hindistan

Hindistan Turistlik Vize

HİNDİSTAN TURİSTİK VİZESİ HAKKINDA

HİNDİSTAN TURİSTİK VİZE BAŞVURUSUNDA BULUNMASI GEREKEN EVRAKLAR

PASAPORT

Hindistan Ankara Büyükelçiliği ve Hindistan İstanbul Başkonsolosluğu pasaport geçerliliği konusunda aynı kriterleri uygulamakta olup, kişinin pasaportu 10 yıldan eski ise işleme almamaktadır. Yani Hindistan Turistik Vize danışmanlıksunda bulunmak isteyen kişilerin pasaportları 10 yıldan daha yeni olmak durumundadır. Hindistan Turistik Vize danışmanlıksunda bulunmayı planlayan kişilerin, planlamış olduğu seyahat tarihinin bitişinden itibaren pasaport geçerlilik süresinin en az 6 ay olması şartı bulunmaktadır. Hindistan Turistik Vizesinin kişinin pasaportuna basılabilmesi için, pasaportta en az 2 boş sayfa bulunması şartı da bir diğer kuraldır. Hasarlı, deforme olmuş pasaportlarda Hindistan Türkiye Dış Temsilciliklerinde görev yapan yetkililer tarafından danışmanlıkyu geçersiz sayma sebeplerinden bir diğeridir. Pasaportla alakalı son olarak; Hindistan Turistik Vize Danışmanlıksunda bulunan kişinin pasaportunun ön 2 sayfasının ve pasaportundaki diğer damgalı, imzalı bölümlerin ve daha önce edinmiş olduğu varsa diğer vizelerinin bulunduğu sayfalar renkli fotokopisi danışmanlık dosyasına eklemesi önem arz eder.

BİOMETRİK FOTOĞRAF

Hindistan Ankara Büyük Elçiliği ya da İstanbul Başkonsolosluğuna yapılacak olan Hindistan Turistik Vize danışmanlık için, toplanan evrakları içeren dosyaya eklenmesi gereken vesikalık fotoğraf birtakım profesyonel özelliklere sahip olması gerekir. Fotoğrafın 5×5 cm ölçülerinde olması ve danışmanlıkdan en az 6 ay önce çekilmiş ya da daha yeni ve güncel olması gerekmektedir. Hindistan Turistik Vize danışmanlıksunda kullanacağınız fotoğrafınızın arka fonu beyaz olması gerekmektedir. Hindistan Turistik Vize Danışmanlıksunda bulunacak kişinin yeni çektirmiş olduğu veya 6 aydan eski olmayan mevcut fotoğrafında güneş gözlüğü, bere, başörtüsü ve benzeri aksesuarlarla danışmanlıkda bulunacak kişinin yüzünün kapalı olmaması gerekmektedir. Dini sebeplerden dolayı istisnalar yapılabilmektedir. Bu durumda da göz ve çevre bölgesinin açık ve seçilebilir olması koşuluna bağlı kalınır.

HİNDİSTAN TURİSTİK VİZESİ ONLİNE BAŞVURU SÜRECİ

  Hindistan Ankara Büyükelçiliği veya Hindistan İstanbul Başkonsolosluğu, Hindistan Turistik Vize Danışmanlıksunun ilk ayağını online olarak başlatmaktadırlar. Hindistan büyükelçiliğinin resmî web sitesinde danışmanlık formu eksiksiz ve İngilizce kullanılarak doldurulması gerekmektedir. 4×4 ölçülerde ve özelliklerde olan biometrik fotoğrafın taratılıp, sisteme yüklenmesi ile birlikte online danışmanlık sürecini bitme aşamasına getirmiş olursunuz. Bundan sonraki aşamada parmak izi vermek için randevu tarihi alınan sayfaya yönlendirilirsiniz.

 Danışmanlık formundaki kişisel verilerin girişinde, çok özenli ve dikkatli olmak ve eksiksiz bir şekilde doğru bilgilerin girilmesi ciddi bir önem taşımaktadır. Şirketimiz uzman kadrosuyla bu konuda kusursuz hizmet sunmayı taahhüt etmektedir.

HİNDİSTAN TURİSTİK VİZE BAŞVURUSUNDA BULUNACAK KİŞİNİN MADDİ DURUM YETERLİLİĞİNİ İSPATLAYAN BELGELER

Hindistan Turistik Vize danışmanlıksunda bulunacak kişinin seyahat giderlerinin nasıl karşılanacağını belgeleyip, Hindistan Türkiye Dış Temsilciliklerine ibraz etmesi gerekmektedir. Hindistan Turistik Vize danışmanlıksunda bulunacak kişiye ait şahsi veya sahip olduğu şirkete ait banka hesap görüntüsü, 3 aydan eski olmamak ve en az 3500-4000 TL bakiyeye sahip olmak koşuluyla ve banka yetkilisinin kaşesi, ıslak imzasını ve bankanın imza sirküleriyle birlikte ibraz edilmelidir. Son olarak Hindistan Turistik Vize danışmanlıksunda bulunacak kişinin varsa Türkiye’de veya başka bir ülkedeki gayrimenkulünü belgeleyip beyan etmesi tavsiye edilmektedir.

İKAMET BELGESİ VE TÜRKİYE CUMHURİYETİ NÜFUS CÜZDANI

Hindistan Turistik Vize danışmanlıksunda bulunacak kişinin Hindistan Türkiye Dış Temsilciliklerine sunması gereken ikametgâh belgesi; Güncel ve danışmanlık sahibi kişinin adres bilgisiyle alakalı yeterli detayı vermesi koşulu aranmaktadır. Eğer Hindistan Turistik Vizesine başvuran kişi ikametgâh belgesine erişemiyorsa, kişinin adına kayıtlı doğalgaz, elektrik ya da su aboneliklerine dair bir fatura sunulmalıdır. Bunların yanı sıra danışmanlık sahibinin kimliğinin arkalı önlü renkli fotokopisi eklenmesi gerekmektedir.

HİNDİSTAN TURİSTİK VİZE BAŞVURUSUNDA BULUNACAK KİŞİNİN PLANLAMIŞ OLDUĞU SEYAHATİ DESTEKLEYİCİ BELGELER

Hindistan Turistik Vizesine başvuracak kişinin, Hindistan’a yapacağı seyahatin uçak gidiş dönüş biletlerinin rezervasyonunu veya ulaşım esnasında kullanmayı planladığı araçları kanıtlayıcı belgelerini ibraz etmesi gerekmektedir. Bunun haricinde Hindistan’da kalmayı planladığı süreçte konaklama yapacağı otel rezervasyon teyidine ilişkin belgelerde Hindistan Türkiye Dış Temsilciliğine ibraz edilecek dosyanın içerisinde yer alması gerekmektedir. Eğer ki Hindistan’a gitmeyi planlayan kişinin Hindistan’a girişinden sonra yakın ülkelere gitmek ve gitmiş olduğu ülkeden tekrar Hindistan’a dönmek gibi bir planı varsa, bu planı Hindistan Turistik Vize danışmanlıksu yaparken detaylı seyahat planı ile Hindistan Ankara Büyükelçiliği ya da Hindistan İstanbul Başkonsolosluğuna belgelerle beyan etmesi gerekmektedir. Kişi seyahat planına istinaden çok girişli Hindistan Turistik Vizesi talebinde bulunabilir.

 Hindistan gümrük kapılarına görev yapan göçmenlik bürosu yetkilileri gerekli gördükleri koşullarda konsolosluk yetkilileri yerine çok girişli vize tanımlama yetkisine sahiplerdir. Hindistan’a yapılması planlanan turistik seyahatin içeriği belgesel veya film çekimi ve yönetmenliği ise, bahse konu olan belgesel veya filmin içeriği ve çekimin programı detaylı bir şekilde belgeler ile beyan edilmelidir. Hindistan Turistik Vize danışmanlıksunda bulunacak kişinin gidiş amacı foto haber çekimi ise çalışmakta olduğu medya şirketinden seyahat amacını açıklayıcı bir yazı sunulması gerekmektedir. Sunulacak yazı İngilizce dilinde olmalıdır. Hindistan Turistik Vize danışmanlıksunda bulunacak kişi eğer gazeteci ise; basın kartı veya akreditasyon kartının fotokopisi, Hindistan Turistik Vize danışmanlıksunda bulunacak kişi eğer fotoğrafçı ise; Planlamış olduğu Hindistan seyahatinde yanında götüreceği ekipmanların listesini ibraz etmesi gerekmektedir.

HİNDİSTAN TURİSTİK VİZE BAŞVURUSU ESNASINDA DİKKATE ALINMASI GEREKEN ÖNEMLİ BİLGİLER

Hindistan Turistik Vize danışmanlıksu kapsamında yer alan, Hindistan’da bir okuldan eğitim amaçlı kabul almış danışmanlık sahibi öğrencinin adına açılmış en az 2000 $ bulunan bir banka hesap belgesi ve bu planlanan seyahate sponsorluk yapacak 1. Derece yakınlığı bulunan akrabanın seyahat masraflarını karşılayacağını taahhüt eden dilekçe ve sponsorluk yapacak kişinin maaş bordrosu sunulmalıdır. Seyahati planlayan öğrencinin yaşı 18’den küçük olması durumunda, ebeveynlerin yazması gereken izin belgesi Hindistan Türkiye Dış Temsilciliklerine sunulacak olan dosyanın içerisinde bulunması gerekmektedir.

HİNDİSTAN TURİSTİK VİZESİ İLE ALAKALI SİZLERDEN GELEN SORULAR

-HİNDİSTAN TURİSTİK VİZE BAŞVURUM KAÇ GÜNDE SONUÇLANIR?

Hindistan Ankara Büyükelçiliğine veya Hindistan İstanbul Başkonsolosluğuna direk kendiniz ya da yetkili turizm acentesi aracılığıyla gerçekleştirmiş olduğunuz Hindistan Turistik Vize danışmanlıknuz, danışmanlık yaptığınız günün mesai saati bitimine doğru ya da danışmanlıkda bulunduğunuz Hindistan Türkiye Dış Temsilciliğinin yoğunluğuna bağlı olarak danışmanlıknuzun ertesi günü sonuçlanması kuvvetle muhtemeldir.

-HİNDİSTAN TURİSTİK VİZE BAŞVURUMDA ŞAHSİ OLARAK BULUNMAK ZORUNDAMIYIM?

Hindistan İstanbul Başkonsolosluğunda parmak izi alınmamasına rağmen, turistik vize talebinde bulunan kişiyi şahsi olarak görmek istemektedirler. Fakat daha öncede Ankara Hindistan Büyük elçiliğinde parmak iziniz bulunuyorsa gelmeniz gerekmemektedir.

-HİNDİSTAN TURİSTİK VİZE BAŞVURUSU İÇİN HİNDİSTAN KONSOLOSLUKLARINDAN RANDEVU ALMAK ZORUNDAMIYIM?

Hindistan Turistik Vize danışmanlıksunda Hindistan Konsolosluğunun resmî web sayfasında bulunan online formu doldurma zorunluluğu vardır. Formu doldurup biometrik fotoğrafınızı forma yükledikten sonra sistem danışmanlık sahibini otomatik olarak randevu sayfasına yönlendirmektedir. Yönlendirildiğiniz sayfada belirtilen randevu saatleri arasında bir seçim yapıp randevu almak zorundasınız.

-KAYSERİ’DE İKAMET EDİYORUM. HİNDİSTAN TURİSTİK VİZE BAŞVURUMU NEREDE YAPMALIYIM?

Hindistan Türkiye’de turistik vize danışmanlıklarında bölge ayrımı uygulaması yapmaktadır. Hindistan İstanbul Başkonsolosluğu ve Hindistan Ankara Büyükelçiliği tarafından yönetilen Hindistan Konsolosluk işlemleri ikamet ettiğiniz ilin coğrafi konumunu hangi Hindistan Konsolosluk işlemi yapan merkezine daha yakın ise işleminize o hizmet noktasından gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Sizin ikametiniz Kayseri’de olduğu için Hindistan Ankara Büyükelçiliğinde vize danışmanlıknuzu gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

-HİNDİSTAN TURİSTİK VİZE BAŞVURUSU İÇİN HİNDİSTAN İSTANBUL BAŞKONSOLOSLUĞU HANGİ İLLERDEN BAŞVURU KABUL EDİYOR?

Hindistan İstanbul Başkonsolosluğu Balıkesir, Bursa, Aydın, Denizli, Çanakkale, Kocaeli Manisa, Edirne, İstanbul, Kırklareli, Muğla, Tekirdağ, Sakarya ve Yalova illerinde ikamet eden kişilere Hindistan Turistik Vize danışmanlıklarında hizmet vermektedir.

-HİNDİSTAN TURİSTİK VİZE BAŞVURU SÜRECİNİ HIZLANDIRABİLMENİN BİR YOLU VARMIDIR? ÖZEL BİR BAŞVURU TİPİ MEVCUTMUDUR?

Hindistan Turistik Vize danışmanlıksu çoğunlukla 1 gün içerisinde sonuçlanabilen bir danışmanlık olduğu için daha hızlı bir yöntemi yoktur.

-HİNDİSTAN TURİSTİK VİZE BAŞVURUSUNDA SUNACAĞIM UÇAK VE OTEL REZERVASYONLARINI SATIN ALMALIMIYIM?

Hindistan Turistik Vize danışmanlıknuzda sunmuş olduğunuz otel ve uçak rezervasyonlarınızı ibraz etmeniz orunlu kılınmıştır. Hindistan Konsolosluğu gerçek olmayan otel ve uçak rezervasyonlarıyla danışmanlık yapmanız halinde vizenizin bu sebepten ötürü ret alma olasılığı vardır.

-HİNDİSTAN TURİSTİK VİZE BAŞVURUMDAN KISA BİR SÜRE ÖNCE EVLENDİĞİM İÇİN SOY İSMİM DEĞİŞTİ BU BİR PROBLEM TEŞKİL EDERMİ?

Hindistan Turistik Vize danışmanlıknuzda, Hindistan Türkiye Dış Temsilcilikleri sizlerden pasaportunuzdaki soy isminizle, nüfus cüzdanınızdaki soy isminizin aynı olmasını istemektedir. Aynı zamanda yanınızda evlilik cüzdanınız veya boşanma ilamınız yanınızda bulunması gerekmektedir.

-HİNDİSTAN TURİSTİK VİZESİ BAŞVURUSU ESNASINDA MÜLAKAT VARMIDIR?

Hindistan İstanbul Başkonsolosluğu ve Hindistan Ankara Büyükelçiliği mülakat yapmaz. Gerekli gördüğü takdirde Hindistan Turistik Vize danışmanlıksunda bulunan kişiye parmak izi randevusu esnasında birtakım sorular sorabilir. 

-HİNDİSTAN TURİSTİK VİZE BAŞVURUSUNU KOMPLE ELEKTRONİK BİR BİÇİMDE YAPMAM MÜMKÜNMÜDÜR?

Eğer Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıysanız böyle bir şey maalesef mümkün değildir. Hindistan Elektronik Vizesi sadece yabancı pasaport sahibi kişilere vermektedir. Hindistan Elektronik Vizesi danışmanlıksunda bulunan danışmanlık sahiplerine 3 ay çift girişli vize vermekte ve bu vize 3 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır.

-HİNDİSTAN VİZEMİN SONUÇLANIP SONUÇLANMADIĞINI NEREDEN ÖĞRENEBİLİRİM?

Hindistan Turistik Vize danışmanlıksu için parmak izi vermiş olduğunuz günün akşamı saat 17.00 dan 17.30 saatine kadar olan zaman diliminde sonuçlanmış olan pasaportların teslimi yapılmaktadır. Ancak Danışmanlıkyu gerçekleştirdiğiniz Hindistan Türkiye Dış Temsilciliğinin yoğunluğuna göre ertesi günde teslim alabilirsiniz.

-HİNDİSTAN TURİSTİK VİZEMİ UZUN ZAMANLI VE ÇOK GİRİŞLİ ALMAK İSTİYORUM. BU MÜMKÜNMÜDÜR?

Hindistan Turistik Vizenizin çok girişli olmasını istiyorsanız 3 ay içerisinde 2. Ziyaretinizi gerçekleştiriyor olduğunuzu gösteren otel ve uçak rezervasyonlarınız var ise; Çift girişli vize şeklinde onay almaktadır. Fakat süre olarak yalnızca Hindistan Ticari Vizelere 6 aylık bir süre tanınmaktadır.

-HİNDİSTAN’DA UZUN SÜRELİ KALMAYI PLANLIYORUM. ALMAM GEREKEN BİR ÖNLEM, YAPTIRMAM GEREKEN HERHANGİ BİR SAĞLIK TETKİKİ VEYA AŞI VARMIDIR?

Hindistan’da uzun süre kalmayı planlıyorsanız birtakım aşılarınızı yaptırmanızı tavsiye ederiz. Hindistan’ın kırsal bölgelerinde kalacaksanız Hepatit A, Hepatit B ve tetanoz aşılarını yaptırmanız gerekmektedir.

-HİNDİSTAN TURİSTİK VİZESİ BAŞVURUMDAN RET ALSAM TEKRAR BAŞVURUDA BULUNABİLİRMİYİM?

Hindistan Turistik Vize danışmanlıklarında çoğunlukla ret vermemektedir. Eksik evrak olma durumunda danışmanlıknuzu işleme almazlar. Eksik evrakınız bulunmama durumunda danışmanlıknuz olumlu sonuçlanmaması gibi bir durum çok nadir görülmektedir.

-18 YAŞINI DOLDURMAMIŞ OLAN ÇOCUĞUMUZLA BİRLİKTE HİNDİSTAN’A SEYAHAT ETMEYİ PLANLIYORUZ. HERHANGİ BİR EKSTRA BELGEYE İHTİYACIMI OLURMU?

Anne ve baba eşliğinde seyahati gerçekleştirecek olan reşit olmayan kişiler için herhangi ekstra bir evrak yoktur. Anne ve Babadan yalnızca biri ile seyahat edecek ise gelmeyen ebeveyn noter onaylı muvaffakatname alması ve bunu Hindistan Türkiye Dış temsilciliğine sunması gerekmektedir.

İŞSİZ BİRİ OLARAK HİNDİSTAN BAŞVURU YAPABILMEKTEMİYİM?

Çalışmayan kişilerin mutlaka birinci derece akrabalarının ( anne,baba,eş) sponsor olması gerekmektedir.

ESKİ EŞİMDEN BOŞANDIM AMA SOYISIMIMI HENÜZ DEĞİŞTİRMEDİM.BU SOYISIM İLE ALDIĞIM PASAPORT VASITASIYLA HİNDİSTANA ZİYARET EDEBİLİRMİYİM?

Hindistan’a ziyaretinize kısa bir zaman kaldıysa içişleri bakanlığı nüfus müdürlüğünüzden temin ettiğiniz boşanma ilanının İngilizce tercümesiyle birlikte Hindistan Ankara büyükelçiliğine vize evraklarıyla birlikte sunmanız gerekmektedir.

PASAPORTUMU ACENTA VEYAHUT ÜÇÜNCÜ BİR ŞAHIS TESLIM ALABILIRMI?

Vize işlemleri sonrasında Hindistan konsolosluğu tarafından size teslim edilen bilgi ve ödeme fişini teslim ettiğini kişi ve kurum pasaportu sizin adınıza teslim alabilir.

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu