hindistan

Hindistan Transit Vize

HİNDİSTAN TRANSİT VİZESİ

HİNDİSTAN CUMHURİYETİ TRANSİT VİZESİ İLE ALAKALI GENEL BİLGİLENDİRME

Hindistan Cumhuriyeti üzerinden aktarmalı bir şekilde, başka bir ülkeye seyahat gerçekleştirmek isteyen kişiler Hindistan Transit Vizesi başvurusunda bulunmalıdırlar. Fakat Hindistan Transit Vizesi almanız, Hindistan’da seyahatinizi gerçekleştireceğiniz havalimanından çıkıp çıkmayacağınız veya Hindistan’da havalimanında bekleme sürenizle alakalı olarak değişiklik gösterecektir.

Planlanan seyahatte Hindistan’da yapacağınız aktarma süresi 72 saatten az ise Hindistan Transit vizesi başvurusunda bulunabilirsiniz. Fakat Hindistan sınırları içerisinde 72 saatten fazla bir süre geçirme durumunda gidiş amacınıza başlı olarak uygun vize şekline göre başvuru yapmanız gerekmektedir. Uygun vize türleri örnek olarak turistik, ticari, aile ziyaret vizelerinden herhangi biri olabilir.

Hindistan transit vizesi için, Hindistan Türkiye Dış Temsilciliklerine sunmanız gereken evrakların başında asıl gidilmesi planlanan ülkeye giriş yapılacak belgeler bulunmaktadır. Bu sebeple gidilmesi planlanan ülkeye ait vize ve uçak biletli belgelerinizi gerçekleştireceğiniz Hindistan Transit Vize başvurusunda kullanılmalıdır. Hindistan Transit Vizesine sahip olan kişiler Hindistan’daki Havalimanında sınırları belirlenmiş olan transit alan dışına çıkamazlar. Örnek olarak seyahati gerçekleştirecek kişi Hindistan aktarması esnasında, kullanmış olduğu hava yolu şirketi tarafından, transfer süresi boyunca otelde konaklama gibi bir imkana sahipse bu imkândan istifade edecek ise, kişi bunun için başka Hindistan Transit Vizesi yerine seyahat amacına istinaden farklı bir Hindistan vizesi başvurusunda bulunmalıdır.

Hindistan Transit Vizesi, Hindistan Ankara Büyükelçiliği veya Hindistan İstanbul Başkonsolosluğu tarafında tek ve çok girişli olarak en fazla 15 günlük olarak edinilebilmektedir. Hindistan transit vizesi uzatılamaz ve bu vize ile bulunulan havalimanında en fazla 72 saat bulunulabilmektedir.

Hindistan Transit Vize işlemleri, başvuruda bulunduğunuz Hindistan Türkiye Dış Temsilciliklerinin iş yoğunluğuyla alakalı olarak 3 ile 5 iş günü arasında çıkar. Hindistan Transit Vizesi, sadece Türkiye’de bulunan Hindistan Türkiye Dış temsilcilikle alınabilir olup, Hindistan havalimanlarında veya limanlarında edinilememektedir.

PASAPORT

Hindistan Ankara Büyükelçiliği ve Hindistan İstanbul Başkonsolosluğunun zorunlu kıldığı pasaport geçerliliği konusunda birtakım kurallar bulunmaktadır. Hindistan transit vize başvurusunda bulunacak kişinin, pasaportu 10 yıldan eski ise, Hindistan Transit Vize başvurusunda bulunamaz. Yani Hindistan Transit Vize başvurusunda bulunmak isteyen kişilerin pasaportlarının 10 yıldan daha eski olmaması gerekmektedir. Hindistan Transit Vizesine başvuruda bulunan kişinin pasaportuna ilgili vizenin basılabilmesi için, pasaportta en az 2 boş sayfa bulunması şartı da bir diğer gerekliliktir. Hasarlı, deforme olmuş pasaportlarda Hindistan Ankara Büyükelçiliği ve Hindistan İstanbul Başkonsolosluğunda görev yapan yetkililerce tarafından kabul görmemektedir. Hindistan Transit Vize başvurusunda bulunan kişinin pasaportunun ön 2 sayfasının ve pasaportundaki diğer damga ve imza bulunduran bölümlerinin ve daha önce almış olduğu varsa diğer vizelerin bulunduğu sayfalara ait renkli fotokopiler, başvuru dosyasına eklemelidir.

BİOMETRİK FOTOĞRAF

Hindistan Ankara Büyük Elçiliği ya da İstanbul Başkonsolosluğuna yapılacak olan Hindistan Transit Vize başvuru için, toplanan evrakları içeren dosyaya eklenmesi gereken vesikalık fotoğraf bazı biometrik diye nitelendirilen özelliklere sahip olmalıdır. Fotoğrafın 5×5 cm ölçülerinde olması ve başvurudan en az 6 ay önce çekilmiş veya daha yeni ve güncel olmalıdır. Hindistan Transit Vize başvurusunda kullanacağınız fotoğrafınızın arka fonunun beyaz olması istenmektedir. Hindistan Transit Vize başvurusunda bulunacak kişinin güncel çektirmiş olduğu veya 6 aydan eski olmayan mevcut fotoğrafında güneş gözlüğü, bere, başörtüsü ve benzeri aksesuarlarla, başvuruda bulunacak kişinin yüzünün kapalı olmaması zorunlu kılınmaktadır. Dini sebeplerden dolayı istisnalar yapılabilmektedir. Bu durumda da göz ve çevre bölgesinin açık ve seçilebilir olması şarttır.

HİNDİSTAN TRANSİT VİZESİ ONLİNE BAŞVURU SÜRECİ

Hindistan Ankara Büyükelçiliği veya Hindistan İstanbul Başkonsolosluğuna yapılacak olan, Hindistan Transit Vize Başvurusu ilk olarak online başlatmaktadır. Hindistan büyükelçiliğinin resmî web sayfasında bulunan başvuru formu eksiksiz ve İngilizce kullanılarak doldurulması gerekmektedir. 4×4 ölçülerde ve özelliklerde olan biometrik fotoğrafın taratılıp, ilgili forma eklenmesi ile birlikte online başvuru sürecini bitme aşamasına getirmiş olursunuz. Bundan sonraki aşamada parmak izi vermek için randevu tarihi alınacak sayfaya direk geçiş olmaktadır.

 Başvuru formunda yer alacak kişisel verilerin girişinde, çok özenli bir biçimde dikkatlice ve eksiksiz olacak bir şekilde doğru bilgilerin girilmesi ciddi önem taşır. Şirketimiz, uzman kadrosuyla bu konuda kusursuz hizmet sunmayı taahhüt etmektedir.

HİNDİSTAN TRANSİT VİZESİ HAKKINDA ÇOKCA SORULAN SORULAR

-HİNDİSTAN KONSOLOSLUĞUNDAN ALACAĞIM TRANSİT VİZESİ KAÇ GÜNLÜK BİR VİZEDİR?

Hindistan Türkiye Dış Temsilciliklerinden edineceğiniz Hindistan Transit Vizesinin geçerlilik süresi 15 gündür ve bu vize ile Hindistan sınırlarında en fazla 72 saat kalabilirsiniz. Uçak biletlerinizi alırken buna dikkat etmeniz önem taşır.

-NE GİBİ DURUMLARDA HİNDİSTAN TRANSİT VİZESİ ALMAM GEREKİR?

Planlamış olduğunuz seyahatte Hindistan aktarmalı bir uçuşunuz varsa ve bu bekleme süreniz 72 saati aşmayacak şekildeyse Hindistan Transit Vize başvurusunda bulunmanız gerekmektedir.

-HİNDİSTAN TRANSİT VİZE BAŞVURUSUNDA BULUNDUM. KAÇ GÜNDE SONUÇ ALABİLİRİM?

Normal şartlarda, Hindistan Ankara Büyükelçiliği veya Hindistan İstanbul Başkonsolosluğuna yapmış olduğunuz Hindistan Transit Vize başvurusu 3-5 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Fakat başvuru yaptığınız bu temsilciliklerin iş yoğunluğuna göre belirttiğimiz sürecin uzaması söz konusudur.

-HİNDİSTAN TRANSİT VİZESİNİN ÜCRETİ NEDİR?

Hindistan Transit Vizesi ile alakalı güncel fiyatlandırmayı öğrenmek için uzmanlarımızla görüşmenizi öneririz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu