İngiltere

İngiltere Lise Eğitimi

İngiltere eğitim alanındaki başarılarından dolayı en gözde ülkelerden birisidir. Dolayısıyla tüm ülkelerden eğitim almak için binlerce öğrenci danışmanlıkda bulunur. İngiltere’nin köklü tarihi ve kültürel zenginliği ve İngiltere’ye ulaşım kolaylığı nedeniyle de aileler tarafından da tercih edilir. Ayrıca İngiltere lise diplomaları dünyanın her yerinde tanınırlığa sahiptir.

İngiltere’de lise okuyarak dil gelişimize de katkı sağlamış olursunuz. Eğer ki İngilizce dil yeterliliğiniz eğitimizin için uygun seviyede değilse, hazırlık sınıflarından eğitiminize başlayabilirsiniz.

İngiltere’de lise eğitiminde 14-16 yaş arasındaki öğrenciler, GCSE (General Certificate of Secondary Education) adı verilen temel dersleri içeren eğitim alırlar. Lisenin son 2 yılında öğrenciler 2 farklı yol seçerler; Meslek okulları IB Programı ve Üniversite programları A Level.

Avukat, mimar, mühendis, doktor vb. olmak isteyen öğrenciler A Level, yani Advanced Level programına girerler. Bu program lisenin son iki yılında, 2 yıl boyunca devam eder ve öğrenciyi üniversitede okumak istediği bölüme hazırlar. Bu programda öğrenciler yine okumak istedikleri bölümle ilgili olarak 3 veya 4 ders almaktadır. Bu dönemde dersler önceki yıla göre zorlaşır ve daha akademik olarak işlenir.

IB (International Baccalurate) sisteminde alınan diplomalar da dünyaca tanınmaktadır ve kısa yoldan meslek hayatına atılmak isteyen öğrenciler tarafından tercih edilir.

İngiltere’de lise eğitimi almak isteyen öğrencilere danışmanlık ofisimiz, süreç ile ilgili her aşamada destek vermektedir. En uygun okul, ve program seçimi, öğrenci ve ailesi ile özenle yapılmaktadır. Aklınıza gelen tüm sorularınız için iletişim numaralarımızdan uzman danışmanlarımızdan destek alabilirsiniz.

İngiltere Lise Eğitim Süresi ve Konaklama

İngiltere’de lise süresi Türkiye’ye göre farklılık göstermektedir. 1 eğitim yılı 3 dönemden oluşmaktadır. Eğitimler genellikle eylül ayında başlayarak temmuz ayında biter. Öğrenciler öncelikle temel dersler okutulan İngilizce, Matematik ve Fen, İşletme, Spor Bilimleri, Sanat, Fotoğrafçılık, Dizayn ve Teknoloji, Medya, Fransızca gibi dersler alırlar ve bu süre iki yıldır. 2 yıllık GCSE eğitim programını tamamlayan öğrenciler A Level (Advanced Level) veya IB (International Baccalurate) eğitim programlarını seçerek lise eğitimlerine devam ederler. Bu programlar da iki yıl boyunca sürmektedir ve dersler akademik anlamda daha ağırdır. Üniversitede seçilen bölümle ilgili dersler de seçmeli olarak alınabilir.

İngiltere’de lise eğitimi almak isteyen Türk öğrenciler ortaokulu bitirdikten sonra İngiltere’de GCSE eğitimine başlarlar. Ancak Türkiye’de liseye başlayan bir öğrenci lise eğitimine İngiltere’de devam etmek istiyorsa. Dönemi tamamlamak, sınıfı bitirmiş olması gerekir. Öğrencinin not ortalamasına bakılarak başarılı bulunursa, 1 yıllık hızlandırılmış GCSE programına başlar. A Level programına başlamak için öğrencinin 10. sınıfı tamamlamış olması gerekir.

İngiltere liseleri 4 guruba ayrılır. Bunlar;

  1. Özel Lise Hazırlık Okulları

Özel Lise Hazırlık Okulları ‘Prep Schools’ olarak adlandırılır ve 8-13 yaş gurubu öğrencilere liseye hazırlık dersleri sunulmaktadır. Bu okullar yerli ve yabancı öğrencileri kabul ederler ve konaklamalar genellikle lise kampüsünün içerisindeki yurtlarda yapılır.

  • Özel Gündüzlü veya Yatılı Liseler

‘Independent School’ olarak adlandırılan bu okullarda eğitimin kalitesi üst düzeydir. Sınıf mevcutları az, eğitim müfredatı oldukça zengindir. Yabancı öğrencilere de açık olan bu okullardan İngiliz üniversitelerine geçiş oranları yüksektir.

  • Devlet Kolejleri

Devlet kolejleri öğrenci kabullerinde oldukça titiz davranırlar. Devlet okulu olması nedeni ile not ortalaması yüksek, sanat ve spor alanlarında da başarılı olan öğrenciler kabul edilmektedir. Devlet Kolejlerinden mezun olan öğrenciler en iyi üniversitelere gidebilirler.

  • Gündüz ya da Yatılı Devlet Liseleri

Bu okullar sadece AB üyesi ülkelerden öğrenci kabul ettiği için Türk öğrenciler bu okullara danışmanlıkda bulunamazlar. Finansal anlamda tamamen devlet tarafından desteklenmektedir. İngiltere’deki diğer lise türlerine göre daha ucuz eğitim verse de eğitim kalitesi oldukça yüksektir.

Konaklama seçenekleri olarak; Öğrencinin eğitim alacağı okulun kampüsünde kendi yurdu varsa okul yurdunda konaklamak zorundadır. Eğer ki, okulun kampüs içerisinde kendi yurdu yok ise, ya da devlet koleji seçilmiş ise, okul tarafından belirli kriterlere göre seçilen ve devlet tarafından sıklıkla denetlenerek seçilen ailelerin yanında konaklamak zorundadırlar.

Türk öğrencilerin çoğu yurt konaklamasını seçmektedir. Hem okula olan ulaşım kolaylığı hem de diğer öğrencilerle tanışarak farklı kültürleri tanıma ve sosyalleşme imkanından dolayı tercih edilir. Yurtlarda tek kişilik oda seçenekleri olduğu gibi paylaşımlı oda seçenekleri de mevcuttur. Bu yurtlarda öğrenci yemekleri de hazırlanmaktadır.

Aile yanı konaklamanın en büyük avantajı ise İngiliz kültür ve yaşam tarzının içinde olarak bunu deneyimlemeleridir. Aile yanı konaklamalarda öğrenciye ait bir oda ve 3 öğün yemek tahsis edilmektedir.

İngiltere Lise Eğitim Danışmanlıksu Nasıl Yapılır? Şartları Nelerdir?

İngiltere’de lise eğitimi almak isteyen öğrencinin kaçıncı sınıfta olduğu önemlidir. Hem eğitim alacağı okul hem de eğitim programına göre hazırlanacak olan evraklar farklılık göstermektedir. Yabancı öğrenciler için aranan bazı şartlar vardır ve bu şartların ilki, öğrencinin not ortalamalarıdır. Genellikle 100 üzerinden 80 not ortalaması aranmaktadır.

Ayrıca istenilen minimum derecede İngilizce dil bilgisine de hakim olmaları beklenir. Bunun için IELTS sınavından GCSE programı için en az 4.5, Advance Level programı için ise en az 5,5 puan almaları gerekir. Bazı özel liseler yabancı öğrencilere, İngiltere lise eğitimine uygun olup olmadıklarını anlamak amacıyla ayrı bir sınav yapmaktadırlar. Bu sınav UKiset (Independent Scool’s Entry) olarak bilinir ve sorular İngilizce, Matematik, analitik düşünme ve problem çözme gibi konulardan oluşur.

Danışmanlıkda bulunacak Türk öğrencilerin Çocuk Öğrenci Vize türüne danışmanlıkda bulunmaları gerekir. Ayrıca danışmanlıkda bulundukları okuldan mutlaka kabul mektubu almaları gerekir. Kabul mektubu, seçilen okul tarafından hazırlanarak gönderilmektedir.

Danışmanlık için, Birleşik Krallık resmi sayfasında yer alan online danışmanlık formu doldurulmalıdır. Vize danışmanlık ücretini online olarak kredi kartı ile ödedikten sonra biyometrik işlemler için randevu alınır. Evrakların eksiksiz ve doğru bir şekilde hazırlanması önemlidir. İngiltere Çocuk Öğrenci Vizesi danışmanlıkları eğitim tarihinden en az 3 ay önce yapılmaktadır. Danışmanlıklar ise 15 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Vize reddinin yaşanması durumunda ücret iadesi yapılmamaktadır.

İngiltere Lise Danışmanlıksu İçin Gerekli Evraklar

Danışmanlıkda bulunacak öğrencilerden hazırlaması istenen bazı evraklar vardır. Tüm evraklar İngilizce olarak hazırlanmalıdır. Bazı okullar ek evrak talebinde bulunabilir ama ortak evraklar şöyledir;

  • Son mezun olunan okula ait diploma,
  • Mezun olunan okula ait transkript,
  • Öğrencinin akademik başarılarının ve kişisel özelliklerinin anlatıldığı, öğretmenleri tarafından İngilizce olarak yazılmış referans mektubu,
  • Neden İngiltere’de lise eğitimi almak istediğini anlatan, İngilizce motivasyon mektubu,
  • İngilizce IELTS sınav sonuç belgesi,
  • Öğrencinin danışmanlık yapacağı okula bağlı olarak UKiset sınav sonuç belgesi

İngiltere Lise Değişim Programı ve YÖK Denkliği

İngiltere ve Türkiye arasında lise değişim programı bulunmamaktadır ancak lise çağındaki tüm Türk öğrenciler şartları karşıladıkları takdirde İngiltere’de lise eğitimi alabilirler.

En çok merak edilen konulardan birisi ise İngiltere’de lise eğitimi alan öğrencilerin denklik alıp alamayacaklarıdır. Ancak denklik işlemleri MEB tarafından sağlanmaktadır. İngiltere’de alınan orijinal belgeler (karne, öğrenim belgesi, diploma gibi) ile Türkiye’deki İl Milli Eğitim Müdürlüklerine danışmanlık yapabilir veya İngiltere’de iseniz Eğitim Müşavirliği ile Ataşeliklere danışmanlıkda bulunabilirsiniz. İngiltere’de lise eğitimi alan öğrencilerin lise diplomaları uluslararası geçerliliğe sahiptir. Alınan diplomaların Türkiye’deki denkliği alabilmeleri için, 3 A level ve 1 GCSE düzeyinde ya da 2 A level ve 3 GCSE düzeyinde konuyu başarı ile tamamlamış olması gerekmektedir. Liseye Türkiye’de devam etmek isteyen öğrenciler, sene kaybı yaşamadan eğitimlerine devam edebilirler.

İngiltere Lise Eğitimi ile ilgili tüm sorularınız için danışmanlık ofisimizi ziyaret edebilir, iletişim numaralarımızdan bizi arayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu