanlıknuzu yapın ve randevunuzu oluşturun.  Herkesin ortak olarak bulundurması gereken ortak evrak listesindeki tüm evrakları eksiksiz olarak tamamlayın.Tier 1 İngiltere olağanüstü yetenekler vizesi için İçişleri Bakanlığından hangi konuda yeteneğiniz olduğunu belgelendirerek o belge evrak dosyasına kesinlikle koyulması gerekmektedir.

Tier 1 İngiltere Olağanüstü Yetenekliler Vize Danışmanlıksu

Tier 1 İngiltere olağanüstü yetenekliler vize danışmanlıkları İngiltere Konsolosluğuna değil İngiltere vize danışmanlık merkezine yapılması gerekmektedir.  Dosya içine konulması gereken her evrakın İngilizce olarak doldurulmuş olması gerekmektedir.  Aynı zamanda vize harç ücretini ilgili bankalara yatırılarak dekontlarında vize evrak dosyasına koyulması gerekmektedir.  Tier 1 İngiltere olağanüstü yetenekler vizesi için İstanbul dışında İzmir, Ankara,  Gaziantep,  Antalya, Adana ve Bursa illerinden de vize danışmanlıksunda bulunabilirler.  Vize evrak dosyasında mutlaka biyometrik belgelerin ve biyometrik fotoğrafın bulunması gerekmektedir.  Biyometrik fotoğrafın İngiltere vize danışmanlık merkezi tarafından kabul edilmeme olasılığı bulunmaktadır.  Bu nedenle evraklarınızı teslim etmeye mutlaka kendiniz gidin,  gerekirse vize danışmanlık merkezinde biyometrik fotoğrafınızı kendileri çekmek isteyebilirler.  Aynı zamanda el ve parmak izlerinizin de alınacağı için mutlaka vize danışmanlık merkezine kendiniz gitmelisiniz.

Tier 1 İngiltere Olağanüstü Yetenek Vizesi Ne Kimler Başvurabilir?

Öncelikle tier 1 İngiltere olağanüstü yetenek vizesi ne başvurmak için yetenek sahibi olmak koşulu aranmaktadır.  Bu yetenek alanları Fen Bilimleri,  Sosyal Bilimler,  Tıp,  Mühendislik,  Sanat dalları Teknoloji gibi alanlardan en az birine yeteneği olan kişiler İngilterede çalışma hakkı alabilirler.  Ancak bu konulardan en az birinde yetenekli olmaları gerekmektedir ve bu yetenekli oldukları konuda vize danışmanlık merkezindeki kişileri ikna etmeleri gerekmektedir.  Bu belge İngiltere İçişleri Bakanlığı tarafından verilen bir belgedir.

Tier 1 İngiltere Olağanüstü Yetenek Vizesi İçin İngilizce Bilme Şartı Aranmakta Mıdır?

Tier 1 İngiltere olağanüstü yetenekliler için İngiltere vizesi danışmanlık sahiplerinin İngilizce dil testi sınavına girmeleri gerekmektedir.  Bu sınav İngiltere vize ve göçmenlik İdaresi tarafından yapılmaktadır.  İngilizce dil bilme şartını sağlamak gerekmektedir. Bu vize için en az İngilizce bilmek şartı,  okuma,  yazma,  İngilizce dinleme ve İngilizce konuşma kısımlarından oluşan her birinden en az 4 puan alabilmeleri gerekmektedir.

Tier 1 İngiltere Olağanüstü Yetenek Vizesi İle Kimleri İngiltere’ye Götürebilirsiniz?

Tier 1 İngiltere olağanüstü yetenek vizesine başvuran kişiler,  aile bireylerini kendilerine bağımlı 18 yaşın altındaki çocuklarını,  İngiltere ‘ye götürmeleri mümkündür.  Ancak birlikte gideceği aile bireylerinin her birinin ayrı ayrı vize danışmanlıksu yapmaları ve kendilerine ait evrakların ayrı ayrı temin edilip ayrı bir vize evrak dosyasına koyulması gerekmektedir. Yakınlar için hazırlanan evrakların da titizlikle hazırlanması gerekiyor.

Tier 1 İngiltere Olağanüstü Yetenek Vize İşlemi Yapanlar Mülakata Çağrılır Mı?

Tier 1 İngiltere olağanüstü yetenek vizesi için vize merkezlerinin veya İngiltere Konsolosluğu ‘nun böyle bir mülakat şartı bulunmamaktadır.  Ancak yalnızca olağanüstü yetenek vizesi durumunda değil diğer vize kategorilerinin tamamında İngiltere konsolosluğu gerekli gördüğü durumda danışmanlık sahibini mülakata çağırma hakkı vardır.

Tier 1 İngiltere Olağanüstü Yetenek Vizesiz Alanlar İngiltere Çalışabilirler Mi?

Tier 1 İngiltere olağanüstü yetenek vizesi ile İngiltere ‘de herhangi bir işverene bağlı olarak çalışma hakkı bulunmaktadır.  Bu çalışma statüsü şirket yöneticisi veya serbest meslek dallarından herhangi birini yapma hakkı bulunmaktadır.

Tier 1 İngiltere Olağanüstü Vizesi Danışmanlık Sahipleri İtiraz Hakkı

Tier 1 İngiltere olağanüstü yetenek vizesi danışmanlıksunun ardından danışmanlık reddedilirse tekrar danışmanlık yapabilirler,  ancak danışmanlık sahipleri İngiltere vize kategorilerinde de yer alan puan bazlı bir sistemden 75 puan ve üzeri ikna edici olmaları gerekmektedir.  Bunun üzerine çıkamaz ve altında kalırlarsa tekrar vize reddi ile karşılaşırlar.  Böyle bir durumda yasal olarak itiraz etme dava açma hakkı yoktur ancak tekrar danışmanlık hakları bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu