İngiltere

İngiltere Aile Ziyareti Vizesi

İngiltere’ye aile ziyareti amacıyla seyahat etmek isteyen T.C vatandaşlarının, bu vize türüne başvuruda bulunması gerekmektedir. Diplomatik pasaport sahipleri bu vize türünden muaftırlar. 180 gün içinde 90 günü aşmayacak şekilde vizesiz olarak seyahat edebilirler. Başvuru sahipleri genellikle İngiltere’de yaşayan 1. Ve 2. Derece akrabalarını ziyaret etmek isteyen kişilerdir.

İngiltere aile ziyareti vizesine başvuracak olan kişilerin 3 ay öncesinden başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Vize başvurunuzun sonucu 3 hafta içerisinde bildirilmektedir. Başvuruda bulunacak kişiler 6 ay, 2 yıl, 5 yıl, 10 yıllık süre ile vize başvurusunda bulunabilirler ancak en fazla 6 ay süreyle İngiltere’de kalabilirsiniz. İngiltere Aile Ziyareti vizesi ile İskoçya, Galler, Kuzey İrlanda ülkelerine de giriş yapabilirsiniz.

İngiltere Aile Ziyareti Başvurusu Nasıl Yapılır?

İngiltere aile ziyareti vizesi başvurusunda bulunacak kişiler İngiltere konsolosluk resmi web sayfasından online olarak yapılmaktadır. Formu İngilizce ve eksiksiz doldurduktan sonra vize başvurusu için randevu alınmalıdır. Formu doldurduktan sonra üzerinde herhangi bir işlem yapamazsanız, yapmanız durumunda, eksik evrak veya yalan beyanda bulunmanız durumunda vizenizin reddedileceğini de bilmeniz gerekir. Bu nedenle profesyonel danışmanlık hizmeti veren firmamız ile iletişime geçerek süreç ile ilgili bilgi alabilir, ofisimizi ziyaret edebilirsiniz. Başvuru reddinde vize başvuru ücret iadesi yapılmamaktadır.

Vize başvuru sonucunuz normal şartlarda 15 iş gününde sonuçlanmaktaydı ancak covid-19 nedeniyle yaşanana yoğunluklardan dolayı bu süre uzayabilir ve ortalama 30 günü bulabilmektedir.

Schengen türünde vizeniz varsa İngiltere’ye bu vize türü ile giriş yapamazsınız. Bu nedenle İngiltere Aile Ziyareti vizesi almanız gerekmektedir.

Covid-19 Sürecinde İngiltere Aile Ziyareti Vizesi

Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 virüsü nedeniyle, bazı ülkelere giriş-çıkışlar yasaklanarak ülkelere vaka durumlarına göre trafik ışıkları uygulamasına geçilmişti. Şu an Türkiye için zorunlu otel karantinası kaldırılarak vize başvuruları kabul edilmeye başlanmıştır.  İngiltere’ye aile ziyaretinde bulunmak istiyorsanız mutlaka İngiltere’nin daha önceden belirlemiş olduğu aşılardan birini eksiksiz olarak 14 gün önceden yaptırmış olmanız gerekmektedir.

Aşı Listesi;

 • Oxford/AstraZeneca
 • Pfizer BioNTech
 • Moderna
 • Janssen

22 Kasım 2021 tarihinden itibaren Sinovac aşısının da 2 dozu tamamlandığı takdirde kabul edileceğini açıkladı.

Başvurunuzu yaparken hazırlamanız gereken evraklarınızın içinde mutlaka aşı kartınızın da bulunması gerekmektedir. Sisteme aşı kartınızın da yükleyerek seyahatinizden en az 72 saat önce Passenger Locator Form yani Yolcu Bulma Formunu doldurmanız gerekir. Bu forma İngiltere Konsolosluğunun resmi web sitesinden ulaşabilirsiniz.

Formun sonunda sizi, İngiltere’deki 2. Gününüzde yaptırmanız istenen PCR testi için, sağlık merkezleri ve ücretlerinin bulunduğu listeye yönlendirileceksiniz. Gerekli yeri seçtikten sonra PCR ödemesini de yapınca size gerekli olan bir Yolcu Bulma Form barkodu verilecektir. Bu sayfanın çıktısını alarak ziyaret sırasında yanınızda bulundurmanız gerekmektedir.

Yolcu Bulma Formu Nasıl Doldurulur?

İngiltere havalimanında gümrükten geçerken Yolcu Bulma Formu ve aşı kartınızın mutlaka yanınızda olması gerekir. Uçuştan 48 saat önce Yolcu Bulma Formunun online doldurulması ve ülkeye vardıktan sonra 2. günü PCR testi yaptırmak için sağlık merkezini seçip ödemeyi yapmanız gerekir.   

Formu doldurmak için;

 • Güncel kullandığınız e-posta adresiniz,
 • Telefon numaranız; İngiltere’de sizinle irtibata geçebilecekleri bir numara olması gerekir,
 • Pasaport,
 • Uçak rezervasyon bilgileri,
 • İngiltere’de ikamet edilecek yerin adres bilgisi,
 • Covid-19 PCR Test ödemesi için uluslararası kullanımı olan kredi kartı,  

Başvuru sahiplerinin uçuşa 48 saat kala Yolcu Bulma Formunu doldurarak PCR için gerekli test ücretini de ödemiş olmaları gerekir.

Başvurunuz için evraklarınızın eksiksiz olarak hazırlanması başvuru kabulü için önemli bir konudur. Uzman danışmanlarımızla bu süreci eksiksiz ve hızlı bir şekilde tamamlamak isterseniz iletişim numaralarımızdan bize ulaşabilir, ofislerimizi ziyaret edebilirsiniz.

İngiltere Aile Ziyareti Vizesi için Gerekli Evraklar

Her vize türünde olduğu gibi başvuru sahibinin bu vize türü için de hazırlaması gereken bazı evraklar vardır. Evrakların doğruluğu ve eksiksiz olması başvuru sonucunuzu etkilemektedir. Bu nedenle başvuru sırasında uzmanlarımızdan destek almanızı önermekteyiz. Bu şekilde hatalı doldurulan formların önüne geçmiş olursunuz.

 • Pasaport,
 • İngiltere’de kalınan süre boyunca maddi yeterliliği kanıtlayan banka hesap dökümleri,
 • Mesleki durumu gösteren belgeler,
 • Uçuş rezervasyon bilgileri,
 • Konaklama yapılacak yerin ikamet bilgileri,
 • Ülkenize geri dönüş yapacağınızı kanıtlayan belgeler

Tüm evrakların ve formların İngilizce olarak doldurulması gerekmektedir. Evrakların durumu başvuru sahibinin bulunduğu şartlara göre değişiklik gösterebilmektedir. Tam evrak listesi için ofislerimizi arayarak bilgi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu