İngiltere

İngiltere Start-Up Vizesi

İngiltere’de işletme kurmak isteyen T.C. vatandaşlarının 2021 yılı itibari ile Ankara Anlaşması yerine başvuruda bulunabileceği vize türüdür. Kurulacak olan işletme fikri orijinal, farklı ve uygulanabilir olması gerekmektedir. Ayrıca iş fikrinin onay kuruluşu tarafından değerlendirilip desteklenmiş olması gerekmektedir. Daha önce böyle bir başvuruda bulunmayan kişiler İngiltere Start-Up vizesine başvuruda bulunabilirler.

Başvuru sahipleri aktif olan bir işletmeye katılamazlar. İngiltere Start-Up Vizesi 2 yıl olarak verilir ve vize süresi uzatılamamaktadır. Başvuru sahibi vize süresini uzatmak isterse, İngiltere’deyken Innovator vize kategorisine çevirmeleri gerekir. Başvuru sahibinin eşi ve 18 yaş altı çocukları da Start-Up vize başvurusunda bulunabilirler.

İngiltere Start-Up vizesi ile başvuru sahipleri, eş ve çocuklarını yanlarında İngiltere’ye getirebilir, Yurtdışına seyahat ettikten sonra yeniden İngiltere’ye geri dönebilir ve kurdukları işletme haricinde herhangi bir işte de çalışabilmektedirler. Ancak İngiltere’ye yerleşemez, Profesyonel sporcu olarak çalışamaz ve devlet fonlarından faydalanamazlar.

Start-Up Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bu vize türüne başvuruda bulunurken bazı ön şartları karşılıyor olmanız gerekir. Bu şartlar;

  • 18 yaşından büyük olmak,
  • İngilizce dil bilgisi yeterliliğine sahip olarak bunu kanıtlamak, IELTS ya da PTE Pearson geçerli sınav sonucu gibi.
  • İngiltere’de kalacakları süre boyunca maddi geçimlerini sağlayacak birikime sahip olmak,
  • Onay merkezinden iş fikrinin kabulü alınan için onay mektubu.

Vize başvurusunda bulunan kişiler, puan şartını da yerine getirmelidirler. İş fikrinin yenilikçi olması 25, başvuru sahibinin daha önce Birleşik Krallık ‘ta bir işletme kurmamış olması 25, B2 İngilizce seviyesine sahip olması 10 ve maddi ihtiyaçları yerine getirebiliyor olması 10 puan olmak üzere toplam 70 puanı karşılamaları gerekmektedir. Gerekli puan şartını yerine getiremeyen kişilerin vize başvuruları olumsuz olarak sonuçlanmaktadır.

Ayrıca başvuru sahiplerinin banka hesaplarında minimum 1.270 GBP gösterebilir durumda olmalılar ve bu rakamın banka hesabında en az 30 gün bulunuyor olması gerekir. Başvuru sahibi, eşi ve çocukları için de vize başvurusu yapacaksa aile bireylerini desteklemek için yeterli maddi güce sahip olduklarını göstermeleri gerekir. Hesaplarında ek olarak eş için 285 GBP, ilk çocukları için 315 GBP ve sonraki her bir çocuk için ise 200 GBP göstermeleri gerekmektedir. Güncel rakamlar ve diğer detaylar için iletişim numaralarımızdan bizi arayarak bilgi alabilir, ofisimizi ziyaret edebilirsiniz.

Start-Up Vize Başvuru Evrakları Nelerdir?

İngiltere Start-Up vize başvurusunda bulunmak için hazırlamanız gereken bazı evraklar vardır. Bunların en başında en az 6 ay geçerliliği olan bir pasaporta sahip olmanız gerekmektedir. Ardından iş fikrinizin orijinal ve uygulanabilir olduğunu gösteren onay mektubu gelmektedir. Onay mektubunun 3 ay geçerlilik süresi bulunmaktadır. Süresi geçen mektuplar değerlendirmeye alınmamaktadır. Başvuru için hazırlanan tüm evraklar İngilizce olarak hazırlanmalıdır.

Hazırlanan onay mektuplarında belirtilmesi gereken maddeler;

  • Onay kuruluşunun adı ve onayın referans numarası,
  • Başvuru sahibinin adı, doğum tarihi, uyruğu ve pasaport numarası
  • Başvuru sahibinin daha önce Birleşik Krallık ‘ta herhangi bir iş kurmadığının kanıtı,
  • Ticari girişimin, müşterilerine sunacağı ana ürün veya hizmetlerin kısa açıklaması,
  • Başvuru sahibinin ticari girişiminin belirtilen kurallara uygun olarak yenilikçi ve uygulanabilir olduğu,
  • Düzenleme tarihi.

Başvuru sürecinizde evraklarınızın eksiksiz ve doğruluğu oldukça önemlidir. Başvurularınızı Birleşik Krallık resmi web sitesi üzerinden online olarak yapabilir, uzmanlarımız aracılığıyla da başvuru sürecinizi eksiksiz ve son derece hızlı bir şekilde tamamlayabilirsiniz. Tüm formlar uzmanlarımızca sizin adınıza İngilizce olarak doldurularak, gerekli evrak takip sürecini de kontrol etmektedirler.

Başvuru formunu İngilizce olarak doldurduktan sonra sistem sizi vize başvuru ücreti ödeme sayfasına yönlendirecektir. Burada sizden belirtilen ücreti kredi kartınızla online olarak ödeyebilirsiniz. Vize başvuru ücreti Birleşik Krallık sınırları içerisinde yapılıyorsa 493 GBP vize değişim ücreti olarak, başka bir ülkeden yapılıyorsa 363 GBP başvuru ücreti olarak yansır. Türkiye ve bazı ülke vatandaşları için ise bu ücret 55 GBP’dir. Bu tutarlara sağlık hizmeti ek ödemeleri dahil değildir. Ücretler sistem tarafından otomatik olarak belirlenmektedir. Başvuru sahibi eş ve çocukları için de başvuruda bulunacaksa ayrı ayrı başvuru ücretlerini ödemesi gerekmektedir.

Başvuru ücreti ödendikten ve başvuru tamamlandıktan sonra hazırlanan evraklar sunulmalı ve daha önce biyometri işlemleri yapılmamışsa işlemleri tamamlamaları gerekmektedir. Başvurular Birleşik Krallık dışından yapılmışsa 15 iş günü içerisinde, Birleşik Krallık sınırları dahilinde yapılmışsa 8 hafta içerisinde sonuçlanmaktadır. Yoğunluk durumuna göre başvuru süreleri uzayabilmektedir, böyle bir durumda başvuru sahiplerine bilgi verilmektedir.

Vize başvuru sonuçları başvuru sahibinin e-posta adresine gönderilir. Bu nedenle başvuru sırasında güncel e-posta adresinizi vermeniz önem taşır.

İngiltere Start-Up başvurunuz için uzman ekibimiz süreciniz sonuçlanana kadar sizlere profesyonel danışmanlık hizmeti sağlamaktadır. Sizler de bu süreci sorunsuz ve hızlı bir şekilde yürütmek isterseniz iletişim numaralarımdan bizi arayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu