Uncategorized

I-20 Formu Nedir?

Öğrenci vizelerinde doldurulan bir formdur. I-20, ABD hükümetindeki bir eğitim kurumu tarafından verilen ve öğrencinin tam zamanlı bir eğitim programına kabul edildiğini (dil okulları, master programları, üniversite programları vb.) ve ABD’de kalmak için yeterli finansal kaynak olduğunu gösteren çok amaçlı bir belgedir. I-20 resmi olarak “Certificate of Eligibility” / ‘’Uygunluk Sertifikası’’ olarak adlandırılır. F-1 ya da M-1 vizesine danışmanlık yaparken de bu form kullanılır. I-20 formu olmayan kişiler öğrenci vize danışmanlıksunda bulunamazlar.

Danışmanlık yapan öğrenci ismi ve biyografik bilgiler SEVIS’e girilir. Okul görevlisi I-20’yi oluşturup öğrenciye posta yoluyla iletir. Belge elinize ulaştıktan sonra konsolosluğa vize danışmanlıksunda bulunabilirsiniz. Konsoloslukta mülakat sırasında formun orijinalini yanınıza almanız gerekmektedir. Öğrenciler, I-20’de belirtilen başlangıç ​​tarihinden 1 ay öncesine kadar ABD’ye giriş yapabilirler. Ve yine aynı formda belirtilen bitiş tarihinden itibaren 60 gün içerisinde de ABD sınırlarından ayrılmak zorundadır. Ayrılmazsa geçerli olan diğer tüm vizeleri iptal edilir ve daha sonraki ABD vize danışmanlıklarında ret almasına neden olabilir.

Danışmanlık sahibi eğer I-20 belgesini kaybederse okul yetkilisine durumu bildirmelidir. ABD içerisinde seyahat halindeyken I-20 belgenizin aslı yerine fotokopisini yanınıza almanız yeterlidir. Eğer programınızda bir değişiklik olursa okul yetkilisi yeni bir I-20 temin edebilir.

I-20 formunu doldurmak ve diğer evraklarla ilgili tüm detayları görüşmek için ofisimiz ile irtibata geçebilirsiniz. Form doldurmak konusunda uzmanlarımız sizde destek olacaklardır. Örnek belge aşağıdaki gibidir.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu