İngiltere

İngiltere Oturum İzni

İngiltere’de yaşamak isteyen insanların alması gereken birtakım izinler vardır. Bu izinlerden biri de oturma iznidir. İngiltere oturum izni İngiltere’den yapılmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’den Ankara anlaşması olarak da yapılabiliyor. Genelde danışmanlık yapanlar İngiltere’den yapıp bürokrasinin hızlı bir şekilde ilerlemesini isterler. Fakat İngiltere’den yapılan danışmanlık ortalama bir buçuk seneyi buluyor. İngiltere oturum izni almak için aile üyesiyle 6 aydan fazla zaman yaşamak isteyenler oturum izni alması gerekiyor. Oturma izni için aile olarak danışmanlık yapmayı düşünenlerin de aile olarak yanlarında belli kişileri bu izne dâhil edeceklerini bilmeleri gerekiyor.

Eş Veya Partner Olarak Oturum Danışmanlık Yapmak

Evli ya da nişanlı iseniz partner olarak danışmanlık yapmanız için sizin ve eşinizin reşit olması gerekiyor. Yani kişilerin 18 yaşını doldurmuş olması gerekir. Eşiniz ya da partnerinizin ya İngiliz vatandaşlığında bulunması ya da İngiltere’ye yerleşmiş daimi de olsa, ikamet belgesi bulunması gerekiyor. Ya da İngiltere’de mülteci statüsünde olarak insani koruma altında olmalıdır. İngiltere oturum izni alabilmek ve danışmanlık yapabilmeniz için,

 • İngiltere’den tanınan partner ilişki içerisindeyseniz yada evliyseniz

 • Nişanlandınız ya da evlilik teklifi yaptınız bunu ispatlayarak İngiltere’ye gelişinizden itibaren maksimum 6 ay süre içinde evlenecekseniz

 • Danışmanlıknuzdan minimum 2 yıldır beraber yaşıyorsanız

İngiltere oturma izni için danışmanlık yapabilirsiniz. En önemli bir husus ise,  çok iyi İngilizce bilmeniz gerekiyor ve bakmakla sorumlu olduğunuz bireyleri maddi olarak destek sağlayabilmeniz gereklidir.

İngiltere’de Oturma İzni Danışmanlıksu Yaparken Göstermeniz Gereken Gelir Şartları

Eş yada partner olarak İngiltere oturma izni almayı planlıyorsanız, 5 yıl içinde kalıcı olarak ikamet almak amacındaysanız partneriniz ile beraber yılda ortalama en az 18.600 GBP birikmiş gelire sahip olmanız gerekir. Ya da çocuklarınız için danışmanlıkda bulunacaksanız birinci çocuğunuz için fazladan 3.800 GBP ve sonra ki her çocuk için 2.400 GBP gelir beyanı göstermeniz gerekiyor. Şayet tasarrufunuz bulunuyorsa, gelir diye gösterebilirsiniz. İngiltere oturum izni alırken şunlar gelir olarak gösterilebilir.

 • Vergileriniz ya da sigorta primleriniz düşürüldükten sonra çalışma karşılığında elde edilen kazanç

 • İşsizlik ödeneği

 • Emekli maaşı

 • Minimum 16.000 GBP üzeri tasarruflar

Gösterebileceğiniz gelir tutarlarıdır.

İngiltere Vize Danışmanlıksu Yaparken Hazırlanmanız Gereken Ortak Evraklar

İngiltere vize danışmanlıksu yapacağınız görüşmede evrak listenizi vize türüne göre gönderilecektir. Bu evrakları hazırlarken yetkilendirilmiş vize merkez bürolarından randevu almalısınız ve evraklarınızın tamamlanmış olarak vize merkezine gitmeniz gerekmektedir. Aşağıda belirtilen maddeler İngiltere vizesi almak için ortak evrak listesidir:

 • Önlü arkalı nüfus cüzdan fotokopisi

 • Seyahat sonrası en az 6 ay içinde geçerli olan pasaportlar

 • Pasaportlarınızın orijinali

 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği belgesi ve ikametgâh belgesi

 • Seyahat yaparken kullandığınız araca ait rezervasyon bilgi evrakları

 • Konaklama yapılacak yerin belgesi yani kalacağınız otele ait rezervasyon bilgisi belgesi

 • Vize ve talep dilekçesi İngilizce olması gerekiyor.

Tüm bunları hazırladıktan sonra danışmanlıknuzu gerçekleştirebilirsiniz.

İngiltere Ekspres Vize Nasıl Yapılıyor?

Sizlerin vize danışmanlıknuzu değerlendirilmesine olanak sağlayan İngiltere Ekspres vize hizmeti ile yapılan danışmanlıklar maksimum 5 iş gününde sonuçlanmasında büyük rol oynuyor. İngiltere oturum izni almadan önce bürokrasiyi tamamlamanız gereklidir. Ekspres vize için ödenen ek hizmet bedel harcı normal koşullarda minimum 15 iş günü olacak şekilde sonuçlanması gereken danışmanlıknuz, 5 iş günü arasında sonuçlanıyor. Vize danışmanlıknuzu ekspres vize ile beraber yaptığınız zaman vize danışmanlık merkezine şahsınız giderek, parmak izinizin alınması ve biyometrik fotoğrafınızın olmasını ister. Bu iki unsur evraklardan daha önceliklidir. Daha sonra 5 iş günü içerisinde İngiltere konsolosluğu tarafından danışmanlıknuz sonuçlanıyor.

İngiltere Turistlik Vize Nasıl oluyor?

İngiltere oturum izni almadan önce gideceğiniz ülkeyi tanımanız gerekiyor. Oturum izni kolay verilmeyen fakat doğuran nedenlerin olması gereklidir. Öncelikle Türkiye’den kalkıp İngiltere’ye gidip orada yeni hayat kurmak zor olacaktır. Öncelikle ülke için gerekli araştırmalar yapılarak, turistlik amaçlı olarak gitmeniz için danışmanlık yaparken vize türünün standart ziyaretçi vizesi olmasına dikkat edilmesi gerekir. Ziyaretçi vizesi ise, Aile ziyareti, turistlik Vize, turistlik vize, sporcu vize, sanatçı vize ve özel tıbbi tedavi vizesi olarak yapılıyor. Standart ziyaretçi vizesine danışmanlıkrken, İngiltere’ye ziyaret edeceğiniz tarihten maksimum 3 ay önce danışmanlık yapılmaktadır. Yapılan danışmanlık sonucu olumlu ya da olumsuz 3 hafta içinde size bildirilir.

İngiltere Oturma İzni İçin Yardımcı Olan Büyük Firmayız

İngiltere’ye gidip yeni hayat kurmak isteyenler ya da ticari bir amaç için uzun yıllar İngiltere’de kalmak isteyenlere ülke bu olanağı sağlıyor. Fakat prosedürleri oldukça zordur. Ancak ülkenin prosedürleri hakkında genel bilgiye sahip olmanız yeterli olacaktır. İngiltere Oturum İzni sağlanması için size bilgiler paylaşılıyor. Daha sonra hazırlayacağınız evrak listesi veriliyor. Pasaport da dahil olmak üzere her türlü oturum izin belgesinin eksiksiz ve doğru şekilde doldurulması danışmanlık sürecini de olumlu yönde etkileyecektir.

İngiltere’de Oturum İzni Nasıl Alınıyor?

Birçok sebep ile oturum izni alınabiliyor. Bunlar maddeler halinde incelenecek olursa şöyle sıralanabilir:

1-) Eş Üzerinden Oturum İzni: Eşiniz İngiltere vatandaşı ise, eş durumundan İngiltere’de süresiz oturma izni olan yabancı veya mülteci statüsünde kişi ise, eşiniz ile beraber kalıcı olarak eş durumundan oturum izni alırsınız.

2-) Süresiz İngiltere Oturum İzni: Eş durumundan oturma izni alındıktan sonra, şayet 5 yıl İngiltere’de yaşadıysanız kalıcı olarak oturmak ve yerleşmek amacı danışmanlık yapabilirsiniz. Nişanlı olarak danışmanlık yapan kişiler, evli olmadıkları sürece İngiltere’de yaşamaya devam edemezler.

3-)Ebeveynler Üzerinden İngiltere’de Oturma İzni: Çocukları ile beraber İngiltere’de yaşamak isteyenler oturum izni danışmanlık taleplerinde bulunabilir. İngiltere’de yaşayan çocukların 18 yaş altı ve İngiltere vatandaşı veya süresiz oturum izni bulunması gerekir.

En önemli 3 madde yukarıdaki şekildedir. Bunlar dışında; çocuklar için, bakıma muhtaç bir kişi ve diğer İngiltere oturum izinleri alınıyor.

İngiltere Oturum İzninin Önemi Nedir?

İngiltere’de oturum izni önemlidir. İngiltere Avrupa birliğinde olması daha farklı yaşam kalitesi oluşturuyor. Ülke ekonomisi ve iş olanağının fazla olması İngiltere’ye gitme nedeni olmaktadır. Hemen hemen her ülkede İngilizce dili konuşuluyor. Hem kendinizi dil konusunda geliştirip hem de ülkenin koşulları İngiltere’de kalmanıza olanak sağlıyor. İngiltere Oturum İzni alırken ülkeye seyahat olarak da turistlik amaçlı gidilip, gezilmesi gerekiyor. Bu sayede hem ülkeyi tanıyıp yabancılık çekmediğinizde oturum izni alarak hayatınızı burada devam ettirmek isteyebilirsiniz.

İyi bir Gelecek İçin İngiltere’de Oturum İzni

İngiltere iyi bir gelecektir. Ülke ekonomisini değerlendirirken, iş istihdamı son derece önemli yere sahiptir. Çeşitli iş olanakları ve ülkenin genel yapısı iyi seviyededir. Evli olan kişilerin çocukları iyi bir tahsil görmelerinde olanak sağlıyor. Yabancı dillerin başında yer alan İngilizce ana merkezinde öğrenildiği zaman daha faydalı olacaktır. Ticaret yapabilirsiniz. Çeşitli iş olanaklar sağlayan ülke ticaret yapma konusunda da size müsaade edebiliyor. Farklı fikirler ve buluşlara sahip olan kişilerin çeşitli işlerle uğraşabiliyor. Kısacası birçok insana çeşitli açılardan fırsatlar sağlayan bir ülkedir.

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu