İngiltere

İngiltere Family Permit

EEA Family Permit vizesine danışmanlık yapabilmeniz için belli başlı prosedürlerden haberdar olmanız gerekiyor.  İngiltere Family Permit Vizesi 6 aylık bir süreci kapsar. EEA Family Permit vizesi ile İngiltere’ye dilediğiniz kadar sınırsız olarak giriş ve çıkış yapılmaktadır. Avrupa ülke ekonomisi Alan üyesi ülke vatandaşları bu vizeye eşleri ve anne, baba, kardeşleri için danışmanlık yapabiliyor. EEA Family Permit vizesi danışmanlık yaparken herhangi bir harç ödeme bedeli yapmıyorsunuz. Vize süresi 6 ay olmaktadır. İngiltere’de bulunuyorsanız 6 aylık süre dolduğu zaman tekrar uzatabilirsiniz. 2021 yılından sonra bazı değişiklikler yapılarak bu vizeyi kaldırma ihtimalinin bulunduğu söyleniyor. Bu neden ile bu vizeye kısa sürede danışmanlık yapmalısınız.

İngiltere Family Permit Vizesine Neden İhtiyaç Duyulur?

Yukarıda belirttiğimiz gibi İngiltere Family Permit Vizesi almak ülke ekonomisinde ki büyük farklılığı ortaya çıkartmaktadır. Çünkü 2021 yılında bu vizeyi kaldırma kararı alan İngiltere’nin vize konusunda çok titiz olduğu söylenebilir. İşsizliğin zaman içinde azalması, ülkenin kalkındığının göstergesi haline geldi. Bu sebep ile İngiltere Family Permit vizesini şimdiden almanız gerekiyor. Bu vize alınmadan önce ülkeye turist olarak gidilebilir. Hem ülke hakkında genel bilgiye sahip olursunuz hem de İngilizcenizi geliştirerek farklı bir yol izleyebilirsiniz.

İngiltere Family Permit Vizesi Hakkında Bilmedikleriniz

Hemen hemen herkesin bildiği gibi İngiltere Avrupa Birliği’nden 29 Mart 2019 tarihinde tamamen çıkacağını bildirdi. Bu belirlenen tarihe kadar İngiltere’ye giden kişiler ve ilerleyen zamanda gitmeyi düşünen kişiler daha avantajlı bir duruma geleceklerdir. Çünkü İngiltere Avrupa Birliği arasında bulunan anlaşma arasında karşılıklı olarak bulunan haklardan faydalanma tarihinin değişeceğini belirtti. Bu yürürlülüğe de girdi. Bu neden ile Avrupa Birliği ve Avrupa Ekonomisi üyeleri ülkelerde bulunan vatandaşlarının eşi, sevgilisi, çocuğu ve birinci dereceden aile yakını ise bu vizeye danışmanlık yapmaya hak kazanmış oluyorsunuz. Bu saydığımız sebepler ile İngiltere’ye turistik gezi yapabilir veya kalıcı olarak oturum izni gerçekleştirebilirsiniz. İngiltere bu olanakları sağlamaya başladı.

Ankara Antlaşması İle İngiltere Vatandaşlığı alabilirsiniz

Öncelikle Ankara antlaşmasını bilmeniz gereklidir. Ankara Antlaşması, 1963 da dönemin ortak pazarı mensuplarının Almanya, Benelüks ve Fransa ile Türkiye arasında Ankara’da imzalandı.  Bu ülkelerin antlaşma çerçevesinde ECAA veya Ankara Antlaşma Vizesi ise Avrupa Birliği anlaşmasında olan yabancı ülkelerin vatandaşlarına İngiltere Birleşik Krallığı’nda kendi fikirlerini ortaya koyarak, kendi işlerini kurabilme ve İngiltere’de düzenli olarak yaşama kalitesi hakkı sağlanan vize tipi olmaktadır. Bu antlaşma ülkeler arasında Türkiye, Romanya ve Bulgaristan vatandaşlarını kapsıyor. İngiltere Family Permit Vizesi aldıktan sonra İngiltere vatandaşlığını da alabilmek mümkün hale geldi. Ankara Antlaşması vizesi sadece antlaşma sağlayan, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına veriliyor.

EEA Aile İzni Vizesi Almak

EEA Family Permit vizesi yani Aile izni vizesi Avrupa ekonomik alanı vatandaşlarının İngiltere Family Permit Vizesi aile veya büyük bir aile fertlerinin gibi Birleşik Krallık’a yerleşmesine olanak tanıyan bir vizedir. EEA aile izni vizesine danışmanlık yapmak tamamen ücretsiz olsa da uyulması gereken prosedürler olduğu unutulmamalıdır. EEA vatandaşlığında bulunmayan aile ve geniş aile fertleri EEA vatandaşı ile beraber Birleşik Krallıkta uzun bir süre yaşaması gerekir. Bu niyette ise EEA Family Permit vize danışmanlık yapmak zorunda olmaktadır. Bu danışmanlık anından itibaren 6 ay içinde seyahat edecek durumda olması gerekir. En önemli husus ise, EEA vatandaşı 3 aydan fazla Birleşik Krallıkta oluyorsa; daimi oturma izninin olması gerekmektedir.

EEA Family Permit Vizesi Bitince Birleşik Krallıkta Kimler Kalmaktadır?

EEA family permit vizesi bitince birleşik krallıkta kalacak olan kişiler şu şekilde sıralanabilir:

·         EEA vatandaşlarının aile bireyleri

·         Birleşik Krallıkta ikamet hakkı bulunan vatandaşlar ( Bakıcı ve bakıcının çocuğu )

·         Farklı ülke ya da ülkelerde yaşamış ve çalışmış olan İngiliz vatandaşı olan aile fertleri ( Anne, baba, abla, kardeş )  v.b gibi aile fertleri

·         Vefat etmiş, Birleşik Krallık ülkesini terk etmiş ya da karı koca olmayan, EEA vatandaş aile bireyleri

Öğrenci olarak okuyanlar EEA vatandaşının sadece eşi ve bakmak zorunda olduğu çocuklarının oturum izinleri otomatik olarak oluyor.

İngiltere Family Permit Vizesi Almak İyi Bir Gelecek

İngiltere Family Permit Vizesi almak göründüğü gibi zor değildir. İngilizce tüm ülkelerde kullanılan ikinci bir dil olmaktadır. İkinci dili İngiltere de öğrenmek ya da İngilizce seviyenizi geliştirmek size çok şey katar. İngiltere’ye turistlik olarak gezmek, ülkeyi tanımak gereklidir. Ülkenin doğal zenginlikleri ve ekonomik gücünün olması sizlerin bu vizeyi alıp orada yaşama kararını aldığının göstergesidir. İyi bir dil eğitimi alıp ülkede yabancılık çekmeyeceğiniz, sizin farklı atılımlarda bulunmanızı sağlar. Örneğin; ticarete atılabilirsiniz, çocuklarınız için iyi bir gelecek sağlayabilirsiniz. Tek yapmanız gereken İngiltere Family Permit Vizesi nedir? Ne işe yarar? Bunları bilmeniz gerekiyor.

EEA Family Permit Vizesinin Bizlere Kazandırdığı Artılar

İngiltere Family Permit Vizesi aldınız varsayalım ve ülkeye giriş yaptınız diyelim. Bu durumda çalışma izniniz bulunuyor mu? Bulunuyor ise 6 ay ile limitli mi? Bu sorular son zamanları oldukça gündeme geliyor. Fakat İngiltere resmi kurumları sizler iş danışmanlık yaparken, danışmanlıklarınızda çalışma hakkınızın ispatlayacak resmi bir belge sunmuyor. Çünkü ilk iş danışmanlıknuz için çalışma izni 6 ay ile sınırlandırılmaktadır. 6 ay içerisinde çalışmaya devam edebilmek için Residence Card sahibi olmayı zannediyorduk. İngiltere’de yaşama ve çalışma hakkına AB vatandaşı olduğunuz için sahipsiniz.  Bu tür durumların olduğunu bilin.

İngiltere Family Permit Vizesi Alırken Şu Hususlara Dikkat Edilir?

Öncelikle şunun bilinmesi gerekiyor. EEA Family Permit Avrupa vatandaşı eşlerine ve birinci dereceden akraba olan insanlara veriliyor. Bu vize ile İngiltere’ye turist olarak gidebilir veya kalıcı olarak orada yerleşebilirsiniz. İngiltere Schengen bölgesine dâhil edilmese bile Avrupa Ekonomik Bölgesi’ne eklendiği için, herhangi vize ve izne ihtiyaç duyulmayarak yerleşip, çalışma imkânları olabiliyor.  EEA Family Permit Vizesi, geçerli olduğu süre içinde sizlere İngiltere’de yaşama ve çalışma hakkı sağlıyor. Bu süre 6 ay’dır. Bu zaman içinde İngiltere’ye dilediğiniz kadar giriş ve çıkış yapabiliyorsunuz. İngiltere Family Permit Vizesi almak için bulunduğunuz şehirde ki İngiltere Başkonsolosluğu’na giderek danışmanlık yapmanız gerekmektedir. Danışmanlık ayrıntısı desteğini bizlerle beraber sağlayabilirsiniz. Evliliğinizin formaliteden olmadığını ispatlamak için 3 hafta gibi bir sürede alabilmeniz yeterli oluyor.

EEA Family Permit Vizesi İçin Hazırlayacağınız Evrak Türleri

Bu vizeyi alabilmeniz için öncelikle düzenli bir yol izlemeniz gerekiyor. Aktif olarak kullanılmasa bile geçerli bir pasaport, Aile bireyinizle olan ilişkinizin boyutu ne olursa olsun kanıt içeren belge mutlaka isteniyor. Örneğin; evlenme sertifikası, doğum belgesi ya da evli olmayanlara özel 2 yıldır beraber yaşadıklarına dair resmi evraklar olabilir. Aile bireylerinizin aktif olarak kullanmasa bile geçerlilik süresini yitirmediği pasaport ve kimlik kartı, Avrupa ekonomisi üyesi vatandaşlık kimlik kartı da bulunması gereken evraklardır.   Belirtilen evrakların hazırlanması gerekiyor. Belgelerden tekinin eksik olması EEA Family Permit Vizesi almanıza engel olacaktır. Bizlerden gerekli desteği alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu